A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
934
2 318
93
A közbeszerzésben van egy 1000 db os kitétel is. Hogy most mire vonatkozik? Hogy indító+ fejek?
Modernizáni felesleges az amcsi kopintot változat is az irányzékban meg a testben új. Lényegében új rpg új köntösben. De a régi rpg gránátoktól kezdve mehet minden hozzá. És a hülye ukránok megvették :D Közben meg hegyekben állhat a volt szu ból raktáron. Kiváló üzleti érzék :D nevezem.
Nekünk se ártana hozzá komolyabb fejeket beszerezni. Lehet hogy az a +1000 db os opcióban modernebb fejek is benne szerepelhetnek "tesztre"
Na majd okosabbak leszünk

Ha jól értettem az is indítóra vonatkozik, ha jók a feltételek +1000 dbot is vesznek, én így vettem ki a szerződésből legalábbis. Elég komoly tandemfejes gránát is van már hozzá 700-800 mm átütéssel.

Aki ért hozzá: mekkora előrelépés lenne a C G M4 az rpg-hez képest? Pontosság tuti jobb de a 400 mm-es átütése elég harmatos. Panzerfaust 3: 700-900 mm, új rpg gránátok hasonlóan.
 
  • Tetszik
Reactions: Pal

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Egyet értek de kicsit szkeptikus vagyok. Ugye anno az Igla helyett Stingert akartunk teljes tech. transzferrel hogy mi magunk tudjuk nagyjavítani, ebbe nem mentek bele az amcsik(emiatt lett ugye Mistral, függetlenül attól hogy más kategória). A Javelinnel vajon eljátszanák ugyanezt?


Ez a Stingeres történet nekem kimaradt... Én csak annyit tudok, hogy az amcsik majd' minden kk-európai államnál házaltak azzal, hogy azok vonják ki és semmisítsék meg a meglévő MANDPADS-eiket is, abbéli félelmeik miatt, hogy ha megvannak, akkor akár terroristákhoz is juthatnak. Volt akinél sikerrel jártak (mint nálunk is, sőt nálunk még mintha örült is volna annak az akkor aktuális kormány/HM, hogy az amerikaiakra hivatkozva kivonhatja...), másoknál nem. Így hát az Igláink mentek a levesbe. De arról nem hallottam, hogy akartunk volna beszerezni MANPADS-t és különösen az amcsiktól, akik eleve fáztak attól, hogy errefelé ilyesmi eszközök legyenek. Szóval ha nem akartak adni tech-transzfert, az egyáltalán nem meglepő ennél a fegyverkategóriánál, de szerintem magát a fegyvert sem adták volna el nekünk, csak így jobban kommunikálható volt (amúgy most már lehet, hogy simán eladnák, változott-változik a világ...).

A Javelinnel kapcsolatban viszont fogalmam sincs. Eladni eladnák, de helyi nagyjavítás, meg hasonlók? Ez a Lockheeden és a Raytheonon múlik, velük kell/lehet egyezkedni. Nyilván van az a pénz/megrendelendő mennyiség... De már csak ezért is a G változat lenne a legjobb, mert annak sokkal kisebb (lesz) a karbantartásigénye, mint bármelyik azt megelőző változatnak.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd and Pal

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 394
23 257
113
Ez a Stingeres történet nekem kimaradt... Én csak annyit tudok, hogy az amcsik majd' minden kk-európai államnál házaltak azzal, hogy azok vonják ki és semmisítsék meg a meglévő MANDPADS-eiket is, abbéli félelmeik miatt, hogy ha megvannak, akkor akár terroristákhoz is juthatnak. Volt akinél sikerrel jártak (mint nálunk is, sőt nálunk még mintha örült is volna annak az akkor aktuális kormány/HM, hogy az amerikaiakra hivatkozva kivonhatja...), másoknál nem. Így hát az Igláink mentek a levesbe. De arról nem hallottam, hogy akartunk volna beszerezni MANPADS-t és különösen az amcsiktól, akik eleve fáztak attól, hogy errefelé ilyesmi eszközök legyenek. Szóval ha nem akartak adni tech-transzfert, az egyáltalán nem meglepő ennél a fegyverkategóriánál, de szerintem magát a fegyvert sem adták volna el nekünk, csak így jobban kommunikálható volt (amúgy most már lehet, hogy simán eladnák, változott-változik a világ...).

A Javelinnel kapcsolatban viszont fogalmam sincs. Eladni eladnák, de helyi nagyjavítás, meg hasonlók? Ez a Lockheeden és a Raytheonon múlik, velük kell/lehet egyezkedni. Nyilván van az a pénz/megrendelendő mennyiség... De már csak ezért is a G változat lenne a legjobb, mert annak sokkal kisebb (lesz) a karbantartásigénye, mint bármelyik azt megelőző változatnak.

Hát a tenderre jelentkezett a Hughes a Stingerrel....
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Ez a Stingeres történet nekem kimaradt... Én csak annyit tudok, hogy az amcsik majd' minden kk-európai államnál házaltak azzal, hogy azok vonják ki és semmisítsék meg a meglévő MANDPADS-eiket is, abbéli félelmeik miatt, hogy ha megvannak, akkor akár terroristákhoz is juthatnak. Volt akinél sikerrel jártak (mint nálunk is, sőt nálunk még mintha örült is volna annak az akkor aktuális kormány/HM, hogy az amerikaiakra hivatkozva kivonhatja...), másoknál nem. Így hát az Igláink mentek a levesbe. De arról nem hallottam, hogy akartunk volna beszerezni MANPADS-t és különösen az amcsiktól, akik eleve fáztak attól, hogy errefelé ilyesmi eszközök legyenek. Szóval ha nem akartak adni tech-transzfert, az egyáltalán nem meglepő ennél a fegyverkategóriánál, de szerintem magát a fegyvert sem adták volna el nekünk, csak így jobban kommunikálható volt (amúgy most már lehet, hogy simán eladnák, változott-változik a világ...).

A Javelinnel kapcsolatban viszont fogalmam sincs. Eladni eladnák, de helyi nagyjavítás, meg hasonlók? Ez a Lockheeden és a Raytheonon múlik, velük kell/lehet egyezkedni. Nyilván van az a pénz/megrendelendő mennyiség... De már csak ezért is a G változat lenne a legjobb, mert annak sokkal kisebb (lesz) a karbantartásigénye, mint bármelyik azt megelőző változatnak.
Az is milyen már, hogy féltek attól, hogy "itteni terroristák" MANPADS-hoz jutnak, ők meg szerelik fel ilyenekkel (is) a terroristáikat Szíriában.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 001
113
Az teljesen más tészta.
Az USA-t maguk a bevándorló polgárok, iparosok, földművesek stb hozták létre, míg a Szu-t, Jugót, Cseszkót, felülről irányítva, nemzetközi akarattal is, de legfőképpen oktroj által. Szét is esett mind.
Amerika pedig annak köszönheti gazdasági és egyben katonai hegemóniáját, hogy a legszélesebb alapokra, közmegegyezésre épült, alulról, ami ma is szilárd.
Gondjaik majd azzal lesznek, ha elszínesedik teljesen az ország, vagyis a rezervátumba zárt és elpusztított őslakosok kései utódai visszaveszik a területeket.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken and honved

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 961
18 491
113
Rossz otlet lenne. Azert kaptak meg az ukranok mert elavult, arra jo csak, hogy oljek vele egymast a szakikkal, de komoly haboruhoz nem jo. Akinek olyan van annak le kell cserelnie (nem csak Mo-n zajlik haderoreform, Lo-ban is, Csehoban is,...) akinek meg meg olyan sincs annak ugyanugy kell ujat vennie.

Anno a dandár felszámolása előtt, a szombathelyi Gvozdikákba már bent volt állítólag az Árpád tűzvezető rendszer. Egy volt egykori lövész szd. pk. mondta nekem, nemrég, aki biztonsági őr ma a cégnél, ahol dolgozom. Nem tudom megerősíteni hogy így volt-e, vagy sem. Amennyiben igazat mondott, akkor már volt korszerűsített tű. osztály a Honvédségnél, a tűzérség felszámolása előtt. Ez esetben, a mai vontatott D-20 tarackok, úgy ahogy vannak hadrendben, elképesztő visszalépés végül is.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 961
18 491
113
Pontosabban SOKKAL kevesebb. A szlovak meg nem onallo nep, nincs onallo kulturaja, onallo nyelve sem, meg sajat konyhaja sem. Cseho volt az itt felsorolt mesterseges allamok kozott a legkevesbe mesterseges. A szlovak egy proto-nep, ami egyszer majd talan onallo nep lesz. Hasonloan a szlovenhoz. Meg sajat zaszlojuk sincs, altalanos szlav zaszlot hasznalnak (lenyegeben az oroszt, mint default szlav zaszlot). Nem veletlen, hogy csehek nem ismerik el onallo nyelvnek a szlovakot, a szlovakok persze igen. De ez olyan mintha a szegedi tajszolast onallo nyelvnek tekintenenk a pesti szlenghez kepest. A lengyel nyelvjarasokon belul meg neha SOKKAL nagyobb kulonbsegek vannak mint a szlovak es a cseh kozott. Ha pl. egy kasub falubol beszel valaki lengyelul en gyakorlatilag egy szot sem ertek belole...

Nem tudnád befejezni ebben a topicban ezt ? Értsd meg, nem idevaló és a többséget nem is érdekli.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 001
113
Azoknak is több létjogosultságuk volt/van mint Csehszlovákiának.
Szerintem semmiben.
1918/20-as kreálmányok SzHSzK-ként (Szerb-Horvát-Szlovén Királyság) a frissen Monarchiából kiszakadt szlovénok köszönö viszonyban sem voltak a bosnyál/dél-szerb/macedón területek középkori viszonyaival.
A csehszlovák utódállam viszont kvázi az OMM-ból szakadt ki. Vagyis osztrák-cseh, magyar-szlovák viszonylatból, Szerbia soha nem volt az, ők vitték el a Vajdaságot.
Érdemes még megnemlíteni, hogy a horvátok, szlovénok katolikusok, szerbek pravoszlávok, bosnyákok muzulmánok, hogy csak a főbb népcsoportokat említsük, de ezen belül még további megoszlásokat lehet találni.
Egyhülyeség.
A monarchiát Habsburgokat mindenáron eltávolítani akaró franciák műve az összes utódállam.
Ebben az idióta korszakban bármilyen őrült ötletet támogattak volna, hogy a német hátországként szolgáló osztrák uralmat minimálisra szorítsák vissza.
De hát Isten nem ver bottal, Párizs visszakapja kamatosul a "kölcsönt".
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Anno a dandár felszámolása előtt, a szombathelyi Gvozdikákba már bent volt állítólag az Árpád tűzvezető rendszer. Egy volt egykori lövész szd. pk. mondta nekem, nemrég, aki biztonsági őr ma a cégnél, ahol dolgozom. Nem tudom megerősíteni hogy így volt-e, vagy sem. Amennyiben igazat mondott, akkor már volt korszerűsített tű. osztály a Honvédségnél, a tűzérség felszámolása előtt. Ez esetben, a mai vontatott D-20 tarackok, úgy ahogy vannak hadrendben, elképesztő visszalépés végül is.
Es az ilyen ostobasag: "Azoknak is több létjogosultságuk volt/van mint Csehszlovákiának." mennyivel tobb embert erdekel? En kezdtem ebben a topicban? Ha hulyeseg az off akkor mehet, a hulyeseg kijavitasa meg nem?
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 966
66 081
113
Jó volna Tatán egy ilyen vonulást látni - ék alakú felségjellel.



Ez meg egy monstre video a tavalyi "Heidesturm" gyakorlatról. 2 óra :D panzer-hegyek :D
Előbb látsz ilyent Kínában mint nálunk. :D Krauss-Maffei-Wegmannból a Krauss-Maffei már Kínai, csak Wegmann maradt még német, egyedül a harckocsi gyártás, de szerintem 4-5 év és Kína bedarálja azt is. :)
 
R

rejsz felügyelő

Guest
Aki ért hozzá: mekkora előrelépés lenne a C G M4 az rpg-hez képest? Pontosság tuti jobb de a 400 mm-es átütése elég harmatos. Panzerfaust 3: 700-900 mm, új rpg gránátok hasonlóan.
Más kategória a kettő. A CG egy HSN löveg mint az SPG-9. Rengeteg fajta lövedékkel, viszont kompaktabb, "vállról indítható", elég jó support fegyver. Szerintem az RPG-k mellett kéne alkalmazni.

Ez a Stingeres történet nekem kimaradt...
Pedig ha jól emlékszem itt a fórumon is volt róla szó.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 961
18 491
113
Más kategória a kettő. A CG egy HSN löveg mint az SPG-9. Rengeteg fajta lövedékkel, viszont kompaktabb, "vállról indítható", elég jó support fegyver. Szerintem az RPG-k mellett kéne alkalmazni.


Pedig ha jól emlékszem itt a fórumon is volt róla szó.

Nem tudom ma hogy van szervezve a lövész raj. Az RPG-7 egy lövész raj fegyver. Minden rajban illene hogy egy ilyen fegyveres legyen. A CG nem biztos hogy rajonként van, de ezt nem tudom. Szerintem az RPG-7 marad még jó ideig. Egyszerű fegyver, gyorsan elsajátítható a kezelése és realtíve olcsó a hozzávaló rakétagránát is.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 386
7 902
113
Nem tudom ma hogy van szervezve a lövész raj. Az RPG-7 egy lövész raj fegyver. Minden rajban illene hogy egy ilyen fegyveres legyen. A CG nem biztos hogy rajonként van, de ezt nem tudom. Szerintem az RPG-7 marad még jó ideig. Egyszerű fegyver, gyorsan elsajátítható a kezelése és realtíve olcsó a hozzávaló rakétagránát is.
Ha már a gránát szóba került. Remélem hogy idővel azért szereznek majd be hozzá cél orientált fejeket is.
A PG-7V felett meg már nagyon eljárt az idő. Keményebb cél ellen ma már gyenge, élő erő ellen felemássan hasznàlható. Apc, ifv ellen komolyabb kiegészítő páncélzat nélkül még használható. Ma már van hozzá bőven különböző tipusú gránát.
Nekünk se ártana tandem,repeszrombolo meg esetleg thermobárikus fej hozzá.
 
  • Tetszik
Reactions: honved and borisz

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 439
120 967
113
Ha már a gránát szóba került. Remélem hogy idővel azért szereznek majd be hozzá cél orientált fejeket is.
A PG-7V felett meg már nagyon eljárt az idő. Keményebb cél ellen ma már gyenge, élő erő ellen felemássan hasznàlható. Apc, ifv ellen komolyabb kiegészítő páncélzat nélkül még használható. Ma már van hozzá bőven különböző tipusú gránát.
Nekünk se ártana tandem,repeszrombolo meg esetleg thermobárikus fej hozzá.
Amint elfogy ki lesz vonva, csak az indítótöltet nem bírja tárolást mert könnyen vizet kaphat egy szarabb állapotú raktárban és ezért kell venni újat. (max a tartalékosoknak kéne ledobni és úgy fejeket venni hozzá)
 
  • Tetszik
Reactions: endre and tonyo

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 961
18 491
113
Amint elfogy ki lesz vonva, csak az indítótöltet nem bírja tárolást mert könnyen vizet kaphat egy szarabb állapotú raktárban és ezért kell venni újat. (max a tartalékosoknak kéne ledobni és úgy fejeket venni hozzá)

Nyilván minden orosz eredetű fegyver el fog tűnni idővel, ez érthető. Kíváncsi leszek mi lesz majd helyette. Ennyi CG biztos nem lesz beszerezve, amennyi RPG -7 van. Bár ha lesz pénzünk... :)
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 386
7 902
113
Amint elfogy ki lesz vonva, csak az indítótöltet nem bírja tárolást mert könnyen vizet kaphat egy szarabb állapotú raktárban és ezért kell venni újat. (max a tartalékosoknak kéne ledobni és úgy fejeket venni hozzá)
Tarcsiba új fejekel még egy jó darabig ideális lenne. A 10 ezer + ezer indítótöltett ha később a tarcsisok kiképzésébe is bekerülne (jó esélyt látok rá) akkor is még jó pár évig rendszerben lesz.
CG vagy valami jobb lenne majd a távóli jövőben helyette nagyobb tételben. De kötve hisszem hogy az elkövetkező 8-10 évben pont a tartalékosokat szerelnék fel CG el. Nem is lenne értelme.
Legyennek normálisan felszerelve a szerződésesek/hívatásosok.