A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 325
4 519
113
Gondoltam belinkelek pár linket arról hogy is látják a csehek a Pumát.

Puma bemutató

https://www.armadninoviny.cz/nemecke-bojove-vozidlo-pechoty-puma-pro-armadu-cr3f.html?hledat=puma

Q&A a PSM képviselőjével

https://www.armadninoviny.cz/rozhov...dernizaci-ceskeho-prumysl.html?hledat=puma+pm

Elemzés

https://www.armadninoviny.cz/bvp-pu...sl-vycvik-cena-a-spolehlivost.html?hledat=bvp

Piszkos anyagiak

https://www.armadninoviny.cz/armada-cr-chce-nemecke-pumy-jaka-je-financni-stranka3f.html


Ami érdekes hogy a beszerzésre elkülönítettt pénz felét szánják IFV-re a másik feléből épitenék ki a gyártást/szervizhálózatot.
Ezért gondolom hogy nálunk érdemes lenne IFV-t és APC-t is egy cégtől venni főleg ha a szerviz/gyártás is fel lenne ajánlva.

Kár hogy magyarul nem születnek ilyen jó cikkek.. Úgy néz ki nagyon sok mindenbe belemennének a németek ha valaki megveszi a Puma-t helyi karbantartó bázis, helyi gyártás fejlesztésbe történő bevonás:
"A német fél egyértelműen kijelentette, hogy lehetővé teszi a cseh vállalatok számára, hogy megszerzik a BVP Puma legújabb technológiáit és know-how- ját, és vegyenek részt más változatok (komponensek) fejlesztésében és gyártásában, mind a cseh hadsereg, mind a német Bundeswehr és más potenciális ügyfelek javára."

Különösen érdekes volt amikor arról írtak engednék a torony valamint a páncél helyi gyártását is cseh vállalatoknak. Gyakorlatilag egy az egyben átadják a technológiát és a gyártást.

Hát ha valaki akar itthon hadiipart itt a lehetőség.. persze borsos ára van de sztem jobb lehetőség mint mondjuk valami török cuccot gyártani licencben amit aztán meg a kutyának nem tudunk eladni utána...
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 335
11 264
113
És a horvátok mit szólnának hozzá? :mad:
Az INA ügyön a 10-20 szorosát buknánk. Főleg, hogy a horvátoknak nincs értékelhető légiereje.

Szerintem a szlovákok, vagy a bolgárok lehetnének esélyesek.

senki se beszélt új vadászgép beszerzésről , celebra egy példát hozott fel mi lenne ha még lennének itthon is 21-esek.

nem is ez a baj , igaz szép gesztus lenne tőlunk ha egy "kedvező" ajánlattal a horvátokhoz kerülnének a migjeink , probléma az hogy a horvátok nem tudnának cserébe sok dolgot adni a pénzen kívül , szerintem a szerbek azért merültek fel mert azért nekik van pár jó cuccok, arról meg már nem beszélek hogy a horvátoknak lenne e emberjük egyáltalán 14 vagy több gépre, ki tudja lehet csak azért akarnak 6db F16-ot mert többre se pénz se állomány

A Horvátok NATO tagok. MOL érdekeltségek is vannak ott. Ha erősködnének a szerbek, áttelepítünk néhány géppárt. Küldenek teszem azt a digók és a lengyelek is 4-4 gépet, aztán jóidő.
Amúgy akár segély formájában is mehetne a horvátoknak ennyi erővel. 2 mrd ft gyakorlatilag aprópénz. Bányja kánya. Csak adjanak érte múzeumba való dolgokat.
 
  • Tetszik
Reactions: tindalos

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 981
23 020
113
EDF támogatás feltétele hogy egy másik EU-s országgal közösen vennék a Pumát - ezek lehetnénk mi is.
Pontosabban:
"Podmínkou využití fondu je, aby se nákup vojenského materiálu se odehrával na mezistátní úrovni. "
Azaz, államközi megállapodás kell róla, és igényelhető a támogatás. A Leok, Airbusok és egyéb német beruházások tükrében ez nekünk magyaroknak nem lehet probléma. A csehek viszont aggódnak, hogy van-e olyan erős a Berlin-Prága viszony ill. hogy van-e elég szakember aki le tudja zongorázni az egészet.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 335
11 264
113
Én annyira nem ragaszkodnék a Pumpához. Szerintem kicsi a deszanttere és "egyfeladatos". Szemben a Lynx két fővel többet tud vinni és moduláris felépítésű. Úszni melyik tud?
 
  • Tetszik
Reactions: Masztiff and papi

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 492
113
Ha valaha valami területet szeretnénk szerezni, és esetleg meggyengül annyira status quo akkor semmiképp sem szabad egyedül beleugrani helyi szomszéd elleni háborúba. Mindenképp úgy kell intézni, hogy 3-an 4-en legyünk 1 ellen és akkor lehet azt darabokra cincálni minimális veszteségekkel. 1v1-et nem kell kockáztatni, mert 1-et ha leversz a másik lever utána téged. Úgy kell, hogy valakivel lenulázztatni az ellenségünket, és aztán amikor a haláltusája végén jár a kegyelemdöfést bevinni, és aztán osztozkodni.
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 552
4 734
113
A Horvátok NATO tagok. MOL érdekeltségek is vannak ott. Ha erősködnének a szerbek, áttelepítünk néhány géppárt. Küldenek teszem azt a digók és a lengyelek is 4-4 gépet, aztán jóidő.
Amúgy akár segély formájában is mehetne a horvátoknak ennyi erővel. 2 mrd ft gyakorlatilag aprópénz. Bányja kánya. Csak adjanak érte múzeumba való dolgokat.
Az hogy odaadnánk NAGY KALAND! Menjen, hajrá! :cool::p

De az oroszok szerinted hozzájárulnának? o_O
Ha Izrael nem tudta eladni nekik az F-16-ot, akkor Putyin egy ilyen kis amerika-barát, szerb gyűlölő államnak megengedi, hogy odaadjuka MIG-jeinket.
Arról nem beszélve, hogy ezekhez alkatrész, meg esetleg felújítás is kellene.
 
  • Tetszik
Reactions: Karak95

Sivatagiróka

Well-Known Member
2017. február 7.
276
603
93
Itt szerintem a MIG-29 nagyjából semmit sem ér , max alkatrész bázis egy része. Fő érték itt a hajtóművekben van, de együtt vihető vigye el valaki a szemetet :D Ne nekünk kelljen hadianyagként drága pénzért megsemmisíteni :D :D Amugy Én személy szerint úgy tudtam egyből eladtak egy adag hajtóművet , még a szocik idején.
 

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 492
113
Itt szerintem a MIG-29 nagyjából semmit sem ér , max alkatrész bázis egy része. Fő érték itt a hajtóművekben van, de együtt vihető vigye el valaki a szemetet :D Ne nekünk kelljen hadianyagként drága pénzért megsemmisíteni :D :D Amugy Én személy szerint úgy tudtam egyből eladtak egy adag hajtóművet , még a szocik idején.

Utánanéztem semmi használható nincs bennük már. Én a hajtóműveket megtartanám tűzoltó és reptér hótalanító eszköznek, meg 1-2-t szétkapnék és megpróbálnék legyártani sajátot, hogy kipróbáljam menne-e, olyan mindegy alapon, mert, ha sikerül és ésszerűen tudunk reprodukálni, akkor egy hajtóműgyártó manufaktúra nem ártana. Nem kell valami nagyra gondolni, ha évi 2-3 db-ot le tudnánk gyártani az is hasznos, mivel egy igen komoly képességre tennénk szert ezzel, ezt az esetben szükséges, amennyiben nem tudunk vásárolni teljes leírást, és gyártási útmutatót valami értelmes hajtóműről. Mert valljuk-be ha valaha nagy ország akarunk lenni a jövőben az ilyen képességek is kelleni fognak, sok más mellet (bombagyártás, rakéták, harcjármű, stb.) Készülni kell, ha újra megosztott lesz a világ akkor lesz lehetőség nagy játékossá váláshoz, és bizony 100-150 évente ilyen 1x adódik meg.
 

Autodidaktakatona

Well-Known Member
2019. január 13.
1 563
7 011
113
Ha valaha valami területet szeretnénk szerezni, és esetleg meggyengül annyira status quo akkor semmiképp sem szabad egyedül beleugrani helyi szomszéd elleni háborúba. Mindenképp úgy kell intézni, hogy 3-an 4-en legyünk 1 ellen és akkor lehet azt darabokra cincálni minimális veszteségekkel. 1v1-et nem kell kockáztatni, mert 1-et ha leversz a másik lever utána téged. Úgy kell, hogy valakivel lenulázztatni az ellenségünket, és aztán amikor a haláltusája végén jár a kegyelemdöfést bevinni, és aztán osztozkodni.
A terv jó csak az a baj, hogy a kivitelezést sasnos rajtunk gyakorolták a múlt században. És ma is összezárnának, a kisantant.... Gondolom azért nyaljuk mindet fényesre, hogy éket verjünk ebbe... De nem bíznék egyikben sem... De olyan szitu sem lesz már nekik sem mégegyszer ...
 

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 492
113
A terv jó csak az a baj, hogy a kivitelezést sasnos rajtunk gyakorolták a múlt században. És ma is összezárnának, a kisantant.... Gondolom azért nyaljuk mindet fényesre, hogy éket verjünk ebbe... De nem bíznék egyikben sem... De olyan szitu sem lesz már nekik sem mégegyszer ...

Nem is kell bízni bennük, az ukránok kiütése az első lépés, azon kell dolgozni, hogy ukrajna mint ország megszűnjön teljesen. Ezzel a teljes elzártságot kikerültük, mert a kisantant északi és keleti része közé éket vágtunk.
Utána jön a nehezebb rész, ha szerbiát a szomszédai elpusztítják akkor ő jön, ha nem akkor akkor a románokat a moldávia-transznyisztria, vagy valami módon neki kell hajtani az oroszoknak, hogy románia felperzselődjön teljesen, ezzel majdnem végeztünk, mert ebben a helyzetben már lennénk akkora tényzők, hogy a szlovákok már 1 lépést se mernének ellenünk tenni, a szerb meg a horvát inkább feladná magát nekünk, minthogy egymással szövetkezzenek, így könnyen kijátszhatók egymás ellen. Szóval erősnek kell lennünk de mellé akkora rohadéknak is amekkorát még ez a térség nem látott, és elérni, hogy mindenki a földbe legyen gyalulva mi meg erőnk teljében álljunk.
 
  • Tetszik
Reactions: kiskrumpli

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 526
76 342
113
Itt szerintem a MIG-29 nagyjából semmit sem ér , max alkatrész bázis egy része. Fő érték itt a hajtóművekben van, de együtt vihető vigye el valaki a szemetet :D Ne nekünk kelljen hadianyagként drága pénzért megsemmisíteni :D :D Amugy Én személy szerint úgy tudtam egyből eladtak egy adag hajtóművet , még a szocik idején.


Egy kis összefoglaló az eladási kísérletekről:

https://jogalappal.hu/nehez_piacot_talalni_a_magyar_vadaszgepeknek/


Ez meg a többi eszközről egy kis összefoglaló:
http://2010-2014.kormany.hu/hu/honvedelmi-miniszterium/hirek/ertekesites-2012