A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 778
65 109
113
Az önálló harcjármű-gyártás nem egy párhónapos dolog, hosszú évek munkája kell bele és szintről szintre kell lépkedni. A Komondor tudtommal egy manufakturális körülmények között gyártott protó, gyakorlatilag a vegyi felderítő berendezés köré tervezték és utólag toldották meg még néhány változattal hátha valaki rendel belőle.

Első körben ki kéne választani egy bevált APC járműcsaládot. ugye nem csak csapatszállító kell, hanem parancsnoki, műszaki mentő, tüzérségi felderítő meg mittudomén. Ehhez kell venni licenszet, átvenni a teljes gyártástechnológiát, beszállítói hálózatot szervezni, megteremteni a nagyjavítás lehetőségét. Amit csak lehet itthon gyártani beleértve az elektronikát is(már amit lehet), tartalék alkatrészt, mindent.
Közben a gyártásban résztvevő mérnökök tapasztalatot szereznek, fejlesztéseket dolgozhatnak ki, részt vehetnek más-később licensz alapján gyártott- járművek fejlesztésében vagy egy meglévő jármű hazai változatának kialakításában. LMV-szintű páncélozott terepjáróban vagy valami láncos IFV-ben.

Ez az én elképzelésem. Nem olyan egyszerű összedobni önállóan ilyen háttérrel egy használható cuccot (igaz nem szabad leírni sem a hazai szakembereket).
Évek óta erről megy a téma, és még évekig erről fog. Aztán semmi sem lesz, vagy ha igen, akkor használhatatlan.
 

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 259
5 303
113
Az önálló harcjármű-gyártás nem egy párhónapos dolog, hosszú évek munkája kell bele és szintről szintre kell lépkedni. A Komondor tudtommal egy manufakturális körülmények között gyártott protó, gyakorlatilag a vegyi felderítő berendezés köré tervezték és utólag toldották meg még néhány változattal hátha valaki rendel belőle.

Első körben ki kéne választani egy bevált APC járműcsaládot. ugye nem csak csapatszállító kell, hanem parancsnoki, műszaki mentő, tüzérségi felderítő meg mittudomén. Ehhez kell venni licenszet, átvenni a teljes gyártástechnológiát, beszállítói hálózatot szervezni, megteremteni a nagyjavítás lehetőségét. Amit csak lehet itthon gyártani beleértve az elektronikát is(már amit lehet), tartalék alkatrészt, mindent.
Közben a gyártásban résztvevő mérnökök tapasztalatot szereznek, fejlesztéseket dolgozhatnak ki, részt vehetnek más-később licensz alapján gyártott- járművek fejlesztésében vagy egy meglévő jármű hazai változatának kialakításában. LMV-szintű páncélozott terepjáróban vagy valami láncos IFV-ben.

Ez az én elképzelésem. Nem olyan egyszerű összedobni önállóan ilyen háttérrel egy használható cuccot (igaz nem szabad leírni sem a hazai szakembereket).
Igen valszeg. így kéne, ha kéne. Csak ugye ez jó sok pénz beindítani(Ki állja a cehet?), és utána ráadásul már nem lehet visszakozni, tolni kell, mert különben kidobott pénz az egész. Tehát utólag már nem lehet variálni.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
Igen valszeg. így kéne, ha kéne. Csak ugye ez jó sok pénz beindítani(Ki állja a cehet?), és utána ráadásul már nem lehet visszakozni, tolni kell, mert különben kidobott pénz az egész. Tehát utólag már nem lehet variálni.
Sajnos az elmúlt évtizedek hanyagságai sok pénzbe kerülnek a közeljövőben. Amit akkor "spóroltunk" aprópénz ezekhez a dolgokhoz képest.
 

tomcat1

Well-Known Member
2014. december 30.
2 387
2 635
113
Nincs értelme méreg drágán néhány 10 olyan valamit rendelni ami még te le van gyermekbetegségekkel amikor negyed annyiért tudunk néhány10 darabot venni olyanból ami teljesen kiforrott.Ráadásul néhány 10 darabért gyártósort sem éri meg csinálni sem a Komondorból sem semmilyen más MRAP-ból.
Bocsánat, hogy beleszólok, de kis darbszámra nem ruháznak be gyártósorra. Az csak jóval 1000 db felett elgondolkodtató csak.
 
R

rejsz felügyelő

Guest
Ez nem jelenti, hogy a szerzett tapasztalatokat ne lehetne hasznosítani.
Természetesen.
Mondjuk én a currust lerombolnám és a helyét behinteném sóval. Fater dolgozott ott a kilencvenes években, ha csak a fele volt igaz a történeteiből és azóta javult is a helyzet még az is borzasztó.
Egy liszensz alapjármű helyi igényekre szabása sem kis feladat, nem beszélve a célorientáltabb alváltozatokról.
Nem gondoltam túlzottan nagy dolgokra. Új torony pl., vagy kisebb módosítások a futóművön vagy a testen. Ilyesmi.
Igen valszeg. így kéne, ha kéne. Csak ugye ez jó sok pénz beindítani(Ki állja a cehet?), és utána ráadásul már nem lehet visszakozni, tolni kell, mert különben kidobott pénz az egész. Tehát utólag már nem lehet variálni.
Pénz arra van amire az öltönyösök adnak. A sok értelmetlen faszságnak ha egy részét hagynánk már abból is lehetne építeni egy normálisnak mondható haderőt, korrekt háttériparral.
 
  • Tetszik
Reactions: Telak2

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
Nem gondoltam túlzottan nagy dolgokra. Új torony pl., vagy kisebb módosítások a futóművön vagy a testen.
Én sem gondoltam nagyobb dolgokra.
Ha minden BTR, BRDM járművet lecserélünk az is több százas tétel 3-500 db. Specializált változatként pedig pl.: müszaki mentő, felderítő, parancsnoki, esetleg aknavetős vagy légvédelmi, vagy páncélvadászt gondoltam.
Egyébként muszály lenne teljesen új üzem ehez, mert kétlem, hogy a Rába csarnokai elegendőek lennének ehez, főleg, hogy arrafelé a szakképzett munkaerő is kevesebb. Keletebbre, valahova az ország közepe felé telepíteném.
 
  • Tetszik
Reactions: rejsz felügyelő

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 000
113
Inkább valami sorozatvetőt vagy aknavetőt kalapálgassunk. Állítólag egyszerűbb, a kecskeimádóknak is meg a Közel Keleten. Tőlük azért csak intelligensebbek vagyunk. Szórakozunk itt mindenféle xarral, Komondorral, sugárvédelemmel, víztisztítással, hímzéssel, stb. Közben meg a legegyszerűbb nagy mennyiségű fegyvert se állunk neki legyártani. Holott az ész megvan hozzá.

Ez pont így van. A délszláv háborúban is döntő jelentősége volt a könnyű-nehéz tüzérségnek, ami nálunk gyakorlatilag nincs. Továbbfejlesztve, a mi terepviszonyaink miatt a mobilitás elsődleges fontosságú. Ráadásul a fenntartásuk is kevesebb összeget kíván.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

Loken

Well-Known Member
2016. november 24.
2 211
3 556
113
https://honvedelem.hu/cikk/112684_harckocsi_vezetesi_gyakorlatot_tartottak
Először csak halk morajlás hallatszott a távolból, majd az egyre erősödő zajjal a föld is érezhetően remegni kezdett az ember lába alatt, ahogy a negyventonnás monstrumok egyre közelebb értek. Van valami felemelő abban a látványban, mikor egy T-72-es harckocsikkal felszerelt kötelék szántja fel a tatai gyakorlóteret. Az MH 25. Klapka György Lövészdandár 11. Harckocsi zászlóaljának katonái tartottak vezetési gyakorlatot az újonc harckocsi vezetőknek szeptember utolsó hetében az alakulat gyakorlóterén.

Kérdés...A T-72-es tankjainknak miért nincs tarka álcázó festése, mert úgy tudom a II. vh-ban még mi is használtunk? Tőlünk nyugatra meg a mai napig...
hungararmyg.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74 and honved

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
914
2 269
93
https://honvedelem.hu/cikk/112684_harckocsi_vezetesi_gyakorlatot_tartottak
Először csak halk morajlás hallatszott a távolból, majd az egyre erősödő zajjal a föld is érezhetően remegni kezdett az ember lába alatt, ahogy a negyventonnás monstrumok egyre közelebb értek. Van valami felemelő abban a látványban, mikor egy T-72-es harckocsikkal felszerelt kötelék szántja fel a tatai gyakorlóteret. Az MH 25. Klapka György Lövészdandár 11. Harckocsi zászlóaljának katonái tartottak vezetési gyakorlatot az újonc harckocsi vezetőknek szeptember utolsó hetében az alakulat gyakorlóterén.

Kérdés...A T-72-es tankjainknak miért nincs tarka álcázó festése, mert úgy tudom a II. vh-ban még mi is használtunk? Tőlünk nyugatra meg a mai napig...
hungararmyg.jpg

Úgy kb húsz éve amikor jött valami belga(?) küldöttség pár tankot átfestettek terepszínűre. Jól néztek ki szerintem, csak visszafestették utána vagy nem tudom mert teljesen eltűntek, láttam róla pár képet Pánczél Mátyás könyvében de sehol másutt. Ha valakinek van ilyen fotója azt megköszönném.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

hunter85

Well-Known Member
2015. május 10.
1 845
5 046
113
Egy BTR mennyivel tud menni közúton?

Tegnap 7 körül Fehérvárról kifele az Auchan körforgó után jött egy katonai konvoj és volt egy BTR is benne, hát az úgy ment mint a veszedelem.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 272
76 842
113
Egy BTR mennyivel tud menni közúton?

Tegnap 7 körül Fehérvárról kifele az Auchan körforgó után jött egy katonai konvoj és volt egy BTR is benne, hát az úgy ment mint a veszedelem.

A kérdés inkábba az,hogy mennyit nem az hogy mennyivel...
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 927
18 398
113
https://honvedelem.hu/cikk/112684_harckocsi_vezetesi_gyakorlatot_tartottak
Először csak halk morajlás hallatszott a távolból, majd az egyre erősödő zajjal a föld is érezhetően remegni kezdett az ember lába alatt, ahogy a negyventonnás monstrumok egyre közelebb értek. Van valami felemelő abban a látványban, mikor egy T-72-es harckocsikkal felszerelt kötelék szántja fel a tatai gyakorlóteret. Az MH 25. Klapka György Lövészdandár 11. Harckocsi zászlóaljának katonái tartottak vezetési gyakorlatot az újonc harckocsi vezetőknek szeptember utolsó hetében az alakulat gyakorlóterén.

Kérdés...A T-72-es tankjainknak miért nincs tarka álcázó festése, mert úgy tudom a II. vh-ban még mi is használtunk? Tőlünk nyugatra meg a mai napig...
hungararmyg.jpg

Régi vesszőparipám nekem is ez. Illene egy a Honvédségre és a Közép európai térségre kitalált álcázó, alakmásító festés, minden harc és gépjárműre. Lehet gondoltak rá, de az eddigi pénztelenségben, ez az, ami legkevésbé fontos lehetett.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 046
3 984
113
Úgy kb húsz éve amikor jött valami belga(?) küldöttség pár tankot átfestettek terepszínűre. Jól néztek ki szerintem, csak visszafestették utána vagy nem tudom mert teljesen eltűntek, láttam róla pár képet Pánczél Mátyás könyvében de sehol másutt. Ha valakinek van ilyen fotója azt megköszönném.
Megvannak azok, csak olyan jól sikerült az álcázó festés, hogy láthatatlanok lettek! :D
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 778
65 109
113
Én sem gondoltam nagyobb dolgokra.
Ha minden BTR, BRDM járművet lecserélünk az is több százas tétel 3-500 db. Specializált változatként pedig pl.: müszaki mentő, felderítő, parancsnoki, esetleg aknavetős vagy légvédelmi, vagy páncélvadászt gondoltam.
Egyébként muszály lenne teljesen új üzem ehez, mert kétlem, hogy a Rába csarnokai elegendőek lennének ehez, főleg, hogy arrafelé a szakképzett munkaerő is kevesebb. Keletebbre, valahova az ország közepe felé telepíteném.
Hódgép? Van még? Valaha jó pótkocsikat meg reptéri járműveket kalapáltak.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Tibibáttya még mindig nem egy retorikai géniusz.
Azért jobban megállja a helyét, meg értelmesebb nyilatkozatokat ad, mint vártam tőle. Jó úgy beszél, ahogy (tájszólásban?), de mégis van egy normális kiállása, papír nélkül el tud mondani egy értelmes beszédet.

Érdekes, hogy még csak békési területvédelmiseknél láttam AMD-65-öt: https://www.beol.hu/kozelet/helyi-kozelet/megyenkben-is-elindult-a-tartalekosok-kikepzese-1368078/