Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Most komolyan, egy 1600 MW-os blokk, turbinaszigettel együtt, 3 milliárd euróért (pl. Olkiluoto-Areva)
Nincs ezzel semmi probléma, csak fix árasra kell kötni a szerződést. Az építő mérje fel a terepet rendesen, tervezze meg, gyártsa le, üzemelje be, állambácsi meg ad hozza pénzt amennyi a szerződésben van, egy fagyi árával se többet.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Nincs ezzel semmi probléma, csak fix árasra kell kötni a szerződést. Az építő mérje fel a terepet rendesen, tervezze meg, gyártsa le, üzemelje be, állambácsi meg ad hozza pénzt amennyi a szerződésben van, egy fagyi árával se többet.

Hát, a finnek így csinálták. De a csúszást ezzel nem tudták megúszni, mivel azt nem is lehet, ha alulfinanszírozott a cucc. Az Areva meg lehet, hogy belerokkan a saját hülyeségébe. És akkor jön a monopolszitu, amit korábban említettem. És akkor, amikor a sok hülye ráébred, hogy atomerőművekre márpedig szükség van, akkor a Roszatom ugyan nagyot kaszálhat, de mindenki más szarul jár...
 
M

molnibalage

Guest
Szerintem részben az lehet emögött, hogy egy atomerőművi blokk (vagy pláne több) felhúzása nagyon nagy kiadás (ugye az atomerőműnél az építés költsége brutális, az üzemeltetésé már csekély a termelt energiához képest), ami miatt a hülye gyártók rákaptak arra, hogy szándékosan kamu árakat adjanak meg azért, hogy egyáltalán kapjanak megrendelést. Most komolyan, egy 1600 MW-os blokk, turbinaszigettel együtt, 3 milliárd euróért (pl. Olkiluoto-Areva), ezt ki hiszi el a balfasz és mindenhez hülye politikusokon kívül? Aztán, amikor szembesülnek a valós költségekkel, akkor jön a szájhúzás, a csúszás a kevés lé miatt, majd a negatív hírverés... És aztán lehet ekézni az atomenergiát...

A mérnökök nem hülyültek meg, csak lassan elfogynak... A genderszakok meg elég kevés releváns tudással rendelkező mérnököt "termelnek ki"... (Jó sarkítottam, de akkor is.)
Hát igen, ha 1.05 EUR/USD árfolyamot nézek akkor is kb. 2000 USD/kWe beépített jön ki. Ez mese habbal, tényleg ki volt olyan hülye, aki ezt elhitte...? Egy atomerőmű való költsége ennek úgy kb. a duplája.
 
  • Tetszik
Reactions: wolfram

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
A "mindenki más" alatt az Oroszországon és érdekszféráján kívüli országokat értem és nem az atomerőműépítő cégeket.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Hát, a finnek így csinálták. De a csúszást ezzel nem tudták megúszni, mivel azt nem is lehet, ha alulfinanszírozott a cucc. Az Areva meg lehet, hogy belerokkan a saját hülyeségébe. És akkor jön a monopolszitu, amit korábban említettem. És akkor, amikor a sok hülye ráébred, hogy atomerőművekre márpedig szükség van, akkor a Roszatom ugyan nagyot kaszálhat, de mindenki más szarul jár...
Az Areva-t nem értem, ha tudja hogy veszít rajta akkor felesleges belefogni. Mi is építünk elég mindent, utakat, meg mindenféle épületeket és felújításokat csinálunk, de ha látjuk, hogy nem éri meg akkor hagyjuk a f*szba és bele sem kezdünk. Legrosszabb esetben is bevállalunk egy nagy melót ami tudjuk hogy bíztos és leköti a kapacitás egy részét hosszú távon, amivel az embereket ott tudjuk tartani és fizetni, de az is minimum egy kicsitvel 0 profit fölött kell legyen, aztán válogathatunk a jobb munkákból a maradék kapacitás kitöltésére. De ez alá nem mehetsz, mert kicsinálod a cégedet.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd
M

molnibalage

Guest
Az Areva-t nem értem, ha tudja hogy veszít rajta akkor felesleges belefogni. Mi is építünk elég mindent, utakat, meg mindenféle épületeket és felújításokat csinálunk, de ha látjuk, hogy nem éri meg akkor hagyjuk a f*szba és bele sem kezdünk. Legrosszabb esetben is bevállalunk egy nagy melót ami tudjuk hogy bíztos és leköti a kapacitás egy részét hosszú távon, amivel az embereket ott tudjuk tartani és fizetni, de az is minimum egy kicsitvel 0 profit fölött kell legyen, aztán válogathatunk a jobb munkákból a maradék kapacitás kitöltésére. De ez alá nem mehetsz, mert kicsinálod a cégedet.
Meg egészen más egy 200 millió HUF-os projektet bevállalni picit bukóra 150-ért, mint egy 3-4 mrd-osat bevállalni 2-őért...
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Meg egészen más egy 200 millió HUF-os projektet bevállalni picit bukóra 150-ért, mint egy 3-4 mrd-osat bevállalni 2-őért...
Nagy tévedés, semmivel sem másabb. Minden cég olyan munkákat vállal (kellene vállaljon) ami elsősorban a szakterülete illetve amit megbír méretileg, mert felszerelése is ahoz van. Mi sem megyünk autópályát építeni, de még egy feljárót sem hozza. A saját méretkategóriádban levő munkáid ha veszteségesek, az ugyanannyira halálos a cégre nézve, teljesen mindegy, hogy kis vagy nagyvállalatról van szó.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Az Areva-t nem értem, ha tudja hogy veszít rajta akkor felesleges belefogni. Mi is építünk elég mindent, utakat, meg mindenféle épületeket és felújításokat csinálunk, de ha látjuk, hogy nem éri meg akkor hagyjuk a f*szba és bele sem kezdünk. Legrosszabb esetben is bevállalunk egy nagy melót ami tudjuk hogy bíztos és leköti a kapacitás egy részét hosszú távon, amivel az embereket ott tudjuk tartani és fizetni, de az is minimum egy kicsitvel 0 profit fölött kell legyen, aztán válogathatunk a jobb munkákból a maradék kapacitás kitöltésére. De ez alá nem mehetsz, mert kicsinálod a cégedet.

Presztízs, jövőbeni megrendelések, életbenmaradás (fenntartani a kapacitást)... Egy ilyen kaliberű és ebben az ágazatban mozgó cég próbál hosszabb távra tervezni. És hát, elbaszták...
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Presztízs, jövőbeni megrendelések, életbenmaradás (fenntartani a kapacitást)... Egy ilyen kaliberű és ebben az ágazatban mozgó cég próbál hosszabb távra tervezni. És hát, elbaszták...
A kapacitást ennél olcsóbban is fenntarthatták volna. Most ha buknak 2 mld eurót abból jó sok évig fizethették volna teljes a csapatot. Úgy meg nem tudsz presztízst építeni, ha elhúzod a melót és közben majdnem (vagy majdnem nélkül) becsődölsz. Ha vesztesz rajta akkor inkább ne csináld, mert felesleges hülyére dolgozd magad azért, hogy a végén kevesebb pénzed legyen, mint amivel kezdted. Az sem normális, hogy az egyiknek 3 milliárdért építesz reaktort, valahogy túléled a veszteséget, aztán jön a következő megrendelő és azt mondod, hogy na neked 6 milliárdért építem meg ugyanazt. Így sem lesz megrendelésed. Minimum a nulla profitot el kell érd ahoz, hogy te hosszú távra tervezhess, azt is csak azoknál a munkáknál amik bizonyos periódusokat kell áthidaljanak.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
A kapacitást ennél olcsóbban is fenntarthatták volna. Most ha buknak 2 mld eurót abból jó sok évig fizethették volna teljes a csapatot. Úgy meg nem tudsz presztízst építeni, ha elhúzod a melót és közben majdnem (vagy majdnem nélkül) becsődölsz. Ha vesztesz rajta akkor inkább ne csináld, mert felesleges hülyére dolgozd magad azért, hogy a végén kevesebb pénzed legyen, mint amivel kezdted. Az sem normális, hogy az egyiknek 3 milliárdért építesz reaktort, valahogy túléled a veszteséget, aztán jön a következő megrendelő és azt mondod, hogy na neked 6 milliárdért építem meg ugyanazt. Így sem lesz megrendelésed. Minimum a nulla profitot el kell érd ahoz, hogy te hosszú távra tervezhess, azt is csak azoknál a munkáknál amik bizonyos periódusokat kell áthidaljanak.

Kettőt? :rolleyes: Most úgy néz ki, hogy minimum ötöt... :hadonaszos: De ezekre már tényleg nem tudom a választ. :) Ők így döntöttek. Nekem meg nincs atomenergetikai cégem (sajna), bár már egyszer váltottam mailt az egyik vezető amcsi titánötvözertgyártóval... :cool: :D
 
M

molnibalage

Guest
Nagy tévedés, semmivel sem másabb. Minden cég olyan munkákat vállal (kellene vállaljon) ami elsősorban a szakterülete illetve amit megbír méretileg, mert felszerelése is ahoz van. Mi sem megyünk autópályát építeni, de még egy feljárót sem hozza. A saját méretkategóriádban levő munkáid ha veszteségesek, az ugyanannyira halálos a cégre nézve, teljesen mindegy, hogy kis vagy nagyvállalatról van szó.
A 150 vs 200 milllás egy olyam cégre vonatkozik, amnek mondjuk az éves forgalma 10-szer ekkora. Ilyen van. Na de milyen atomerőmű építő konzorciumnak van akkora forgalma, hogy bevállal 10 éves átfutással garantált 2 mrd USD-és bukót...? :confused:
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Nekem meg nincs atomenergetikai cégem (sajna)
Ne bánd, látod milyen rosszul megy a soruk.

A 150 vs 200 milllás egy olyam cégre vonatkozik, amnek mondjuk az éves forgalma 10-szer ekkora. Ilyen van. Na de milyen atomerőmű építő konzorciumnak van akkora forgalma, hogy bevállal 10 éves átfutással garantált 2 mrd USD-és bukót...? :confused:
Azt nem bevállalja, hanem az szarul jön össze, ha van évente egy ilyen melód is tíz másik mellett az nem tragédia mert megtörténik, de annak sem úgy futottak neki, hogy most milyen jó lesz 50 milliót bukni. Ugyanaz az elv minden cég minden munkájánál. Kell nyerj rajta. Hanem miért csinálod és hogyan tartasz lépést a konkurens cégekkel?
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Ne bánd, látod milyen rosszul megy a soruk.


Azt nem bevállalja, hanem az szarul jön össze, ha van évente egy ilyen melód is tíz másik mellett az nem tragédia mert megtörténik, de annak sem úgy futottak neki, hogy most milyen jó lesz 50 milliót bukni. Ugyanaz az elv minden cég minden munkájánál. Kell nyerj rajta. Hanem miért csinálod és hogyan tartasz lépést a konkurens cégekkel?

Én tuti jobban csinálnám! :hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos:
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Hűűű, ha komolyan kérdezed, hát én tech-fan (és pláne Lockheed-fan) vagyok... Szóval nem a lé a legfontosabb. Csak legyen elég belőle! :D
Én is szeretem a kütyüket meg a mindenféle gépet, de hogy egy atomerőműgyártó céget nem állnék neki irányítani komoly előzetes iparági tapasztalat nélkül az egyszer bíztos. Ha meg nem te vezeted akkor minek neked cég?! Mondjuk bele lehet tanulni, de elég speciális iparág ahoz, hogy ne menjen egyik napról a másikra a vezetése, hacsak nem vagy valami ezer évben egyszer született tehetség. Az árából meg vehetnél Locheed által gyártott játékokat is ha nagyon akarsz.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Én is szeretem a kütyüket meg a mindenféle gépet, de hogy egy atomerőműgyártó céget nem állnék neki irányítani komoly előzetes iparági tapasztalat nélkül az egyszer bíztos. Ha meg nem te vezeted akkor minek neked cég?! Mondjuk bele lehet tanulni, de elég speciális iparág ahoz, hogy ne menjen egyik napról a másikra a vezetése, hacsak nem vagy valami ezer évben egyszer született tehetség. Az árából meg vehetnél Locheed által gyártott játékokat is ha nagyon akarsz.

Hát, velemszületett képességem pl. hogy cagnát egyből kiszúrom itt... :D Sajnos arról nem tudok, hogy atomerőműgyártás-menedzselésben is az lennék. Természetesen csak vicceltem a "jobban csinálnám"-mal. :) Mondjuk azért, ha csak úgy az ölembe hullna mondjuk az Areva, akkor lehet, hogy inkább megpróbálnék belejönni, semmint, hogy kapásból eladjam. Azért az nem kis kihívás lenne, azért már érdemes lenne küzdeni, megpróbálni felnőni a feladathoz.
 
  • Tetszik
Reactions: 2ndt and fip7

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Hát, velemszületett képességem pl. hogy cagnát egyből kiszúrom itt... :D
Ez mindenképp dícséretes, fel is terjesztelek Macknél kitűnettésre érte. :D

Mondjuk azért, ha csak úgy az ölembe hullna mondjuk az Areva, akkor lehet, hogy inkább megpróbálnék belejönni, semmint, hogy kapásból eladjam.
Kezdetből támaszkodhatnál a jelenlegi top menedzsmentre, mert ugy-e sehol nem egyszemélyez a vezetés ekkora cégeknél. Kis szépséghibája a dolognak, hogy ők juttatták ebbe a helyzetbe a céget, így a döntéseik minősége távolról sem bombabíztos.

Azért az nem kis kihívás lenne, azért már érdemes lenne küzdeni, megpróbálni felnőni a feladathoz.
Ez egy nagyon szép megfogalmazása annak, hogy visszasírnád a 8 órákat a cégnél de még a 12-ket is, miközben drukkolsz, hogy ne őrülj meg, és a napi tandíjad annyi lenne, mint amit más egy életben keres.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and 2ndt

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Ez mindenképp dícséretes, fel is terjesztelek Macknél kitűnettésre érte. :D


Hehe, köszi. :D

Kezdetből támaszkodhatnál a jelenlegi top menedzsmentre, mert ugy-e sehol nem egyszemélyez a vezetés ekkora cégeknél. Kis szépséghibája a dolognak, hogy ők juttatták ebbe a helyzetbe a céget, így a döntéseik minősége távolról sem bombabíztos.

Hát épp ez az... Hogy ezek után nekem kéne odatennem magam (vagy találnom egy valóban alkalmas személyt). De semmi tapasztalatom nincs ezen a területen és pláne egy ekkora vállalat irányításában... Mindegy, megpróbálnám. :hadonaszos:


Ez egy nagyon szép megfogalmazása annak, hogy visszasírnád a 8 órákat a cégnél de még a 12-ket is, miközben drukkolsz, hogy ne őrülj meg, és a napi tandíjad annyi lenne, mint amit más egy életben keres.

Hááát, lehet hogy ráállnék a coca-colára, hogy bírjam a tempót... Vagy talán már maga a feeling is kellően felpörgetne, ki tudja. :D