A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
A másik verzió egyértelműen az, hogy Debrecen is kap egy harckocsi zlj-t. A páncéltörőket oda rakják és a vontatott tüzérség is át kerül, + ott már a 2 lövész zlj. Megoldható, ha Tatáról átpasszolják a régi vasakat. Itt lehet majd, a tatai képzés után, a 12 db Leopárd 2 A4 is, +32 db T-72. Akkor lehet hogy Debrecen 2023-ra elérheti a közepes dandár szintet. Persze az aktív katonák lehet jókat mosolyognak most rajtunk, de nézzék el esetlenkedésünket, mert nem rendelkezünk konkrét infókkal e téren.
Itt bármi lehet,és annak az ellenkezője is.De egy zl-on belül vegyiteni a tipusokat,nem tartom jó ötletnek
 

anonim999

Well-Known Member
2016. március 19.
2 743
4 487
113
Megütötte a fülem valami. Azt mondta az öreg, hogy a közepes dandár szerves része is a Leopard 2. Akkor szétszórják őket, vagy mégiscsak elképzelhető, hogy veszünk még?
Nekem ez fel sem tűnt, ahogy este hallgattam. Sok a homály ezzel kapcsolatban. Elég sokat szerepel mostanában a médiában, ez egy honvédséget népszerűsítő, baráti hangulatú csevegés volt.
Reméltem, hogy elkotyog valami beszerzést, mint a Böröndi Gábor az EchoTv-s riportban a CG M4-et.

A 17. percnél említi a kézifegyvergyártással kapcsolatban a fegyver éjjellátó és célzó képességét. Mit lehet erről tudni hány darabon lesz, milyen típus stb..??
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
3 918
11 566
113
Hát ezt nem igy kéne megitélni.A hipotetikus gép szerepkörét értem.Én az agymenésemben hasonló szerepkörben,csak nagyobb méretben a Szu-80PT nyugati harcelektronikás változatát javallom.Csak a nyavalás oroszok valamiért nem gyártják sorozatban.A szerepkört értem,dehogy az hazai fejlesztés-gyártás kivitelezhető/rentábilis-e,azt nem tudom
Az OV-10X egy elhagyott projekt, jó eséllyel megszerezhető a licensze. Szerkezete egyszerű, még a.mi technika-szakmai színvonalunknak sem jelentene gondot.
A Szu80 is tetszik, de azt most.amúhy is lehetetlen lenne megszerezni. Az OV-10T tervezete gyakorlatilag ugyanazt a szerepkört fedi le.
 

Centurio

Well-Known Member
2018. december 10.
438
1 133
93
Ez nem 1+1 dd-rol szól igy,hanem 1dd,ami 2023ra közepes,26ra nehéz szintre kerül.
Tudom. Szerintem ezek alapján az a7-ek mennek a nehéz dandárhoz, a t72 meg valami modernizáció után a közepeshez és azokat majd cserélik vagy újakra vagy használtakra talán. De én is csak tippelni tudok.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Az OV-10X egy elhagyott projekt, jó eséllyel megszerezhető a licensze. Szerkezete egyszerű, még a.mi technika-szakmai színvonalunknak sem jelentene gondot.
A Szu80 is tetszik, de azt most.amúhy is lehetetlen lenne megszerezni. Az OV-10T tervezete gyakorlatilag ugyanazt a szerepkört fedi le.
Amiröl a dolgozat beszél,az nagyjábol ez a kategória,korszer harcelektronikával és fegyverzettel,dizelmotorral
sm-92-lazukov1.jpg

Plusz szárny alatti felföggesztők.Egy változat,többfeladatú alkalmazhatóság.Az OV10 egy nagyobb kategória,és a szállitó változatú T külön változat.A Szu-80 meg az OV10hez képest is egy nagyságrendel nagyobb,már harccászati szállitógép kategória.Igazábol nem egymás konkurensei,hanem kiegészitői.Bár szerintem pont az OV10 helyett,inkáb egy turbópop gyakorló/knny támadó gép kéne.Mint pl a Calidus B250
5dwm7881.jpg
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
3 918
11 566
113
Amiröl a dolgozat beszél,az nagyjábol ez a kategória,korszer harcelektronikával és fegyverzettel,dizelmotorral
sm-92-lazukov1.jpg

Plusz szárny alatti felföggesztők.Egy változat,többfeladatú alkalmazhatóság.Az OV10 egy nagyobb kategória,és a szállitó változatú T külön változat.A Szu-80 meg az OV10hez képest is egy nagyságrendel nagyobb,már harccászati szállitógép kategória.Igazábol nem egymás konkurensei,hanem kiegészitői.Bár szerintem pont az OV10 helyett,inkáb egy turbópop gyakorló/knny támadó gép kéne.Mint pl a Calidus B250
5dwm7881.jpg
Mindez szép , de úgy gondolom, hogy egyhajtóműves alacsonytámadó gépnek nincs sok értelme. Egy hajtómű jem hajtómű.

Az OV-10 sokkal több potencált hordoz magában, mint azt pusztán a méretbeli, teljesítménybeli különbség indokolná.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Amiröl a dolgozat beszél,az nagyjábol ez a kategória,korszer harcelektronikával és fegyverzettel,dizelmotorral
sm-92-lazukov1.jpg

Plusz szárny alatti felföggesztők.Egy változat,többfeladatú alkalmazhatóság.Az OV10 egy nagyobb kategória,és a szállitó változatú T külön változat.A Szu-80 meg az OV10hez képest is egy nagyságrendel nagyobb,már harccászati szállitógép kategória.Igazábol nem egymás konkurensei,hanem kiegészitői.Bár szerintem pont az OV10 helyett,inkáb egy turbópop gyakorló/knny támadó gép kéne.Mint pl a Calidus B250
5dwm7881.jpg
A kategória használhatóságának legnagyobb gondja szerintem a korszer MANPADok.Megoldás a DIRCM,amit szárnyvégi leszerelhető konténerekben lehetne elhelyezni.Az AH64 szárnycsonkvégeire a dánik ccsináltak ilent.Azt kéne e feladathoz aplikálni
wnaheloprotection_dircm_in_amase_po.jpg

Békeidőben,nem harctéri feladat esetén meg pótüzemanyagtartály,vagy winglet kerülhetne a helyére
1392162.jpg

Dehogy ez mennyire kivitelezhető magyar ipari bázison,rentábilisan,azt én nem tudom megitélni.Az elgondolást jónak tartom,szerepkört meg hasznosnak és célszernek.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Mindez szép , de úgy gondolom, hogy egyhajtóműves alacsonytámadó gépnek nincs sok értelme. Egy hajtómű jem hajtómű.

Az OV-10 sokkal több potencált hordoz magában, mint azt pusztán a méretbeli, teljesítménybeli különbség indokolná.
Igen,mert az egy specializált feladatkörű katonai gép.A tanulmány egy gazdaságilag is rentábilis,többfeladatú és polgári/katonai kettös felhasználású gépröl agyalog
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Igen,mert az egy specializált feladatkörű katonai gép.A tanulmány egy gazdaságilag is rentábilis,többfeladatú és polgári/katonai kettös felhasználású gépröl agyalog
Ráadásul hátsó rámpát?ajtót? is képzel rá,a pakolás és teherkidobás megkönnyitésére.Bár inkább ajtónak nevezném,rámpa erős egy ilyen kis gépre.Ebböl nekem egy ilyesmi kis gép jön ki
1729058.jpg

A farokrés a Skyvan-hoz hasonlóan lehetne megoldani,csak kicsiben.Dehogy van e értelme,ennek a hátsó rámpának gazdaságossági szemontbol,nemtudom.Megéri bonyolitani a szerkezetet a hátsó ajtóért?Bár előnyei kétségtelenűl lennének.
1490963653_1cfd467de5.jpg

Az orrába a Jak152höz hasonlóan kerülhetne egy dizelmotor.Valahová a kereső-célzóórendszer a trzy alá.és a Finishez hasonló fegyverzethordó szárnycsonkok,leszerelhető kivitelben.Plusz még szárnyalatti függesztők.Nagyjábol igy tudom elképzelni a felvázolt gépet.Megfelelne a felvázolt feladatköröknek,és müszakilag szerintem kialakithat.Dehogy magyar ipari bázison,pénzügyileg rentábilis mdon megvalósitható e,az egy jó kérdés.A motort,harceelektonika//fegyverzet mindenképpen inportbol kell.hogy származzon.Meg kéne nyerni hozzá egy nagymegrendelőt,aki ráadásul beszál a projrktbe.Kézenfekvőek hozzá az usákok.Nekik futárgépként,határellenörző gépként és COINT gépként is használható lenne,és nagyobb példányszámban is fel tudnák használni.Csak éppen megvan hozzá a saját repiparuk,és nem érdekeltek a magyar program létrejöttében.EUs közös programként lehetne még elképzelni,határellenörző gépnek.Csak éppen pont mi nem akarjuk a közs határörizeti rendszert.A magyar igények magukban meg szerintem túl keves a gazdaságossághoz.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
3 918
11 566
113
Igen,mert az egy specializált feladatkörű katonai gép.A tanulmány egy gazdaságilag is rentábilis,többfeladatú és polgári/katonai kettös felhasználású gépröl agyalog
Az OV-10T kifejlesztéséből már csak a géptörzs hiányzik. Azt már mi is meg tudjuk csinálni. Vagy felveszünk néhány aeronautikai mérnököt az Antonovtól. Vagy @molnibalage -t. :)
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Az OV-10T kifejlesztéséből már csak a géptörzs hiányzik. Azt már mi is meg tudjuk csinálni. Vagy felveszünk néhány aeronautikai mérnököt az Antonovtól. Vagy @molnibalage -t. :)
Az egy komolyabb,kéthajtóműves gép.Ráadásul nem egy gép töbfeladatuan,hanem egy gépcsalád lenne,aminek a polgári feladatra drága.Amit felvázolnak,az inkább a rhodesiai Lynx modern megfelelője lenne,ami sokkal könnyebb gép a Bronconál.
RLIfireforcecessna337lynxarmament.jpg
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 955
113
lehet anno gyurcsány a bmp-khez hozzá csapott pár hajtóművet is :D , ami meg a 19-et illeti , igen hiányos de szerintem a maradék már annyira szétrohadt hogy még nekik sincs pofájuk eladni még ócskavasnak se
Múzeumba is került egy kettő. Amúgy írták azt hogy mindet eladnák ami van? Mert az utolsó négy még nagyjából egyben volt tíz éve mikor kivonták, csak aztán gondolom azokat is kitolták a gyepre hogy magyarosan deaktiválják őket...
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

BiancoGasto

Well-Known Member
2018. november 14.
759
918
93
És a horvátok mit szólnának hozzá? :mad:
Az INA ügyön a 10-20 szorosát buknánk. Főleg, hogy a horvátoknak nincs értékelhető légiereje.

Szerintem a szlovákok, vagy a bolgárok lehetnének esélyesek.
Azért nem fogják csak úgy államosítani az INA-t,csak mert biznyálunk a szerbekkel. Azonban engem meglepne,ha lenne Yugoimporttól beszerzés,bár vannak jónak tűnő cuccaik. Ezeket a Migeket meg soha nem fogjuk eladni. Legjobb lenne kiküldeni a moszkovita tesóknak,Mig 35 visszajön és azokat használnánk a sokak által szeretet COIN módban, overkill verzióként! :D
 
  • Tetszik
Reactions: borisz