A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

R

rejsz felügyelő

Guest
Mistrallal jott a tech is?
Úgy emlékszem de nem vagyok benne biztos. Arra viszont igen hogy a Stingert ezért nem vettük meg. Persze lehet simán valami politikai háttéralku is.

Ha már a lengyelektól kaptak az ukik Gvozgyikákat, rossz ötlet lenne szerintetek nemünk is szerezni belőlük?
Igen, elavult vackok. Csak úgy lett volna értelme ha nem kidobáljuk a sajátjainkat hanem modernizáltuk volna pl. 120mm-es aknavetővel.
Nekünk modern és hatékony önjáró tüzérség kell, 155mm-es űrméretben mellé nem lenne rossz egy osztály rakéta-sorozatvető természetesen a hozzátartozó felderítő- és tűzvezető rendszerekkel együtt.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 279
68 296
113
Boxer: a Litvanok 30mm -el es ATGM-el veszik, ez gondolom oke, ala viszont penzkidobas lenne menni IFV-nel.
Amugy aki ert hozza: pancelja oke? Lanctalp nem hianyzik? Hany darab kellene belole? (Mindezt az IFV valtozatra ertem). Koszi.
Drága mint a dög, fogyóeszköznek túl drága. Amúgy ha figyeltétek senki egy mukkot nem szólt a szárazföldi vonalról, semmi sem szivárgott ki ilyesmiről. Ellenben a heli vonal meg a légierő van most pletykálva,szivárogtatva. Kb most írták alá a szándéknyilatkozatot valami nagyobb Airbus heli vásárlásáról majd x év múlvanra. Addig még finomítgatják a szerződést, számolgatnak. Elmondták, európai védelmi ipar, német, légügyes cuccokon most a figyelem, szándék még x db-ra, plusz tuti hogy most írtak alá valamit a H145el kapcsolatban is, mert ki nem hagyták volna ha már a magyar fejesek németben voltak. Tehát szerintem Airbus.
Aztán hogy H215M, vagy H225M majd kiderül.

Dp-04722.jpg
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Drága mint a dög, fogyóeszköznek túl drága. Amúgy ha figyeltétek senki egy mukkot nem szólt a szárazföldi vonalról, semmi sem szivárgott ki ilyesmiről. Ellenben a heli vonal meg a légierő van most pletykálva,szivárogtatva. Kb most írták alá a szándéknyilatkozatot valami nagyobb Airbus heli vásárlásáról majd x év múlvanra. Addig még finomítgatják a szerződést, számolgatnak. Elmondták, európai védelmi ipar, német, légügyes cuccokon most a figyelem, szándék még x db-ra, plusz tuti hogy most írtak alá valamit a H145el kapcsolatban is, mert ki nem hagyták volna ha már a magyar fejesek németben voltak. Tehát szerintem Airbus.
Aztán hogy H215M, vagy H225M majd kiderül.

Dp-04722.jpg
Ezt biztos nekem akartad? Nem igazan ertem. Nekem ugy tunik, hogy ha most (par napja) irtak ala (marpedig a gyar szerinte igen) a H145M szerzodest akkor logikus a jovo ev vegi rendszerbeallitas. De hogy jon ez a boxerhez?
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 279
68 296
113
Hadrendben tartja szovjet gránátjait a Magyar Honvédség?
Meglepően végződött a Magyar Honvédség helikoptertendere és úgy tűnik, hogy a meglepetéseknek még nincs vége. Nemrég én is írtam arról, hogy vajon a páncétörő-képesség fejlesztésekor a Carl Gustav mellett lesz-e még esélyes fegyver, erre ma megjelent egy 10.000 darabos “PG-7VP indítótöltet” tárgyban kiírt, uniós közbeszerzési eljárás.
1280px-Batalionul_191_infanterie_62-760x490.jpg


https://jogalappal.hu/hadrendben-tartja-szovjet-granatjait-a-magyar-honvedseg/
Háát, pedig ott valami olyasmivel készül lőni a srác mint a VM. Egyébként milyen verziók vannak nekünk a gránátból?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 571
79 743
113
Igen, ez mar egy arnyaltabb hsz. Tapasztalatom szerint inkabb a szlovakok mennenek vissza, a cseheknel nem nepszeru az otlet. (Nem mondom, hogy a szlovakok holnap visszamennek, de az teny hogy a fuggetlenseg euforiaja elmult es most annyira nem erzik jol magukat...)

Persze,hogy nem akarják a szlovákokat,semmi közük hozzájuk meg gazdaságilag is visszahúznák őket.Csehszlovákia volt a világ legmesterségesebb állama.Ennyire minden alap nélkül soha senki nem krált meg egy országot.
 
  • Tetszik
Reactions: arcas and szuvorov

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 279
68 296
113
Ha már a lengyelektól kaptak az ukik Gvozgyikákat, rossz ötlet lenne szerintetek nemünk is szerezni belőlük?
Rossz. Kidobtuk, semmiféle javító készlet nincs hozzá, alkatrész stb. Lőszer sincs. Már a lengyel is kidobja ezek szerint, legalábbis ami a napon rohadt nekik a gazban. Az ukránnak vannak készletei hozzá, netán még korlátozottan valamit gyártani is tud. Mi hova menjünk alkatrészért? Épp olyan hülyeség volna mintha valami muzeális jenki cuccot vennénk a vietnami időkből. Ráadásul nem Nato szabvány. Gyárthatnak hozzá a bulgárok, szerbek, lengyelek akármit, elavult, és mivel mindent venni kell hozzá mennyivel volna olcsóbb mint valami Nato szabvány cucc? Igazából szidjuk a szocikat, hogy mindent szanáltak 15 éve, de ma dobnánk ki vagy 5 év múlva ugyanazt. Hogy ezen akkor spóroltunk-e, vagy miért nem tettük pénzzé,netán miért dobtuk ki, na meg hogy mekkora mázlink van hogy 15 évig nem kellettek, arról inkább ne is beszéljünk.
Szóval szerintem nem kellenek.
 
  • Tetszik
Reactions: Pal and tonyo

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 364
11 323
113
Boxer: a Litvanok 30mm -el es ATGM-el veszik, ez gondolom oke, ala viszont penzkidobas lenne menni IFV-nel.
Amugy aki ert hozza: pancelja oke? Lanctalp nem hianyzik? Hany darab kellene belole? (Mindezt az IFV valtozatra ertem). Koszi.

Én lánctalpast vennék, mert jobb a terepjáró képessége, meg mert kevesebb szarság kell hozzá. A fél ország szántóföld. De szó szerint. Meg 20% erdő (papíron).
Mondjuk rosszat még sehol nem olvastam róla.

Persze,hogy nem akarják a szlovákokat,semmi közük hozzájuk meg gazdaságilag is visszahúznák őket.Csehszlovákia volt a világ legmesterségesebb állama.Ennyire minden alap nélkül soha senki nem krált meg egy országot.
Na, és az USA? :D
 
  • Tetszik
Reactions: zeal, Pal and fip7

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Az már elég gyengusz tank ellen, de minden másra tökéletes. Tankra meg lőttök mással. Mondjuk a kép csalós, mert csak most találtam rá hogy romulán harcos. Netán az RPG-t nem modernizálják kicsit? Bár inkább jobb ha nem nyúlnak hozzá...
A közbeszerzésben van egy 1000 db os kitétel is. Hogy most mire vonatkozik? Hogy indító+ fejek?
Modernizáni felesleges az amcsi kopintot változat is az irányzékban meg a testben új. Lényegében új rpg új köntösben. De a régi rpg gránátoktól kezdve mehet minden hozzá. És a hülye ukránok megvették :D Közben meg hegyekben állhat a volt szu ból raktáron. Kiváló üzleti érzék :D nevezem.
Nekünk se ártana hozzá komolyabb fejeket beszerezni. Lehet hogy az a +1000 db os opcióban modernebb fejek is benne szerepelhetnek "tesztre"
Na majd okosabbak leszünk
 

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
960
2 389
93
A közbeszerzésben van egy 1000 db os kitétel is. Hogy most mire vonatkozik? Hogy indító+ fejek?
Modernizáni felesleges az amcsi kopintot változat is az irányzékban meg a testben új. Lényegében új rpg új köntösben. De a régi rpg gránátoktól kezdve mehet minden hozzá. És a hülye ukránok megvették :D Közben meg hegyekben állhat a volt szu ból raktáron. Kiváló üzleti érzék :D nevezem.
Nekünk se ártana hozzá komolyabb fejeket beszerezni. Lehet hogy az a +1000 db os opcióban modernebb fejek is benne szerepelhetnek "tesztre"
Na majd okosabbak leszünk

Ha jól értettem az is indítóra vonatkozik, ha jók a feltételek +1000 dbot is vesznek, én így vettem ki a szerződésből legalábbis. Elég komoly tandemfejes gránát is van már hozzá 700-800 mm átütéssel.

Aki ért hozzá: mekkora előrelépés lenne a C G M4 az rpg-hez képest? Pontosság tuti jobb de a 400 mm-es átütése elég harmatos. Panzerfaust 3: 700-900 mm, új rpg gránátok hasonlóan.
 
  • Tetszik
Reactions: Pal

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Egyet értek de kicsit szkeptikus vagyok. Ugye anno az Igla helyett Stingert akartunk teljes tech. transzferrel hogy mi magunk tudjuk nagyjavítani, ebbe nem mentek bele az amcsik(emiatt lett ugye Mistral, függetlenül attól hogy más kategória). A Javelinnel vajon eljátszanák ugyanezt?


Ez a Stingeres történet nekem kimaradt... Én csak annyit tudok, hogy az amcsik majd' minden kk-európai államnál házaltak azzal, hogy azok vonják ki és semmisítsék meg a meglévő MANDPADS-eiket is, abbéli félelmeik miatt, hogy ha megvannak, akkor akár terroristákhoz is juthatnak. Volt akinél sikerrel jártak (mint nálunk is, sőt nálunk még mintha örült is volna annak az akkor aktuális kormány/HM, hogy az amerikaiakra hivatkozva kivonhatja...), másoknál nem. Így hát az Igláink mentek a levesbe. De arról nem hallottam, hogy akartunk volna beszerezni MANPADS-t és különösen az amcsiktól, akik eleve fáztak attól, hogy errefelé ilyesmi eszközök legyenek. Szóval ha nem akartak adni tech-transzfert, az egyáltalán nem meglepő ennél a fegyverkategóriánál, de szerintem magát a fegyvert sem adták volna el nekünk, csak így jobban kommunikálható volt (amúgy most már lehet, hogy simán eladnák, változott-változik a világ...).

A Javelinnel kapcsolatban viszont fogalmam sincs. Eladni eladnák, de helyi nagyjavítás, meg hasonlók? Ez a Lockheeden és a Raytheonon múlik, velük kell/lehet egyezkedni. Nyilván van az a pénz/megrendelendő mennyiség... De már csak ezért is a G változat lenne a legjobb, mert annak sokkal kisebb (lesz) a karbantartásigénye, mint bármelyik azt megelőző változatnak.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd and Pal

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 446
23 613
113
Ez a Stingeres történet nekem kimaradt... Én csak annyit tudok, hogy az amcsik majd' minden kk-európai államnál házaltak azzal, hogy azok vonják ki és semmisítsék meg a meglévő MANDPADS-eiket is, abbéli félelmeik miatt, hogy ha megvannak, akkor akár terroristákhoz is juthatnak. Volt akinél sikerrel jártak (mint nálunk is, sőt nálunk még mintha örült is volna annak az akkor aktuális kormány/HM, hogy az amerikaiakra hivatkozva kivonhatja...), másoknál nem. Így hát az Igláink mentek a levesbe. De arról nem hallottam, hogy akartunk volna beszerezni MANPADS-t és különösen az amcsiktól, akik eleve fáztak attól, hogy errefelé ilyesmi eszközök legyenek. Szóval ha nem akartak adni tech-transzfert, az egyáltalán nem meglepő ennél a fegyverkategóriánál, de szerintem magát a fegyvert sem adták volna el nekünk, csak így jobban kommunikálható volt (amúgy most már lehet, hogy simán eladnák, változott-változik a világ...).

A Javelinnel kapcsolatban viszont fogalmam sincs. Eladni eladnák, de helyi nagyjavítás, meg hasonlók? Ez a Lockheeden és a Raytheonon múlik, velük kell/lehet egyezkedni. Nyilván van az a pénz/megrendelendő mennyiség... De már csak ezért is a G változat lenne a legjobb, mert annak sokkal kisebb (lesz) a karbantartásigénye, mint bármelyik azt megelőző változatnak.

Hát a tenderre jelentkezett a Hughes a Stingerrel....
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Ez a Stingeres történet nekem kimaradt... Én csak annyit tudok, hogy az amcsik majd' minden kk-európai államnál házaltak azzal, hogy azok vonják ki és semmisítsék meg a meglévő MANDPADS-eiket is, abbéli félelmeik miatt, hogy ha megvannak, akkor akár terroristákhoz is juthatnak. Volt akinél sikerrel jártak (mint nálunk is, sőt nálunk még mintha örült is volna annak az akkor aktuális kormány/HM, hogy az amerikaiakra hivatkozva kivonhatja...), másoknál nem. Így hát az Igláink mentek a levesbe. De arról nem hallottam, hogy akartunk volna beszerezni MANPADS-t és különösen az amcsiktól, akik eleve fáztak attól, hogy errefelé ilyesmi eszközök legyenek. Szóval ha nem akartak adni tech-transzfert, az egyáltalán nem meglepő ennél a fegyverkategóriánál, de szerintem magát a fegyvert sem adták volna el nekünk, csak így jobban kommunikálható volt (amúgy most már lehet, hogy simán eladnák, változott-változik a világ...).

A Javelinnel kapcsolatban viszont fogalmam sincs. Eladni eladnák, de helyi nagyjavítás, meg hasonlók? Ez a Lockheeden és a Raytheonon múlik, velük kell/lehet egyezkedni. Nyilván van az a pénz/megrendelendő mennyiség... De már csak ezért is a G változat lenne a legjobb, mert annak sokkal kisebb (lesz) a karbantartásigénye, mint bármelyik azt megelőző változatnak.
Az is milyen már, hogy féltek attól, hogy "itteni terroristák" MANPADS-hoz jutnak, ők meg szerelik fel ilyenekkel (is) a terroristáikat Szíriában.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
Az teljesen más tészta.
Az USA-t maguk a bevándorló polgárok, iparosok, földművesek stb hozták létre, míg a Szu-t, Jugót, Cseszkót, felülről irányítva, nemzetközi akarattal is, de legfőképpen oktroj által. Szét is esett mind.
Amerika pedig annak köszönheti gazdasági és egyben katonai hegemóniáját, hogy a legszélesebb alapokra, közmegegyezésre épült, alulról, ami ma is szilárd.
Gondjaik majd azzal lesznek, ha elszínesedik teljesen az ország, vagyis a rezervátumba zárt és elpusztított őslakosok kései utódai visszaveszik a területeket.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken and honved