• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 187
13 458
113
Itt egy klassz kis írás benzinfőző témában.
Van egy ilyenem is, profin működik, meg minden, csak sanja picit szivárog.
orosz-fozo-300x225.jpg

http://magashegyiturak.ro/2010/08/30/a-nagy-fozo-dilemma/
 

Tcat

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2009. április 27.
2 067
9 178
113
Ha már szóba került: télen, hogy bírja a hideget a gáz? Nem csökken le a nyomás a hideg miatt?

Túl nagy tapasztalatom nincs túrázós gázfőzőkkel, de azért nagy hidegben a sima bután-propán keverékes palackok nem muzsikálnak olyan jól a bután jellemzői miatt. Viszont vannak olyan palackok, amiben más a keverék: bután-izobután-propán. Az izobután meg -12 fok körüli forráspontú, szóval hidegben ezek jobban kell teljesítsenek. Van is itt még valahol egy ilyen palackom évek óta, de úgy alakult, hogy nem volt élesben használva télen.

http://www.primus.eu/knowhow/primus-gas
https://thesummitregister.com/ins-outs-canister-fuels/
 

Tcat

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2009. április 27.
2 067
9 178
113
Sima bután-propánossal viszont szívtunk már -5 fokban :)
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 187
13 458
113
Az a kis vékony falú palackocska? És beleállítva?

Igen, ez már mindenképpen egy járhatóbb út. Fogod az edénykédet amiben mondjuk a kajádat csinálod, belepisálsz és beleállítod a benzinfőződet. Aztán mikor felmelegedett ennyira, hogy meg is gyúljon akkor gyorsan kiöntöd a tartalmát, kicsit átöblíted és mehet is a főzőcskézés.
Közben meg azon imádkozol, hogy a láng amit produkál elég erős legyen, hogy átmelegítse még az alatta lévő palackot.
Ha nem elég erős akkor nem tudom mi lesz. Lehet kell majd vinni egy edénykét külön ilyen céllal.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 187
13 458
113
Erről beszélek. Mondjuk nem értem minek kell ennyit szerencsétlenkedni a begyujtásával én jóvel egyszerűbben megoldom, de a hangja fergeteges.
 

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 425
10 236
113
Eddig nem volt gond, nem szivárgott, vagy ilyesmi.
Ha már szóba került: télen, hogy bírja a hideget a gáz? Nem csökken le a nyomás a hideg miatt?
3 fajtát ismerek amiket használok/használtam.Egyikkel sem voltam még extrém hidegben kb. -10° volt a leghidegebb.A decathlonos szinte alig akart meggyulladni ès ègni, sokkal tovább tartott vele a főzés.A jetboil és a primus viszont jól teljesített.
 
  • Tetszik
Reactions: Mackensen

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 425
10 236
113
Erről beszélek. Mondjuk nem értem minek kell ennyit szerencsétlenkedni a begyujtásával én jóvel egyszerűbben megoldom, de a hangja fergeteges.
Ez egy repülőgép sugárhajtómű:Dutánègetővel:) viccet fèlretève, milyen nehéz feltöltve? Sokat lehet vele melegíteni?
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 187
13 458
113
Ez egy repülőgép sugárhajtómű:Dutánègetővel:) viccet fèlretève, milyen nehéz feltöltve? Sokat lehet vele melegíteni?

Olyan 1 kiló rörül lehet, de nem használom, mert szivárog, inkább mint amolyan gyűjteménydarab státusza van. Viszont vettem egy új BRS-29-est. Az szárazon fél kiló és kb megy bele 450 ml benzin. A prospektusban a fogyasztása 185 ml per óra, tehát egy feltöltéssel bő két órát megy és ezt a valóságban is tudja. Azért vettem ezt, mert adtak hozzá egy kemény műanyag hordozó tokot. Olcsóbban is lehet venni de azok általában csak egy egyszerű zsákocskát kapnak.
 

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 425
10 236
113
Olyan 1 kiló rörül lehet, de nem használom, mert szivárog, inkább mint amolyan gyűjteménydarab státusza van. Viszont vettem egy új BRS-29-est. Az szárazon fél kiló és kb megy bele 450 ml benzin. A prospektusban a fogyasztása 185 ml per óra, tehát egy feltöltéssel bő két órát megy és ezt a valóságban is tudja. Azért vettem ezt, mert adtak hozzá egy kemény műanyag hordozó tokot. Olcsóbban is lehet venni de azok általában csak egy egyszerű zsákocskát kapnak.
A gáz jóval tovább tart.Szerintem az sem mellékes hogy zárt helyen pl. sátorban milyen égéstermék szabadul fel belőle.Simán lehet mérgező a benzin.Mint a pirotabletták stb.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 187
13 458
113
A gáz jóval tovább tart.Szerintem az sem mellékes hogy zárt helyen pl. sátorban milyen égéstermék szabadul fel belőle.Simán lehet mérgező a benzin.Mint a pirotabletták stb.

Igen, ez lehetséges, bár nem hinném, hogy mérgező lenne, csak elvonja a "zoxigént" és helyébe jó sok széndioxidot termel. Viszont brutál ereje van, szerintem öt emberre különösebb gond nélkül lehet vele huzamosabb ideig főzni.
Kíváncsi lennék, hogy hadsereg szinte hol használnak még ilyeneket?
 

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 425
10 236
113
Igen, ez lehetséges, bár nem hinném, hogy mérgező lenne, csak elvonja a "zoxigént" és helyébe jó sok széndioxidot termel. Viszont brutál ereje van, szerintem öt emberre különösebb gond nélkül lehet vele huzamosabb ideig főzni.
Kíváncsi lennék, hogy hadsereg szinte hol használnak még ilyeneket?
Szerintem max talán exszovjet hadseregben valahol.Magyarországon és Franciában sem láttam
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 187
13 458
113
Szovjetekről nem tudok, hogy használtak volna ilyen pici benzinfőzőket. Ilyenekben Amerika az etalon és azt hiszem még a vietnámi háborúban is rendszerben voltak, rajtuk kivül Angliáról, Németországról és Tajvanról tudok, hogy használtak/használnak?
Viszont rajtuk kívül még lehet, hogy van pár hadsereg akiknél rendszerben voltak.