[HUN] Helikopterbeszerzés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 880
8 097
113
Kizártnak tartom a 7 évet...még a 2-3 is esélytelen...
Már most vannak problémák...de mást nem írnék, legyen ennyi elég.
Amint lesz elegendő új gép, de inkább már előtte, ezeknek meszeltek! Ezt kel memorizálni már most!

Irásod azért is érdekes, mert a P-k szinte 0-km-esek tehát nem 7 év, hanem újabb nagyjavítással, üzemidő hosszabbítással akár még 1x ennyi ideig lehetne hadrendbe tartani. Persze kéne, műszaki állomány, hajózók (tudjuk, hogy mindkettőből nagy hiány van) valamint működő alkatrész utánpótlás, szupport. Meg persze akarat.. Ahogy egy előadáson hallottam, most harci deszenthelikopterek nem a páncéltörő képesség ami kvázi ATGM nélkül halovány, hanem a kis kötelékben a különlegesek szállítása és légi támogatása elsősorban a feladatkkör..
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 648
6 360
113
A katonák részéről többször elhangzott az igény, hogy szükség lenne még ilyen gépekre.
Hogy valamilyen döntéshozó részéről elhangzott-e már a beszerzésre vonatkozó ígéret, abban most nem vagyok biztos, de 40 új helikopterről beszéltek...

20 db H145M
16 db H225M
4 db ???

Szerintem előbb-utóbb ez is lesz. Ez sokkal valószínűbb, mint a 4 db Tiger :)
lehet tévedek de 40 körüli gépparkról volt szó nem 40 új heliről ,nem?? a 38 végülis afelé van :D ( 4 Tiger meg inkább ne jöjjön ... abból az árból rakjunk ATGM-et a H145M-ekre)
Kizártnak tartom a 7 évet...még a 2-3 is esélytelen...
Már most vannak problémák...de mást nem írnék, legyen ennyi elég.
Amint lesz elegendő új gép, de inkább már előtte, ezeknek meszeltek! Ezt kel memorizálni már most!
esetleg ha a H145M-ekre raknánk ATGM-et szerintem azokkal kilehetne váltani őket, de szerintem dedikált harci heli itthon már nem igazán lesz , amúgy meg még ott van 2 mókus is , szóval 38 gépünk van/lesz :D
 
  • Tetszik
Reactions: eevil and papi
M

molnibalage

Guest
lehet tévedek de 40 körüli gépparkról volt szó nem 40 új heliről ,nem?? a 38 végülis afelé van :D ( 4 Tiger meg inkább ne jöjjön ... abból az árból rakjunk ATGM-et a H145M-ekre)

esetleg ha a H145M-ekre raknánk ATGM-et szerintem azokkal kilehetne váltani őket, de szerintem dedikált harci heli itthon már nem igazán lesz , amúgy meg még ott van 2 mókus is , szóval 38 gépünk van/lesz :D
Folyamatosan képzavart érzek a Mi-24 kapcsán. Egyesek hol dedikált harci heliként tekintenek rá, hol nem. És ennek fényében egyesek totál skizofrén módon köpködik a jövőt, pedig szigorúan nézve a Mi-24 is multiore, csak nem annyira széles talán a mozgástere. Viszont, ha meg dedikált heli, akkor halál feleslegesen öszvér. Pont úgy meg van nyomorítva a szerencsétlen, mint az F-35A az F-35B által, csak itt a 8 db konzervbe csomagolt lövész miatt, amit az esetek cirka 90+ vagy inkább 95+ százalékban soha nem szállít sem itthon, sem máshol...
 
  • Tetszik
Reactions: arcas

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Folyamatosan képzavart érzek a Mi-24 kapcsán. Egyesek hol dedikált harci heliként tekintenek rá, hol nem. És ennek fényében egyesek totál skizofrén módon köpködik a jövőt, pedig szigorúan nézve a Mi-24 is multiore, csak nem annyira széles talán a mozgástere. Viszont, ha meg dedikált heli, akkor halál feleslegesen öszvér. Pont úgy meg van nyomorítva a szerencsétlen, mint az F-35A az F-35B által, csak itt a 8 db konzervbe csomagolt lövész miatt, amit az esetek cirka 90+ vagy inkább 95+ százalékban soha nem szállít sem itthon, sem máshol...
Mi24 orosz meghatározása is rohamdeszant-helikopter.Tulajdonképpen az itt agyonfikázott AH60 elődje,jóval gyengébb multi-role képességgel,egy generációval régebbi megvalósitásban.
Főleg azért érdekes ez a BH fikázás,hogy közben a Mihut meg istenitik,holott lényegében bevethetetlen, jelen állapotában migráncskergetésen kivüli harcfeladatra, európai környezetben.Az A225M teljes Hforce rendszerrel meg ugyan az a koncepció,csak jóval gyengébb változatban,egy generációval régebbi konstrukcióban.És teljes felszereléssel majdnem annyiba is kerül,mint a Sikorsky gépe.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 648
6 360
113
Folyamatosan képzavart érzek a Mi-24 kapcsán. Egyesek hol dedikált harci heliként tekintenek rá, hol nem. És ennek fényében egyesek totál skizofrén módon köpködik a jövőt, pedig szigorúan nézve a Mi-24 is multiore, csak nem annyira széles talán a mozgástere. Viszont, ha meg dedikált heli, akkor halál feleslegesen öszvér. Pont úgy meg van nyomorítva a szerencsétlen, mint az F-35A az F-35B által, csak itt a 8 db konzervbe csomagolt lövész miatt, amit az esetek cirka 90+ vagy inkább 95+ százalékban soha nem szállít sem itthon, sem máshol...
Nyilván a mai felhasználása más mist nyilván nem szállítanak vele lövészt de már anno is felhagytak vele mint itthon mint a szovjeteknél, szerintem a Mihu tipik szovjet "mindent bele" nagy vas , ahogy Celebra is leírta , a ruszkik "rohamdeszant-helikopter"-nek tervezték de ő maguk is hamar rájöttek hogy ez inkább harci helinek sikerült, bárki aki dolgozott mihuval anno vagy csak látta hogy mire képes tudja, még a pilóták is inkább harci helinek kezelik és utálják hogyha van hátul deszant
Mi24 orosz meghatározása is rohamdeszant-helikopter.Tulajdonképpen az itt agyonfikázott AH60 elődje,jóval gyengébb multi-role képességgel,egy generációval régebbi megvalósitásban.
Főleg azért érdekes ez a BH fikázás,hogy közben a Mihut meg istenitik,holott lényegében bevethetetlen, jelen állapotában migráncskergetésen kivüli harcfeladatra, európai környezetben.Az A225M teljes Hforce rendszerrel meg ugyan az a koncepció,csak jóval gyengébb változatban,egy generációval régebbi konstrukcióban.És teljes felszereléssel majdnem annyiba is kerül,mint a Sikorsky gépe.
A H225M tud irányított rakétát indítani?
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
3 920
11 568
113
A
Nyilván a mai felhasználása más mist nyilván nem szállítanak vele lövészt de már anno is felhagytak vele mint itthon mint a szovjeteknél, szerintem a Mihu tipik szovjet "mindent bele" nagy vas , ahogy Celebra is leírta , a ruszkik "rohamdeszant-helikopter"-nek tervezték de ő maguk is hamar rájöttek hogy ez inkább harci helinek sikerült, bárki aki dolgozott mihuval anno vagy csak látta hogy mire képes tudja, még a pilóták is inkább harci helinek kezelik és utálják hogyha van hátul deszant

A H225M tud irányított rakétát indítani?
APkws-t igen, ez a hforce 3 csomag fő plusz eleme.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 648
6 360
113
A

APkws-t igen, ez a hforce 3 csomag fő plusz eleme.
A HForce rendszer tud 70mm-es irányított rakétát (nem páncéltörő), és kérésre tudhat páncéltörő irányított rakétát is. Gondolom fizetni kell az integrációt. Ezt tudja, tudhatja a H145 és H225 is, amin HForce van.
https://www.airbus.com/helicopters/military-helicopters/hforce.html#brochure
Bocsi, borisz-nak akartam válaszolni.
köszönöm bocsi akkor erről lemaradtam, köszi srácok
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Nyilván a mai felhasználása más mist nyilván nem szállítanak vele lövészt de már anno is felhagytak vele mint itthon mint a szovjeteknél, szerintem a Mihu tipik szovjet "mindent bele" nagy vas , ahogy Celebra is leírta , a ruszkik "rohamdeszant-helikopter"-nek tervezték de ő maguk is hamar rájöttek hogy ez inkább harci helinek sikerült, bárki aki dolgozott mihuval anno vagy csak látta hogy mire képes tudja, még a pilóták is inkább harci helinek kezelik és utálják hogyha van hátul deszant

A H225M tud irányított rakétát indítani?
Ha teljes kiépitettségű a Hforce,és integrálják hozzá,lényegében bármilyent.Hellfiere rakétával kiállitották,de senki nem rendelte még meg,mert 37misi dollárban,a teljes rendszerrel felszerelt gép.Annyiért meg már AH60ast is lehet kapni,aminek jóval nagyobb a harcértéke.Mi35 még olcsóbb is,és annak is jóval nagyobb a tűzereje.H225M egy szállitóheli,korlátozott harci képességekkel.Gyakorlatban nem is használják harci heliként.MD530G harci kapacitása egy ekkora gépen-egyszerűen nem éri meg.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 648
6 360
113
Ha teljes kiépitettségű a Hforce,és integrálják hozzá,lényegében bármilyent.Hellfiere rakétával kiállitották,de senki nem rendelte még meg,mert 37misi dollárban,a teljes rendszerrel felszerelt gép.Annyiért meg már AH60ast is lehet kapni,aminek jóval nagyobb a harcértéke.Mi35 még olcsóbb is,és annak is jóval nagyobb a tűzereje.H225M egy szállitóheli,korlátozott harci képességekkel.Gyakorlatban nem is használják harci heliként.MD530G harci kapacitása egy ekkora gépen-egyszerűen nem éri meg.
szerintem ez már csak politikai kérdés, mi/ki az aki felé szeretnénk kicsit húzni éppen illetve hogy ki az aki hajlandó is adni valamit , orosz típus nyilván nem jön szóba , ami azt illeti a H225M-et én is szállító helinek ismerem, azért kérdeztem hogy tud e egyáltalán irányított rakétát indítani . Ami dolgot szerintem most sanszosan nem kapnánk csak ha nagyba veszünk , kicsit morcosak most hogy kihagytuk őket eddig a beszerzésekből
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
szerintem ez már csak politikai kérdés, mi/ki az aki felé szeretnénk kicsit húzni éppen illetve hogy ki az aki hajlandó is adni valamit , orosz típus nyilván nem jön szóba , ami azt illeti a H225M-et én is szállító helinek ismerem, azért kérdeztem hogy tud e egyáltalán irányított rakétát indítani . Ami dolgot szerintem most sanszosan nem kapnánk csak ha nagyba veszünk , kicsit morcosak most hogy kihagytuk őket eddig a beszerzésekből
Igazábol szerintem nem a H22225M a problémás lépés,hanem a Mihu.Dedikáét szállitóheliként tekintve a francia gépp nem rossz beszerzés.Harci helikopterböl állunk rosszul.Politikailag és katonailag is jobb lépés lett volna a BH.Harcértékben magasan jobb,ugyanazokat a feladatokat el tudja látni csak jobban.A mai kor szinvonalán.És lengyel gyártás lett volna.Egyszerre tölthette volna be az ami és polák kappcsolaterősitő szerepet.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 425
44 141
113
Igazábol szerintem nem a H22225M a problémás lépés,hanem a Mihu.Dedikáét szállitóheliként tekintve a francia gépp nem rossz beszerzés.Harci helikopterböl állunk rosszul.Politikailag és katonailag is jobb lépés lett volna a BH.Harcértékben magasan jobb,ugyanazokat a feladatokat el tudja látni csak jobban.A mai kor szinvonalán.És lengyel gyártás lett volna.Egyszerre tölthette volna be az ami és polák kappcsolaterősitő szerepet.
A H225 M szállító helinek is lett véve, nem BH / AH alternatívának, max. CSAR feladatokat fog ellátni könnyű fegyverzettel, tehát kb. ő jön a Minyó vonal helyett. Tökéletes választás erre a feladatra, mivel kb. azonos embert visz mint ami helyett jön, és az istenített BH nak több mint a dupláját úgy, hogy kicsit még olcsóbb is! Vegyék csak mások a BH t ilyen kondíciókkal erre a feladatra!

A felderítő/light combat feladatkörre jönnek a H145M ek, Hforce max kialkialakításban, nyílt titokként későbbi Spike integrációval betetőzve.
Ez meg kisebb, rejtőzködésre alkalmasabb, kevesebb holt térrel és nyugatEu s top technikával ellátva, harcra szerintem alkalmasabb mint a szállító BH felfegyerezve AH ként.

Mi kell még??!

Egy ekkora országnak mint mi, ezzel sincs miért szégyenkezni!
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Politikailag és katonailag is jobb lépés lett volna a BH
Nem mondod...?!
Gyengébb felszereltséggel kevesebb helikopter, több pénzért,...csak hogy a nyelvünk sza.os legyen.
Semmivel sem lett volna jobb lépés. Kiállhatnál már ebből az amerikai ölelés erőltetéséből.

Nekem semmi bajom a Blackhawk-al, az aminek lennie kell, egy jó kif. katonai helikopter. Ha eleget költenek rá potens egy gép. De a szlovák példa is mutatja, sok pénzért is csak csupasz technikára futja, ráadásul még egy tucatra sem,...több érv is cáfolja a "miért lett volna jobb" teóriádat...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 425
44 141
113
1. Dedikált harci helikopter (de lehet, nem most). 2. Ami kell, az a lehető/elérhető legjobb, és legyen.
Egy Spike integrációs H-145M nél nekünk többre nem lehet szükségünk reálisan, véges a forrás, ki kell fizetni valamiből a Leo2A7 meg PzH2000, a jövőben beszerzendő légvédelem árát is.

Szerintem jól balanszolt beszerzést láthatunk eddig, nagyon is logikus, és jó helyen vannak a súlypontok.
Ismétlem, nem a világ pénze a miénk, és pl. a napokban sokat emlegetett Romániával szemben nálunk van rá esély hogy a bejelentett haderőfejlesztésünket ki is fogjuk tudni fizetni anélkül, hogy beleroppanna az ország gazdasága, ami azért nem hátrány.