[BIZTPOL] Közép-Európa (V4 országok)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 118
113
Belpol kerülendő, de a magyar külügyér a múlt héten az m1 hiradóban háborodott fel h a balkániak további intehrációját 2025-ig jegelni akarják.
Azon meg tényleg érdemes lenne elgondolkodni, miért akarnak többen is csatlakozni, ha mindenféle, tök értelmetlen feltételeknek kell megfelelni (pl. Az ország nevének megváltoztatása).
Azért akarnak megfelelési kényszerrel is akár csatlakozni a szervezethez, mert az előző vezető aki nem akart, az "véletlenül" korrupciós botrányba keveredett, és menekülnie kellett. Még olyan állítások is elhangzottak a szájából, hogy koncepciós per áldozata lett.
Ha engem aki egy megválasztott vezető helyett szeretnék utcáról választás nélkül hatalomba kerülni, megtámogatna egy külső erő azzal, hogy hírszerzési módszerekkel aktívan rádolgozik az ellenfelemre, s engem épít fel, majd tol be a helyére, a hatalomért cserében természetesen teljesíteném amit kér, hogy csatlakozzak hozzá.

Macedoniában mi történt pontosan én nem tudom, de az tény hogy a kelet szimpatizáns Gruevszkinek mennie kellett, és nyugatos csapat jött helyette.
Ha pl. sikerül megdönteni Venezuelában majd Maduro-t, s jön helyette egy az USA-ban előzetes tárgyalások után magát kikiáltó Guaido, akit amerikai bankok pénzelnek már most, szerinted elképzelhetetlen az hogy hirtelen meghívja mondjuk saját magukhoz a most még ellenségként kezelt amerikaiakat?
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 085
60 171
113
"Amúgy" te tévedsz, a nato nem vsz. Azért vettek fel mert kérelmeztük, (meg nyilván nekik is a tagságunk volt az érdekük). A "nem engednék el a kezünket" szerinted a gyakorlatban hogyan működne, megszállás, bombázás, kormánydöntés?
A Varsói Szerződés alapítói között voltunk. Kötelező önkéntességgel.
56-ban, egy évvel később, már ki akartunk szállni. Nem lehetett. 68-ban a csehszlovákok akartak kiszállni, azt se lehetett, mi se hagytuk ebben őket.
91-ben nagy boldogan, Budapesten közösen felmondtuk az egészet.

Ezzel szemben a NATO kezet nyújtott felénk és tett egy olyan "visszautasíthatatlan" ajánlatot, amiről mi nagy naívan azt hittük, hogy a fene nagy instabilitásban vergődő orosz medve elleni védernyő számunkra.
Holott nem volt más, mint cseberből vederbe helyzet.
Magyaroszág kompország. Felvonulási terület vagyunk a Nyugat, elsősorban az USA számára a Balkán (Szerbia) és Ukrajna irányába. Ezek a tradícionális orosz befolyási övezetek, melyektől az USA még a hidegháborúból visszamaradt Brzezinski-féle doktrina alapján igyekszik elszigetelni Moszkvát.
Ha mi nem volnánk NATO-tagok, akkor ez a struktúra itt erősen foghijas lenne.
Hasonlóan konfrontatív zóna még a Baltikum, görög-török szembenállás, illetve az oroszok és németek között lakó Lengyelország. És most ezért gyújtották fel Ukrajnát is.
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 546
4 690
113
Mi van? Teljesen értelmetlen amit írsz.
USA
Ez a megállapodás senki másnak nem szólt.

És ha kibontod mélységében, akkor jelenleg a németek hatalmi súlyát növeli egy ilyen megállapodás, hiszen a nagy játékosok körében mindenki atomhatalom.
Németország és Japán nyilván bármikor azzá válhatna, de egyenlőre tartják magukat a II.VH utáni status quo-hoz.
Viszont így erősebb fellépése lehet világszinten. De ez nem változtat azon, hogy ez elsősorban az USA-nak szól, szerintem.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

Halfdan

Well-Known Member
2019. január 9.
2 030
2 707
113
A Varsói Szerződés alapítói között voltunk. Kötelező önkéntességgel.
56-ban, egy évvel később, már ki akartunk szállni. Nem lehetett. 68-ban a csehszlovákok akartak kiszállni, azt se lehetett, mi se hagytuk ebben őket.
91-ben nagy boldogan, Budapesten közösen felmondtuk az egészet.

Ezzel szemben a NATO kezet nyújtott felénk és tett egy olyan "visszautasíthatatlan" ajánlatot, amiről mi nagy naívan azt hittük, hogy a fene nagy instabilitásban vergődő orosz medve elleni védernyő számunkra.
Holott nem volt más, mint cseberből vederbe helyzet.
Magyaroszág kompország. Felvonulási terület vagyunk a Nyugat, elsősorban az USA számára a Balkán (Szerbia) és Ukrajna irányába. Ezek a tradícionális orosz befolyási övezetek, melyektől az USA még a hidegháborúból visszamaradt Brzezinski-féle doktrina alapján igyekszik elszigetelni Moszkvát.
Ha mi nem volnánk NATO-tagok, akkor ez a struktúra itt erősen foghijas lenne.
Hasonlóan konfrontatív zóna még a Baltikum, görög-török szembenállás, illetve az oroszok és németek között lakó Lengyelország. És most ezért gyújtották fel Ukrajnát is.

Jelentős részben egyet értek veled, csak máshogy értelmezem. A vsz-be kötelező volt belépni, a nato csatlakozást meg, a történelmi jellegű oroszfóbia miatt magunknak köszönhetjûk (minden előnyével és hátrányával). Az eu csatlakozás meg a várt életszínvonal miatt történt nálunk és a többi közép-európai államnál is.
 

Halfdan

Well-Known Member
2019. január 9.
2 030
2 707
113
Azért akarnak megfelelési kényszerrel is akár csatlakozni a szervezethez, mert az előző vezető aki nem akart, az "véletlenül" korrupciós botrányba keveredett, és menekülnie kellett. Még olyan állítások is elhangzottak a szájából, hogy koncepciós per áldozata lett.
Ha engem aki egy megválasztott vezető helyett szeretnék utcáról választás nélkül hatalomba kerülni, megtámogatna egy külső erő azzal, hogy hírszerzési módszerekkel aktívan rádolgozik az ellenfelemre, s engem épít fel, majd tol be a helyére, a hatalomért cserében természetesen teljesíteném amit kér, hogy csatlakozzak hozzá.

Macedoniában mi történt pontosan én nem tudom, de az tény hogy a kelet szimpatizáns Gruevszkinek mennie kellett, és nyugatos csapat jött helyette.
Ha pl. sikerül megdönteni Venezuelában majd Maduro-t, s jön helyette egy az USA-ban előzetes tárgyalások után magát kikiáltó Guaido, akit amerikai bankok pénzelnek már most, szerinted elképzelhetetlen az hogy hirtelen meghívja mondjuk saját magukhoz a most még ellenségként kezelt amerikaiakat?

Egyetemista koromban, udvaroltam Beregszászra, úgyhogy megalapozott véleményem szerint, ott amilyen állapotok vannak, nem kell sem cia, sem az oroszok, hogy az emberek az utcára menjenek! Venezuelában nem voltam, de amit tudok róla detto. A balkánon (előìtéletes vagyok) nincs olyan politikus, akire ne lehetne ráhúzni a vizes lepedőt!
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55 and zsolti

plushun

Well-Known Member
2014. augusztus 26.
6 421
17 561
113
Jelentős részben egyet értek veled, csak máshogy értelmezem. A vsz-be kötelező volt belépni, a nato csatlakozást meg, a történelmi jellegű oroszfóbia miatt magunknak köszönhetjûk (minden előnyével és hátrányával). Az eu csatlakozás meg a várt életszínvonal miatt történt nálunk és a többi közép-európai államnál is.
Semmi köze nem volt az orosz fóbiához. Pláne nem 1997-ben amikor a ruszkik segge kilógott a gatyájukból és akkor még jófiúnak számított a nyugat szemében. A NATO tagság egybe forrt az EU tagság megszerzésével, azt is mondhatnánk előfeltétele, előszobája. Azért az cseppet sem furcsa, hogy a Szovjetunió megszűnt, a VSZ feloszlott, de egy olyan katonai szövetség ami pont a ruszkik és csatlós államaik ellen jött létre anno még mindig létezik?
 

Halfdan

Well-Known Member
2019. január 9.
2 030
2 707
113
Nincs olyan,hogy kilépsz addig nem jut el egyik sem. Csalnak,hazudnak,zsarolnak,ölnek.Vagy bomlik az egész vagy egy háború ír felül mindent.

Valóban zsarolnak! Pl a hh alatt kereken megzsarolták ny-európát, ha nem a mi kaliberûnket (308win) veszitek át, adott esetben nem tudunk ellátni titeket. Át is vette mindenki, pedig tudott dolog, messze nem ez a legalkalmasabb. Erre utaltam, hogy viselni kell a következményeket. Ha ki tudod váltani a seregüket, meg a technikáját, akkor el tudod kûldeni őket, ennek hiányában szájkarate az usa ellenesség.(valójában én sem òrülök, hogy itt vannak, csak mint kissebbik rosszat elviselem).
 

Halfdan

Well-Known Member
2019. január 9.
2 030
2 707
113
Semmi köze nem volt az orosz fóbiához. Pláne nem 1997-ben amikor a ruszkik segge kilógott a gatyájukból és akkor még jófiúnak számított a nyugat szemében. A NATO tagság egybe forrt az EU tagság megszerzésével, azt is mondhatnánk előfeltétele, előszobája. Azért az cseppet sem furcsa, hogy a Szovjetunió megszűnt, a VSZ feloszlott, de egy olyan katonai szövetség ami pont a ruszkik és csatlós államaik ellen jött létre anno még mindig létezik?

Végül is valaki megynyerte a hidegháborút.
Azon meg el lehetne gondolkodni, h az egyik szövetségbøl kifelé igyekezett mindenki, a másikhoz meg csatlakozni szeretnének, akkor melyik a sikeresebb!
 

plushun

Well-Known Member
2014. augusztus 26.
6 421
17 561
113
Végül is valaki megynyerte a hidegháborút.
Azon meg el lehetne gondolkodni, h az egyik szövetségbøl kifelé igyekezett mindenki, a másikhoz meg csatlakozni szeretnének, akkor melyik a sikeresebb!
A kérdést látom nem sikerült értelmezni, de annyi baj legyen.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 085
60 171
113
Azon meg el lehetne gondolkodni, h az egyik szövetségbøl kifelé igyekezett mindenki, a másikhoz meg csatlakozni szeretnének, akkor melyik a sikeresebb!
Itt van a kutya elásva. Volt-e más lehetőségünk a 90-es években, mint csatlakozni szeretni? Mertük volna nem szeretni a dolgot. Fogalmazzunk úgy, a "NATO interoperábilitás" egy olyan vágunk volt, amit kívülről elvártak. Hogy is fogalmazzak... a NATO kijelölte az önkénteseket. :)
 
  • Tetszik
Reactions: sandman and fip7

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 118
113
Egyetemista koromban, udvaroltam Beregszászra, úgyhogy megalapozott véleményem szerint, ott amilyen állapotok vannak, nem kell sem cia, sem az oroszok, hogy az emberek az utcára menjenek! Venezuelában nem voltam, de amit tudok róla detto. A balkánon (előìtéletes vagyok) nincs olyan politikus, akire ne lehetne ráhúzni a vizes lepedőt!
Persze hogy nem kell oda CIA, sem az oroszok hogy elégedetlenség legyen Ukrajnában, de ha mondjuk felteszem valakik belelőnek először a tüntető tömegbe, majd a karhatalom szerepét ellátó BERKUT-ba, az azért sokat vadíthat hirtelen egy egyébként már hónapok óta viszonylag békés jogos népharagon...

Tessék átmenni Ukrajnába MOST, és nézz körbe, mennyivel lett jobb az élet hogy már évek óta győzött a forradalom, és beköszöntött a kánaán Poroschenko miatt.
Látod a csodát, látod a gazdagságot, látod hogy megérte?
Nem kell válaszolni.

A balkánon sanszosan ninsc olyan politikus így van, akire ne lehetne ráhúzni a vizes lepedőt. Mégis egy orosz pártinak kell menekülni(biztos hogy volt alapja a vádak jó részének amiket kapott, Gruevszki sem szent, fix), de akik most vannak helyette, csak azért nem hallasz róluk semmit mert a jó gazdát szolgálják, és a helyes irányba menetelnek(NATO).

Így remélem picit árnyaltabb a kép már számodra is.
 
  • Tetszik
Reactions: dragonette

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 118
113
USA
Ez a megállapodás senki másnak nem szólt.

És ha kibontod mélységében, akkor jelenleg a németek hatalmi súlyát növeli egy ilyen megállapodás, hiszen a nagy játékosok körében mindenki atomhatalom.
Németország és Japán nyilván bármikor azzá válhatna, de egyenlőre tartják magukat a II.VH utáni status quo-hoz.
Viszont így erősebb fellépése lehet világszinten. De ez nem változtat azon, hogy ez elsősorban az USA-nak szól, szerintem.
Szerintem is nekik szól.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 731
80 565
113
Végül is valaki megynyerte a hidegháborút.
Azon meg el lehetne gondolkodni, h az egyik szövetségbøl kifelé igyekezett mindenki, a másikhoz meg csatlakozni szeretnének, akkor melyik a sikeresebb!

Elég mosolygós számomra a "világnézeted". Megértem, hogy az egyszerü átlagember úgy látja a dolgokat mint te, de Tanuld meg, hogy nincs olyan, hogy egy ország valamit önként tesz meg-főleg jelentéktelen kis országok. Montenegró és Észak Macedónia NATO csatlakozása sem volt önkéntes alapon. Két dolog van. Vagy érted a politikai stratégiát- a háttérjátszámákat vagy nem. Jugoszlávia szétverése előre megtervezett lépés volt. Lássuk rendelkezel-e stratégiai-elemző gondolkodással: Koszovó, Macedónia, Montenegró , mi a közös bennük?

Egy ajánlott olvasmányó:

A Brünni(Brno-Morvaország fővárosa) Masaryk Egyetem (politológia kar) egyik hallgatójának Bc(BSc) munkája(segítettem infókkal): Magyar nyelvre fordítva: "Az albán szervezett bünözés az ún. "Nagy Albánia területén"

https://diplomovka.sme.sk/zdroj/3277.pdf
 

empontipont

Well-Known Member
2015. augusztus 17.
717
2 607
93
Itt van a kutya elásva. Volt-e más lehetőségünk a 90-es években, mint csatlakozni szeretni? Mertük volna nem szeretni a dolgot. Fogalmazzunk úgy, a "NATO interoperábilitás" egy olyan vágunk volt, amit kívülről elvártak. Hogy is fogalmazzak... a NATO kijelölte az önkénteseket. :)
Emlékszem, hogy bevallottan több mint 100 millió Ft volt a népszavazás előtt a NATO tagság propagálására.
Az ellenérvek elmondására egy fillér sem.
A nép meg azt gondolta amit kellett és megszavazták.
Ha felmerül, hogy kell -e amcsi bázis nekünk ,annak a propagálására is lesz pénz és politikai akarat. Szóval a polgárok azt is meg fogják szavazni . Aki ellene beszél majd, arról kiderült,hogy orosz ügynök ,de minimum lúzer aki beszopta az orosz propagandpropagandát .
Szóval ha az amcsik tényleg akarják ,hogy legyen itt bázisUK, akkor lesz!
Mi max abban dönthetünk, hogy izomból répáznak meg ,vagy egy fél nejlon harisnyáért magunk tesszük szét a lábunk.
Az igazi kérdés az ,hogy az amik fölfogták ,hogy megnyerhető korlátozott európai háború nem lehet? Mert vagy korlátozott, vagy nem megnyerhető az USA számára .
Ha fölfogták ,akkor csak szájkarate lesz ,és nem sok vizet zavar egy amcsi bázis nalunk .Max a büszkeségünk vész oda . De meg az sem ,hisz beadják a magyar polgároknak, hogy ez tök jó nekik .
Ha viszont mégis neki mennek a ruszkiknak (totális atom), akkor is nagyjából mindegy, hogy van itt amcsi bázis vagy sem .
 
  • Tetszik
Reactions: dragonette

empontipont

Well-Known Member
2015. augusztus 17.
717
2 607
93
Dehogy ússzuk meg faszán. Rábaszunk de nagyon csúnyán, csak nem annyira mint ha van/több van.
Hú de jó, csak egyszer rúgtak tökön ?
Nem azonnal patkolsz el, hanem egy két ev múlva ? Azon vitatkozunk, hogy tudsz - e csinálni kétfejü gyereket mielőtt kinyiffansz?
Maradjunk annyiban, hogy ne legyen ilyen.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 118
113
Hú de jó, csak egyszer rúgtak tökön ?
Nem azonnal patkolsz el, hanem egy két ev múlva ? Azon vitatkozunk, hogy tudsz - e csinálni kétfejü gyereket mielőtt kinyiffansz?
Maradjunk annyiban, hogy ne legyen ilyen.
Ne így legyen.
Ezzel együtt mindig van lejjebb. Szerintem nem jó ómen ha direktben célpontot csinálunk magunkból. Meg aztán a franc tudja hogy lesz e totális atomháború, vagy néhány oda vissza váltás után hirtelen megokosodik mindenki, ha a térségben lerendezik egymás bázisát/bázisait kölcsönösségi alapon?

Szerinted jó ötlet ha azok közül mondjuk itt van egy/több?

Szerintem nem.
 
  • Tetszik
Reactions: ghostface

Littlejohn

Well-Known Member
2010. április 20.
3 478
14 750
113
Ha elsődleges célpontok vagyunk, akkor nekünk kaput. Ha nem, akkor lutri, de akkor is kaput, mert mindenki oda akar majd menni, ahol túl lehet élni. Na, az lesz az igazi migráció. Ha a Kárpát-medence nem kap közvetlen nukit, akkor van esély a túlélésre, de csak arra...
 
  • Tetszik
Reactions: dragonette