A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

BiancoGasto

Well-Known Member
2018. november 14.
759
918
93
Ez nem a sima Patria plusz valamik vannak az oldalán ezért tud 28 tonnásan is úszni, ezért is 28A a neve a sima Patria nem úszóképes ilyen nehezen.
Nem valami érthetően fogalmaztam,de a lényeg az,hogy felcsavarozható a testre egy extra kit,így megnő a max. súly amivel még elúszkál a vas,viszont eddig csak 30 mm.-es toronnnyal láttam, Kongsberg Protector.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Nem valami érthetően fogalmaztam,de a lényeg az,hogy felcsavarozható a testre egy extra kit,így megnő a max. súly amivel még elúszkál a vas,viszont eddig csak 30 mm.-es toronnnyal láttam, Kongsberg Protector.
Szerintem nekünk fontosabb a hadműveleti mozgékonyság és az úszóképesség,mint a lehetséges maximális felpáncélozás.Hk sabot ellen ugysem lehet felpáncélozni
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 295
120 154
113
Benkő Tibor a Mandiner cikkében:
"
A honvédségnek viszont kevesebb embert is szállítania kell, ezért kisgépekre is szükség van. Az e célra beszerzett Falconok közül az egyik speciális, többcélú feladatra is alkalmas, amelynek katonai célú átalakítása zajlik."

Melyik gép lesz a szerncsés? Kíváncsian várom mi lesz beleépítve...

"A helikopterflottába idén két új helikopter érkezik. A meglévő orosz gépek nagyjavításon estek át, így rendszerben tarthatók addig, amíg az új helikoptereket leszállítják Magyarországnak."

Ez a két új helikopter a két aláírt beszerzésre vonatkozik? Vagy valamelyik tipusból már idén kapunk? Esetleg más?
A h145M-eket ígérték 2019-őszre.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz and tomka03

Centurio

Well-Known Member
2018. december 10.
438
1 133
93
  • Tetszik
Reactions: Dactilus

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 380
7 877
113
Nekünk elvileg a közepes dandárnál az úszóképesség is tényező? Ha igen akkor a választható kör jelentősen lecsökkenhet.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Jah de mondjuk egy alapabb páncéltőrő eszközt meg egy gépágyút azért jó lenne ha megfogna.
Éppenséggel ez egy hosszabbitott Patria AMV alváz,lényegében ugyan az mint a Rozsomáké.Némileg javitva.Rozsomák Afganiszánban a hirek szerint jol birta az RPGt,és a Patria AMV elöről véd a 30milis,körben a 14,5milis ellen.Nem elég?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 295
120 154
113
Éppenséggel ez egy hosszabbitott Patria AMV alváz,lényegében ugyan az mint a Rozsomáké.Némileg javitva.Rozsomák Afganiszánban a hirek szerint jol birta az RPGt,és a Patria AMV elöről véd a 30milis,körben a 14,5milis ellen.Nem elég?
Jah csak a felpáncélozott rozsomák és az baromira nem úszik :D
1280px-Polish_Rosomak_in_Afghanistan.jpg
 

Dactilus

Active Member
2018. november 10.
89
175
33
Az a kérdés, hogy ez mi (a megnevezés nagyon APC/IFV-re hajaz)?
https://jogalappal.hu/uj-vezetesi-strukturaval-jon-letre-a-magyar-honvedseg-parancsnoksaga/
"Talán újdonság lehet az is, hogy már van szerződés moduláris rendszerű páncélozott járművek beszerzésére"
És, hogy mikor jelentik be hivatalosan. Ha már októberben megvolt a szerződés talán reális is lehet az a közepes dandár 23-ra?
Sose volt sietős bejelenteni :p Gondolom, várnak egy olyan bel, vagy külpolitikai eseményig, történésig, ami esetleg elvenné a médiafigyelmet a bejelentéstől. Gondolj a Leopard/Pz2000-re, lényegében lehozták egy rövid hírként, persze, utána azért magukhoz tértek, de akkor már mindegy volt. Az M4 Gustavok szinte nagyobb médiaérdeklődést kaptak. Én azt mondanám március 14-15 (sztrájk, szokásos ünnepi hajcihő) Vagy megvárjuk amíg Zord megszellőzteti egy kép formájában. ;)
 
  • Tetszik
Reactions: svajcibeka

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Jah csak a felpáncélozott rozsomák és az baromira nem úszik :D
Nem,a bemontirozott járgányra irja a promoja.Ami uszik.Mert van még erősebben páncélozott változata,ami már csak úgy úszik,mint a balta nyél nélkül.
És lassan elkészülnek az új,könnyű APS rendszerek.Ha beválnak,azokat is rá lehet aplikálni
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 295
120 154
113
Nem,a bemontirozott járgányra irja a promoja.Ami uszik.Mert van még erősebben páncélozott változata,ami már csak úgy úszik,mint a balta nyél nélkül.
És lassan elkészülnek az új,könnyű APS rendszerek.Ha beválnak,azokat is rá lehet aplikálni
Az alap verzió ami úszik elvileg szemből is csak a 14,5-öst fogja. De mivel moduláris páncélzat elemek vannak hozzá lényegében gyorsan fel tudod készíteni, hogy ússzon. De nem tudom pontosan, hogy hány tonnás az ami még képes úszni. Egyébként imádom ezt a gépet. Volt szerencsém ebben is és Pandur 2-ben is ülni, de én mindig ezt választanám (a csehek is amúgy azt mondták hogy inkább ezt szeretnék :D )
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Az alap verzió ami úszik elvileg szemből is csak a 14,5-öst fogja. De mivel moduláris páncélzat elemek vannak hozzá lényegében gyorsan fel tudod készíteni, hogy ússzon. De nem tudom pontosan, hogy hány tonnás az ami még képes úszni. Egyébként imádom ezt a gépet. Volt szerencsém ebben is és Pandur 2-ben is ülni, de én mindig ezt választanám (a csehek is amúgy azt mondták hogy inkább ezt szeretnék :D )
Rozsomák és ez között van 15év fejlődés.Gondolom közben kifejlesztettek valamilen javitott páncélzati elemet.Azonkivűl ez a BMP3 tornyos változat hosszabb a Rozsomáknál,ami javitja az úszóképességet.
Én csak PSZHban ültem
 

BiancoGasto

Well-Known Member
2018. november 14.
759
918
93
Az alap verzió ami úszik elvileg szemből is csak a 14,5-öst fogja. De mivel moduláris páncélzat elemek vannak hozzá lényegében gyorsan fel tudod készíteni, hogy ússzon. De nem tudom pontosan, hogy hány tonnás az ami még képes úszni. Egyébként imádom ezt a gépet. Volt szerencsém ebben is és Pandur 2-ben is ülni, de én mindig ezt választanám (a csehek is amúgy azt mondták hogy inkább ezt szeretnék :D )
A 28A változat 30 mm.-es APFSDS-nek áll ellen, szemből.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Szerintem nekünk fontosabb a hadműveleti mozgékonyság és az úszóképesség...
Miért?

Én úgy gondolom hogy az úszóképesség egy támadó haderőnél számít. (menetből tudjon le küzdeni folyami akadályokat). Szerintem nekünk elsősorban védelemben kéne gondolkodnunk ahol a folyami akadályok azonnali leküzdése talán nem annyira kritikus.
A szóba jöhető vízi akadályok közül a Duna és a Tisza az amelyiknek a szélessége meghaladja a 100m-t és a mélysége a 4m-t. A többi (Kőrösök, Maros, Szamos, Berettyó, Túr, Kraszna..) mind 100 m-nél keskenyebb és 4 m-nél sekélyebb amiken nem probléma hadihidat verni (ha ne adj isten a rendes hidak megsemmisülnek)
Nem logikusabb lenne fennhagyni a páncélzatot és dobni az úszóképességet?
Én inkább vennék még néhány hídkészletet a műszaki csapatoknak.

Csak példa: az Oroszok milyen szép hadihidat tudtak építeni az Eufráteszen pár óra alatt...
 
M

molnibalage

Guest
Miért?

Én úgy gondolom hogy az úszóképesség egy támadó haderőnél számít. (menetből tudjon le küzdeni folyami akadályokat). Szerintem nekünk elsősorban védelemben kéne gondolkodnunk ahol a folyami akadályok azonnali leküzdése talán nem annyira kritikus.
A szóba jöhető vízi akadályok közül a Duna és a Tisza az amelyiknek a szélessége meghaladja a 100m-t és a mélysége a 4m-t. A többi (Kőrösök, Maros, Szamos, Berettyó, Túr, Kraszna..) mind 100 m-nél keskenyebb és 4 m-nél sekélyebb amiken nem probléma hadihidat verni (ha ne adj isten a rendes hidak megsemmisülnek)
Nem logikusabb lenne fennhagyni a páncélzatot és dobni az úszóképességet?
Én inkább vennék még néhány hídkészletet a műszaki csapatoknak.

Csak példa: az Oroszok milyen szép hadihidat tudtak építeni az Eufráteszen pár óra alatt...
Azért védekezésnél sem árt, ha nem állít meg az első szutyok csatorna. Főleg, hogy a védekezés is manőverező védekezés.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Miért?

Én úgy gondolom hogy az úszóképesség egy támadó haderőnél számít. (menetből tudjon le küzdeni folyami akadályokat). Szerintem nekünk elsősorban védelemben kéne gondolkodnunk ahol a folyami akadályok azonnali leküzdése talán nem annyira kritikus.
A szóba jöhető vízi akadályok közül a Duna és a Tisza az amelyiknek a szélessége meghaladja a 100m-t és a mélysége a 4m-t. A többi (Kőrösök, Maros, Szamos, Berettyó, Túr, Kraszna..) mind 100 m-nél keskenyebb és 4 m-nél sekélyebb amiken nem probléma hadihidat verni (ha ne adj isten a rendes hidak megsemmisülnek)
Nem logikusabb lenne fennhagyni a páncélzatot és dobni az úszóképességet?
Én inkább vennék még néhány hídkészletet a műszaki csapatoknak.

Csak példa: az Oroszok milyen szép hadihidat tudtak építeni az Eufráteszen pár óra alatt...
És az oroszok hadihidját fenyegette az ellen légiereje,tüzérsége.manőverező nehézcsapatai?Nem.Hadihidkészlettel lehet erőszakos folyamátkelést csinálni?Nem igazán.Ahoz elöbb biztositani kell a tulpartot.És csak kis regurális haderőt tudunk kiépiteni.Fontos a mozgékonyság.Hameg feltétlen szükséges az MRAP jellegre felpáncélozás,azt kiegészitő páncélelemekkel is meg lehet oldani.Sőt,gyárilag is ajánlat van ilyen elemekre
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74 and Szittya