A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Ez alapján nagyjából semmit se vegyünk, ami repül és nem lopakodó.
Nem ezt mondtam.
Vannak minimális követelmények, ha valamit tüzet vezetni küldesz be az ennél jobb túlélési esélyekkel kell, hogy bírjon. Az OV-10-et is az ISIS ellen küldték be és csak spórolásból. Európában 5 percnél tovább nem húzná.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 046
11 989
113

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Manapság az elektronika lehetővé teszi a hálozati hadviselést,és a többcéluságot.Szerintem egy olan turbopop oktató-gyakorló gép kellene,ami képes felderitő/tüzvezető/tüztámogat/légirendészeti feladat végrehajtására.Számomra a Super Tucano/AT6/B250 trió tendereztetése jön ki.Amelik hatékonnyabb.És szerintem a repülőgép vagy dron helyet a pilotás gép és dron
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Kár, hogy blogen jégen van, tutira rávetődne, hogy ezzel védje meg a bajai völgyzáró gátat :p.
Mondjuk drónokat lehetne róla irányitani a nagyobb rálátás miatt.


Sajnos itt is kettős mérce van. Míg Blogen (és mások) pihennek, addig itt a csókosok (pld.: Molni...) ott anyáznak, ahol tudnak, megtorlatlanul. Csók a modiknak (pld.: a rettenthetetlen, nem részlehajló Mac...)
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Hát a tenderre jelentkezett a Hughes a Stingerrel....


Oké, mint mondtam, ez nálam kimaradt. De utánanéztem (ha már senki nem volt képes berakni erről anyagot...) és igen, 1996-ban valóban részt vett. Az amcsik meg 2002-től kattantak rá a MANPADS-témára ennyire.

https://2009-2017.state.gov/t/pm/wra/c62623.htm

https://2001-2009.state.gov/r/pa/prs/ps/2005/54177.htm

Az is milyen már, hogy féltek attól, hogy "itteni terroristák" MANPADS-hoz jutnak, ők meg szerelik fel ilyenekkel (is) a terroristáikat Szíriában.

Na igen, kissé dühítő, hogy ennyire instabilnak-korruptnak néztek minket (hogy ennek mennyi alapja van, az egy dolog, az meg egy másik, hogy éppen náluk sem sokkal jobb a helyzet, bizonyos partnerországaikról meg már nem is beszélve...). De nyilván nem az itteni "terroristáktól" féltek, hanem attól, hogy majd jól elkerülnek (eladják, ellopják) innen, a valódi terroristákhoz.
Az amcsik a szír lázadóknak nem szállítottak MANPADS-t (hazudozzon bármit is erről a khmm... oldali propaganda), hanem csak ATGM-eket.

Pedig ha jól emlékszem itt a fórumon is volt róla szó.

Én sem emlékezhetek mindenre. :( De az is lehet, hogy csak simán nem olvastam. Mindegy, most már ezt is tudom.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 307
120 191
113
Oké, mint mondtam, ez nálam kimaradt. De utánanéztem (ha már senki nem volt képes berakni erről anyagot...) és igen, 1996-ban valóban részt vett. Az amcsik meg 2002-től kattantak rá a MANPADS-témára ennyire.

https://2009-2017.state.gov/t/pm/wra/c62623.htm

https://2001-2009.state.gov/r/pa/prs/ps/2005/54177.htm



Na igen, kissé dühítő, hogy ennyire instabilnak-korruptnak néztek minket (hogy ennek mennyi alapja van, az egy dolog, az meg egy másik, hogy éppen náluk sem sokkal jobb a helyzet, bizonyos partnerországaikról meg már nem is beszélve...). De nyilván nem az itteni "terroristáktól" féltek, hanem attól, hogy majd jól elkerülnek (eladják, ellopják) innen, a valódi terroristákhoz.
Az amcsik a szír lázadóknak nem szállítottak MANPADS-t (hazudozzon bármit is erről a khmm... oldali propaganda), hanem csak ATGM-eket.



Én sem emlékezhetek mindenre. :( De az is lehet, hogy csak simán nem olvastam. Mindegy, most már ezt is tudom.
Mondjuk ha azt se visznek már évek óta lecsengett volna az egész..
 
  • Tetszik
Reactions: zeal and borisz

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Mondjuk ha azt se visznek már évek óta lecsengett volna az egész..


Valószínűleg (mármint ha az öböl mentiek, meg a törökök sem visznek nekik cuccost). Mint ahogy a donbasszi helyzet is az orosz fegyveres és egyéb támogatás nélkül. Na ott viszont volt ám MANPADS is.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 307
120 191
113
Valószínűleg (mármint ha az öböl mentiek, meg a törökök sem visznek nekik cuccost). Mint ahogy a donbasszi helyzet is az orosz fegyveres és egyéb támogatás nélkül. Na ott viszont volt ám MANPADS is.
Az nem fossa tele a jobb élet reményében ide áramló muzulmán milliókkal a térséget szóval oda vihetnek nyugodtan.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd and zeal

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Az nem fossa tele a jobb élet reményében ide áramló muzulmán milliókkal a térséget szóval oda vihetnek nyugodtan.


Nos ez így igaz.

Viszont visszatérve a MANPADS-re, szerintem ilyen, relatív "filléres" eszközt nem ártana beszereznünk, a korszerű ATGM-ek mellett. Na meg az RPG-7-esinkhez sok-sok PG-7VR fejet, akár itthon legyártani, mert arra azért képesek lennék. Már csak azért is, mert ha ne adja az ég, de úgy alakulna, hogy az ország egy részét vagy egészét megszállnák és akadna pár vállalkozó kedvű emberke a megszállt területen, akkor ezekkel nagyon meg tudnák keseríteni a megszálló erők életét és ez már önmagában is nem elhanyagolható elrettentő erővel bír.
 
  • Tetszik
Reactions: szuvorov and fip7

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Tüzérségi tűzvezetésre talán inkább dront kellene használni. Jóval kisebb lehet, nehezebben felfedezhető, így jobb lehet a túlélőképessége, ha meg mégis lelövik nincs jólképzett személyzeti veszteség.

Igazából én is ezt nem értem. Miért akarna bárki Bronco-t, ha van kismillió féle drón a spektrum teljes szélességében? A Bronco-nak egy előnye lenne, az egyik az, hogy ha az Arizonaiai sivatagba lepakolt gépekből csinálják, relatíve olcsó lehet. Ennyi és nem több.
Érvként előkerül néha, hogy hát ezt ember vezeti, így nem lehet zavarni / átvenni felette az irányítást - csakhogy ha valaki képes egy drón rádiókapcsolatát megzavarni (és az nem a zavarvédelem nélküli fajta), akkor az képes a Bronco és a földi csapatok közötti kommunikációt is blokkolni. Márpedig kommunikációs képesség nélkül a légi felderítés / tűzvezetés semmit sem ér...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 242
33 748
113
Nagyon sok szerpkorben en is a dronokba latom a jovot.

Wolfram. Jelenleg is ahhoz hasonlo a helyzet hogy az orszag egy reszet megszaltak. /szinte az osszes szomszedunkal kapcsolatba./
Rpg jo fegyver a mai napog plane az ujabb felyekkel tandem termobar a regiek se rosszag pg7v og7 repesz.
Celozni vele nem egyszeru de ha reerez az ember /viszonylag hamar ra lehet/ mar nincs gond vele.

Tartalekosoknak siman jo lenne. Mh allomanyaba is hagynak parat modernebb fejel.

Cg teljesen mas kategoria.

Ami nekem szimpatikus az az egyszerhasznalatos eldobhato raketavetok. A jelenlegi es kozeljovobeni konfliktusokba /es a multba is egy rajnak 2-3 raketa boven eleg es ha ez a raajon bellul tobb embernel van annal jobb./ na ez most a btr miatti kompromisszumok vegett nem igazan kivitelezheto./ de a jovobe ugy nez ki valtozni fog a helyzet.

Egy rpg 22 nem sokkal dragabb mint egy rpg7 es granat legyen az termobar vagy kumilativ. /rpg 22 ara 150-180 $ nagy tetelbe meg olcsobb is./

Persze az rpg es a cg se rossz. /mondjuk ha belegondol az ember hogy mennyi esely van arra hogy hk ra imdit granatot az ember a cg rajfegyvernek jobb /valami nagy panceltoro kepessegu eldobhatoval kombinalva amibol eleg 2 db jarmuvenkent./ az rpg t enen csak a torzsekbe alkalmaznam hogy legyen ha mar van./ de elsosorban a tartalekosok fegyvereve tennem...

Rpg7-vs rpg22 stilusu egyszerhasznalatos. Az eldobhato tobb helyen ott lehet a mellett hogy egy kaerabelyos nem sokat veszit a manoverkepessegebol. Egy ember is konnyen kezeli rpg 7 el szemben aminek a gyors alkalmazasahoz nem art +1 fo. Elokeszitest karbantartast igenyel ha nedves kornyezetbe osszerelesre kerul egy raketa azt sokaig nem tartogathatja a fegyverkezelo. Vizet kap az inditotoltet es az inditotoltet mehet a levesbe./ stb.

Jo fegyver az rpg 7 de egy cg es eldobhaato panceltoro kombo jobb lenne az allando allomanynak, mig tartalekosoknak tokeletes fegyver lenne tovabbra is... Olcsosaga es raktarkeszlete reven meg plane jo ha van.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 242
33 748
113
Persze ez ugy lenne igazan buli ha szazad szinten lenne valami vallrolindithato atgm es zaszloalj es magasabb egyseg szinten valami normalis alvanyos atgm is. Plusz a pct zaszloalj normalis jarmurol inditott raketaval felszerelve./ es ezek melle a felderitoknel fegyveres dronok lennenek pct keppesseggel.../
Ehhez johetne a legiero...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 242
33 748
113
Tehat osszefoglalva a lepcsofokok.
Raj szinten egyszerhasznalatos raketak pct es termobar/repesz
Szakasz szinten cg /jol kikepzett kezelovel/
Szazad szinten valami vallrol indithato atgm
Zaszloalj szinten alvanyos atgm.

/rpg7 kis mennyisegbe a torzsekbe tartalek fegyverkent es a tartalekosoknak./

Pct zaszloalj modern nagy hatotavolsagu jarmurol indithato atgm /+ mindenbol egy keves ami a lovesz alegysegeknel rendszerbe van./

Fegyveres dron mind a felderitoknel mind kulon alegyseg letrehozasaval. Atgm kepesseggel.

Ennyi eleg egy brutal pct kepesseghez szarazfoldet tekintve.

/ugye ehhez jon meg a hk/amit direkt nem kevertem ide/ es a legiero.

Magarol a gyalogsagi harcjarmuvekrol se elytettem szot mert azzal csak bomyolitanam a kepet foloslegesen.