A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Ahogy nézem talán nem is az alacsony kezdővel van a probléma, hanem, hogy kicsiket lép az évek elteltével.
Legénységi kezdő: 131467 Ft 35 év szolgálat után: 159 698 forint
Ennyi év tapasztalattal, megszerzett tudással nőtt ~28 ezret a fizetés?
Talán hatásosabb lenne, ha mondjuk 3 év szolgálat után jelentősebbet nőne.


Ha elvégez az ember különböző tanfolyamokat, akár külföldieket, az befolyásolja valamelyest a fizetését, vagy ez nem oszt, nem szoroz?
35 év szolgálat után csak nem legénységi leszel. Én megnéztem azt, hogy ha valaki frisen végzett hadnyag és mondjuk 10 év múlva százados vagy őrnagy... Nem jobb... Persze, ha emellé jön juttatás, akkor picivel talán, de én zier, hogy nem mennék el...

A pilóták is ennyit kapnak és csak a reppótlék és egyebek tolják meg? Mert egy pilóta kb. százados/őrnagy 5-6 év szolgálati idővel.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 869
113
35 év szolgálat után csak nem legénységi leszel. Én megnéztem azt, hogy ha valaki frisen végzett hadnyag és mondjuk 10 év múlva százados vagy őrnagy... Nem jobb... Persze, ha emellé jön juttatás, akkor picivel talán, de én zier, hogy nem mennék el...

A pilóták is ennyit kapnak és csak a reppótlék és egyebek tolják meg? Mert egy pilóta kb. százados/őrnagy 5-6 év szolgálati idővel.
Gondoltam nem bonyolítom. De gyanítom nem lesz mindenkiből altiszt, vagy tiszt. Akkor megint ott tartunk, hogy mindenki tiszt, csak a Nemecsek nem.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Amikor egy katona elete veszelybe kerul akkor mar olyan nagy a baj, hogy mindenkit behivnak akit csak el tudnak erni. Ott pedig a kepzetlen emberek tulelesi eselyei lenyegesen alacsonyabbak.
Nem azert katona valaki mert az eletet kockaztatja "masok helyett", hanem mert ert a hadaszathoz.
Ennek azért kissé ellentmond, hogy a MH-nek azért az utóbbi évtizedekben volt jónéhány halottja külszolgálatban is és itthon is. Miközben senkit sem hívtak be kötelezően....
Egyébként meg a harcoló állomány a harcászathoz ért (remélhetőleg), hadászathoz meg talán a legfelsőbb tábornoki kar. Az már talán nem is a mi szintünk, hadászati szintű akciót méreténél fogva a MH szerintem jelenleg nem is képes végrehajtani....
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Amikor egy katona elete veszelybe kerul akkor mar olyan nagy a baj, hogy mindenkit behivnak akit csak el tudnak erni. Ott pedig a kepzetlen emberek tulelesi eselyei lenyegesen alacsonyabbak.
Nem azert katona valaki mert az eletet kockaztatja "masok helyett", hanem mert ert a hadaszathoz.

Harcászatra gondolsz. :D
 

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
Több mint valószínű hogy a létszámot a területesekkel akarják majd későbbiekben feltölteni. Ép ezért "fognak toborozni"- toboroznak főként a főiskolákon,egyetemeken. Még Technikus képzőkön is. Mert még akadna szép számú jelentkező persze idővel! (2-3 ezer fő/ 1-2 év alatt) Ha csak a negyedét már megfogják tudni kötni. (A vizsgák,diploma után) Az is 500-1000 fő lenne 1-2 évente. Persze ehhez jól kidolgozott támogatási rendszer kellene. Pénz és juttatásokban. (egyébként már dolgoznak rajta,ezekről is hallani) Az öregebbek a maradék fiatalokkal meg maradnának területesnek. Ahogy utánanéztem a dolgoknak és logikusan kikövetkezteti az ember. A minisztériumnak jelenleg ez az egyetlen járható út maradt. Hogy rövid ill hosszabb távon a létszámkrízist orvosolja. Jelenlegi helyzetben ki lenne az aki bevállalna a tanulmányai mellet akár több hónapot is. Ha ezek sikerülnek. Akkor jöhetnek a felszerelések. Csak kérdés hogy a kormányzat mennyit szánna rá?
Amúgy meg ha ösztöndíjakat indítanának a felsőoktatásban már azzal lenne egy csomó ember (plusz gyakorlati helyek). Amióta állambácsi megszűntette az államis helyeket, azóta céges ösztöndíjakat ajánlunk fel, mert nekik is nagyon kell az ember. Szóval aprópénzből, tandíjmentességért tudnának toborozni, ha lenne agyuk.
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 064
23 139
113
Ennek azért kissé ellentmond, hogy a MH-nek azért az utóbbi évtizedekben volt jónéhány halottja külszolgálatban is és itthon is. Miközben senkit sem hívtak be kötelezően....
Egyébként meg a harcoló állomány a harcászathoz ért (remélhetőleg), hadászathoz meg talán a legfelsőbb tábornoki kar. Az már talán nem is a mi szintünk, hadászati szintű akciót méreténél fogva a MH szerintem jelenleg nem is képes végrehajtani....
Oke, harcaszat. Mondom, nem ertek hozza. :) Ha baj van es elkezdenek hullani a katonak akkor en is ott leszek, de csak golyofogonak, zero tulelesi esellyel.
Nem tudom fejbol a statisztikat, de sok mas munkahelyen sem nulla a halalozasi arany. Soforok, tuzoltok stb. Fenntartom a velemenyem. Amikor kulonosen veszelyesse valik egy katona munkaja addigra en mar halott vagyok.
Egyedul talan az onkent vallalt kulszolgalat log ki a sorbol, de az sem extrem modom (hala az egyebkent lenezett vizfej jo politizalasanak, sehol nem vadasznak a magyar katonakra.)
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and sirdavegd

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 854
113
35 év szolgálat után csak nem legénységi leszel. Én megnéztem azt, hogy ha valaki frisen végzett hadnyag és mondjuk 10 év múlva százados vagy őrnagy... Nem jobb... Persze, ha emellé jön juttatás, akkor picivel talán, de én zier, hogy nem mennék el...

A pilóták is ennyit kapnak és csak a reppótlék és egyebek tolják meg? Mert egy pilóta kb. százados/őrnagy 5-6 év szolgálati idővel.

A parancsnokoknak van parancsnoki pótlék egy vezérezredes nem 500 körül kap mint a kalkulatorban hanem 800 körül.A pilóták simán megkapják a kalkulátorban mutatott összeg dupláját.
 

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
M@r bocs de butaságot beszélsz.Amígy 130-140-et(érettségi nélkül meg kb 100-at) adnak egy érettségizett embernek aki felszerel addig nem lesz létszám.Azért bohóckodnak ilyen olyan tartalékosokkal mert olcsó.
Ha lenne valós szándék a kormány részéről a létszám feltöltésére akkor megnövelnék az illetményeket...
Mehh, doktorandusz (egyetemi végzettséggel) kap ösztöndíjként 140-et az első két évnen, utána meg 180-at - ha megvan a doktori fokozata akkor meg adjunktusként nettó 160-at :p
Katonáéknál legalább lőni lehet :rolleyes:
Szóval felsőoktatásból nézve az egy tök jól fizetett hely, a munkaidőnk meg napi 10 óra, minden nap (ha az ember csinálja). Ha nem lenne olyan fos a technikai háttér (lehetne rendesen lőni), meg az elmúlt fél évben a derekam, akkor mentem volna tatyónak, mert azt a felvételit röhögve megcsinálom (lehet most is, csak hörögve...)
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
Nem!Az illetmény áll alapilletményből és pótlékokból.Amit írtam abban benne van az alapilletmény és az alap pótlékok is.Ennél több akkor lehet ha van nyelvvizsgád(nyelvvizsga pótlék csak angop nyelv esetén), túlórázol,gyakorlaton voltál(gyakorlati pótlék a tárgyhóban gyakorlaton eltöltött napok után),adtál szolgálatot(szolgálati díj a tárgyhóban letöltött szolgálati napok után),adtál valamilyen készenlétet(készenléti díj a tárgyhóban mumkaidőn túl készenlétben töltött órák után).Tehát ha nincs nyelvvizsgád nem voltál gyakorlaton, készenlétben,szolgálatban mert teszem azt olyan a munkaköröd amiben ezek nem rendszeres elfoglaltságok(teszem azt lőszerraktárban vagy raktáros)akkor 130-140-et viszel haza.
"Nyelvvizsga pótlék"! Betojás, de komolyan. Fél munkaidőben angolul dumálok (egyedül az afrikai tájszólást utálom), angolul publikálok. Főnök egyszer kért minket, hogy a diplomához elvárt két szakmai középfokú mellé legyen angolból egy felsőfokú szóbeli. Három hónap múlva megvolt. Na, gondoltuk, rákérdezünk már erre a nyelvvizsga pénzre, mert mindenhonnan ezt halljuk a derék magyar államizgatásból, de elég csúnyán ki lettünk röhögve. Mondjuk később kompenzáltak az angol nyelvű óratartás után. Csak azóta mindig felvinnyogok - főleg annak ismeretében, hogy ez valójában milyen megszólalási képességet jelent többnyire...
 
  • Tetszik
Reactions: eevil and phaidros

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
Meg azt, hogy egy fegyveres testületnél vagy, annak struktúrájából adódó mindennapi szopással és hülyeséggel való együttéléssel együtt. A sok kis napi stressz az agyeldobós hülyeségekből és nem is szándékos, inkább szükségszerű szopatásból úgy összeadódik, hogy simán szívesebben lennél néha szalag mellett a nyugiban! Ja, meg a fizikai kondíció fenntartására fordított idő és erőfeszítés, amit a civil munkahelyeken szintén nem követelnek meg és még sok minden amivel nem számolnak az összeget sokallók.
Mondjuk a fizikai kondíció fenntartása pont hogy a munkaadónak leginkább érdeke. Valahol az nem normális, hogy nálunk az állomány ötödének gerincproblémái vannak úgy, hogy ebből csak a kisebbik fele elhízott nő.
 

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
Pszichikai, vagy fizikai jellegű gerincprobléma?
Fizikai. Sejtésünk szerint ergonómiai lehet, mert az egy dolog, hogy én ledöglöttem úgy, hogy amúgy rendszeresen futok, úszok, kerózok, kajakozok, de másik kolléga meg eléggé hegymászó fajta, a harmadik szintén zenész. Jópár éve álltunk át laptopra, azzal megy csak görnyedten tudsz dolgozni, ha nem vagy hobbit méretű. És miután írni meg számolni kell sokat, szépen rohad az egész. Műteni nem érdemes, csak ha bénul, szóval testületileg mély hátizomra gyúrunk. Nagyon dekoratív gyógytornász lányok vannak amúgy :-D Csak emiatt pl nem tudok majd menni a szeptemberi ostravai repnapra, meg úgy sehova április óta, mert az a fos nem szeret statikusan ülni. Sétálni igen, úgyhogy napi 10esével tolom. :hadonaszos:
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 490
14 280
113
Az ütőképes haderőnek semmi köze a magánszermélyek fegyvertartásához.

Csehország szerdán beadvánnyal fordult az Európai Bírósághoz, amelyben kéri az új európai uniós fegyvertartási rendelet hatályon kívül helyezését.
https://888.hu/article-a-cseheknek-nem-jott-be-az-uj-europai-unios-fegyvertartasi-rendelet
"Az új jogszabály veszélyeztetheti az ország belső biztonságát, mert alkalmazása következtében nagy mennyiségű fegyver kerülhet a feketepiacra".

A magyar állapotokat illetően pedig érdemes volna a Kék fényt nézni rendszeresen.

Dehogynincs.

Meghatározza a társadalom fegyverekhez való viszonyát, ezáltal a fegyveres testületek potenciális tagságának/állományának mértékét.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 279
113
M@r bocs de butaságot beszélsz.Amígy 130-140-et(érettségi nélkül meg kb 100-at) adnak egy érettségizett embernek aki felszerel addig nem lesz létszám.Azért bohóckodnak ilyen olyan tartalékosokkal mert olcsó.
Ha lenne valós szándék a kormány részéről a létszám feltöltésére akkor megnövelnék az illetményeket...

Egy bevonuló, vagy felszerelő, nem tudom ma hogy nevezik, újoncnak alapban kellene 200.000.- netto forint fizetést adni. Erre jöhetne rá még aminek rá kell jönnie. Én úgy gondolom, e nélkül, nincs miről beszélni a mai helyzetben, létszámfeltöltés esetén. A mai illetményeket hiába emelik januártól 5 %-al, semmit nem ér, ha a versenyszféra átlaga, mondjuk 10 % körül lesz, béremelésekben.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Azonos bérszínvanal esetén a fegyveres testületektől kivándorlás van a versenyszféra felé, mert akkor ott ugyanazt a pénzt sokkal lazább kötöttségek és különféle szempontokból jobb munkakörülmények közt lehet megkeresni. Bizonyos esetekben jóval jobb bér elől is az alacsonyabb bér, de kisebb szopás irányába mozdul el a munkaerő.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 279
113
Azonos bérszínvanal esetén a fegyveres testületektől kivándorlás van a versenyszféra felé, mert akkor ott ugyanazt a pénzt sokkal lazább kötöttségek és különféle szempontokból jobb munkakörülmények közt lehet megkeresni. Bizonyos esetekben jóval jobb bér elől is az alacsonyabb bér, de kisebb szopás irányába mozdul el a munkaerő.

Ez is igaz.
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Azonos bérszínvanal esetén a fegyveres testületektől kivándorlás van a versenyszféra felé, mert akkor ott ugyanazt a pénzt sokkal lazább kötöttségek és különféle szempontokból jobb munkakörülmények közt lehet megkeresni. Bizonyos esetekben jóval jobb bér elől is az alacsonyabb bér, de kisebb szopás irányába mozdul el a munkaerő.
Ahol én vagyok, pontosan ez lesz a szituáció 3 hónapon belül (így is szereltek már le páran, de akkor az állomány jelentős hányada így tesz, a maradék meg majd március-április tájékán). Oké, hogy pl BAZ, vagy SZSZB megyében kevesebb a nettó átlag fizetés, mint itt, de könyörgöm, 2-300 km-re kell lenni otthontól, ahol ráadásul agyba-főbe sz*patják a népet, addig túlóráztatnak, míg bírod erővel, és ha már csúnyán nézel, akkor is katonai ügyészség jár. Mikor felszereltünk, minden szépet megígértek, de ebből kb semmi nem lesz, ezt már az első hónapban láttuk, de türelmesek voltunk, és reméltük a legjobbakat. A pénz meg nem motivál így, mert egy húszassal keresek kevesebbet otthon gyárban például, több cafetériával és ami a lényeg, hogy otthon van az ember, és nem jár mindenért katonai ügyészség, meg 5 perc késésért "2 év felfüggesztett akasztás" stb. Nagyon jól írtad ezt: "Bizonyos esetekben jóval jobb bér elől is az alacsonyabb bér, de kisebb szopás irányába mozdul el a munkaerő."
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Ezt nem értik azok, akik azt hiszik, hogy 250 nettó (200 érettségi nélkül) a max kafetériával és minden lehetséges juttatással az elvárható minimum lenne egy érettségizettnek a legalacsonyabb beosztásban kezdőfizetésként azért, hogy tartósan bevállalja ezt és ne lelépni akarjon az első adandó alkalommal, ha véletlenül esetleg mégis berukkolt volna, aminek jelenleg eleve kicsi az esélye a Tiszától nyugatra!

Csakhát vegyük számításba azt is, ahogy a határvadász toborzás felhúzta a fizetéseket majd minden testületnél, úgy egy keményebb honvédségi emelés, erre a 250 nettóra kezdőre mondjuk megkövetelné ugyanezt a táblát a rendőrségnél, határvadászoknál, de még az FBÖ alakulatoknál is, különben az összes használható emberüket elszívná a hadsereg. Magyarán az esetleges béremelési szándékokkal szemben a belügyi tárca kemény ellenlobbijával is meg kellene küzdeni. Szerintem például egy 250 nettós honvédségi kezdő esetén a KR a határvadászattal együtt konkrétan összeomlana, mert ahogy látom, minden negyedik KR-es simán alkalmas formában van egy honvédségi felvételihez.

Ezért csinálják általában együtt a rendvédelmi bérrendezéseket. És a rendőrség a prioritás, mert ott a harcoló állomán vagy tízszerese a honvédségének és ezért jelenleg alacsonyabb bérszínvonallal is elboldogulnak még néhány évig. Igaz egy évtized múlva a halmozottan jelentkező brutális létszámhiányt már lehetetlen lesz pótolni és a rendőrség össze fog omlani a jelenlegi bérpolitika súlyos következményei miatt, ahogy a hadseregnél ez már megtörtént.