[HUN] Magyar katonai pilóták képzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 055
6 515
113
Igazából gyártanak Magyarországon olyan kétüléses kiképző gépet, ami a Jak-52-nél sokkal jobb (de persze nagyon nem egy kategória a Pilátussal, viszont az ára is a töredéke a svájci gépnek):

http://www.jetfly.hu/regi-jetfly/9511-uj-magyar-ustokos-az-egen---a-magyar-repuloipar-megmentese
 

Star Trek

Active Member
2010. április 19.
1 252
6
36
Merész ötlet ,de mi van ha szomszédból is néznénk valamit?
UTVA Kobac
https://en.wikipedia.org/wiki/UTVA_Kobac
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Merész ötlet ,de mi van ha szomszédból is néznénk valamit?
UTVA Kobac
https://en.wikipedia.org/wiki/UTVA_Kobac

A Jakokat rövid időn belül pótolni kell (idén elfogy az élettartamuk, de a tavalyi baleset óta nem is repültek, lehet, hogy reptilalom alatt állnak), ez meg egy egypéldányos prototípus, mikor lesz ebből szériagyártású és megrendelhető gép? Ráadásul nem túl hálás dolog egy új tipust elsőként rendszeresíteni, hogy minden nyűgje és gyermekbetegsége nálunk derüljön ki és késleltesse a kiképzési programunkat.
 

Star Trek

Active Member
2010. április 19.
1 252
6
36
A Jakokat rövid időn belül pótolni kell (idén elfogy az élettartamuk, de a tavalyi baleset óta nem is repültek, lehet, hogy reptilalom alatt állnak), ez meg egy egypéldányos prototípus, mikor lesz ebből szériagyártású és megrendelhető gép? Ráadásul nem túl hálás dolog egy új tipust elsőként rendszeresíteni, hogy minden nyűgje és gyermekbetegsége nálunk derüljön ki és késleltesse a kiképzési programunkat.</blockquote>

Igen elsőnek lenni nem könnyű bár Szerbek már azt az egy db használják.Plusz sok előnnyel is jár az elsőbbség kedvezmények és egyebek. Ha gyorsan kell majd valami a Jakok heléyre akkor meg csak a használt jöhet szóba megint.Zlin is le kell gyártani ami legalább fél év bár nem tudom a gyártás ütemtervét.
Lasta is jó gép 700.000 $ nem is olyan drága.
 

carpmat

Member
2014. július 30.
92
26
18
Nyilvánvalóan, ez nem is kérdés, bár igazából a könnyű kiképzőgépek piaca sem túl bő jelenleg... Nekünk nem egy PC-9 vagy Lasta szintű gépben kell gondolkodni, azért van az NFTC keretein belül a Texan-II... Hanem egy kezdő kiképző gépben. A Horvátoknál Zlinen kezdik pl. a növendékek a képzést és csak utána ülhetnek be a Pilatusokba.
Jelenleg 3 olyan gépet lehet kapni újonnan a piacon, amely a military primary trainer kategóriába beleesik:

A Zlin 242-es
A Grob G-120-as
És a SIAI-Marchetti SF-260

Mindhárom gép megfelel a mai kor követelményeinek, akármelyiket választaná a honvédség lehetne sorolni a pozitívumokat, negatívumokat. A Grob az egyedüli mely rendelkezik katapultüléssel (Martin Baker), az SF-260ra kerülhet függesztmény és póttartály. Míg a Zlin árban kb harmada a másik két gépnek, üzemeltetési költségben pedig kb fele körül lehet és csak ebből van 4 személyes futár felderítő változat.

Őszintén szólva bármelyik mellett is teszi le a voksát a honvédség csak jól járhat vele... Más kérdés, hogy én elfogult vagyok a zlin iránt mert volt szerencsém eltölteni már benne néhány órát :)
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 055
6 515
113
carpmat és szerintem ez is alkalmas alap kiképzésre:

http://www.jetfly.hu/regi-jetfly/9511-uj-magyar-ustokos-az-egen---a-magyar-repuloipar-megmentese
 

shornet24

Active Member
2011. július 7.
272
65
28
Ti összemossátok a grob 2 típusát 120-at meg a 120tp! Attól különbözik a mezitlábas 120A-tól hogy ez a "világbajnok" 450 lovas RR (allison) 250-es gázturbinával van szerelve; katapultüléssel, hotasal illetve lehet hozzá rendelni harcszimulációs szarságot! Tudásra megközelít egy pilatust de olyan harmad áron ugyanis olyan 3 millió $-ba fájna darabja rendszerbe állítani! ( nekünk ez még álom marad :))

Ha már használt horvát pilatusról beszéltek akkor jóval életképesebbnek tartom kihasználatlanság miatt eladó dél-afrikai lekonzervált pc-7mk2-ket ismerve az anyagi hátterüket!
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 132
73 663
113
És Zlinen kívül melyiknek van jelenleg magyar értékesője/forgalmazója?
 

carpmat

Member
2014. július 30.
92
26
18
És Zlinen kívül melyiknek van jelenleg magyar értékesője/forgalmazója?

Természetesen egyiknek sem, én csak az opciókat vázoltam... Mindenki láthatja kire van szabva a tender, így az okfejtés csupán elméleti szinten megy...

Shornet24-nek köszönöm a pontosítást. Én a sima 120-asra gondoltam, az kb 700000$ körüli darabáron kapható.

carpmat és szerintem ez is alkalmas alap kiképzésre:

http://www.jetfly.hu/regi-jetfly/9511-uj-magyar-ustokos-az-egen---a-magyar-repuloipar-megmentese

A Magnusszal több gond is van... Egyrészt Light Sport Aircraft kategóriába esik, tehát tudtommal, bár a légijogban annyira nem vagyok otthon különbözeti vizsgákat kell tenni a növendéknek ha ezen tanul meg repülni. Gyakorlatilag külön szakszolgálati engedélye van már csakúgy mint a motoros vitorlázó gépeknek például és abban sem vagyok biztos, hogy a későbbiekben ezeken repült órák együtt vezethetők a többi gépen repülttel. Így a repülési pótlékot sem tudnák velük "biztosítani".
Másrészt bár a cég mindent megtesz, hogy elhatárolódjon elődjétől a Corvus Hungarytől de nem hinném, hogy jól tenné a honvédség ha olyan gépet vásárolnak melynek korábbi gyártójánál fiktív számlák, költségvetési csalás és egyéb finomságok merültek föl...
Harmadrészt a gép bár már sorozatgyártás alatt áll a kikerült gépeknek még lehetnek gyermekbetegségei, a gép ugye a Corvus Corone, Fusion gépek továbbfejlesztett/átépített változata, az előd gépeknél pedig tudtommal előfordultak műszaki, gyártási hiányosságok... Nem beszélve a lassú sorozatgyártásról és nem megfelelő utánpótlásról... Eddig kb 3-4 gép készülhetett el összesen ha nem számoljuk a Corvus időszak alatt gyártottakat.

Összegezve bármennyire magyar nem biztos, hogy a kezdő pilótákat ebbe a gépbe ültetném be.

És egy kis OFF a végére... Elég szomorú egyébként, hogy a magyar repülőgépipar jelenleg a 80as évek színvonala alatt van és ez most optimista becslés... Az, hogy a 90es években újragyártott Góbék óta összesen néhány Ultralight prototípust és egy féligkínai műanyagrepülőt (Corvus-Magnus) sikerült összehozni annak az országnak mely egykoron az aviatika élvonalába tartozott elég szégyenteljes eredmény...
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 132
73 663
113
>Természetesen egyiknek sem, én csak az opciókat vázoltam...

Én meg azon kezdtem el gondolkodni hogy egy hónap elég-e ahhoz hogy létrehozzanak egy kft-t (természetesen minimális alaptőkével) amire rá lehet fogni hogy magyarországi képviselet...
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 642
888
113
A kft-hez, min. 3 millió forint szükséges. Összetudod kuporgatni egy hónap alatt? :) :) (és ez csak az alapítás...)

Bár ha fiatal vagy.... reggel a köSztv-n láttam, hogy új program keretében a fiatalok próbálják vállalkozásra tanítani, motiválni...
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 132
73 663
113
A kft-hez, min. 3 millió forint szükséges. Összetudod kuporgatni egy hónap alatt? :) :) (és ez csak az alapítás...)

Bár ha fiatal vagy.... reggel a köSztv-n láttam, hogy új program keretében a fiatalok próbálják vállalkozásra tanítani, motiválni...

Nem én akarok kft-t létrehozni :)

Azon gondolkodtam hogy ha az általatok felsorolt cégek pályázni szeretnének, és szeretnének gyorsan egy magyar forgalmazót felmutatni, meg tudják-e oldani. Nyilván nem a 3 milliós alaptőkén fog múlni.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
</blockquote>...Harmadrészt a gép bár már sorozatgyártás alatt áll a kikerült gépeknek még lehetnek gyermekbetegségei, a gép ugye a Corvus Corone, Fusion gépek továbbfejlesztett/átépített változata, az előd gépeknél pedig tudtommal előfordultak műszaki, gyártási hiányosságok...</blockquote>

Úgy gondolom az "előfordultak műszaki, gyártási hiányosságok" elég óvatos megfogalmazás. ld.: csatolt zárójegyzőkönyvet

kbsz.hu/dokumentumok/2007-335-4.pdf
 

carpmat

Member
2014. július 30.
92
26
18
Úgy gondolom az "előfordultak műszaki, gyártási hiányosságok" elég óvatos megfogalmazás. ld.: csatolt zárójegyzőkönyvet

kbsz.hu/dokumentumok/2007-335-4.pdf

Na igen nem olvastam eddig a KBSZ jelentést most átnyálaztam, az, hogy ezek után elsőfokon felmentették valamennyi vádlottat a repülőgépgyártó részéről eléggé aggályosnak tűnik... És most finoman fogalmaztam... Gyakorlatilag a repülőgéptervezésre vonatkozó szabályozások közül semmit sem tartottak be. Igazából még nagyobb probléma ennél, hogy az NKH a hatósági ellenőrzések, berepülések, légialkalmassági és repülési engedélyek kiadásakor nem talált soha vagy nem akart találni semmit... Az, hogy a gyártó telephelyén sorozatgyártásban készülhetett olyan gép melynél (többek között) a szárny-törzs csatlakozás ötöd akkora terhelésre volt méretezve mint amekkorát a biztonsági előírások szerint el kellett volna viselnie nálam erősen felveti a gondatlan veszélyeztetés tényét... Itt vannak a KBSZ által talált hiányosságok:

1. A gyártmány érdemben nem felelt meg a felvállalt és hatóságilag jóváhagyott szabályzat alkalmazhatóságának

2. A gyártást nem előzte meg megfelelő szilárdsági számítás

3. A termék szilárdságának és merevségének megfelelőségét nem igazolta arra alkalmas, teljes körű, megfelelő számú terhelési próba

4. Légerőtani követelmények figyelmen kívül maradtak

5. Kísérleti üzem helyett normál üzem, kísérleti előállítás helyett végtermék előállítás folyt az alkatrészek besorolása nélkül, élettartam tapasztalat nélkül

6. Építés folyt megfelelı gyártási technológia nélkül, a gyártási körülmények biztosítása nélkül

7. Alkalmatlan anyag került beépítése

8. A gyártó szakított hagyományos eljárásokkal, szerkezeti megoldásokkal

És hogy ne legyen annyira OFF, akármennyire is megújult a cég vagy váltották le a vezetőséget, a Magnus Fusion ennek a gyárnak az utódterméke, úgyhogy nem gondolom, hogy a honvédségnek( vagy bárki másnak) feltétlenül ezt a gépet kéne használnia...
 
T

Törölt tag 1586

Guest
"A Z-242L típusú, kétüléses gépekkel ugyanis kezdő hajózókat oktathatnak, akik az alapok elsajátítása után átülhetnek majd azokba a sugárhajtású, közepes repülőgépekbe, amelyeket a hadrendből kivont L–39-es légi járművek helyett tervez beszerezni a honvédség."
:)
Zlinekről közvetlenül jetre? Semmi köztes tipus. Érdekes ötlet...
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 001
113
Zlinekről közvetlenül jetre? Semmi köztes tipus. Érdekes ötlet...
Lehet összefügg az NFTC 2018 körüli lejártával. És mondjuk ott is több fázisban kaptak kiképzést, Hawk előtt volt a Harvard. Fogalmam sincs mit tervezhetnek, főleg melyik jetbe akarnak beruházni.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Bérelt konténerben.:)
Ha összeszámolnám a melóhelyem udvarán a mostani bővítés miatt mennyi
Zlinekről közvetlenül jetre? Semmi köztes tipus. Érdekes ötlet...
Nagyon sok országban a pilótaképzés első lépcsője a légcsavaros típus (vagy dugattyús-motoros vagy LGT), utána rögtön jön a sugárhajtású kiképző típus. Gazdagabb országoknál a dugattyús és a jet-kiképző közé még befér az LGT-gép is, de az egy olyan jómódú elit klub, ahová mi takarítónak biztos beléphetnénk de már pincérnek se biztos, klubtagnak meg biztos hogy nem mert nem telne még a tagsági díjra se nemhogy a technikára. Szerintem még a pilótaképzés önálló megoldása is elég nagy luxus nekünk, valakivel/kikkel össze kellene fogni itt Közép-Európában ez ügyben (horvátokkal, csehekkel, szlovákokkal). Ostravában teljesen véletlenül összefutottunk egy cseh ezredessel (magyar neve miatt fedeztem fel), és a cseh katonai középiskolák parancsnokaként nagyon sajnálkozott hogy a régebben meglévő nagyon jó katonai oktatási kapcsolatok részünkről megszakadtak, konkrét volt kapcsolattartó magyar nevekről is érdeklődött hogy mi van ma velük.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Nagyon sok országban a pilótaképzés első lépcsője a légcsavaros típus (vagy dugattyús-motoros vagy LGT), utána rögtön jön a sugárhajtású kiképző típus. Gazdagabb országoknál a dugattyús és a jet-kiképző közé még befér az LGT-gép is, de az egy olyan jómódú elit klub, ahová mi takarítónak biztos beléphetnénk de már pincérnek se biztos, klubtagnak meg biztos hogy nem mert nem telne még a tagsági díjra se nemhogy a technikára. Szerintem még a pilótaképzés önálló megoldása is elég nagy luxus nekünk, valakivel/kikkel össze kellene fogni itt Közép-Európában ez ügyben (horvátokkal, csehekkel, szlovákokkal). Ostravában teljesen véletlenül összefutottunk egy cseh ezredessel (magyar neve miatt fedeztem fel), és a cseh katonai középiskolák parancsnokaként nagyon sajnálkozott hogy a régebben meglévő nagyon jó katonai oktatási kapcsolatok részünkről megszakadtak, konkrét volt kapcsolattartó magyar nevekről is érdeklődött hogy mi van ma velük.

Ezt megint feléleszthetnék, főleg a Cseh-Szlovák vonalon, ha már biztos, hogy cseh kiképzőgépeket vesz, esélyes a sugárhalytásúban is cseh gyártmány, a fő gép meg megint csak egy típus. Szerintem eléggé kézenfekvő lenne. (És ugye esélyes még, hogy a horvátoknál is Gripen lesz. Az már 4 országot mint fenntartót +Szlovéniát érintené. )
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Nagyon sok országban a pilótaképzés első lépcsője a légcsavaros típus (vagy dugattyús-motoros vagy LGT), utána rögtön jön a sugárhajtású kiképző típus. Gazdagabb országoknál a dugattyús és a jet-kiképző közé még befér az LGT-gép is...
A pilóta képzésben muszály betartani a fokozatosságot. A Zlin 242-es kiválló gép megtanulni az alapokat, de az utazó sebssége közel van egy training jet átesési sebességéhez. A tömege kb. az hatoda annak és az avionikában a különbség - bár nem tudom a Zlinek milyen felszereltséggel jönnek majd - várhatóan szintén hatalmas lesz.
Tapasztalataim szerint a pilóta képzésben nem egészségesek ekkora ugrások.