A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 011
54 001
113
Megkérdezném egy gyakorló katonától - esetleg olyantól, aki az előző rendszerben volt katona - hogy 8:50-től milyen indulót hallhatunk? A Klapka és a Magyar díszmenet induló közt. Youtube-on csekkoltam több fent levő indulót, de nem találtam hasonlót.



Megjegyezném,hogy még a 70-es évek végén,a 80-as évek lején,az április 4-i ünnepre,a falu főterére kivonult az álltalános iskola,teljes létszámmal,elhangzottak a beszédek,majd jött 1 szakasz szovjet katona(6fő),egy tiszttel,és a végén az AK-ból 3 díszlövést adtak le,jellemző módon,az ünnepség után mi,már felsős fiúk,ott szerepeltünk a katonák körül,ugye mind beszéltünk oroszul,és nem arról fűztük a tisztet,hogy lőjenek még....:rolleyes::D
Még a fater nyakából néztem végig egy dísszemlét,máig emlékszem a robajra,meg amikor az a pár ezer katona kivágta a díszlépést,majd a tribünök előtt meg hallagatták a beszédet,és a 3x hurrára ;).
Augusztus 20-án is voltunk talán 2x,a vizi,és légiparádén,akkor még volt hajónk,és a gépágyúval is lőttek,ahogy elhaladt a jónép előtt,tolongtak az emberek,mindenki látni akarta a tiszt avatást,ahogy feszítettek a tisztek a dísz egyenruhájukban,volt némi közösségi érzése az embereknek.
Ahogy cseperedtünk,a szomszédok nagyobb fiai bevonultak,majd jöttek haza egyenruhában,mi kölkök úgy néztünk rájuk,mint a félistenekre,úton,útfélen voltak katonai járművek,konvojok,saját,meg szovjet is.
Most van gay parade,civil szervezetek,jogvédők,meg a nagy semmi,jó kis szabadság.....
F@szom....:(
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 937
18 426
113
Megkérdezném egy gyakorló katonától - esetleg olyantól, aki az előző rendszerben volt katona - hogy 8:50-től milyen indulót hallhatunk? A Klapka és a Magyar díszmenet induló közt. Youtube-on csekkoltam több fent levő indulót, de nem találtam hasonlót.


87-88-ban voltam katona ,de nem tudom mi ez az induló. Sztem ez nem volt általános, katonai ünnepségeken sem. Rákóczi és a Klapka induló volt a standard zene. Passz. Szerintem csak kitöltötték az időt valami egyéb indulóval, indulókkal.
 

tacticool

Well-Known Member
2015. január 12.
1 221
3 565
113
"Lázár János szerint ugyanis három An-27-es (sic!) repülőgépe volt a Magyar Honvédségnek, de azok elavultak 2016 végére, ezért 2016 decemberében mind a három repülőgépet kivonták a hadrendből. Ez pedig a teljes An-26 flottát jelenti a fentebb bemutatott, 406-os reaktiválásáról szóló közbeszerzés alapján."

http://gyomberbela.blog.hu/2017/05/12/szarnyaszegett_haderoreform
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 347
10 736
113
Megjegyezném,hogy még a 70-es évek végén,a 80-as évek lején,az április 4-i ünnepre,a falu főterére kivonult az álltalános iskola,teljes létszámmal,elhangzottak a beszédek,majd jött 1 szakasz szovjet katona(6fő),egy tiszttel,és a végén az AK-ból 3 díszlövést adtak le,jellemző módon,az ünnepség után mi,már felsős fiúk,ott szerepeltünk a katonák körül,ugye mind beszéltünk oroszul,és nem arról fűztük a tisztet,hogy lőjenek még....:rolleyes::D
Még a fater nyakából néztem végig egy dísszemlét,máig emlékszem a robajra,meg amikor az a pár ezer katona kivágta a díszlépést,majd a tribünök előtt meg hallagatták a beszédet,és a 3x hurrára ;).
Augusztus 20-án is voltunk talán 2x,a vizi,és légiparádén,akkor még volt hajónk,és a gépágyúval is lőttek,ahogy elhaladt a jónép előtt,tolongtak az emberek,mindenki látni akarta a tiszt avatást,ahogy feszítettek a tisztek a dísz egyenruhájukban,volt némi közösségi érzése az embereknek.
Ahogy cseperedtünk,a szomszédok nagyobb fiai bevonultak,majd jöttek haza egyenruhában,mi kölkök úgy néztünk rájuk,mint a félistenekre,úton,útfélen voltak katonai járművek,konvojok,saját,meg szovjet is.
Most van gay parade,civil szervezetek,jogvédők,meg a nagy semmi,jó kis szabadság.....

F@szom....:(

...hát ez nagy volt!

Rendben, értem én, hogy akkor is tán a legkisebbek, leggyengébbek voltunk a VSZ-ben, de legalább darabra mindenképp volt annyi ojjektumunk', ami leküzdendő célt jelentet veszteséget kockáztatva az esetleg ránk támadóknak.
A filmet látva és megint csak rádöbbenve a különbségre és annak nemhogy nagyságára, hanem nagyságrendjére, azt hiszem kijelenthetjük, hogy azóta sikeresen megvalósítottuk és bőszen szinten is tartjuk a "merjünk kicsik lenni nemzeti képesség"-et.:(
 
  • Tetszik
Reactions: Luthero
T

torsen

Guest
Megjegyezném,hogy még a 70-es évek végén,a 80-as évek lején,az április 4-i ünnepre,a falu főterére kivonult az álltalános iskola,teljes létszámmal,elhangzottak a beszédek,majd jött 1 szakasz szovjet katona(6fő),egy tiszttel,és a végén az AK-ból 3 díszlövést adtak le,jellemző módon,az ünnepség után mi,már felsős fiúk,ott szerepeltünk a katonák körül,ugye mind beszéltünk oroszul,és nem arról fűztük a tisztet,hogy lőjenek még....:rolleyes::D
Még a fater nyakából néztem végig egy dísszemlét,máig emlékszem a robajra,meg amikor az a pár ezer katona kivágta a díszlépést,majd a tribünök előtt meg hallagatták a beszédet,és a 3x hurrára ;).
Augusztus 20-án is voltunk talán 2x,a vizi,és légiparádén,akkor még volt hajónk,és a gépágyúval is lőttek,ahogy elhaladt a jónép előtt,tolongtak az emberek,mindenki látni akarta a tiszt avatást,ahogy feszítettek a tisztek a dísz egyenruhájukban,volt némi közösségi érzése az embereknek.
Ahogy cseperedtünk,a szomszédok nagyobb fiai bevonultak,majd jöttek haza egyenruhában,mi kölkök úgy néztünk rájuk,mint a félistenekre,úton,útfélen voltak katonai járművek,konvojok,saját,meg szovjet is.
Most van gay parade,civil szervezetek,jogvédők,meg a nagy semmi,jó kis szabadság.....
F@szom....:(

A gay parade nem dísszszemle helyett van!:) Ja és nem ők tehetnek a "nagy semmiről"....
 
  • Tetszik
Reactions: endre
T

torsen

Guest
87-88-ban voltam katona ,de nem tudom mi ez az induló. Sztem ez nem volt általános, katonai ünnepségeken sem. Rákóczi és a Klapka induló volt a standard zene. Passz. Szerintem csak kitöltötték az időt valami egyéb indulóval, indulókkal.

85-86-ban szolgáltam előfelvett sorosként. Én se emlékszem erre. Ellenben az " Ugye hallod angyalom..." belém égett.
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Lehet, hogy ostoba kérdés, de nekem nem világos, és azoknak sem, akiktől kérdeztem. A laktanyákban, a körletekben miért nincs wifi, hogy az ember nyugodtan kiélhesse a szociális igényeit, messze az otthoniaktól, ismerősöktől, haveroktól? Azt látom, hogy egy laktanyán belül egyszerre van jelen a '60-as, '70-es meg néhol a '90-es évek (2000, Uram bocsáss, 2010 az nem nagyon), de legalább szintenként egy-egy nyavalyás routert nem tudnak megengedni maguknak? Ilyen csóróság van, vagy ez inkább zsidóság? Vagy van erre valami más magyarázat? Biztonság, vagy akármi. Mondjuk aki szivárogtatni akar, fotót vagy bármit közölni a neten, azt úgyis megteszi.
 
S

szpg9

Guest
A BTR topicból átpakoltam a hozzászólásokat, melyek ide talán jobban illenek...

T fórumtársak. a BTR családról semelyikötöknek nem tér el a véleménye attól a hivatalos HM állásponttól, ami szerint a meglévő harceszközöket kukázni kell. Hosszú már a sor (pld: BMP-1, T-72 nagy része, rakéta tüzérség..Gvozgyika, Akacija, MT-LB-u...stb), amely ilyen hurrá felkiáltással kukázásra került. Nincs is ilyen képességünk az előző botor döntések miatt. Itt nálunk semmi lényeges eszközt nem korszerűsítanek, hanem nemes egyszerűséggel kidobnak. A hülye is látta előre, csak a doktrinagyártó, politikai seggnyaló tisztek kivételével, na meg a HM civil vezetése kivételével,, hogy igyen kategóriájú fegyverek nélkül a szárazföldi haderőnk szart sem fog érni... Itt mindenki arra blazírozott, hogy ha baj lesz, akkor a NATo majd megvég. De botor ország az, aki csak mástól várja a segítséget, míg maga már szinte mindent ( a 120-as aknavetőt is) leszerelt.Ami itt kialakult az egy operett hadsereg. Talán az USA de inkább Izrael példája elgondolkodtat benneteket, ott jelentósen korszerűsítették és saját használatba vették a régi, itthon elavultnak tekintett járműveket. Mi kidobtuk a T-72-esek nagy részét, de lehetett volna belőlük nehéz lövésszállított építeni. Igaz kompromisszumokkal, de ne álmodjatok, nem lesz itt soha ARMATA alapú lnehéz lövésszállító. Meg semmilyen, bár avult technológia átalakításával lehetett volna. Ilyen célra Izraelben a T-55-öst is átalakították. A hadianyag vásárlásba ölt óriási pénzek, még akkor lehetnek gazdaságosak, ha az avuló eszközöknek új feladatokat találunk és korszerűsítsük azokat. MO-n soha sem repkedtek az illetékesek a korszerűsítésekért. A BTR-rel kapcsolatosan is lehetne több feladatot találni, nem kéne kukázni. Alkalmas lenne konvojkísérésre, tüzér vagy egyéb ilyen jellegű alakulatok védelmére, speciális felszerelési tárgyak, műszaki katonák hordozójául. Azért kompromisszumosan ezekre a feladatokra jobbak, mint at itt előzőleg már belengetett tehergépkocsik. Arra meg pénz itt sosem lesz, hogy mindig mindenből a legújabb legyen, így a még használható technikának, amiből már egyre kevesebb van, kellene korszerűsítések után új harcászati szerepet találni. Nekem is fájó ponr a Gvozgyika, én a kukázás helyet korszerűsítettem volna a tűzvezetését, a zászlóalj közvetlenekbe integráltam volna (a vontatott 120 és 82 mm-es vetők helyett. Mondja azt valaki, hogy nem lett volna ott jobb helyük, mint megsemmisítve, ami a legnagyobb pazarlás...


Ui.: azért az asszimetrikus hadviselés kiizárólagosságának a koncepciója és az új kihívásokra reagáló könnyűlövész koncepció sem vált világméretekben annyira általánossá, hogy pld. az USA vagy akár Oroszország kukázta volna a páncélozott harcjárműveit, harckocsijait. Viszont mi magyarhonban, már kiszolgált őskövületnek tartottuk a páncéloserőket. Nemréh olvastam, hogy az ukrajnai és a szíriai konfliktus magával hozta a páncélosok reneszánszát. Legfeljebb csak azok számára, akik magukévá tették az előzőekben ismertetett baronságnál nem jobb koncepciókat. Ők most csodálkozzanak, de a kidobott, eladott, megsemmisített anyagot még korszerűsíteni sem lehet. A MH-nek nem a legkorszerűbben felszerelt haderőnek kell lenni Európában, hiszen nem katonai nagyhatalmak elleni háborúban szeretnénk helyttállni. Nekünk el kell rettenteni a szomszédos, szintén másodvonalas haderőket. Szerintem, ha rendszerváltás után jól és költséghatékonyan sáfárkodtak volna az örökölt szárazföldi haditechnikai eszközökkel, akkor nem itt tartanánk...sajnos azért néhány fórumozó koollégánk összefüggés látása még gyerekcipóben van, mert azért az nem felelős gondolkodásra vall, ha valaki szerint azért rossz a FAK-Fa, mert csúnya az 59-es proto példány festése... De lehet, hogy a döntéshozóink is hasonló szinten vannak, ami már nemcsak tragédia, hanem egyenesen hazaárulás..

BLOGEN-hozzászólása:

A BMP-1 és Gvozgyika kapcsán nem igazán láttam volna lehetőséget a korszerűsítésre. A T-55 alvázokat felhasználva kellett volna izraeli segítséggel leváltani a BMP-et, míg a BTR esetében legföljebb tűztámogató járműként jöhet szóba az úszóképes alváz egy 30mm-es RCWS toronnyal, mint az izraeli Samson például. A T-72-ből szerintem szintén csak az alváz lehetne hasznosítható TOS toronnyal tűztámogató tüzérségi járműnek, vagy bármi másnak, aminek nagyon önjárónak kell lennie, például műszaki járműnek. A rakétatüzérséget viszont megtartottam volna, nem tudom azon mi volt elavult!


Blogen, ezeket a harcjárműveket mennyire ismered személyesen, pld. a gyakorlatból.? Nekem még megadatott az ismeretük. Szerintem a 2Sz-1 fölött, mint dandár tüzérség, biztos eljárt az idő, de zászlóalj tüzérségként még jól lett volna használható. Elsőősorban a célfelderítést, és célleküzdés így megemelt pontosságát kellett volna fejleszteni, a tűzkiváltást rugalmasabbá tenni. Egyébiránt ha nem dobtuk volna ki, akkor ma lenne belőle annyi, ammennyit akarnánk, mert azt hiszem 140-150 volt rendszerben. Most meg mi van helyette, : semmi. A semmivel nem véded meg magad, míg a ténylegesen korszerűsített és megfelelő harcrendben használt eszközökkel már van némi esélyed.. Egyébiránt mi volt az elavult a 2SZ-1-en, annyira, hogy kukázd? Szíria, ukrajna és még gyanítom lesz egy pár konfliktus, ahol az üzemeltetők jó hasznát fogják még venni...
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 937
18 426
113
A BTR topicból átpakoltam a hozzászólásokat, melyek ide talán jobban illenek...

T fórumtársak. a BTR családról semelyikötöknek nem tér el a véleménye attól a hivatalos HM állásponttól, ami szerint a meglévő harceszközöket kukázni kell. Hosszú már a sor (pld: BMP-1, T-72 nagy része, rakéta tüzérség..Gvozgyika, Akacija, MT-LB-u...stb), amely ilyen hurrá felkiáltással kukázásra került. Nincs is ilyen képességünk az előző botor döntések miatt. Itt nálunk semmi lényeges eszközt nem korszerűsítanek, hanem nemes egyszerűséggel kidobnak. A hülye is látta előre, csak a doktrinagyártó, politikai seggnyaló tisztek kivételével, na meg a HM civil vezetése kivételével,, hogy igyen kategóriájú fegyverek nélkül a szárazföldi haderőnk szart sem fog érni... Itt mindenki arra blazírozott, hogy ha baj lesz, akkor a NATo majd megvég. De botor ország az, aki csak mástól várja a segítséget, míg maga már szinte mindent ( a 120-as aknavetőt is) leszerelt.Ami itt kialakult az egy operett hadsereg. Talán az USA de inkább Izrael példája elgondolkodtat benneteket, ott jelentósen korszerűsítették és saját használatba vették a régi, itthon elavultnak tekintett járműveket. Mi kidobtuk a T-72-esek nagy részét, de lehetett volna belőlük nehéz lövésszállított építeni. Igaz kompromisszumokkal, de ne álmodjatok, nem lesz itt soha ARMATA alapú lnehéz lövésszállító. Meg semmilyen, bár avult technológia átalakításával lehetett volna. Ilyen célra Izraelben a T-55-öst is átalakították. A hadianyag vásárlásba ölt óriási pénzek, még akkor lehetnek gazdaságosak, ha az avuló eszközöknek új feladatokat találunk és korszerűsítsük azokat. MO-n soha sem repkedtek az illetékesek a korszerűsítésekért. A BTR-rel kapcsolatosan is lehetne több feladatot találni, nem kéne kukázni. Alkalmas lenne konvojkísérésre, tüzér vagy egyéb ilyen jellegű alakulatok védelmére, speciális felszerelési tárgyak, műszaki katonák hordozójául. Azért kompromisszumosan ezekre a feladatokra jobbak, mint at itt előzőleg már belengetett tehergépkocsik. Arra meg pénz itt sosem lesz, hogy mindig mindenből a legújabb legyen, így a még használható technikának, amiből már egyre kevesebb van, kellene korszerűsítések után új harcászati szerepet találni. Nekem is fájó ponr a Gvozgyika, én a kukázás helyet korszerűsítettem volna a tűzvezetését, a zászlóalj közvetlenekbe integráltam volna (a vontatott 120 és 82 mm-es vetők helyett. Mondja azt valaki, hogy nem lett volna ott jobb helyük, mint megsemmisítve, ami a legnagyobb pazarlás...


Ui.: azért az asszimetrikus hadviselés kiizárólagosságának a koncepciója és az új kihívásokra reagáló könnyűlövész koncepció sem vált világméretekben annyira általánossá, hogy pld. az USA vagy akár Oroszország kukázta volna a páncélozott harcjárműveit, harckocsijait. Viszont mi magyarhonban, már kiszolgált őskövületnek tartottuk a páncéloserőket. Nemréh olvastam, hogy az ukrajnai és a szíriai konfliktus magával hozta a páncélosok reneszánszát. Legfeljebb csak azok számára, akik magukévá tették az előzőekben ismertetett baronságnál nem jobb koncepciókat. Ők most csodálkozzanak, de a kidobott, eladott, megsemmisített anyagot még korszerűsíteni sem lehet. A MH-nek nem a legkorszerűbben felszerelt haderőnek kell lenni Európában, hiszen nem katonai nagyhatalmak elleni háborúban szeretnénk

helyttállni. Nekünk el kell rettenteni a szomszédos, szintén másodvonalas haderőket. Szerintem, ha rendszerváltás után jól és költséghatékonyan sáfárkodtak volna az örökölt szárazföldi haditechnikai eszközökkel, akkor nem itt tartanánk...sajnos azért néhány fórumozó koollégánk összefüggés látása még gyerekcipóben van, mert azért az nem felelős gondolkodásra vall, ha valaki szerint azért rossz a FAK-Fa, mert csúnya az 59-es proto példány festése... De lehet, hogy a döntéshozóink is hasonló szinten vannak, ami már nemcsak tragédia, hanem egyenesen hazaárulás..

BLOGEN-hozzászólása:

A BMP-1 és Gvozgyika kapcsán nem igazán láttam volna lehetőséget a korszerűsítésre. A T-55 alvázokat felhasználva kellett volna izraeli segítséggel leváltani a BMP-et, míg a BTR esetében legföljebb tűztámogató járműként jöhet szóba az úszóképes alváz egy 30mm-es RCWS toronnyal, mint az izraeli Samson például. A T-72-ből szerintem szintén csak az alváz lehetne hasznosítható TOS toronnyal tűztámogató tüzérségi járműnek, vagy bármi másnak, aminek nagyon önjárónak kell lennie, például műszaki járműnek. A rakétatüzérséget viszont megtartottam volna, nem tudom azon mi volt elavult!

Blogen, ezeket a harcjárműveket mennyire ismered személyesen, pld. a gyakorlatból.? Nekem még megadatott az ismeretük. Szerintem a 2Sz-1 fölött, mint dandár tüzérség, biztos eljárt az idő, de zászlóalj tüzérségként még jól lett volna használható. Elsőősorban a célfelderítést, és célleküzdés így megemelt pontosságát kellett volna fejleszteni, a tűzkiváltást rugalmasabbá tenni. Egyébiránt ha nem dobtuk volna ki, akkor ma lenne belőle annyi, ammennyit akarnánk, mert azt hiszem 140-150 volt rendszerben. Most meg mi van helyette, : semmi. A semmivel nem véded meg magad, míg a ténylegesen korszerűsített és megfelelő harcrendben használt eszközökkel már van némi esélyed.. Egyébiránt mi volt az elavult a 2SZ-1-en, annyira, hogy kukázd? Szíria, ukrajna és még gyanítom lesz egy pár konfliktus, ahol az üzemeltetők jó hasznát fogják még venni...

Egyetértek, jómagam is többször megfogalmaztam itt hasonló gondolatokat.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 056
26 618
113
Blogen, ezeket a harcjárműveket mennyire ismered személyesen, pld. a gyakorlatból.? Nekem még megadatott az ismeretük. Szerintem a 2Sz-1 fölött, mint dandár tüzérség, biztos eljárt az idő, de zászlóalj tüzérségként még jól lett volna használható. Elsőősorban a célfelderítést, és célleküzdés így megemelt pontosságát kellett volna fejleszteni, a tűzkiváltást rugalmasabbá tenni. Egyébiránt ha nem dobtuk volna ki, akkor ma lenne belőle annyi, ammennyit akarnánk, mert azt hiszem 140-150 volt rendszerben. Most meg mi van helyette, : semmi. A semmivel nem véded meg magad, míg a ténylegesen korszerűsített és megfelelő harcrendben használt eszközökkel már van némi esélyed..

A paramétereiket hozzávetőleg.

Egyébiránt mi volt az elavult a 2SZ-1-en, annyira, hogy kukázd? Szíria, ukrajna és még gyanítom lesz egy pár konfliktus, ahol az üzemeltetők jó hasznát fogják még venni...
Lőtávja, a gránát pusztítóereje, stb.

Nem az a baj, hogy kivontuk, hanem, hogy nem pótoltuk megfelelő korszerű eszközzel.
 
S

szpg9

Guest
Blogen éppen erre írtam neked, hogy zászlóalj-közvetlenbe szervezve a Gvozgyikát a 15 km-es lőtávja az még most is megfelelő lenne szerintem, , viszont dandárközvetlen tüzérségnek már biztos nem lenne volna jó, pont a kisebb lőtávja miatt. Oda újabb eszköz kellett volna. De a 2SZ-1 a lövész zászlóaljak tűztámogatási feladatait még ma is vígan ellátná. Mivel senki sem gondolkodott, ezért ma van a nagy semmi. Sem a zászlóaljaknak, sem a dandároknak nincsen megfelelő tüzérsége. Amit elkezdtem írni, annak az a lényege, hogy egy szervezeti helyen (mint pld. a Gvozgyika mint dandárközvetlen tüzérségi erő lehet hogy elavul, és onnan felváltandó. De a felváltásnak nek okszerű eredménye a kukázás, mivel a honvédség szervezetébe máshová illesztve még jól használható lenne. Ugyanis egy zászlóalj tűztámogatására még ez a lütáv is bőven megfelelő. Mindent oda kell szervezni, ahol még használható, mert nem vagyunk annyira gazdagok,, hogy mindenhová csilivili speciálizált eszközök kerüljenek. De a fémgyűtők már úgyis megoldották ezt a dilemmát -lángvágóval.
 
  • Tetszik
Reactions: svajcibeka
S

szpg9

Guest
Blogen, ezeket a harcjárműveket mennyire ismered személyesen, pld. a gyakorlatból.? Nekem még megadatott az ismeretük. Szerintem a 2Sz-1 fölött, mint dandár tüzérség, biztos eljárt az idő, de zászlóalj tüzérségként még jól lett volna használható. Elsőősorban a célfelderítést, és célleküzdés így megemelt pontosságát kellett volna fejleszteni, a tűzkiváltást rugalmasabbá tenni. Egyébiránt ha nem dobtuk volna ki, akkor ma lenne belőle annyi, ammennyit akarnánk, mert azt hiszem 140-150 volt rendszerben. Most meg mi van helyette, : semmi. A semmivel nem véded meg magad, míg a ténylegesen korszerűsített és megfelelő harcrendben használt eszközökkel már van némi esélyed..
A paramétereiket hozzávetőleg.

Egyébiránt mi volt az elavult a 2SZ-1-en, annyira, hogy kukázd? Szíria, ukrajna és még gyanítom lesz egy pár konfliktus, ahol az üzemeltetők jó hasznát fogják még venni...
Lőtávja, a gránát pusztítóereje, stb.

Nem az a baj, hogy kivontuk, hanem, hogy nem pótoltuk megfelelő korszerű eszközzel.

Éppen lopnak vagy legalábbis tervezik!
blogen, 12 perccel ezelőtt Moderátor értesítése
#16084 Like + Quote Válasz

szpg9 Member
Új
Blogen éppen erre írtam neked, hogy zászlóalj-közvetlenbe szervezve a Gvozgyikát a 15 km-es lőtávja az még most is megfelelő lenne szerintem, , viszont dandárközvetlen tüzérségnek már biztos nem lenne volna jó, pont a kisebb lőtávja miatt. Oda újabb eszköz kellett volna. De a 2SZ-1 a lövész zászlóaljak tűztámogatási feladatait még ma is vígan ellátná. Mivel senki sem gondolkodott, ezért ma van a nagy semmi. Sem a zászlóaljaknak, sem a dandároknak nincsen megfelelő tüzérsége. Amit elkezdtem írni, annak az a lényege, hogy egy szervezeti helyen (mint pld. a Gvozgyika mint dandárközvetlen tüzérségi erő lehet hogy elavul, és onnan felváltandó. De a felváltásnak nek okszerű eredménye a kukázás, mivel a honvédség szervezetébe máshová illesztve még jól használható lenne. Ugyanis egy zászlóalj tűztámogatására még ez a lütáv is bőven megfelelő. Mindent oda kell szervezni, ahol még használható, mert nem vagyunk annyira gazdagok,, hogy mindenhová csilivili speciálizált eszközök kerüljenek. De a fémgyűtők már úgyis megoldották ezt a dilemmát -lángvágóval.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 351
77 020
113
Lehet, hogy ostoba kérdés, de nekem nem világos, és azoknak sem, akiktől kérdeztem. A laktanyákban, a körletekben miért nincs wifi, hogy az ember nyugodtan kiélhesse a szociális igényeit, messze az otthoniaktól, ismerősöktől, haveroktól? Azt látom, hogy egy laktanyán belül egyszerre van jelen a '60-as, '70-es meg néhol a '90-es évek (2000, Uram bocsáss, 2010 az nem nagyon), de legalább szintenként egy-egy nyavalyás routert nem tudnak megengedni maguknak? Ilyen csóróság van, vagy ez inkább zsidóság? Vagy van erre valami más magyarázat? Biztonság, vagy akármi. Mondjuk aki szivárogtatni akar, fotót vagy bármit közölni a neten, azt úgyis megteszi.

Semmire nincs pénz...
Mert hol nincs wi-fi?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 258
120 013
113
Lehet, hogy ostoba kérdés, de nekem nem világos, és azoknak sem, akiktől kérdeztem. A laktanyákban, a körletekben miért nincs wifi, hogy az ember nyugodtan kiélhesse a szociális igényeit, messze az otthoniaktól, ismerősöktől, haveroktól? Azt látom, hogy egy laktanyán belül egyszerre van jelen a '60-as, '70-es meg néhol a '90-es évek (2000, Uram bocsáss, 2010 az nem nagyon), de legalább szintenként egy-egy nyavalyás routert nem tudnak megengedni maguknak? Ilyen csóróság van, vagy ez inkább zsidóság? Vagy van erre valami más magyarázat? Biztonság, vagy akármi. Mondjuk aki szivárogtatni akar, fotót vagy bármit közölni a neten, azt úgyis megteszi.

A katonának legyen mobilnetje :D Amúgy Szentendrén nincs csak a "normális" laktanyákban van.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 627
5 351
113
Lehet, hogy ostoba kérdés, de nekem nem világos, és azoknak sem, akiktől kérdeztem. A laktanyákban, a körletekben miért nincs wifi, hogy az ember nyugodtan kiélhesse a szociális igényeit, messze az otthoniaktól, ismerősöktől, haveroktól? Azt látom, hogy egy laktanyán belül egyszerre van jelen a '60-as, '70-es meg néhol a '90-es évek (2000, Uram bocsáss, 2010 az nem nagyon), de legalább szintenként egy-egy nyavalyás routert nem tudnak megengedni maguknak? Ilyen csóróság van, vagy ez inkább zsidóság? Vagy van erre valami más magyarázat? Biztonság, vagy akármi. Mondjuk aki szivárogtatni akar, fotót vagy bármit közölni a neten, azt úgyis megteszi.

És a mobilnetet is zavarják? :)
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 056
26 618
113
Blogen éppen erre írtam neked, hogy zászlóalj-közvetlenbe szervezve a Gvozgyikát a 15 km-es lőtávja az még most is megfelelő lenne szerintem, , viszont dandárközvetlen tüzérségnek már biztos nem lenne volna jó, pont a kisebb lőtávja miatt. Oda újabb eszköz kellett volna. De a 2SZ-1 a lövész zászlóaljak tűztámogatási feladatait még ma is vígan ellátná. Mivel senki sem gondolkodott, ezért ma van a nagy semmi. Sem a zászlóaljaknak, sem a dandároknak nincsen megfelelő tüzérsége. Amit elkezdtem írni, annak az a lényege, hogy egy szervezeti helyen (mint pld. a Gvozgyika mint dandárközvetlen tüzérségi erő lehet hogy elavul, és onnan felváltandó. De a felváltásnak nek okszerű eredménye a kukázás, mivel a honvédség szervezetébe máshová illesztve még jól használható lenne. Ugyanis egy zászlóalj tűztámogatására még ez a lütáv is bőven megfelelő. Mindent oda kell szervezni, ahol még használható, mert nem vagyunk annyira gazdagok,, hogy mindenhová csilivili speciálizált eszközök kerüljenek. De a fémgyűtők már úgyis megoldották ezt a dilemmát -lángvágóval.

Zászlóaljközvetlenbe nem inkább önjáró aknavetőket szoktak szervezni? Mint például feljebb a Gvozgyika aknavetős átépítése, ami tényleg tökéletes lett volna a célra!
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
És a mobilnetet is zavarják? :)
Azt nem, de ez már telekommunikációs téma. Adott ugye az új gyakorlat, hogy egy díjcsomagban van X mennyiségű adatforgalom, amit ha leforgalmazol, akkor nem belassítják a netedet, hanem vehetsz magadnak új csomagot, vagy pisloghatsz és várhatsz türelemmel a következő fordulónapig. Párszáz megákért kemény összegeket húznak le az embertől, amikért 2017-ben már gigákról kéne beszélnünk. Én sokallom ezt, úgyhogy maradtam a régi csomagomnál. Egy nap alatt leforgalmazom azt, de legalább egész hónapban van netem, még ha sokszor arra sem elég, hogy megmozdítsa a FB-ot.