Magyar történelem

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Ebben egyetértünk!
Itt egy kis gondolatjáték, a jog alapja, hogy jogtalanság ne szülhet jogot. Tehát amikor kikiáltották a köztársaságot, majd a népköztársaságot, az ország nem volt szuverén, megszállás alatt volt, jogfosztott állapotban, jogilag jelenleg tehát......

Közben játékba hoztunk valamit, amit a jelzett időszakban nem: népfelség, ami létrehozott egy szuverén kormányzatot, amit ellentétben a koalíciós időkkel nem fenyegetett külső hatalom és ténylegesen azokat választhattuk akiket csak akartunk és azok alakíthattak kormányt is. Na ez az első szabadon választott országgyűlés az, ami a jogtalanság helyében újra jogot adott, miközben a megszállásból kivonulás lett, aminek a befejződése tulajdonképpen a magyar szabadság helyreállításának a befejezése is egyben.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 583
63 951
113
Ebben a kérdésben tizennyolc évesen is így gondolkodtam volna, szóval szolgálatmegtagadó és ha szerencsém van az országot sikerrel elhagyó menekült lettem volna, ha nincs akkor börtön. Viszont ez azzal az eszemmel mondom, ami a szabadságban szocializálódott. Nem tudom mi lettem volna akkor, egy olyan felfogással, ami a szolgaságra jellemző. Lehet én is patkánnyá váltam volna és most az önfelmentés köreit járnám, ha valaki ezt szóba hozná! Nem tudom, mert nem értem azt a világot.

Viszont bár egy világ választ el tőlük, de értem a 68-a generáció azon törekvését, hogy számon kérje a felmenőin a nácizmust függetlenül attól, hogy milyen torz számonkérés lett ebből, öngyűlölettől fűtott beteges következménnyel.
Blogen, had kérdezzem meg apád vagy öregapád vagy bárki a családodból volt -e katona,vagy szolgálta -e a hazát, rendszert akármit 45-90 közt? Ha igen velük megbeszélted már az elképzeléseidet? Vajon patkánynak tartod őket is? Mondtad már nekik?
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 289
10 333
113
Az állampolgárok igen jelentős része elfogadja az adott társadalmi körülményeket. Legyen szó bármely korról, bármely társadalmi berendezkedésről.
Amennyiben mindenki ilyen hősiesen állna a vélt vagy való igazához, ahogy Te a fotelből, már konkrétan kihalt volna az emberiség.
Mi több, ki sem alakult volna, mert Ádám az első "De miért?" kérdése után megölte volna Évát:D

Az pedig, hogy nem tudod elképzelni, hogy tudott egy egész ország megalkudni az általad kipécézett időszakkal, csak azt mutatja meg, hogy mennyire nem ismered az embert.

Jó éjt!
 
  • Tetszik
Reactions: tindalos

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Blogen, had kérdezzem meg apád vagy öregapád vagy bárki a családodból volt -e katona,vagy szolgálta -e a hazát, rendszert akármit 45-90 közt? Ha igen velük megbeszélted már az elképzeléseidet? Vajon patkánynak tartod őket is? Mondtad már nekik?

Nem tudok róla, igaz apámmal például nem is tartok semmilyen kapcsolat. Ha lett volna ilyen, akkor azzal a családtaggal már semmilyen kapcsolatban nem állnék, miután elmondtam volna neki, hogy micsoda és miért.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Az állampolgárok igen jelentős része elfogadja az adott társadalmi körülményeket. Legyen szó bármely korról, bármely társadalmi berendezkedésről.
Amennyiben mindenki ilyen hősiesen állna a vélt vagy való igazához, ahogy Te a fotelből, már konkrétan kihalt volna az emberiség.
Mi több, ki sem alakult volna, mert Ádám az első "De miért?" kérdése után megölte volna Évát:D

Az pedig, hogy nem tudod elképzelni, hogy tudott egy egész ország megalkudni az általad kipécézett időszakkal, csak azt mutatja meg, hogy mennyire nem ismered az embert.

Jó éjt!

Itt nem az a kérdés, hogy tízből kilenc miért nem volt aktív ellenálló, hanem az, hogy tizedik miért nem volt, mert azt hiszem ennél jobb arányt még Afganisztán vagy Dél-Vietnám se tudott felmutatni soha!
 

plushun

Well-Known Member
2014. augusztus 26.
6 421
17 560
113
Itt nem az a kérdés, hogy tízből kilenc miért nem volt aktív ellenálló, hanem az, hogy tizedik miért nem volt, mert azt hiszem ennél jobb arányt még Afganisztán vagy Dél-Vietnám se tudott felmutatni soha!

Mert nem mindenki ellenálló és forradalmár akar lenni. Ugyanúgy ahogy vannak vezetők és vezetettek, és vannak olyan emberek aki nem konfliktust akarnak hanem azt elkerülni. Igen vannak megalkuvók is és vannak olyanok akik árulók is, de azt elvárni, hogy mindenki egy véleményen legyen és mindenki ugyanazon a szemüvegen keresztül nézze a világot finoman szólva is naiv dolog.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 187
13 457
113
A keleti-front már nem létezett, amikor az árulás bekövetkezett, akkor már a magyar fronton zajlottak a harcok, a Kárpátokat elérték a szovjetek. És amiatt érezze magát valaki sértve, hogy az felmenői árulók voltak amikor együttműködtek a megszálló németekkel vagy szovjetekkel és ne amiatt, hogy annak nevezik őket, amik voltak! Ugyanis az volt baj, hogy a parancsot megkapták, de nem teljesítették, nem közvetítették, nem vették tudomásul például Horthy esetében.

Én családtagjaim a következőképpen viselkedtek a megszállások alatt:
- tinédzser leventeként Németországba hurcolták őket túsznak, jövőbeni ágyútölteléknek, majd ott amerikai hadifogságba estek.
- keményen dolgoztak, jött ötvenhat ami után szóba se álltak többé párttal, állammal, leszámítva a kiválló dolgozó kitüntetés átvételét, mert ennyi volt össz-vissz igaz a rendszerben. Szegények is maradtak.
- stb.

Nálunk nincsenek árulók. Én magam is a tömeges árulások után szocializálódtam és joggal szögezem neki a kérdést az előző generációk érintettjeinek, hogy lehettetek patkányok. Különösen, hogy az én most már harmincas generációm egy olyan világban szocializálódott, ahol a gerillaháború tömeges és sikeres. Ahol nemzetek szabadítják fel magukat a nulláról indulva (horvátok), ahol sötét törzsi hegylakók szuperhatalmakat vernek meg akár kétszer is (afgánok)! Kedves határőr kollaboráns! Ahelyett, hogy a Szovjet Birodalom határait védted valahol a minket rabságban tartó vasfüggöny mentén miért nem öltél inkább megszálló szovjet katonákat meglépve a magyar vezényleti nyelvű szovjet segédcsapatból miután azok kiképeztek és felfegyvereztek ahogy a tálib fiatalok teszik vagy legalább fogtál egy baltát és verted agyon a kollaboráció helyi hivatalnok vezetőjét, a tanácselnököt a levágott fejét pedig tűzted karóra a falud főterén!

Most létezik egy szuverén Magyarország, ahol ez súlyos bűncselekmény lenne és erkölcsileg joggal elítélendő, de akkor nem létezett és nemléte minden országlakó számára világos volt. Tudták, hogy az ideiglenesen itt állomásozó szovjet csapatok lényegében nekünk szegezik a fegyvereiket ötvenhat óta permanensen, de te mégis együttműködtél! Titeket ott akkor annyira megtörtek, hogy ez nektek normális volt? Ennyire rettegtetek? Én számomra olyan érthetetlen abszurditás az, hogy szolgálhatott a kádári-bábállamban valaki katonaként, rendőrként, hivatalnokként szovjet érdekeket önként, amit sehogy nem értek. Nem tudom elképzelni, hogy veletek mi történt, ott és akkor, hogy ezt megtettétek! Ahogy azt se, hogy történhetett meg a tömeges együttműködés a negyvenes években!

Mivel gondolom a katonaság intézményét mint olyat csak a fotelből ismered, annyit mondanék, hogy háború esetén a parancsmegtagadás legkisebb jelére a tiszt úr akinek a parancsnoksága alá tartozol azonnal lelőhet, különösebb teketóriázás nélkül. Ugyanúgy a tiszturat is lelőheti/lelövetheti a magasabb rendfokozatú tiszt úr és így tovább. A rendszer úgy van kitalálva, hogy a legöngyilkosabb parancsot is végrehajtsák az érintettek, egyébként nem beszélnénk reguláris hadseregről. Hogy akkor ki, kicsodát árult el az egy dolog, viszont a hadsereg tette a dolgát amire kiképezték, mégpedig végrehajtotta a kapott parancsot. Ezért nem hazaárulózhatsz le egy egész generációt.
Ami az együttműködést illeti a szovjetekkel, voltak bőven, csak azokat nagyon gyorsan felakasztották vagy internálótáborokba zárták. Mégy olyan piciny ország esetében is mint Magyarország voltak internáló táborok, meg eldugott zugok ahova tömegeket tudtak deportálni.
A gerillaháborúkkal kapcsolatban mind szép és jó amiket leírsz, de egy gerillamozgalom sem lehet sikeres hosszú távon hátország és befolyásos támogatók nélkül. A kommunizmus éveiben gondoskodtak róla, hogy ilyesmi ne történhessen meg.
Szóval igen, rengeteg áruló és kollaboráns volt, viszont olyan és akkora erő állt mögöttük, hogy bárkit aki az útjukba állt félresöpörték. Szóval nem nagyon működik, hogy generációnyi embereket árulózól.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and tindalos

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Szóval nem nagyon működik, hogy generációnyi embereket árulózól.
Blogen részéről működik, de ezzel csak a gyerekes gondolkodását és szélsőséges világfelfogását bizonyítja számomra, szar világban élhet mert neki csak fekete és fehér szín létezik. Számára mindenki áruló aki nem úgy gondolkozik ahogy ő maga, nem is tudom honnan ismerős ez a felfogás számomra?! Ja persze, mégiscsak tudom, az ántivilágban is ilyenek uralkodtak, meg ma is vannak közünk hasonlóak...
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Mert nem mindenki ellenálló és forradalmár akar lenni. Ugyanúgy ahogy vannak vezetők és vezetettek, és vannak olyan emberek aki nem konfliktust akarnak hanem azt elkerülni. Igen vannak megalkuvók is és vannak olyanok akik árulók is, de azt elvárni, hogy mindenki egy véleményen legyen és mindenki ugyanazon a szemüvegen keresztül nézze a világot finoman szólva is naiv dolog.

Bocs, de itt mindenki áruló. Az 56-os tapasztalat alapján legföljebb a lakosság egy ezreléke nem az. Ez egy döbbenetesen alacsony szám.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Mivel gondolom a katonaság intézményét mint olyat csak a fotelből ismered, annyit mondanék, hogy háború esetén a parancsmegtagadás legkisebb jelére a tiszt úr

Miért volt majd az "összes" tiszt hazaáruló ebben az elméleti modelben és ezt te miért fogadod el evidenciának, hogy a legénységre testálnád a haza védelmét és ennek elmaradását az ő esetükben magyaráznád ki! Csak nem lehet ezt kimagyarázni. A probléma az, hogy a hazaárulás legalapvetőbb formája, az ellenséggel kollaborálás kötelezően követendő norma lett Magyarországon és aki ellent mer ennek mondani, mint most én, az a gazember lényegében.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 187
13 457
113
Miért volt majd az "összes" tiszt hazaáruló ebben az elméleti modelben és ezt te miért fogadod el evidenciának, hogy a legénységre testálnád a haza védelmét és ennek elmaradását az ő esetükben magyaráznád ki! Csak nem lehet ezt kimagyarázni. A probléma az, hogy a hazaárulás legalapvetőbb formája, az ellenséggel kollaborálás kötelezően követendő norma lett Magyarországon és aki ellent mer ennek mondani, mint most én, az a gazember lényegében.

Itt azért tévedsz, rengetegen harcoltak a "rendszer" ellen, ki ahogy tudott.
A tiszek fölött is tisztek állnak és felettük is. Épp ezt magyarázom. Katonai pucssot elég nehéz véghezvinni ráadásul úgy, hogy nagyából tisztában vagy milyen sors vár azokra akik szovjet hadifogságba kerülnek.
Az, hogy Magyarországon kövedendő forma lett azért történt mert kicsináltak mindenkit akinél csak a gyanú legkisebb jele is fennállt. Nem volt hova menned és nem kaptál senkitől sem segítséget. Nem volt hátország.
Mind mantrázod a magadét, minimális történelmi ismeretek nélkül. Legalább a Tanú című filmet nézd meg, ahol csak azért kivégezhettek, mert levágtad a saját malacodat.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Miért volt majd az "összes" tiszt hazaáruló ebben az elméleti modelben és ezt te miért fogadod el evidenciának, hogy a legénységre testálnád a haza védelmét és ennek elmaradását az ő esetükben magyaráznád ki! Csak nem lehet ezt kimagyarázni. A probléma az, hogy a hazaárulás legalapvetőbb formája, az ellenséggel kollaborálás kötelezően követendő norma lett Magyarországon és aki ellent mer ennek mondani, mint most én, az a gazember lényegében.
Jó lenne ha meghatároznád Magyarország számára a mindenkori ellenség fogalmát, és ennek a miértjét is, hátha úgy talán valamennyire egyet tudnék veled érteni?! Mert így nem nagyon megy részemről még az együttérzés sem....
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Nem igazán kerültek szovjet hadifogságba (Szibéria, stb.), mármint belőlük, az átállókból lett a Ideiglenes Nemzetgyűlés hadserege. Az pedig, hogy a hadsereg domináns többsége, 90-95%-a hazaáruló lett az bizony tény, mert nem követték a kormányzójukat. Hogy csinál ki a tiszt valakit egy ötvenszeres legénységi állománnyal szemben? Hát miért nem lőtték agyon a tiszteket, amikor azok nem követték a Kormányzót? Ezek ilyen egyszerű kérdések, amikre a válasz az, hogy: mert nem akarták. Én, ha azt látnám egy ilyen szituációban, hogy az alkotmányos rend semmibevételét az ellenséghez (megszálló volt szövetséges) átállással (az állam törvényes vezetőjének parancsát megtagadva) megvalósítja az elöljáróm, akkor odamegyek hozzá és lehetőleg az alárendeltek minnél nagyobb számú jelenléte mellett fejbelövöm, elkerülve minden bonyodalmat, ami még esélyt adna neki a hazaárulása kivitelezésére és bízva abban, hogy a határozott fellépésem és az azután a nemzeti szabadság és az alkotmányos rend védelméről szóló egy-két mondatom megteszi a hatását a bajtársaimra is. Ja, kockázat, de nem lehet mindenki szar, rongy ember!

Én vagyok a hátország. Ha én gyáva és határozatlan vagyok, akkor nincs hátország.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Mind mantrázod a magadét, minimális történelmi ismeretek nélkül. Legalább a Tanú című filmet nézd meg, ahol csak azért kivégezhettek, mert levágtad a saját malacodat.

Igen sok parasztnak volt otthon fegyvere. Máig kerülnek elő mestergerendákból puskák, stb. Egy ávós járőrt egy tapasztalt veterán katona, akik végharcolta a második világháborút simán elintézett volna, ha kimegy az tulajdonáért. De nem tette, hanem szépen kulák lett és beletörődött a sorsába. Ezeken az egyéni döntéseken múlik az, hogy egy megszállás sikeres e, vagy a megszállók csak akkora területet kontrollálnak, amin éppen tapsonak a bakancsukkal!
 
R

rejsz felügyelő

Guest
Érdekes, hogy nekem személyeskedés címszóval tizedennyiért törölték a kommentem, blogen ezzel szemben nagyjából a magyar társadalom felét patkányozza és árulózza folyamatosan, más elmebeteg megnyilvánulásairól nem beszélve.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Jó lenne ha meghatároznád Magyarország számára a mindenkori ellenség fogalmát, és ennek a miértjét is, hátha úgy talán valamennyire egyet tudnék veled érteni?! Mert így nem nagyon megy részemről még az együttérzés sem....

Ez rendkívül egyszerű:
- megszálló ellenség = aki az országba fegyverrel belép abból a célból, hogy az országot leigázza, erőforrásait saját szolgálatába állítsa.
- hazaáruló = aki együttműködésével ezt elősegíti, az ellenség dolgát bármi módon tudatosan megkönnyíti.

Nem olyan bonyolult ez, ebben nincsenek árnyalatok. Csak fekete-fehér olvasata van ennek.