A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

T

torsen

Guest
Legalább könnyű választani a két menü közt. A rizst kevésbé macerás elkészíteni az üstökben, egy hagymás törtkrumpli,krumplipüré az több lépcsős feladat, de még a hasábot szeletelni kell. Plusz nincs aki krumplit pucoljon még koptatóban sem, az előre pucoltnál meg a fagyasztott hasábnál olcsóbbra jön ki így a rizs. Gondolom külsős vállalkozó üzemelteti a konyhát,az meg kispórol mindent. De megnyugtatlak ahol dolgozom ott egy államközeli cég etet a Julienne vagy mi a nevük. Vannak a fantázianevek meg a valóság. És hiába van 4-5 féle variáció ha egyik sem ér semmit, mindent kispórolnak, a levest pl pohárban adják. És drága, és kevés, és moslék, mesélhetnék de minek, amúgy is otthonról viszek inkább kaját. Szóval ez már csak így megy, a régi menzák világa megszűnt, az egykori konyhás nénik a föld alatt, a szakácsok ízetlenül főznek divatos fantáziakajákat amik nevetségesek, és mindent a profitért.

Csak nem a Sodexho? Mert minden stimmel: államközeli+ szar kaja.
 
S

szpg9

Guest
"Honvédnak" válasz a kétkedéseire... Miért mondanék nagyot. de, ha az összes emlékem leírnám, az egy könyvet megtöltene. De, még néhány emlék Nagyatádról, remélem van itt fórumtárs, aki megerősít. Vasas volt a laktanya kütjának a vize, hát elzárták, mert a KÖJÁL kért vastalanítót.. Lajtos kocsiban kaptuk a vizet, de az az akkori télen szétfagyott és a víz kifolyt belőle. Télen havat olvasztottunk a tea iváshoz, borotválkozáshoz, stb... Amikor haza mentem, levágták a hajam, de ott, ahol nem érte a haj a nyakamat, láthatóan koszosabb voltam. Így nem engedtek volna haza, ezért a szakasz megköpködte a nyakamat, és papírzsebkendővel elkenték a koszt. Igen hálás voltam érte, mert otthon annyit fürödhettem, amennyit akartam. Ezredfürdő, kb. negyedévente volt, egyébként csak gyakorlatokon tudtunk fürödni. oda viszont havi gyakorisággal jártunk.Nem volt latrina sem, hanem mindenki oda csinált, ahová tudott. Én a kerítés tövébe jártam. Olyan szakadt és koszos sosem voltam, mint akkor... apám, anyám jött látogatni és sírtak, mert rosszabbul néztem ki, mint egy hadifogoly. Mindkét súrranóm talpa levált hátul, még kb. május környékén, de mikor cserére elmentem, annyit kérdeztek, mikor szerelek le. Mondtam, hogy augusztusban, Erre az volt a válasz, akkor ne hőbörögjek, inkább örüljek, mert nyáron így szellőzik. A gyakorlóm a lábam között és a térdimen is szakadt volt, A fénylő, zsíros fekete kosz már kopott le róla..... egyik nap mentem a körletembe és mint a Lenin mauzóleumnál hosszú sor állt, ment be a WC-be és mikor kijöttek, k@rvára röhögtek. Mint kiderült, azon, hogy nincs víz, nyár van, meg rohadt büdös....mert persze nem volt víz... néhányan addig szvrtak a WC-ba, mig a púp hegye magasabb nem lett a deszkánál (ezt a deszkára guggolva lehetett csinálni). A közröhej tárgya az volt, hogy valaki a sz@rpüp tetejére verte ki a farkát. Télen, mikor elfogyott a tüzelő, akkor előbb a szomszéd körletek ajtóit, utána meg a szekrényeket tüzeltük el. Naponta volt az a parancs, hogy te meg te egy szekrénybe költözöl, aztán azonnal beaprította egy társunk fejszével a kincstári szekrényt a kályhába. Éjjelente szenet lopni jártunk a tiszti étkezdéhez, mert a legénységnek a brikettet májusban hozták és az szétporladt, a nyári-őszi esőkben...Akkor javult a helyzet, amikor egy bakonyi gyakorlatról úgy tértünk "haza", hogy az össze járművünket megpakoltuk fával... Nálunk volt a fogdán fegyveres lázadás, lefegyverezve az őrséget, két részeg katona pedig a kanálgép késével fenyegette az ÜTI-t, 10 évet kaptak, rendes börtönben. Nálunk kb. két hetente tartott a kaposvári katonai bíróság nyilvános ítélethirdetést, nyilván elrettentő céllal. Az értékrendről csak annyit, ha elloptál egy gyakorlót, akkor kaptál fél év futkosót, mikor meg egy egész tárat kilőtt a váltásra egy tök részeg őr az kapott 30 nap fogdát. Vagy írjam azt, mindennaposak voltak a sittesek verései, akik egyébként kimenőn a tiszteket is agyba-főbe verték (egyiknek eltörött az állkapcsa is). Kezelhetetlenek voltak, a börtönből hozták őket a hadseregbe, azt mondták, nekik a bezártság az életformájuk, ugyan mit tehetnének velük. Sokszor volt, hogy egy egy ilyen stokival történő pofozkodás után, a járni nem tudó, törött végtagú sértettett áthüzták a körletünkbe, hogy a többiek agyon ne verjék az éjszaka... Egész éjjel ott szenvedett a szakasz körletünkben, mert gyengélkedőre csak ébresztő után vihettük. vérfolt és véres csík maradt utána...Én eg 120 kilós kanci@gó alatt laktam az alsóágyon, aki egy nagyon békés ember volt, de amikor kitört a patália, akkor a kályharakó kis szeneslapáttal pofozkodott.... Lőgyakorlaton, volt, aki mögött két tiszt állt Dragunovval, mert megfenyegette a tiszteket, ha éles lőszert kap, akkor kinyírja őket. Láttam, csak a pofája volt nagy, de amikor csak a háta mögé nézett, azonnal leütötték... Írhatnék még sok mást is, azt hiszed mindezt ki lehet pár perc alatt találni. Most ennyi első szösszenetből. De azt is hozzáteszem, mikor néha 2-3 havonta hazamehettem, a katonák rázták felém a centit, és mondták én Tapolcán, Lentiben.. stb.. szolgálok, Te hol? Én mindig csak annyit mondtam, hogy Atádon... Erre mindegyik, mindig meghívott egy-egy üveg sörre...Várja a hazudós forumozó a reagálásodat. Örülj neki, ha Te operett katona lehettél....
 
S

szpg9

Guest
Válasz "antigonosznak". Természetesen voltak politikai tisztek, akik arra bátorították a katonákat, hogy elvtársak magunk között vagyunk, beszéljük meg építő jlelleggel a problémáka! Én alapból kussoltam, mert a mézes-mázosság, nem illett ebbe a milliőbe. Emlékszem, akkor egy klubhelyiségben aludtunk, mindenkinek két műbőr puff jutott, nem tudom tudjátok-e mi az? Tél volt a szél bevágta az ablakot és szakadt a hó a szobába. A szoba pk. nekem, mint kopasznak, megparancsolta, hogy egész éjjel fogjam az ablakot, hogy ne essen be a hó... Egy darabig csinálam, aztán mikor mindenki elaludt, elkezdtem tűnődni, hogy én mikor fogok aludni. Így hát egy idő után elengedtem az ablakot és a szélben, hóesésben én is elaludtam a két puffomon... (azért nem jutott rendes körlet, mert az egész laktanya tele volt tarcsisokkal...) Persze voltak, akik a politikai tiszt biztatására kitálaltak... Ezután az érintett katonákat a politikai tiszt magához hivatta.. Akik köptek, ezt jó jelnek vették, de csak addig, amíg vissza nem jöttek... Ezután megkezdődött a kínzásszámba menő szivatásuk. Az egyikük megzavarodott, a katonai mentő kényszerzubbonyban vitte el tőlünk.... soe láttuk viszont...
 
  • Tetszik
Reactions: danielblack
S

szpg9

Guest
UI.: úgy látom, néhányan a MN néhány alakulatának valós viszonyaival sincsenek tisztában.. Pedig 85-86-ban, mikor én ott voltam, két ezred, egy hk. és egy lövész települt a laktanyába. Nen volt egyik alakulat sem feltöltve, de kb. 2.3 ezer katona zsúfolódott össze ezen a sz@r helyen...
 
  • Tetszik
Reactions: danielblack
S

szpg9

Guest
Válasz "dudi"-nak.. Nem hiszem egy percig sem, hogy ez a normális, de a mai napig emlékszem arra, mennyire lealjasodtunk és leállatiasodtunk. Annyira megtörtek bennünket, hogy bárkit agyonlőttem volna, ha parancsot kapok rá. Amit csináltunk, azt a létünk fenntartása miatt csináltuk, de az elég kemény volt. jut eszembe, pld, februárban felfedeztünk egy méhészetet... feltörtük az AMD-vel a kaptárokat, lesöpörtük a dermedt méheket és jóllaktunk. Meg a fekete modóban, mielőtt a tiszti étkezdés tepsiket elmostuk volna, lekapartuk a leégett cafatokat.. És ekkor örültünk és gy éreztük, megfogtuk az isten lábát... Azért számolok be ezekről, hogy ne menjenek feledésbe és vélhetően egy nálam (50 múltam) sokkal fiatalabb generáció se kergessen illúziókat. De azt elhiheted, igen kemény volt. Pld. a szakácsok is lopták, eladták a húsz és nekünk meg romlott, büdös húsból főztek babgulyást egy bakonyi gyakorlaton. A zászlóalj pk-nál ez ütötte ki a biztosítékot... Odahivatta az összes konyhást és megkérdezte tőlük, hogy szerintük ehető-e ez a kaja? Azt mondták ige... Erre tiszti felügyelet mellett kellett megenniük az egészet. Mi meg jót röhögtünk, de igazán a kivételezett konyhásokon, de az is igaz, hogy legalább akkor kaptunk "gyíkhúst" a büdös babgulyás helyett... De volt más is. Én vertem sátort -30 fokban tomboló szélbe, voltam mélységbe kihelyezve 2 napig télen, mikor úgy aludtunk a puszta havon mint a birkák (már aki tudott aludni), összebújva egy kpacba, de persze úgy, hogy a kopaszok voltak kívül, a gumik középen, míg az öregek legbelül... De nem ez volt a gond, ez lehet a kiképzés rész, hanem az összes többi, amit leírtam... Mikor leszereltem, tele volt a f@szom az egésszel. Aztán az egyetem azzal kezdődött, hogy egy elhízott ezredes tartott honvédelmi oktatást. Mivel csak egy évig voltam katona az első alkalommal kérvényezni kellett, hogy a tanulmányaim idejére adjanak halasztást a szolgálat alól... A többiek rendes kérvényt írtak, míg én megírtam a visszásságokat és azt, hogy ilyen körülmények között nem vagyok hajlandó szolgálni. Harmadnapra a kollégiumi szobámból vitt el ezért egy katonai tendész különítmény UAZ-zal, gépkarabéllyak, fehér övvel, stb.. a veszprém megyei hadkiegészítő parancsnokságra. Ahol két napig vallattak 8ott tudtam meg milyen sz@r, amikor az íróasztal lámapa órákig világít a szemedbe), ezt korábban csak bűnügyi filmekben TV-én látta, és elég nevetségesnek tartottam, bár a saját bőrömön tapasztaltam meg, milyen valójában. Két napig étlen szomjan vallattak (volt jó zsaru és rossz zsarú, bár ezek katonák voltak). Az egész jogi alapja állítólag az volt, hogy leszerelés után még már nem emlékszem mennyi ideig, még a katonai szabályok vonatkoztak ránk és ha valaki ez időben csinált marhaságot, azt a katonai ügyészség kezelte.. Nálam maradva, a harckészültség veszélyeztetését akarták rám bizonyítani, elém tolták többször az előre megírt vallomásom, megfenyegettek, hogy kirűgatnak az egyetemrő... Mindenesetre két nap alatt azért nem tudtak megtörni, mert előtte megedzett, amikről az előzőekben írtam...
 
S

szpg9

Guest
UI.: az egésznek az lett a vége, hogy csak azt a vallomást írtam alá, amit én mondtam tollba a gépírónőnek. Kér nap után azzal engedtek el, hogy takarodjak, de a bíróságon majd találkozunk. mondanom sem kell, az egész ügy elaludt. De ma is jól emlékszem arra aötétedés előtti időszakra, mikor vártam Veszprémben a helyjáratú buszt, hogy a buszpályaudvarra vigyen, váertam a buszt, néztem a felhőket és boldognak éreztem magamat...
 
S

szpg9

Guest
Bocsi, me hát ott volt a "posztraumás" stresszünk. Kb. fél évig nem rudtunk normálisan visszailleszkedni a társadalomba... Volt aki pld. berúgott és az összetört pálinlás üvegekre beultrázott a nem katonaviselt kollégistáknak. Persze az aki ilyen féreg volt,, éppen az ezredirnok volt...
 
S

szpg9

Guest
Haditechnikai kvízjáték: ki hallott közületek a "faltörő kosozás"-ról? Ez egy olyan móka volt, hogy előtte az öregek felmosatták a folyosót, aztán a kiválasztottnak a fejére és a négy izületére (két térd, két könyök) felcsatoltak még négyet. Aztán az alegység ügyeletes pultjánál négykézláb állva, megfogták a derékszíjánál és elgurították. Ha be voltak baszva, vagy csak elröhögték a gurítást, akkor a folyosó két oldalát egymás után ütve megálltál. De az igazi jó gurítás az volt, amikor valaki végigszánkázott a folyosón és a fejébel btörte (!!!) a folyosó végi klubajtót...
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
"Honvédnak" válasz a kétkedéseire... Miért mondanék nagyot. de, ha az összes emlékem leírnám, az egy könyvet megtöltene. De, még néhány emlék Nagyatádról, remélem van itt fórumtárs, aki megerősít. Vasas volt a laktanya kütjának a vize, hát elzárták, mert a KÖJÁL kért vastalanítót.. Lajtos kocsiban kaptuk a vizet, de az az akkori télen szétfagyott és a víz kifolyt belőle. Télen havat olvasztottunk a tea iváshoz, borotválkozáshoz, stb... Amikor haza mentem, levágták a hajam, de ott, ahol nem érte a haj a nyakamat, láthatóan koszosabb voltam. Így nem engedtek volna haza, ezért a szakasz megköpködte a nyakamat, és papírzsebkendővel elkenték a koszt. Igen hálás voltam érte, mert otthon annyit fürödhettem, amennyit akartam. Ezredfürdő, kb. negyedévente volt, egyébként csak gyakorlatokon tudtunk fürödni. oda viszont havi gyakorisággal jártunk.Nem volt latrina sem, hanem mindenki oda csinált, ahová tudott. Én a kerítés tövébe jártam. Olyan szakadt és koszos sosem voltam, mint akkor... apám, anyám jött látogatni és sírtak, mert rosszabbul néztem ki, mint egy hadifogoly. Mindkét súrranóm talpa levált hátul, még kb. május környékén, de mikor cserére elmentem, annyit kérdeztek, mikor szerelek le. Mondtam, hogy augusztusban, Erre az volt a válasz, akkor ne hőbörögjek, inkább örüljek, mert nyáron így szellőzik. A gyakorlóm a lábam között és a térdimen is szakadt volt, A fénylő, zsíros fekete kosz már kopott le róla..... egyik nap mentem a körletembe és mint a Lenin mauzóleumnál hosszú sor állt, ment be a WC-be és mikor kijöttek, k@rvára röhögtek. Mint kiderült, azon, hogy nincs víz, nyár van, meg rohadt büdös....mert persze nem volt víz... néhányan addig szvrtak a WC-ba, mig a púp hegye magasabb nem lett a deszkánál (ezt a deszkára guggolva lehetett csinálni). A közröhej tárgya az volt, hogy valaki a sz@rpüp tetejére verte ki a farkát. Télen, mikor elfogyott a tüzelő, akkor előbb a szomszéd körletek ajtóit, utána meg a szekrényeket tüzeltük el. Naponta volt az a parancs, hogy te meg te egy szekrénybe költözöl, aztán azonnal beaprította egy társunk fejszével a kincstári szekrényt a kályhába. Éjjelente szenet lopni jártunk a tiszti étkezdéhez, mert a legénységnek a brikettet májusban hozták és az szétporladt, a nyári-őszi esőkben...Akkor javult a helyzet, amikor egy bakonyi gyakorlatról úgy tértünk "haza", hogy az össze járművünket megpakoltuk fával... Nálunk volt a fogdán fegyveres lázadás, lefegyverezve az őrséget, két részeg katona pedig a kanálgép késével fenyegette az ÜTI-t, 10 évet kaptak, rendes börtönben. Nálunk kb. két hetente tartott a kaposvári katonai bíróság nyilvános ítélethirdetést, nyilván elrettentő céllal. Az értékrendről csak annyit, ha elloptál egy gyakorlót, akkor kaptál fél év futkosót, mikor meg egy egész tárat kilőtt a váltásra egy tök részeg őr az kapott 30 nap fogdát. Vagy írjam azt, mindennaposak voltak a sittesek verései, akik egyébként kimenőn a tiszteket is agyba-főbe verték (egyiknek eltörött az állkapcsa is). Kezelhetetlenek voltak, a börtönből hozták őket a hadseregbe, azt mondták, nekik a bezártság az életformájuk, ugyan mit tehetnének velük. Sokszor volt, hogy egy egy ilyen stokival történő pofozkodás után, a járni nem tudó, törött végtagú sértettett áthüzták a körletünkbe, hogy a többiek agyon ne verjék az éjszaka... Egész éjjel ott szenvedett a szakasz körletünkben, mert gyengélkedőre csak ébresztő után vihettük. vérfolt és véres csík maradt utána...Én eg 120 kilós kanci@gó alatt laktam az alsóágyon, aki egy nagyon békés ember volt, de amikor kitört a patália, akkor a kályharakó kis szeneslapáttal pofozkodott.... Lőgyakorlaton, volt, aki mögött két tiszt állt Dragunovval, mert megfenyegette a tiszteket, ha éles lőszert kap, akkor kinyírja őket. Láttam, csak a pofája volt nagy, de amikor csak a háta mögé nézett, azonnal leütötték... Írhatnék még sok mást is, azt hiszed mindezt ki lehet pár perc alatt találni. Most ennyi első szösszenetből. De azt is hozzáteszem, mikor néha 2-3 havonta hazamehettem, a katonák rázták felém a centit, és mondták én Tapolcán, Lentiben.. stb.. szolgálok, Te hol? Én mindig csak annyit mondtam, hogy Atádon... Erre mindegyik, mindig meghívott egy-egy üveg sörre...Várja a hazudós forumozó a reagálásodat. Örülj neki, ha Te operett katona lehettél....

Én már csak a szépre emlékezem. Nagyatád, Lenti, a két legrosszabb hírű alakulat volt emlékeim szerint, a 80-as években. Szombathelyen ennyire nem volt durva a helyzet, A különlegességek megvoltak itt, is, de nem vettük túlságosan szívre. Nagyjából fél év alatt megkapták amit akartak, a katonai vezetők. a parancsot minden körülmények között végrehajtó, adott katonai feladatát, legalább átlagosan tudó, emberi gépet. A megtörés hozzátartozott a kiképzéshez. Tudnák mesélni a,BMP rajparancsnoki században eltöltött fél évemről, hogy az miről is szólt még, a katonai tudás megszerzésén túl. Nem érdemes, szerintem aki ezeket átélte, nem szívesen beszél ma erről. Amikor nézek egy amerikai filmet, ahol valami katonai kiképzés jellegű jelenet megy, akkor eszembe jut, hogy ezek csak ennyit tudnak ? Hol vannak ezek, a mi egykori "Árkosi főtörzsünkhöz" képest ? :) Nem panaszkodom, már minek. Megvolt annak a szépsége és a nem mindennapi élménye is.
 
T

torsen

Guest
Haditechnikai kvízjáték: ki hallott közületek a "faltörő kosozás"-ról? Ez egy olyan móka volt, hogy előtte az öregek felmosatták a folyosót, aztán a kiválasztottnak a fejére és a négy izületére (két térd, két könyök) felcsatoltak még négyet. Aztán az alegység ügyeletes pultjánál négykézláb állva, megfogták a derékszíjánál és elgurították. Ha be voltak baszva, vagy csak elröhögték a gurítást, akkor a folyosó két oldalát egymás után ütve megálltál. De az igazi jó gurítás az volt, amikor valaki végigszánkázott a folyosón és a fejébel btörte (!!!) a folyosó végi klubajtót...

Nálunk gokartozásnak hívták ugyanezt...
 
  • Tetszik
Reactions: krisss

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 961
113
Válasz "antigonosznak". Természetesen voltak politikai tisztek, akik arra bátorították a katonákat, hogy elvtársak magunk között vagyunk, beszéljük meg építő jlelleggel a problémáka! Én alapból kussoltam, mert a mézes-mázosság, nem illett ebbe a milliőbe. Emlékszem, akkor egy klubhelyiségben aludtunk, mindenkinek két műbőr puff jutott, nem tudom tudjátok-e mi az? Tél volt a szél bevágta az ablakot és szakadt a hó a szobába. A szoba pk. nekem, mint kopasznak, megparancsolta, hogy egész éjjel fogjam az ablakot, hogy ne essen be a hó... Egy darabig csinálam, aztán mikor mindenki elaludt, elkezdtem tűnődni, hogy én mikor fogok aludni. Így hát egy idő után elengedtem az ablakot és a szélben, hóesésben én is elaludtam a két puffomon... (azért nem jutott rendes körlet, mert az egész laktanya tele volt tarcsisokkal...) Persze voltak, akik a politikai tiszt biztatására kitálaltak... Ezután az érintett katonákat a politikai tiszt magához hivatta.. Akik köptek, ezt jó jelnek vették, de csak addig, amíg vissza nem jöttek... Ezután megkezdődött a kínzásszámba menő szivatásuk. Az egyikük megzavarodott, a katonai mentő kényszerzubbonyban vitte el tőlünk.... soe láttuk viszont...
A pol tisztekről még az öregem mesélt egy keveset, be akarták szervezni meg nyaggatták hogy maradjon benn továbbszolgálóként de nem állt kötélnek.
A ruha cseréről nekem annyi volt hogy Szombathelyen nem cseréltek. Az egész századnak nem cseréltek. Nem is mostuk, és csak 1 darab gyakorlónk volt. Abban voltam mindenhol, gyak téren, csellón, stb. Gyakorlatilag feketén adtam le,kaparni lehetett róla a koszt a combrésznél. Tatán viszont cserélték, szinte bármikor, ha épp nem tudtam vagy nem volt a méretben akkor a mi híradós raktárunk mellett volt a hírközpontosok ruharaktára ott is cserélhettem csak állítólag meleg volt a szolg vez.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 961
113
Haditechnikai kvízjáték: ki hallott közületek a "faltörő kosozás"-ról? Ez egy olyan móka volt, hogy előtte az öregek felmosatták a folyosót, aztán a kiválasztottnak a fejére és a négy izületére (két térd, két könyök) felcsatoltak még négyet. Aztán az alegység ügyeletes pultjánál négykézláb állva, megfogták a derékszíjánál és elgurították. Ha be voltak baszva, vagy csak elröhögték a gurítást, akkor a folyosó két oldalát egymás után ütve megálltál. De az igazi jó gurítás az volt, amikor valaki végigszánkázott a folyosón és a fejébel btörte (!!!) a folyosó végi klubajtót...
Ja ez ment nálunk is hogy a rohadás beléjük, voltam szenvedő alany mert alegység ügyeletet adtam sokáig tik-takban, és az indítás az asztal előtt szokott történni a hosszúpályán. Mi már sajnos nem lehettünk ilyen gecik az utánunk jövőkkel mert gyakorlaton töltöttük az időnket. De talán jobb is így.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 961
113
Ami még xar volt Tatán az az hogy nem volt mivel fűteni. Szombathelyen központi fűtés volt, Tatán olajkályha körletenként. Szombathelyen kb 10-12-en voltunk egy körletben, Tatán dupla ennyien. Pokrócok voltak a függönyök egész télen. Nekünk kopaszoknak akkor volt tüzelőnk ha már az öregekét összeszedtük. Mindent elégettünk ami égett, de volt hogy nem volt mit. Első nap mikor oda kerültünk ugye este felmosás,kincstári kimenő ruhában mert nem adtak zöld gyakorlót már. Lefeküdtünk, éjjel 1 -kor ébresztőt nyomott Farkas főtörzs, én leugrottam a felső ágyról és hanyatt estem mert megfagyott a csempén a felmosás vize. Kivezényeltek minket félcipőben ,élgatyában, kimenőben havat lapátolni az Üti irodája elé arra a körforgalom szerű részre,és a parancsnoki bejáratig. Egész éjjel lapátoltuk hogy a fejesek reggel tiszta úton menjenek végig. Reggel 7-kor reggeli,aztán vissza. Azt se tudtam hol vagyok a sötétben meg a szakadó hóesésben. Csak ebéd után engedtek el pihenni minket. Másnap este kaptunk gyakorlót de persze mindenféle méretet és a jobb állapotú felszerelést az öregek azonnal lezabrálták rólunk.