[HUN] Légvédelmi eszközök beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
@Hpasp
Erről a SkyCeptorról tudsz nekünk mondani valamit légyszi? Az ok hogy az izraeli Stunneren alapul és hogy elvileg olcsóbb mint a PAC3-MSE
Lehet tudni kb hány % költségmegtakarítással számolnak? Valamint olvastm itt egy érdekes dolgot:
https://www.army-technology.com/projects/stunner-terminal-missile-defence-interceptor-israel/

"The missile can change the path and retarget automatically or by command. The missile is controlled completely by aerodynamics. It features two sets of four movable wings controlled by motor which is controlled by guidance electronic unit in the front section. The third set of wings is fixed, and acts as aft wings."

Ez az akarja jelenteni hogy az ütközés végstádiumában ebben a rakétában nem a rakéta elejében lévő 2. motor végzi a szükséges irányváltást (mint mondjuk a PAC 3-nál, vagy Asternél) hanem terelőlapokkal történik mindez? Bocsi a nem helyes terminus technikusért remélem azért érthető a kérdés.
Ami videókat láttam az alapján nekem kb ez jön le. Ez árban kb mennyi spórolást jelent?
Köszi!
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
A nagy hatótávú ballisztikus rakéták elleni tevékenységet nem kellene a NATOra bízni? Mi van, ha a nekünk szántat Szlovákia fölött kell lelőni egy Romániából indított Patriottal?
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 042
73 526
113
Nocsak...hogy mik vannak...

"Today Lockheed Martin, Diehl Defence and Saab announced the Falcon™ air defense weapon system as the short and medium-range air defense solution for current and emerging threats.

Falcon integrates Diehl's 40-kilometer range Infra-Red Imaging System Tail/Thrust Vector-Controlled (IRIS-T) SLM interceptor and vertical launcher, Saab's 360-degree AESA Giraffe 4A radar through Lockheed Martin's flexible SkyKeeper command and control battle manager. Falcon's open architecture allows the system to easily integrate into any air operations center. "



1
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 042
73 526
113
És @Szittya korábban egy kis-közepes hatótávú rendszert emlegetett amiben van amerikai vonatkozás. És most beszéltünk a svédekkel is.:rolleyes::)

És a nagy amerikai repülőgépgyártót is talán rá lehetne venni, hogy a megrendelésért cserébe gyártson valamihez valamilyen alkatrészt Magyarországon...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 533
44 985
113
És a nagy amerikai repülőgépgyártót is talán rá lehetne venni, hogy a megrendelésért cserébe gyártson valamihez valamilyen alkatrészt Magyarországon...
Egyfelől örülnék ennek, nagyon, mert a mi igényeinknek és lehetőségeinknek szerintem tökéletesen megfelelne.
Másfelől a MEADS-ot azért sajnálnám, az odabaszós egy cucc, ettől több lett volna :D :(.
 

Centurio

Well-Known Member
2018. december 10.
438
1 133
93
És a nagy amerikai repülőgépgyártót is talán rá lehetne venni, hogy a megrendelésért cserébe gyártson valamihez valamilyen alkatrészt Magyarországon...
Lassan összeáll a kép.:) Már csak az a kérdés mit akarnak még eladni nekünk az amerikaiak? Mostanában eléggé belengették az ABM képességet és mintha @Szittya is írt volna valami ilyesmit.:rolleyes:;)
 

ruszkik.haza

Well-Known Member
2017. március 19.
524
1 670
93
Emberek, ajánlom mindenki figyelmébe @Szittya korábbi kommentjeit. Ezek alapján tessék találgatni, hogy mi lesz.;)

"Mar soszegeztem az elejen :) azt hogy mijen legvedelmi rendszert veszunk mar reg el van dontve /a bejelentes elott allunk./ az amiktol objektum/terulet vedelemre veszunk tovabbi valamit... De ezt is nyilatkozzak es nyilatkoztak csak sokan tobbet akarnak belelatni. /es igen a tervezett mar regota kivalasztott rendszernek is lessz koze amerikahoz./ ahogy valoszinuleg az amiktol beszerzett rendszernek is.!/ nemegy rendszer lessz beszerezve.

Annyit mondok hogy van ami mar biztos /ami bejelenrtes elott all./ es van ami bizonytalan /amit az amik most ajanlottak.../hogy ez csupan objektumvedelem lessz /pl stingerek automata alvanyon 8 db./vagy valami komolyabb ami balisztikus raketak elfogasara is alkalmas/ azon mullik hogy a mar fixalt rendszerhez /lehet e ballisztikus raketak elleni vedelmet kerni vagy sem./... :) jol meg mondtam hogy nem mondtam semmitsem :) /nem ismerem a legvedelmi rendszerek parametereit sajna. Igy en is csak tippelek hogy most mi is hogy is lessz /vegulis sok minden keresztbe letthuzva...vagy nem.../ de valami az biztos...

Mondtak igazabol mindent kis-kozepes-anti ballisztikus- teljes orszagot lefedo - objektum vedelmi :) /ami fix nem egy rendszerrol van szo./azt tudom hogy amit terveztek az is kotodik usa hoz + ez a latogatassal meg valami bekerul az melle /mert az nem eleg./hogy ez most milyen kategoria lessz szerintem meg csak most dontenek rolla.../ egy biztos nem az a kategoria lessz ami mar fix. /es aztudtommal a kis-kozepes./"

Azt biztos nem engednék egy NATO tagnak, hogy SZ-300/400-at szerezzünk be.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 338
54 921
113
Görögök azért vettek egy-két dolgot keletről, NATO tagság ide vagy oda. De most mi biztos nem veszünk orosz technikát, érthető okokból. :)
 
  • Tetszik
Reactions: Centurio

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 042
73 526
113
Sivatagba jó, amikor homok vihar van, akkor úgysem repkednek a célok, de nálunk maximum csak kiegészítő cuccnak lenne jó, mert felhős időben, és ködben is reménytelen.
:oops:

Nyilván a papír mindent elbír és a marketinges sem a hátrányokat hangoztatja....

"A medium-range variant of the IRIS-T-SL short-range imaging IR-guided SAM - itself a derivative of the IRIS-T air-to-air missile - the IRIS-T-SLM interceptor is an all-weather, IR terminal homing effector. The interceptor is equipped with data link that transmits target information from the ground radar to the missile, and a high-explosive fragmentation warhead with an impact/active radar proximity fuze detonation system."
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti
T

Törölt tag 1945

Guest
@Hpasp
Erről a SkyCeptorról tudsz nekünk mondani valamit légyszi? Az ok hogy az izraeli Stunneren alapul és hogy elvileg olcsóbb mint a PAC3-MSE
Lehet tudni kb hány % költségmegtakarítással számolnak? Valamint olvastm itt egy érdekes dolgot:
https://www.army-technology.com/projects/stunner-terminal-missile-defence-interceptor-israel/

"The missile can change the path and retarget automatically or by command. The missile is controlled completely by aerodynamics. It features two sets of four movable wings controlled by motor which is controlled by guidance electronic unit in the front section. The third set of wings is fixed, and acts as aft wings."

Ez az akarja jelenteni hogy az ütközés végstádiumában ebben a rakétában nem a rakéta elejében lévő 2. motor végzi a szükséges irányváltást (mint mondjuk a PAC 3-nál, vagy Asternél) hanem terelőlapokkal történik mindez? Bocsi a nem helyes terminus technikusért remélem azért érthető a kérdés.
Ami videókat láttam az alapján nekem kb ez jön le. Ez árban kb mennyi spórolást jelent?
Köszi!

Egyrészt HTÖ 418-419. oldal.
Másrészt nem sok jót, ahogy elnézem manapság az Izraeli-Lengyel viszonyt...
:eek:
 
  • Tetszik
Reactions: Shadow