A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 053
10 144
113
Tudom. Szerintem ezek alapján az a7-ek mennek a nehéz dandárhoz, a t72 meg valami modernizáció után a közepeshez és azokat majd cserélik vagy újakra vagy használtakra talán. De én is csak tippelni tudok.
Lehet hülye vagyok, de szerintem Tata lesz közepes 2023-ra, gondolom egy darab Leo2A4 századdal felturbózva, és 2028lesz belőle nehéz dandár, a debreceni meg vegetál mint eddig. Ki van zárva hogy a mostani kb40 harckocsizó helyett legyen feltöltött állományban 56*4+70*3 fő, a karbantartókat nem is számolva.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 379
7 867
113
Lehet hülye vagyok, de szerintem Tata lesz közepes 2023-ra, gondolom egy darab Leo2A4 századdal felturbózva, és 2028lesz belőle nehéz dandár, a debreceni meg vegetál mint eddig. Ki van zárva hogy a mostani kb40 harckocsizó helyett legyen feltöltött állományban 56*4+70*3 fő, a karbantartókat nem is számolva.
Ne légyél már ilyen pesszimista. Pár év alatt keleten ősze fognak tudni szedni pár embert azokhoz a vasakhoz és a lövészekhez/tüzérekhez. Lásd pl középiskolai kadét programok. Ha beindulnak a középiskolákban már azért akadna jelentkező. Inkább nyugaton lesz majd neces. Ha viszont oda tényleg a Leok mennek akkor ott is sikerülhet. Modern technika már vonzóbb.
https://honvedelem.hu/cikk/114342_uj_rendszer_johet_az_altisztkepzesben
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 362
77 042
113
Ne légyél már ilyen pesszimista. Pár év alatt keleten ősze fognak tudni szedni pár embert azokhoz a vasakhoz és a lövészekhez/tüzérekhez. Lásd pl középiskolai kadét programok. Ha beindulnak a középiskolákban már azért akadna jelentkező. Inkább nyugaton lesz majd neces. Ha viszont oda tényleg a Leok mennek akkor ott is sikerülhet. Modern technika már vonzóbb.
https://honvedelem.hu/cikk/114342_uj_rendszer_johet_az_altisztkepzesben

Dehogy tudnak!10 éve nem tudják feltölteni az alakulatokat...Ha odamegy a BMW(márpedig odaköltözik)akkor Debrecen is kiürül ugyan úgy mint Tata.Debrecenben biztos nem csinálják meg azt mint kecsón,hogy egyik napról a másikra megemelik az ott szolgálók(csak a Debrecen helyőrségben szolgálókét) illetményét 50% körüli összeggel.
Kecskeméten ezt csinálták,amikor megnyitott a Merci hirtelen elfogytak a repszerelők...
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
l.
Kecskeméten ezt csinálták,amikor megnyitott a Merci hirtelen elfogytak a repszerelők...

Akkor még egyszer, többedszerre: A Kecskemétről leszerelő rep-műszakiak közül egyetlen-egy sem ment a Mercihez dolgozni, a célmunkahelyek a General Electric (Veresegyház), Lufthansa Technik Budapest/Ferihegy, és a Siemens (szélerőmű-építés/karbantartás) voltak. Lehet hogy a kiáramlás zöme kb. egybeesett a Merci letelepülésével ahova tényleg sokan mentek a bázisról, csak nem a repülő-műszakiak hanem más területekről.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 362
77 042
113
Akkor még egyszer, többedszerre: A Kecskemétről leszerelő rep-műszakiak közül egyetlen-egy sem ment a Mercihez dolgozni, a célmunkahelyek a General Electric (Veresegyház), Lufthansa Technik Budapest/Ferihegy, és a Siemens (szélerőmű-építés/karbantartás) voltak. Lehet hogy a kiáramlás zöme kb. egybeesett a Merci letelepülésével ahova tényleg sokan mentek a bázisról, csak nem a repülő-műszakiak hanem más területekről.

Bocsánat!Ettől a tény még tény marad:csak a repszerelőknek emeltek,hogy legyen ki karbantartsa a Gripeneket!
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 703
6 480
113
Valójában pont a 29-esekkel kapott komoly pénzt a magyar haderő, meg az egyéb államadósság fejében beszerzett technikákkal.
Talán lehetett volna sz-300 és Szmercs is, bár ez lehet urban legend is. Állítólag az sz-300-at az USA nem nézte volna jó szemmel, a Szmercshez pedig a megfelelő távolsági felderítés hiányzott, talán.
nem, azokból nem látott pénzt a haderő, azokból technikát látott, belegondolva így sokkal jobban járt a haderő mert ha pénzt kapott volna akkor az tuti másra ment volna el.
Azért ebből lehet csemegézni:
https://aalan.hr/home?l=_en
T-72 felújítás?
hát nem tudom minek kellene nekünk a cseh fegyverek mellé még ilyen technika , a T72 felújításból is inkább ezt preferálom , semmiképp se a horvát verziót, ismét ey szó mint száz , horvát cuccokat/technikával nem vagyok előrébb, ellenben pár szerb cuccal, nyilván felvetne politikai kérdéseket úgy mondom ezt
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 550
4 704
113
A horvátok kaptak munkásor fegyvereket anno, így korrekt. De nem csak a horvátok papmpognanak, mivel a szerbek nem akarnak NATO tagok lenni érthető okból és ugye az oroszok állnak be lassan mogejuk. De amúgy kétlem hogy ezekből meg bármi kinyerheto, fulcrum roncsa meg mindenkinek van. Meg az oroszoknak se kellett. Vagy múzeumba mennek, vagy fillérekért megveszi valaki és némi haszon fejében szakszerűen szétbontja.
Igen. Még a Raffay Ernő szervezte le. De azt a Tudjman kapta. Ma meg baloldali kormányuk van.
Picit olyan a helyzet, mint a románoknál. Gyenge kormány, balos többséggel és jobbos államfő (Kitarvity asszony).
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Bocsánat!Ettől a tény még tény marad:csak a repszerelőknek emeltek,hogy legyen ki karbantartsa a Gripeneket!

Ez a része stimmel, így működik a világ kínálat-kereslet alapon. Ha valamire nagyobb a kereslet (pl. spec. képzettségű és gyakorlatú munkaerő), azért többet kell fizetni, vagy némi csodavásás után eldobja a szerszámot és megy máshova. :)
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 550
4 704
113
nem, azokból nem látott pénzt a haderő, azokból technikát látott, belegondolva így sokkal jobban járt a haderő mert ha pénzt kapott volna akkor az tuti másra ment volna el.

hát nem tudom minek kellene nekünk a cseh fegyverek mellé még ilyen technika , a T72 felújításból is inkább ezt preferálom , semmiképp se a horvát verziót, ismét ey szó mint száz , horvát cuccokat/technikával nem vagyok előrébb, ellenben pár szerb cuccal, nyilván felvetne politikai kérdéseket úgy mondom ezt
Így gondoltam én is. Meg hát a délszláv háború, nacionalista pogromot szervező román állam, széteső Csehszlovákia és Szovjetunió árnyékában szükség is volt a modern technikára.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 362
77 042
113
Ez a része stimmel, így működik a világ kínálat-kereslet alapon. Ha valamire nagyobb a kereslet (pl. spec. képzettségű és gyakorlatú munkaerő), azért többet kell fizetni, vagy némi csodavásás után eldobja a szerszámot és megy máshova. :)

Ez sem szép de elmegy(talán),viszont ezt Debrecenben nem tehetik meg,olyan nincs,hogy egy debreceni lövész katona azonos beosztásban és szolgálati idővel többet keressen mint egy tatai csak azért mert Debrecenben szolgál!
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 703
6 480
113
Így gondoltam én is. Meg hát a délszláv háború, nacionalista pogromot szervező román állam, széteső Csehszlovákia és Szovjetunió árnyékában szükség is volt a modern technikára.
egyre gondoltunk akkor, de mondjuk ez a modern techinka elég kérdőjeles nekem :D a Mistralt meg a Gripent leszámítva(amik amúgy nem is államadósság fejébe jöttek) semmi értékelhető nem jött a szovjetektől vagy később a ruszkiktól , sőt, ellenkezőleg, akkor esett szét a honvédség, kivonták a gvozdikát a bmp-ket Migeket stb stb stb ez egy másik sztori
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Ez sem szép de elmegy(talán),viszont ezt Debrecenben nem tehetik meg,olyan nincs,hogy egy debreceni lövész katona azonos beosztásban és szolgálati idővel többet keressen mint egy tatai csak azért mert Debrecenben szolgál!
Nem tudom, a katonák munkaszerződésében van-e olyan pont hogy a fizetését köteles bizalmasan kezelni, magyarán senkivel sem közölheti. Ha van ilyen, akkor biza megtehetik, és ha mindenki betartja ezt, akkor Debrecenen kívül ezt nem is fogja tudni senki (jó magyar szokás szerint néhány hétig)?!! De egyébként tényleg nem, ha egyik helyen emelnek, akkor kell másutt is - hacsak nem alapbér lesz az emelés, hanem kitalálnak rá valami "helyi" pótlékot. Aztán az állomány vagy beveszi/eltűri ezt, vagy jó része előbb-utóbb leborít. Én már átéltem ilyet, a PG-ből leszámolva öt és fél évet dolgoztam a Coca Cola-nál, aztán pár hónap után elkezdtek utánam szivárogni a kollégák a PG-ből, a végén voltunk ott huszon-valahányan ( PG vezére meg bosszúból kidobatta a Cola-automatát :D:p). Aztán mikor megjelent a Lufthansa Technik Ferihegyen egy ifjú kollégával azonnal átpártoltunk oda, és újra jött utánunk jónéhány volt PG-kolléga a PG-ből is meg a Colá-tól is. A PG-ben próbáltak ennek gátat szabni, de nem volt nagy sikerük.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 845
65 541
113
senki se beszélt új vadászgép beszerzésről , celebra egy példát hozott fel mi lenne ha még lennének itthon is 21-esek.

nem is ez a baj , igaz szép gesztus lenne tőlunk ha egy "kedvező" ajánlattal a horvátokhoz kerülnének a migjeink , probléma az hogy a horvátok nem tudnának cserébe sok dolgot adni a pénzen kívül , szerintem a szerbek azért merültek fel mert azért nekik van pár jó cuccok, arról meg már nem beszélek hogy a horvátoknak lenne e emberjük egyáltalán 14 vagy több gépre, ki tudja lehet csak azért akarnak 6db F16-ot mert többre se pénz se állomány
Nem azért, hanem mert az oroszok Európában mindenki másnak letiltanak az eladást. De talán még a szerbek felé is. Ezekből passz hogy mit lehet alkatrészt kinyerni de kB semmit a 10-20 éves szabadban tárolás után és pláne hogy mi már mindet akkoriban kannibalizaltuk rendszeresen.
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 550
4 704
113
egyre gondoltunk akkor, de mondjuk ez a modern techinka elég kérdőjeles nekem :D a Mistralt meg a Gripent leszámítva(amik amúgy nem is államadósság fejébe jöttek) semmi értékelhető nem jött a szovjetektől vagy később a ruszkiktól , sőt, ellenkezőleg, akkor esett szét a honvédség, kivonták a gvozdikát a bmp-ket Migeket stb stb stb ez egy másik sztori
90 es évek eleje közepe amiről beszélünk. Antal kormány.
A kivonások meg tíz év múlva voltak.
A BTR-ek újabbak voltak lényegesen, mind a korábbi 60-as, 70-es verziók. A T-72 esek kellettek, hiszen vagy 550 T-55 volt, sőt a rendszerváltáskor talán még T-34 is (bár erre nem esküszöm meg). A 29-esek pedig generációs ugrás voltak, főleg azokhoz a 21-esekhez képest amik voltak.

Modern nyugati technikát pedig nem kaptunk. A felajánlott technikák Leo 2A4, M109 is később voltak (bár ez utóbbi megint lehet, hogy legenda). Ha kaptunk valamit, azok az NDK-s Mi-24-esek voltak.

Mondjuk a szmercs komolylett volna a 90-es évek elején.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz and Halfdan

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 845
65 541
113
Dehogy tudnak!10 éve nem tudják feltölteni az alakulatokat...Ha odamegy a BMW(márpedig odaköltözik)akkor Debrecen is kiürül ugyan úgy mint Tata.Debrecenben biztos nem csinálják meg azt mint kecsón,hogy egyik napról a másikra megemelik az ott szolgálók(csak a Debrecen helyőrségben szolgálókét) illetményét 50% körüli összeggel.
Kecskeméten ezt csinálták,amikor megnyitott a Merci hirtelen elfogytak a repszerelők...
Mostanában települ meg Debrecenbe egy kezdeti 500 főt foglalkoztató cég is. Lesz ott meg egy pár.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 845
65 541
113
Ez sem szép de elmegy(talán),viszont ezt Debrecenben nem tehetik meg,olyan nincs,hogy egy debreceni lövész katona azonos beosztásban és szolgálati idővel többet keressen mint egy tatai csak azért mert Debrecenben szolgál!
Csak úgy tehetik meg ha mondjuk Hodmezohoz tartoznak papíron és Debrecenbe vannak vezényelve.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 703
6 480
113
90 es évek eleje közepe amiről beszélünk. Antal kormány.
A kivonások meg tíz év múlva voltak.
A BTR-ek újabbak voltak lényegesen, mind a korábbi 60-as, 70-es verziók. A T-72 esek kellettek, hiszen vagy 550 T-55 volt, sőt a rendszerváltáskor talán még T-34 is (bár erre nem esküszöm meg). A 29-esek pedig generációs ugrás voltak, főleg azokhoz a 21-esekhez képest amik voltak.

Modern nyugati technikát pedig nem kaptunk. A felajánlott technikák Leo 2A4, M109 is később voltak (bár ez utóbbi megint lehet, hogy legenda). Ha kaptunk valamit, azok az NDK-s Mi-24-esek voltak.

Mondjuk a szmercs komolylett volna a 90-es évek elején.
mondjuk inkább hogy több mint 1500 T55 volt még 1990-ben és a BTR meg nem előrelépés volt+T34 már nagyon nagyon régen nem állt szolgálatban a rendszerváltáskor, a többit eltudom fogadni amit írsz a technikákról bár azért fogcsikorgatva , annyi még hogy szerintem leo2 nem volt felajánlva , a 109-est és felturbózott M60-asokra viszont már inkább tenném a pénzem ( de a 190-est tuti felajánlották, azt hiszem valami 96 darabot (+még valamennyit,már nem emlékszem pontosan, kikézésre))