[HUN] Mi-24 korszerűsítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 144
10 859
113
Süsd meg, kérdeztem, nem szakértettem. :D :D

Nyugdíjas szerelőkkel beszéltem a felújításról és mindegyik csak a száját húzta a sárkányokat emlegetve. Sajna oldalszámmal nem tudok szolgálni, csak ezzel az általános véleménnyel (mégegyszer: ez nem az enyém, hanem hozzáértőké). Gondoltam, hátha van a környéken, aki látta is ezeket a vasakat és tud nyilatkozni az állapotukról. A szétfúrt szerkezethez meg nem kell röntgen, hogy az ember kiszúrja... Kösz a hasznos hozzászólást! :)

Jó, de "az öreg műszakiak" a Gripent is fikázzák, mert laptop kell hozzá. Bezzeg a MiG-eken mágnes szalag volt. Hogy az milyen jó volt.
 

Nagy Csaba

Well-Known Member
2017. július 26.
1 332
2 414
113
Ez azt jelenti, hogy zavarvédelem kb. semmi?

Zord blogján meg kb. megerősítik, hogy 1000 óra tekerhető a gépekbe 8 év alatt. Izé...

lehet hogy a kivitt cuccok állapota miatt adtak (mertek, mert mondjuk strukturális elhasználódás/korrodálódás olyan mértékű, amivel ennyi idő van csak) ilyen kevés rep időt a javítás utánra, s ehhez kapcsolódna az is, hogy a még tervezett 4db "V" ezért nem megy?
 

Nagy Csaba

Well-Known Member
2017. július 26.
1 332
2 414
113
#1 Pilótákra (és a műszakiakra) nem kell annyit várni, már jóideje kint vannak/voltak visszaképzések Oroszországban.

#2 EC145 itthon nem repül, max EC135 a légimentőknél.

#3 személyesen is ismerem az oroszok/ukránok nagyjavítási felfogását és szokásainak egy részét (nem pozitív élmény), viszont jelen esetben a gép a kényszerleszállás másnapján saját szárnyon repült tovább.

Az 1-es ponthoz annyi, hogy azért a kint megszerzett (újra megszerzett) jártasságot bevethető státuszra csak itthon lehet megrepülni, s az sem lesz kevés rep idő. Szóval kintről nem olyan pilóta jön vissza, aki 2 hónap mulva a Bakonyban gépágyúval/gatling géppuskával és rakétával nyomatja..... Vagy nem így lenne?
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 144
10 859
113
Ha ez tényleg igaz, akkor pislogok, hogy gépen dolgozott ez a személy. A mágnesszalagot is gép olvasta ki. A laptop nem szalagot olvas ki. Ennyi a difi.

Nem egy ilyen van, hanem a többség ilyen. Meg hogy a MiG-21-el mindent meg lehetett csinálni, csak háton repülve bombázni nem. Hovatovább, hogy azért kellett kivonni, mert a jenkik féltek tőle, és ezért tartanak az oroszok lekonzerválva még egy csomót. Vagy hogy bezzeg a MiG-29 lemezeit, sárkányát fa formákon vissza lehetett kalapálni, bezzeg a Gripen szar, mert műanyag. Meg latptop nélkül nem tud repülni. A MiG-29 meg egy sóderbányából is felszáll.
 
  • Tetszik
Reactions: szpg9
M

molnibalage

Guest
Nem egy ilyen van, hanem a többség ilyen. Meg hogy a MiG-21-el mindent meg lehetett csinálni, csak háton repülve bombázni nem. Hovatovább, hogy azért kellett kivonni, mert a jenkik féltek tőle, és ezért tartanak az oroszok lekonzerválva még egy csomót. Vagy hogy bezzeg a MiG-29 lemezeit, sárkányát fa formákon vissza lehetett kalapálni, bezzeg a Gripen szar, mert műanyag. Meg latptop nélkül nem tud repülni. A MiG-29 meg egy sóderbányából is felszáll.
Úristen. Remélem azért ez nem általános és csak a lököttekkel találkoztál.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
:D

Touché. Nekem úgy rémlett, csak a segge van páncélozva. Kösz a felhomályosítást!

Mondjuk a sárkányok állapotáról ettől még áll a kérdésem.
A sárkányok állapota az olyan, hogy Szergejék 7 évet ill. 1000 repórát adtak rájuk. Az ezekhez képest csitrinek számító Gripenekre még ennyi se jár ...
 
M

molnibalage

Guest
A sárkányok állapota az olyan, hogy Szergejék 7 évet ill. 1000 repórát adtak rájuk. Az ezekhez képest csitrinek számító Gripenekre még ennyi se jár ...
A Gripenekbe 7-9G-ket is húznak és -50 foktól + 70-80 fokig melegszik a felszíne. Ehhez képest a Mi-24-esek terhelése megmosolyogató a sárkányt nézve, iknább a vibráció miatt van komoly terhelés.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 273
76 846
113
Úristen. Remélem azért ez nem általános és csak a lököttekkel találkoztál.

Nem tudom hol dolgozol de ha a munkahyelyeden nem azon kívül már biztos találkoztál a régen monden jobb volt szemlélettel.Na ugyan ezt olvastad csak rep.műszaiki területen.Viszont az is fontos,hogy ez az adott szakember magányvélemyénye de ettől függetlenül még végezheti magas színvonalon a munkáját.
 

eevil

Active Member
2015. július 3.
240
70
28
Úristen. Remélem azért ez nem általános és csak a lököttekkel találkoztál.
Akkor újat mondok azzal, hogy a repedések gyógyításának általános módja a repedések elfúrása? Annyi a cél, hogy ne repedjen tovább, a festék meg mindent elfed. Ha így nézzük az elemek kikalapálása már csak picit tűnik barbárnak. :D
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
A Gripenekbe 7-9G-ket is húznak és -50 foktól + 70-80 fokig melegszik a felszíne. Ehhez képest a Mi-24-esek terhelése megmosolyogató a sárkányt nézve, iknább a vibráció miatt van komoly terhelés.
Ez is igaz, de az is, hogy a Griffekbe csak időnként, néha-néha (a manőverező légiharc-gyakorlatokon) húznak 7-8G-ket, a helikoptereken a vibráció viszont állandó, folyamatos fizikai terhelésként létezik. A legnagyobb terhelést a rotorlapátok-rotoragy-főreduktor és azok bekötése kapja, gyakorlatilag ezeken "lóg" az egész gép repülés közben (elsősorban itt terhelnek a plusz G-k is) + a folyamatos vibráció.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and fip7

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Akkor újat mondok azzal, hogy a repedések gyógyításának általános módja a repedések elfúrása? Annyi a cél, hogy ne repedjen tovább, a festék meg mindent elfed. Ha így nézzük az elemek kikalapálása már csak picit tűnik barbárnak. :D
Ez kizárólag a lemezburkolatokon van megengedve (van ahol ott sem!), de nagyon nem ajánlanám eléfúrással javítani egy túlnyomásos törzs-szerkezetet vagy koncentrált erőbeviteli csomópont repedését (pl. szárnybekötések, hajtómű-bekötések, futómű-bekötések, fegyver-függesztők bekötései, kormánylapok bekötései, helikopter-reduktor-bekötések, STB.)!!
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 886
22 293
113
Megint miket hasonlitgattok itt össze?...
7 év alatt max 1000 óra / gép.
Mennyi pilóta repüli majd és mennyit majd évenként?
 
M

molnibalage

Guest
Nem tudom hol dolgozol de ha a munkahyelyeden nem azon kívül már biztos találkoztál a régen monden jobb volt szemlélettel.Na ugyan ezt olvastad csak rep.műszaiki területen.Viszont az is fontos,hogy ez az adott szakember magányvélemyénye de ettől függetlenül még végezheti magas színvonalon a munkáját.
Én még nem láttam olyan tervezőt, aki visszasírta volna számítógép előtti tervező eszközöket vagy olyan grafikust, aki pepecselne ragasztóval, fekete-fehér fotókkal és minden mással képszerkesztő szoftverek helyett.

Ennyi erővel a MiG-29-es szerelő visszasírhaná a papírszalagos adatrögzítőket a mágneses helyett. Nekem ez a fejlődésképtelenség és maradiság tökéletes indikátora.
 
  • Tetszik
Reactions: rappali_

eevil

Active Member
2015. július 3.
240
70
28
Ez kizárólag a lemezburkolatokon van megengedve (van ahol ott sem!), de nagyon nem ajánlanám eléfúrással javítani egy túlnyomásos törzs-szerkezetet vagy koncentrált erőbeviteli csomópont repedését (pl. szárnybekötések, hajtómű-bekötések, futómű-bekötések, fegyver-függesztők bekötései, kormánylapok bekötései, helikopter-reduktor-bekötések, STB.)!!
Tény és való. Pontatlanul fogalmaztam.
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 762
17 838
113
Ez is igaz, de az is, hogy a Griffekbe csak időnként, néha-néha (a manőverező légiharc-gyakorlatokon) húznak 7-8G-ket, a helikoptereken a vibráció viszont állandó, folyamatos fizikai terhelésként létezik. A legnagyobb terhelést a rotorlapátok-rotoragy-főreduktor és azok bekötése kapja, gyakorlatilag ezeken "lóg" az egész gép repülés közben (elsősorban itt terhelnek a plusz G-k is) + a folyamatos vibráció.
Ez az élettartam dolog is érdekes, sōt valamilyen szinten le is lehet csökkenteni. A fáradásos törések mindig egy repedésbōl indulnak, a felületen kezdōdik, majd onnan megy be. Ez a Comet gépek óta ismert. A szovjetek is ismerik ezt, van ruszki könyvem 1954-bōl ebbōl a témakörbōl, az ábrákat értem :).

Ilyenkor fogod az egészet, szétszeded. Festés le, tisztítás, majd 100%-os vizuális vizsgálat, majd 100%-os kontrasztos felületi vizsgálat. Ha ok, akkor szerintem vagy megvibrálják (elōször beméred a sajátfrekvenciát, majd ebbōl kiindulva megrázod x percig) vagy jöhet az ultrahangos kalapács, esetleg a sörétezés. Ha volt repedés, elōtte kijavítják. Ha nem tűzkáros, akkor semmi gond, vagy mondjuk két szemközti kritikus csomópontot kell komplett széthegeszteni...

Ezzel drasztikusan ki lehet tolni egy szerkezet élettartamát. Sōt, még több terméket lehetne tovább használni.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Megint miket hasonlitgattok itt össze?...
7 év alatt max 1000 óra / gép.
Mennyi pilóta repüli majd és mennyit majd évenként?
Erre ne legyél túl kíváncsi mert senki sem jós itt, ezt még szerintem a HM-ben sem tudhatják, max csak terveik vannak rá ... :) aztán majd sikerül ahogy sikerül (majdnem azt írtam hogy ahogy esik úgy puffan, de aztán időben észbekaptam, ebben a témában azért ez nem lenne nyerő).
 

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 694
3 882
113
Fel nem fogom, hogy miért azoknak van rendre a legnagyobb szája, akik nem igazán tettek hozzá értékelhetően egyik műszaki topikhoz sem, csak történelmi és biztpol topiokban vitézkednek.

Talán el kéne fogadni, hogy a műszaki és műszaki-elméleti szakemberek okkal léteznek. Nem a sarki jóska foglalkozik ilyen komplex eszközökkel, hanem műszaikak és mérnökök.
Mondod ezt egy műszakinak...
Egyébként épp erről beszélek, hogy ilyen sarki jóskák, csőmérnökök, stb. tudják folyton a tutit, akik nagyon messze vannak attól, hogy bármikor is repülőhöz nyúljanak...
Jellemzően emel, tindalos, borisz, ghostface, stb, akik láttak már repülőt, nem szoktak őrjöngve idiotizmust terjeszteni.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 273
76 846
113
Én még nem láttam olyan tervezőt, aki visszasírta volna számítógép előtti tervező eszközöket vagy olyan grafikust, aki pepecselne ragasztóval, fekete-fehér fotókkal és minden mással képszerkesztő szoftverek helyett.

Ennyi erővel a MiG-29-es szerelő visszasírhaná a papírszalagos adatrögzítőket a mágneses helyett. Nekem ez a fejlődésképtelenség és maradiság tökéletes indikátora.

Nem mérnökökről beszélünk hanem szerelőkről.
 

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 573
16 152
113
Fel nem fogom, hogy miért azoknak van rendre a legnagyobb szája, akik nem igazán tettek hozzá értékelhetően egyik műszaki topikhoz sem, csak történelmi és biztpol topiokban vitézkednek.

Talán el kéne fogadni, hogy a műszaki és műszaki-elméleti szakemberek okkal léteznek. Nem a sarki jóska foglalkozik ilyen komplex eszközökkel, hanem műszaikak és mérnökök.
Ha magamra venném csak rákérdeznék, hogy áramlástechnikával foglalkozó mérnök, hogy nem tud a Reynolds számról, meg az ionizált szemcse viselkedéséről...de nem teszem :D