Egyéb UAV/UCAV fejlesztésekkel kapcsolatos hírek

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 784
30 551
113
A T-14 topikban írtam pár hete, hogy jó ötletnek találnám, ha az egyik dobozba elrejtenének egy kis drónt, amivel kileshetnének a fedezékből anélkül, hogy célponttá válnának, vagy felderítenék a terepet, célmegjelölnének stb. És megvan (mármint civilben) csak épp embereknek tervezték, hogy őket filmezze (selfie drón), autómatikusa követi a gazdit, de kicsit átprogramozva megfelelne a célra, 20 percig bírja és alig 500 dollár. Remélem a végleges T-14-ben lesz valami hasonló.
https://www.facebook.com/ExtremeOfVines/videos/672743602856574/
https://www.lily.camera
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 784
30 551
113
Lehallagató minidrónok nagyszámú bevetését tervezik a műveleti területeken az amerikaiak. Darabja 250 dollár lenne egy ilyennek, és a titkosszolgálatokat is érdekelné, nem csak a hadsereget.
635674743898723733-000-Was8927476.jpg

http://www.origo.hu/techbazis/20150519-robot-rovar-dron-cicada-kaboca-lehallgatas-mikrofon-rajban-repul.html
http://www.defensenews.com/story/defense/international/americas/2015/05/17/cicadas-us-militarys-new-swarm-mini-drones/27494981/
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 591
113
Érdekes konstrukció, megnézném nagyobb méretben is.

http://www.rt.com/news/313396-sony-camera-airplane-drone/
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 784
75 808
113
Csak,hogy tisztázzuk!A 200 méter az a hangtompított karabélyok hatásos lőtávolságának a teteje(igazából egy hangtompítós .308-as mesterlövész puskával sem nagyon kell 200-300 méter fölé lövöldözni)innentől kezdve este eltalálni egy olyan célpontot ami a levegőben repül és nem is látszik teljes agyrém!Lehet próbálkozni de azt lőszerpocséklásnak hívják.Ilyen távolságból nappal géppuskával sem lenne egyszerű leszedni egy kisméretű(kézből indítható)drónt nem hogy este amikor nem is látod.

Ne adjunk már hülye ötleteket szaki01-nek mert a végén elmegyógyintézetbe zárják!
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 591
113
Ezt nézzétek, bár lehet, hogy csak FB-ra bejelentkezve fog menni.

https://www.facebook.com/interestingengineeringvideos/videos/1747492525473803/
 
T

Törölt tag 1586

Guest
A Francia, Német, Svéd, Olasz, Spanyol, Svájci koprodukcióban készülő nEUROn UCAV egy újabb példányának összeszerelése:

 
  • Tetszik
Reactions: wolfram
T

Törölt tag 1586

Guest
Nézegetem ezt a cikket erről az állítólagos EXCALIBUR UCAV-ról.
Nem tudom eldönteni hogy ez csak valami média kacsa, vagy valós projekt.
http://defence-blog.com/news/excali...ring-ballistic-missiles-obsolete-by-2020.html
Elég hihetetlen magának a gépnek a kinézete is (olyan Star Wars-os) meg amire szánják a határidők meg különösen...(2017 ben 500 kW-os lézer, 2020-ra 1 MW-os, 2019-re hibrid rakéta hajtómű és alacsony föld körüli pálya, rakéta elhárítás booster fázisban???)
unnamed-1-696x464.jpg

Az a zavaró hogy találtam egy másik (vagy u.az?) EXCALIBUR projektet ami - bár kinézetre elég sokban különbözik a fenti cikkben szereplőtől - nagyjából u.azokat a céloknak az elérését tűzte maga elé. Ráadásul erről a gépről azt írják hogy már repül? Én még sohasem hallottam róla...
https://www.linkedin.com/pulse/how-protect-nato-airspace-400-excalibur-unmanned-jets-ten-cate
AAEAAQAAAAAAAAXYAAAAJDRhNTNiZjk5LTQ5YTYtNDEyMi05NmIyLTU3ZTk4MWE1MGRhNA.jpg

AAEAAQAAAAAAAAbdAAAAJGNlMzUzNGEwLTkwNzEtNGY2ZS1hZDVlLTQ0ZWNlYTg0NDc1MQ.jpg

AAEAAQAAAAAAAAW5AAAAJDc2MGU1ZGJiLWU5ZTQtNGIzNy1iZTkyLWUzYTE1N2NlZGNmZg.jpg

AAEAAQAAAAAAAAVGAAAAJGE4YTc4Zjk4LWU4NjctNGUxZi1hY2UyLWFmZTMwZDFiYWVhZQ.jpg


Valakinek valami egyéb infó erről a projektről???
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 427
18 839
113
Elég hihetetlen magának a gépnek a kinézete is (olyan Star Wars-os) meg amire szánják a határidők meg különösen...(2017 ben 500 kW-os lézer, 2020-ra 1 MW-os, 2019-re hibrid rakéta hajtómű és alacsony föld körüli pálya, rakéta elhárítás booster fázisban???


Akkor már kész a 6 genrrációs repcsi?
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Nézegetem ezt a cikket erről az állítólagos EXCALIBUR UCAV-ról.
Nem tudom eldönteni hogy ez csak valami média kacsa, vagy valós projekt.
http://defence-blog.com/news/excali...ring-ballistic-missiles-obsolete-by-2020.html
Elég hihetetlen magának a gépnek a kinézete is (olyan Star Wars-os) meg amire szánják a határidők meg különösen...(2017 ben 500 kW-os lézer, 2020-ra 1 MW-os, 2019-re hibrid rakéta hajtómű és alacsony föld körüli pálya, rakéta elhárítás booster fázisban???)

Valakinek valami egyéb infó erről a projektről???

Finoman szólva is BS bűzt érzek. Senkinek sincs 500kW-os szilárdtest lézere. Még a 100kW-os nagyságrendet sem érték el, a 30-60kW-os szintet is több szilárdtest lézer nyalábjának összepárosításával érték el (fiber laser).

Elkezdtem keresgélni, és szinte semmi. A gyár emberkéi blogolnak róla főleg.
 

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
Finoman szólva is BS bűzt érzek. Senkinek sincs 500kW-os szilárdtest lézere. Még a 100kW-os nagyságrendet sem érték el, a 30-60kW-os szintet is több szilárdtest lézer nyalábjának összepárosításával érték el (fiber laser).

Elkezdtem keresgélni, és szinte semmi. A gyár emberkéi blogolnak róla főleg.
Arról nem is beszélve, hogy LEO (jesszus) pályára is emelkedve amúgy mégis milyen erőforrásból szedné össze azt a 100-500kW-ot. Oké, lehet valami kisebb erőforrás, ami nagy kondikat kezd el tölteni és lasssssúúú tűzgyorsasággal mondja azt, hogy pjú-pjú.
De ismerve az űripar nehézségeit, nem hinném, hogy egy komplett technológiát lefejlesztenének egy UAV kedvéért. És azt valaki utána megvenné.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Cifu

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 313
13 346
113
Ez a drónos dolog nekem eléggé gyengusznak tűnik - ugyanis baromi lassú és adatkapcsolatot igényel. Előbbi azt hiszem adja magát miért is gáz, utóbbi pedig ugye az RQ-170 óta eléggé tabu lett pl. a Pentagonban...
Amint elkezdenek a járműre szerelt lézerek elterjedni, úgy fog ez a katonai drónosdi belesimulni oda, ahol a helye van. Mos mint valami isteni megváltó low cost csodacuccként néznek rá, de tulképpen a legalja szintű hadviselésben van értelme, egyszerűen mert magasabb sznten még alig foglalkoztak vele. A baj, hogy már felfigyeltek és elindult az ellentevékenység fejlesztés ellenük. Márpedig a drón ha ezek ellen elkezd szintén fejldőni (stealth, zavarók, ilyesmi), akkorl ott is tartunk, hogy UCAV, vagyis ki is döglött a nagy előnye, az alacsony ára...
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 412
43 989
113
Ez a drónos dolog nekem eléggé gyengusznak tűnik - ugyanis baromi lassú és adatkapcsolatot igényel. Előbbi azt hiszem adja magát miért is gáz, utóbbi pedig ugye az RQ-170 óta eléggé tabu lett pl. a Pentagonban...
Amint elkezdenek a járműre szerelt lézerek elterjedni, úgy fog ez a katonai drónosdi belesimulni oda, ahol a helye van. Mos mint valami isteni megváltó low cost csodacuccként néznek rá, de tulképpen a legalja szintű hadviselésben van értelme, egyszerűen mert magasabb sznten még alig foglalkoztak vele. A baj, hogy már felfigyeltek és elindult az ellentevékenység fejlesztés ellenük. Márpedig a drón ha ezek ellen elkezd szintén fejldőni (stealth, zavarók, ilyesmi), akkorl ott is tartunk, hogy UCAV, vagyis ki is döglött a nagy előnye, az alacsony ára...
Pontosan ugyan ezt látom én is, ahogy le is írtam már előtted számtalanszor. Nem rossz, van helye, de a világot nem fogja megváltani ez sem.
 
R

rejsz felügyelő

Guest
Ez a drónos dolog nekem eléggé gyengusznak tűnik - ugyanis baromi lassú és adatkapcsolatot igényel. Előbbi azt hiszem adja magát miért is gáz, utóbbi pedig ugye az RQ-170 óta eléggé tabu lett pl. a Pentagonban...
Amint elkezdenek a járműre szerelt lézerek elterjedni, úgy fog ez a katonai drónosdi belesimulni oda, ahol a helye van. Mos mint valami isteni megváltó low cost csodacuccként néznek rá, de tulképpen a legalja szintű hadviselésben van értelme, egyszerűen mert magasabb sznten még alig foglalkoztak vele. A baj, hogy már felfigyeltek és elindult az ellentevékenység fejlesztés ellenük. Márpedig a drón ha ezek ellen elkezd szintén fejldőni (stealth, zavarók, ilyesmi), akkorl ott is tartunk, hogy UCAV, vagyis ki is döglött a nagy előnye, az alacsony ára...

https://htka.hu/2017/10/29/onygyilkos-dronok-torokorszagbol/

Ezt a török cuccot nem nagyon értem. 5km hatótáv, 3,7 kg tömeg ebből ki tudja mennyi a robbanóanyag. Egy lézervezérlésű 120mm-es aknagránáttól miben tud többet? Jó, nem kell közvetlen megvilágítás neki csak adatkapcsolat...
 

drqv

Well-Known Member
2015. február 20.
722
1 144
93
https://htka.hu/2017/10/29/onygyilkos-dronok-torokorszagbol/

Ezt a török cuccot nem nagyon értem. 5km hatótáv, 3,7 kg tömeg ebből ki tudja mennyi a robbanóanyag. Egy lézervezérlésű 120mm-es aknagránáttól miben tud többet? Jó, nem kell közvetlen megvilágítás neki csak adatkapcsolat...

Lehet vele manőverezni, váratlan irányból támadni, be tud repülni egy ajtón/ablakon, indításkor elég ismerni a célpont hozzávetőleges helyzetét.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
https://htka.hu/2017/10/29/onygyilkos-dronok-torokorszagbol/

Ezt a török cuccot nem nagyon értem. 5km hatótáv, 3,7 kg tömeg ebből ki tudja mennyi a robbanóanyag. Egy lézervezérlésű 120mm-es aknagránáttól miben tud többet? Jó, nem kell közvetlen megvilágítás neki csak adatkapcsolat...
Egy 120 mm es gránát hatásos érv tud lenni, csak az a gond hogy ahhoz kell egy elég termetes aknavető + lőszerek + idő mire felállítod a rendszert, beméred, belövöd a célt.
Ezt (meg a török drón mintájául szolgáló USA Switcblade dron) arra szolgalnak hogy ha pl. egy konvojt elekzd lőni egy géppuska és egy gyors, pontos de nem feltétlen nagyerejű találatra van szükség a veszélyforrás kiiktatására...ld video... akkor egyszeűbb előkapni egy ulyen kis dront mint egy 120 mm-es aknavetőt.
Amúgy a Törököknek volt honnan "ihletet meríteni". Az USA különlegesek intenzíven használják a Switcbladet Szíriánan. A törökök tutira szerezhettek néhány fel nem robbant roncsot
switchblade1.jpg