Spyder Románia 1,9mrd euró (kb 800 mrd HUF)
A Spydert a csehek 3 éve ennyiért vették.
Csehország 13,7 milliárd koronát (
220mrd HUF) fizetne
négy Spyder üteg beszerzéséért, akkor mindegyik további beszerzése átlagosan legalább 3,4 (55mrd HUF)milliárdba kerülne. Áttekintésképpen -
egy üteg egy radarból, négy kilövőből, egy töltő járműből és egy tűzjelző és vezérlő rendszerből.
Ebből lehet tippelni, mennyit vettek a románok, vagy a háborús helyzetben három év alatt ennyit drágult.
A romanoknál a progi 2020-ban indult, de csak 2023-ban írták ki a pályázatot.
Mostanra zárta le a védelmi minisztérium a pályázatot, a szerződést nem írták alá, de hamarosan.
Néhány érdekesség
Ez egy olyan pályázat volt, ahol többen indultak, de a végére mkit kizártak, kivéve a győztes Rafaelt. A Diehlt, az MBDA-t és egy koreai céget is kizártak.
1
hónapja még erről a beszerzesről ezt írták.
Egy másik jelentős romániai program is gyorsan a csőd szélére kerül. Már csak egyetlen vállalat maradt a SHORAD/VSHORAD rendszerek felvásárlásában, de az sem felel meg az előírásoknak.
a héten hozott döntés alapján már csak az izraeliek maradtak versenyben a Rafaeltől. Az európai óriás MBDA és a németek a Diehltől ( egy-egy IRIS-T SLS (rövid hatótávolságú) és IRIS-T SLM (közepes hatótávolságú) változatú rendszerrel.) kiestek. Az MBDA-ról később részletesebben.
Csakhogy Rafael ajánlata sem megfelelő. Így forrásaink megerősítették nekünk, hogy mindhárom cég, beleértve a versenyben maradt Rafaelt is, a becsült költségvetés feletti ajánlatot nyújtott be.
Nagy fordulat.
(Qrva érdekes de a cseh IFV pályázat is hasonlóképpen dőlt el. Mki költségvetés feletti árát adott, a pályázatot visszavonták, majd a minisztérium pályázaton kívül megegyezett a CV90-ről.)
Érdekes de másik oldalon csatlakoztak a Mistral 3 közös európai beszerzési,progihoz is, 700 milio eurot / 280mrd HUF-t szánnak rá. Ebben mi is benne vagyunk.
Vagy a románok mégsem és ezt már nem is értem.
Francia nagykövetség, pontosítások a "Mistral-aktában": Az ár verhetetlen, mondják a franciák, sokkal alacsonyabb, mint amit a Parlament jóváhagyott
Először is tisztázni kell, hogy két különálló projektről van szó, amelyekben a Mistral 3 részt vett:
- Az első a Védelmi Minisztérium által a SHORAD/VSHORAD rendszerekre szervezett pályázat volt,
- a másodikat az uniós szintű közös felvásárlás jelentette, amelyben kilenc állam (köztük Franciaország) egyenlő feltételekkel vásárolja meg a Mistralt.
francia nagykövetség szó szerint közli: „Egy francia cég válaszolt a román kormány által kiírt pályázatra. A cég ajánlatot tett, de a román hatóságok elutasították .”
A francia nagykövetség azt is kijelentette, hogy Románia csak európai úton, az EDIRPA eszközön keresztül szerezhet be Mistral 3 rendszereket.
Emlékeztetünk arra, hogy az MBDA Mistral 3 rendszereket ajánlott Romániának az Európai Unió által kidolgozott mechanizmuson, az EDIRPA-n keresztül, amely közös beszerzési program. Románia már csatlakozott ehhez a közös beszerzéshez.
A nagykövetség megjegyzése további – némelyik ismert, mások kevésbé ismert – szempontokat tisztáz az EDIRPA-n keresztüli felvásárlással kapcsolatban.
Úgy tűnik, hogy Románia 700 millió eurót különített el a Mistral 3 beszerzésére az európai programon keresztül, de „Románia javasolt ára jóval alacsonyabb, mint a román parlament által erre a berendezésre jóváhagyott 700 millió eurós költségvetés” – jegyzi meg a francia nagykövetség.
Ezenkívül pontosítják, hogy csak
nagyon rövid hatótávolságú, hordozható VSHORAD légvédelmi rakétákról van szó, azaz a Mistral 3 MANPAD-ról (valószínűleg a Mistral 3 és a VL Mica rakétákat javasolták a MApN által szervezett pályázaton);
A nagykövetség azt is hangsúlyozza, hogy a kilenc állam – köztük Franciaország – által végrehajtott közös beszerzés ugyanazon feltételek mellett történik (előnyös ár, minőség és teljesítmény);
Azért még itt lehet 1+2 fordulat vagy trükk., ahogy változnak a román kormányok.