[HUN] Magyar katonai pilóták képzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
A pilóta képzésben muszály betartani a fokozatosságot. A Zlin 242-es kiválló gép megtanulni az alapokat, de az utazó sebssége közel van egy training jet átesési sebességéhez. A tömege kb. az hatoda annak és az avionikában a különbség - bár nem tudom a Zlinek milyen felszereltséggel jönnek majd - várhatóan szintén hatalmas lesz.
Tapasztalataim szerint a pilóta képzésben nem egészségesek ekkora ugrások.
Ezzel tökéletesen egyetértek, de a döntéshozók sajnálatosan inkább azzal a pénzügyi megfontolással élnek amire előző hsz.-emben rámutattam, és ennél messzebb (az orrukon túl) már nem látnak. Ezért is kellene szerintem az országok közötti összefogással megszervezni egy pilótaképző iskolát mert annak a közös fenntartása biztos hogy gazdaságosabb lenne. Eleve nem értem mi a kórságnak vesz a HM dugattyús gépeket, mikor tudomásom szerint Nyíregyházán és sok kis magán-kiképző cégnél is olyanokon folyik az alapképzés. Ezekre csak be kellene fizetni a jelentkezőket, kezdőket, és ezután a honvédségi/horvátokkal, szlovénekkel, szlovákokkal, csehekkel (ahogy sikerül összehozni) közös kiképző központban LGT-típuson majd sugárhajtásún folytatni.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7
M

molnibalage

Guest
Ezzel tökéletesen egyetértek, de a döntéshozók sajnálatosan inkább azzal a pénzügyi megfontolással élnek amire előző hsz.-emben rámutattam, és ennél messzebb (az orrukon túl) már nem látnak. Ezért is kellene szerintem az országok közötti összefogással megszervezni egy pilótaképző iskolát mert annak a közös fenntartása biztos hogy gazdaságosabb lenne. Eleve nem értem mi a kórságnak vesz a HM dugattyús gépeket, mikor tudomásom szerint Nyíregyházán és sok kis magán-kiképző cégnél is olyanokon folyik az alapképzés. Ezekre csak be kellene fizetni a jelentkezőket, kezdőket, és ezután a honvédségi/horvátokkal, szlovénekkel, szlovákokkal, csehekkel (ahogy sikerül összehozni) közös kiképző központban LGT-típuson majd sugárhajtásún folytatni.
De mitől lenne olcsóbb egy 3-4 kis ország által fenntartott kézpést, mint az egész NATO által használt NFTC...? Ez valahogy nekem nem áll össze...
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
De mitől lenne olcsóbb egy 3-4 kis ország által fenntartott kézpést, mint az egész NATO által használt NFTC...? Ez valahogy nekem nem áll össze...
Pl. attól, hogy egészen más költségű egy kanadai infrastruktúra fenntartása, kanadai/NATO oktatópilóta fizetése, a kiküldöttek kanadai utazási, szállás és étkeztetési költségei mint ugyanezek Közép-Európában. De ez csak tipp részemről, valószínűleg drága lehet és főleg nekünk kihasználhatatlan a kanadai program (volt olyan, hogy a mi befizetett költségünkön más külföldi pilótát képeztek ki, mert mi nem tudtunk küldeni senkit!), ha ki akar belőle tolatni a HM. Mivel korrekt költségekről nincs semmi adatom, csak találgatni tudok... a HM szándékai alapján.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
De mitől lenne olcsóbb egy 3-4 kis ország által fenntartott kézpést, mint az egész NATO által használt NFTC...? Ez valahogy nekem nem áll össze...
V.szinű semmivel nem lenne olcsóbb...
Az NFTC-szerődést mindenképp meg kellene hosszabbítani.
A hazai előképzésnek arra kéne irányulnia hogy a megfelelő embereket válogassák ki.
Én ezt úgy csinálnám hogy szétszornék a repülő klubbok között mondjuk 20 ketüléses vitorlázógépet. Minden nyáron toboroznék négy tucat 16 éves srácot és szerveznék nekik egy három hetes tábort.
Következő nyáron a legjobb 2 tucatot ráültetném Zlinekre és csinálnék nekik egy alapképzést.
Mire 18 évesek lesznek kiderül ki a legjobb egy tucat. Érettségi után velük kéne szerződést kötni, tovább képezni őket úgy CPL szintig, majd 20 évesen kiküldeni őket Kanadába.
A jet trainereknek szerintem akkor lenne értelme ha a hazakerülő fiatal pilotakat nem lehet egyből Gripenre ültetni és képesseg fenntartás / időgyüjtés céllal reptetni kéne őket. Mivel Kanadában Hawkkal repülnek logikusnak tűnne nekünk is azt venni. Èn mondjuk 6 db kétüléses 132/165-ös mellett el tudnék képzelni egy tucat együléses 208/209-est is.
 
  • Tetszik
Reactions: zeal and Loken
M

molnibalage

Guest
V.szinű semmivel nem lenne olcsóbb...
Az NFTC-szerődést mindenképp meg kellene hosszabbítani.
A hazai előképzésnek arra kéne irányulnia hogy a megfelelő embereket válogassák ki.
Én ezt úgy csinálnám hogy szétszornék a repülő klubbok között mondjuk 20 ketüléses vitorlázógépet. Minden nyáron toboroznék négy tucat 16 éves srácot és szerveznék nekik egy három hetes tábort.
Következő nyáron a legjobb 2 tucatot ráültetném Zlinekre és csinálnék nekik egy alapképzést.
Mire 18 évesek lesznek kiderül ki a legjobb egy tucat. Érettségi után velük kéne szerződést kötni, tovább képezni őket úgy CPL szintig, majd 20 évesen kiküldeni őket Kanadába.
A jet trainereknek szerintem akkor lenne értelme ha a hazakerülő fiatal pilotakat nem lehet egyből Gripenre ültetni és képesseg fenntartás / időgyüjtés céllal reptetni kéne őket. Mivel Kanadában Hawkkal repülnek logikusnak tűnne nekünk is azt venni. Èn mondjuk 6 db kétüléses 132/165-ös mellett el tudnék képzelni egy tucat együléses 208/209-est is.
Van ennyi alkalmas jelentkező, aki pilótának menne...?
A másik gond, ha 18 évesen aláír, mire elvégzni a felsőoktatást n+1 ok miatt válhat fizikailag alkalmatlanná...
 

Loken

Well-Known Member
2016. november 24.
2 211
3 556
113
Van ennyi alkalmas jelentkező, aki pilótának menne...?
A másik gond, ha 18 évesen aláír, mire elvégzni a felsőoktatást n+1 ok miatt válhat fizikailag alkalmatlanná...
Arra a 14 db Grippennek a röptetésére azért csak lenne elég...gondolom most sincsenek pilóta hiány gondok.
Itt inkább az a lényeg, hogy a minőségi pilóta utánpótlás folyamatosan biztosítva legyen a hazai szerényebb büdzsé mellett is.
Egyébiránt, hogy jut el manapság egy fiatal repülni vágyó egy vadászgép pilóta üléséig?
A fizikailag alkalmatlanná válással sincs nagy baj. Ez benne van a pakliban. Majd lesz belőle szállítógép vagy helikopter pilóta. Vagy az ezeket kiszolgáló egységekhez kerül. Rosszabb esetben megy a civil szférába repülni.
 
M

molnibalage

Guest
Arra a 14 db Grippennek a röptetésére azért csak lenne elég...gondolom most sincsenek pilóta hiány gondok.
Itt inkább az a lényeg, hogy a minőségi pilóta utánpótlás folyamatosan biztosítva legyen a hazai szerényebb büdzsé mellett is.
Egyébiránt, hogy jut el manapság egy fiatal repülni vágyó egy vadászgép pilóta üléséig?
A fizikailag alkalmatlanná válással sincs nagy baj. Ez benne van a pakliban. Majd lesz belőle szállítógép vagy helikopter pilóta. Vagy az ezeket kiszolgáló egységekhez kerül. Rosszabb esetben megy a civil szférába repülni.
Jelenleg kb. 1 Ancsa repképes és van néhány heli...
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Van ennyi alkalmas jelentkező, aki pilótának menne...?
A másik gond, ha 18 évesen aláír, mire elvégzni a felsőoktatást n+1 ok miatt válhat fizikailag alkalmatlanná...
Nekem az a tapasztalatom hogy a repūlés még azért megmozgatja az emberek fantáziáját. Érdeklődőkből v.színű nem lenne hiány de utána...
A fele az érdeklődőknek azonnal eltűnne amint meghallanák hogy orvosi vizsgálat meg vizsgával záruló elméleti tanfolyam van meg. A maradék fele kiesne az orvosin és az elméleti vizsgán.
Az első tíz iskolakör után el kellene küldeni a növendékek felét pszichés alkalmatlanság vagy készség hiánya miatt. A maradékkal lenne értelme végigcsinálni a képzéket 18 éves korig és a közük kikerülő legjobbakat volna értelme meghívni az NFTC programba.
Persze még belőlük is lenne lemorzsolódás de azek bár szomorúak, de közel sem ilyen arányúak lennének.
A lényegnek szerintem is a folyamatosságnak kellene hogy legyen, ne maradjanak ki komplett évfolyamok.
 
  • Tetszik
Reactions: Panzerfaust

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
B+ ezek hobbigépek, azok a cégtualdonosok vesznek ilyeneket akiknek beleférne egy második Q5-ös Audi.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

R0kaúr

Well-Known Member
2017. január 2.
373
375
63
más országok az utóbbi hetekben-hónapokban pilatusokat rendeltek kiképző gépnek
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 064
23 140
113
Hasznaljak barhol is elso tanulogepnek a Pilatust?
Ha ez lenne a masodik lepcso az nekem nagyon tetszene. (Oda szavazok aki ezt megigeri. :))
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 000
113
Nekem az a tapasztalatom hogy a repūlés még azért megmozgatja az emberek fantáziáját. Érdeklődőkből v.színű nem lenne hiány de utána...
A fele az érdeklődőknek azonnal eltűnne amint meghallanák hogy orvosi vizsgálat meg vizsgával záruló elméleti tanfolyam van meg. A maradék fele kiesne az orvosin és az elméleti vizsgán.
Az első tíz iskolakör után el kellene küldeni a növendékek felét pszichés alkalmatlanság vagy készség hiánya miatt. A maradékkal lenne értelme végigcsinálni a képzéket 18 éves korig és a közük kikerülő legjobbakat volna értelme meghívni az NFTC programba.
Persze még belőlük is lenne lemorzsolódás de azek bár szomorúak, de közel sem ilyen arányúak lennének.
A lényegnek szerintem is a folyamatosságnak kellene hogy legyen, ne maradjanak ki komplett évfolyamok.
Érdemes volna a vitorlázó repülést támogatni, különösen a fiataloknál. Elég jó alap. De tényleg sokba kerül, maga a tanfolyam, engedélyek. Oda ahova én is járok, inkább középkorú emberek jönnek repülni.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Valahol azt írták hogy még várható 4db Zlin beszerzés. Akkor már 8db Zlin-nel talán még valamilyen regionális együttműködés is elképzelhető. Talán nem ördögtől való lenne egy V4 -es közös pilóta kiképző program . Nálunk lehetne a kisgépes kiképzés Szolnokon , a Cseheknél a sugárhajtású köztes kategória képzése (L-39NG).
A V-4 közös programból sajnos eleve kiesnek a lengyelek, már csak nagyságrendjüknél fogva is. Akkora légierő pilótaképzéséhez még a 8 Zlin is nagyon kevés, a deblini pilótaiskolájukban kb. 25 Orlikot, 50 Iskra-t, és vagy 40 könnyű helikoptert használnak pilótaképzésre, ennek mi csak csókolommal köszönhetünk. Gyanítom hogy az a cseh repipar ami a mi pilótaképzésünkhöz szállítja a gépeket, az otthon is el tudja látni a légierőt és a repülőklubokat, szóval ők is megoldják házon belül a pilótaképzést. Pont az alapkiképzés az, amit még a horvátok és a szlovének is el tudnak látni a maguk számára, szóval így nehéz az összefogás.
 

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
715
113
Hát,, nem értek nagyon hozzá (és ez így is marad), de szerintem ekkora légierőnek (1sz. Gripen+ valamikor egy normálisan feltöltött heli század... remélem) 8 Zlin-nel, meg ha igaz lesz L-159 (vagy melyik verziója) kiképzést létrehozni, fenntartani,,, nem, hogy felesleges, hanem pazarlás.
Mi van, ha mondjuk olyan országokkal akarunk közösködni (lássuk be, V4-ben mi vagyunk a leggyengébb láncszem kiképzés terén is ) mint Szlovénia, Horvátok, Macedónia? Mert erre még kacsingathatnánk. Akkor megértenék egy 8 Zlin-t, 8 L-valamit,( persze az utóbbira szinte minden Gripen támadó fegyverzetét integrálnám, hogy legyen egy másod vonalbeli csapásmérő lehetőség).