Sz-400 Triumf / S-400 Triumf / SA-21 Growler (Oroszország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

T

Törölt tag 1945

Guest
Miért húzták össze, mitől lehet? A nagyobb hatótávolság ára lehet az, hogy 90 fokban van meg csak a teljesítmény miatt? Lehet, hogy igazából távolságfüggő? Tehát kis távolságon menne még a 105 fok, de mondjuk 150 km felett már csak 90 fok az ESA aspektusérzékenysége miatt?

Egy adott passzív fázisfordító elemen átvihető mikrohullámú energia nagysága fordítottan arányos annak élettartalmával, vagyis a komplexum üzemeltetési költségével.
Ha egy Sz-300PSz tűzvezető lokátorának 150km-es hatótávolságát egy Sz-300PM-hez tartozó 250km-re akarod növelni, akkor (250/150)⁴≈7.7x nagyobb teljesítményű impulzust kellene tudnod átzavarnod.
Nyilván a fázisfordítók által elvisel mikrohullámú impulzus nagysága nőtt 1982 és 1992 között, másrészt ha több fordítót raksz ugyanabba az antennába, akkor csökkented az egy fordítóra eső teljesítményt, másrészt ezáltal szűkíteni is tudod a kibocsájtott nyalábot.
(persze ekkor meg az antenna ára megy föl, hiszen abba több fordító + nagyobb számítógép kell vezérelni azokat...)
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 061
33 255
113
Enyhen off de nincs sajat topikja. S 350 is van sziriaba ha minden igaz. A kerdesem az lenne mire kepes vagy mire nem a 400 ashoz kepest /a raketak elvileg kompatibilisek bar lehet rosszul tudom es lehet csak a raketak egy resze vagy az sem/
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 061
33 255
113
Jol gondolom hogy az vityaz alkalmasabb egy tomeges robotrepulo tamadasanak kivedesere /termesztetesen panciral/ mint a400 as panciral?
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 061
33 255
113
Azert irtam a mimdem igazat mert nem voltam benne biztos tavaji hir volt aszthiszem es mar akkor nem lehetett eldonteni kacsa vagy sem azthiszem a vegere se lett jutva az utannajarasnak... De a fentiek ettol fugetlenul meg erdekeknenek.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Azert irtam a mimdem igazat mert nem voltam benne biztos tavaji hir volt aszthiszem es mar akkor nem lehetett eldonteni kacsa vagy sem azthiszem a vegere se lett jutva az utannajarasnak... De a fentiek ettol fugetlenul meg erdekeknenek.

Az Sz-350 elvileg az Sz-400 ócsított változatának készült, azoknak a vidéki orosz városoknak, ahová négyszázas már nem jut.
Rendszerbe állítása már lassan év(tizede) húzódik.

Nem tudom, hogy mit vársz egy a hadsereg által visszadobott rendszertől...
... persze fantáziálhatunk, hogy Aljósa Skályvalker egy X szárnyú Ladával is simán megkergethetné szíriában az angolokot, csak értelme nincs a dolognak.
 
  • Tetszik
Reactions: Python

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 061
33 255
113
Nem igazan ertek a legvedelemhez de valamiert van egy olyan sanda gyanum hogy a 350 sokkal jobban beleillik az orosz komplett tobblepcsos legvedelmi rendszerbe mint a 400 as. Nem azt monfom hogy a 400 as rossz lenne vagy folosleges. Es szerintem a 350 bol nem is igen lessz export /persze nem az igeny miatt/
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Azert irtam a mimdem igazat mert nem voltam benne biztos tavaji hir volt aszthiszem es mar akkor nem lehetett eldonteni kacsa vagy sem azthiszem a vegere se lett jutva az utannajarasnak... De a fentiek ettol fugetlenul meg erdekeknenek.

Még senki sem látott hadrendben lévő Sz-350-et. Szíriában pláne nem.
A válasz amúgy ott van Molni haditechnikai összefoglalójában.

Tömören: az Sz-350 a 9M96 és 9M100 rakétához "készül" (haditengerészeti változata a Redut), ezek önirányításúak, az előbbi aktív radaros rávezetésű a vágfázisban, utóbbi infravörös önirányítású. Abból a szempontból alkalmasabb tömeges beérkező veszélyforrások leküzdéséhez, hogy az Sz-300 / Sz-400 esetében jelenleg a végfázis célcsatornát a radar határozza meg, hogy hány célpontot tud megvilágítani. Ez 6 / 12 alváltozattól függően.

Elméletben az Sz-350 16db célcsatornával fog rendelkezni, hiszen amíg a rakéta nem ér olyan közel a célhoz, hogy a saját érzékelője befogja a célt, addig az Sz-350-nek kell irányítania a rakétát (ez az MCG).
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Nem igazan ertek a legvedelemhez de valamiert van egy olyan sanda gyanum hogy a 350 sokkal jobban beleillik az orosz komplett tobblepcsos legvedelmi rendszerbe mint a 400 as. Nem azt monfom hogy a 400 as rossz lenne vagy folosleges. Es szerintem a 350 bol nem is igen lessz export /persze nem az igeny miatt/

Kifejtenéd, hogy ha egyszer Nem igazan ertek a legvedelemhez, akkor miből gondolod hogy a 350 sokkal jobban beleillik az orosz komplett tobblepcsos legvedelmi rendszerbe mint a 400 as...
:rolleyes:
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Nem igazan ertek a legvedelemhez de valamiert van egy olyan sanda gyanum hogy a 350 sokkal jobban beleillik az orosz komplett tobblepcsos legvedelmi rendszerbe mint a 400 as. Nem azt monfom hogy a 400 as rossz lenne vagy folosleges. Es szerintem a 350 bol nem is igen lessz export /persze nem az igeny miatt/

Szerintem kezd el olvasgatni Molni összefoglalóját.
Az önirányítású rakéták drágábbak általában, mint a félaktív / TVM irányításúak, hiszen az aktív rendszer összetettebb. Hogy nem lesz Export? Miért ne lenne, a Redut-ot is hírdetik exportra...
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Python

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 061
33 255
113
Mi a hatranya a 350 nek a 400 al szemben? Elvileg nagyobb az indithato raketak szama ballisztikus raketak elleni kepesseg nagyjabol azonos szinten van. A felderito lokatora nem momdhatni rossznak a 16 legicel e idejukeg se rossz /szerintem/ a tobblepcsos raketakeszket is remdelkezesere all ez onvedelmi szempontbol igen hasznos . halozat alapu hadviselesre is alkalmas. Persze az s 400 is kepes mind erre kevesebb imditoval. De mi a hatranya a 350 nek a 400 al szemben ? Es miert nem a 350 et kinaljak exportra
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 061
33 255
113
Elolvastam ertem hogy dragabb de akkor most olcsositott valtozat vag dragitott? Mert egyikotok ezt a masikotaok aztt mondja? Attol hogy nem ertek hozza ugy mint aki ezt tanulta vagy behatobban tanulmanyozta lehet rolla felszines velemenyem. Ha nem lenne nem erdekelne sememmyire ergo nem torodnek vele nem kerdeznek igy nem is tanulnak.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Mi a hatranya a 350 nek a 400 al szemben? Elvileg nagyobb az indithato raketak szama ballisztikus raketak elleni kepesseg nagyjabol azonos szinten van. A felderito lokatora nem momdhatni rossznak a 16 legicel e idejukeg se rossz /szerintem/ a tobblepcsos raketakeszket is remdelkezesere all ez onvedelmi szempontbol igen hasznos . halozat alapu hadviselesre is alkalmas. Persze az s 400 is kepes mind erre kevesebb imditoval. De mi a hatranya a 350 nek a 400 al szemben ? Es miert nem a 350 et kinaljak exportra

Gyakorlatilag minden mondatod hibás (és most nem a nyelvtani része a lényeg :D ). :)

  1. Az Sz-350 nincs kész. Hányszor kell még leírni?
  2. A gyengébb képességű radarja és a TVM irányítású légvédelmi rakétákhoz szükséges földi háttérrendszerek hiánya miatt nem tud nagy hatótávolságú TVM rakétákat használni (40N6 (ami szintén nincs kész), 48N6). Szóval ő csak a 9M96 és 9M100-at képes indítani.
  3. Hiába kevesebb az indítója az Sz-400-nak, valójában ott is költségtakarékosság miatt csak általában 8 indítójármű van, egyenként 4 tubussal (8x4 = 32 rakéta), de ugye láttunk csak 4 indítójárműves felállást is (4x4 = 16). Szóval mégis miből látod te így előre, hogy az Sz-350 majd teljesen feltöltött egységekkel fog megjelenni?
  4. Miért szajkózod, hogy az Sz-350-et nem kínálják exportra, ha már évek óta mutogatták az Sz-350E jelölésű változatát? Az E jelölés ugye a (butított) export verziót jelenti évtizedek óta a szovjet / orosz fegyverrendszereknél? Amikor évek óta arról olvashatsz, hogy felkínálták exportra?
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 061
33 255
113
Tehat akkor jol gondoltam tomeges robotrepulogep tamadas eseten a 350 jobb megoldas mint a 400 /ddragabb de hatekonyabb/ tehat egy hadikikotot mar megerne 350 el vedeni 400 helyett. Pl nak.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Tehat akkor jol gondoltam tomeges robotrepulogep tamadas eseten a 350 jobb megoldas mint a 400 /ddragabb de hatekonyabb/ tehat egy hadikikotot mar megerne 350 el vedeni 400 helyett. Pl nak.

Egy fontosabb hadikikötőt szinte biztos, hogy Sz-400-al védenének. Ha lesz 9M96 / 9M100 végre, akkor azt már könnyen beillesztik az Sz-400 fegyverrendszerében, tehát az Sz-400 bír nagy hatótávolságú 48N6 (esetleg még nagyobb hatótávolságú 40N6) rakétákkal és 9M96 / 9M100 közepes hatótávolságú rakétákkal is.

Az Sz-350 pont, hogy a kevésbé értékes célpontoknál jöhetne (elviekben) szóba, ahol elég a 9M96 / 9M100 is és nincs szükség a nagy hatótávolságú rakétákra.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 061
33 255
113
Bocsanat hogy akadekoskodom de nem ertem ossze vissza ingfokat kapok. Egyszer olcsositott valtozat masszor dragabb a raketa az oniranyitas miatt. Egyszer nincs kessz masszor exportra kinaljak. Nem trolkodni akarok csak kivancsi vagyok. Nincs valakinek egy jo kis osszefoglaloja az 350 rol!?
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Miért húzták össze, mitől lehet? A nagyobb hatótávolság ára lehet az, hogy 90 fokban van meg csak a teljesítmény miatt? Lehet, hogy igazából távolságfüggő? Tehát kis távolságon menne még a 105 fok, de mondjuk 150 km felett már csak 90 fok az ESA aspektusérzékenysége miatt?


Ha megfigyeled akar a Ticon akar az AB-n negy antennaval fedik le a 360 fokot. Az az ott is uzemszeruen 90 fokos az egy antennara juto szektor. Ez pedig nem veltlen mivel nem csak a HPASP altal emlitett antenna konstrukcio/koltseg de az ugynevezett "standing vawes" is bejatszik ezen szogtartomanyon kivul. Ez azt jelenti hogy a kisugarzott RF egyre nagyobb resze fog a szonszedos antennarol visszaverodni az az nem fog mar a nyalabformalasban resztvenni. Ez egyreszt a nagyalab energisuruseget, masreszt annak "szerkezetet" rontja valamint maganak az antennarendszernek sem tesz jot mert rohadtul melegiti.

Roviden 90 fokon tul a veszteseg es a hoterheles valamint a nyalabkohezio drasztikusan novekszik.