[HUN] Légvédelmi eszközök beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 116
113
A Mistral a jelenlegi felállásban még ha képességeiben hasonló is, a kezelő nyitott platón való kiszolgáltatottsága nettó hülyeség.
Az időjárás elleni védelem, esetleges ABV képesség szerintem elvárás lenne egy XXI. századi fegyverrendszerrel szemben.
Ezen kívül kétségeim vannak a harckész állapot elérésnek időszükségletében is.
Egy Strela esetében az MT-LB hordozójármű még kétéltű is volt. Tehát bár hiszek a Mistralban, de valami korszerűbb zárt, mobil kilövőállást nagyon is igényelne.

Amúgy ha benne vagy a témában, akkor kérdés: A Mistralhoz nincs valami zárt, mobil Stingerhez, vagy Strelához hasonló hordozóplatform?
4l-image.jpg
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 116
113
Van valami leírása, neve bármi? Nagyon tetszik a cucc! :rolleyes:

Így a Stinger valóban értelmetlen, hacsak nem a klasszikus MANPAD funkcióról beszélünk.
De a klasszikus MANPAD funkció hiányzik nekünk, de nagyon. Azt kell megnézni, hogy jelenleg mennyi ilyen kategóriás eszközzel lelőtt harci gép és helikopter van pl. Szíriában, én ha jól emlékszem szedtek le ilyennel egy raklap helikoptert Afganisztánban is.
Ez az a kategória ami mindenhol ott tud lenni, ezért a legfontosabb.
 
K

kamm

Guest
Nos mint egy párszor én megint @Szittya kommentjeiből indulok ki. Azt mondta két rendszer lesz, mindkettőhöz van köze az USA-nak és az egyik már fix, hogy jön. Szerintem az egyik a MEADS lesz (igaz, hogy nincs kész, de mintha valami olyasmit olvastam volna, hogy 2024-be állhat hadrendbe az új légvédelem. Ebben egyáltalán nem vagyok biztos, de nekem valami ilyesmi rémlik. Szóval így már talán nem is akkora baj, hogy nincs teljesen kész.) Amit meg most ajánlottak az amik az talán a NASAMS. Egyébként üdv a fórumon!;)

Koszi. :) Van errol a 2024-rol barmi nyilatkozat vagy nyom? En sehol nem lattam emlitve... mellesleg az 5 ev mulva lesz, eleg komolytalan lenne "varni" egy felkesz rendszerre.
Hmm, nem tudom, nekem @Szittya kommentje is spekulacionak tunik, tekintettel hogy meg nem is jart az illetekes parlamenti bizottsag elott a kerdes...

Ezt nem egészen értem. lérak rendszert most akarunk beszerezni nem 10-20 év múlva.
Ráadásul én csak annyit írtam, hogy Meads+nasams egyerre biztosan nem lesz, hiszen a Meads valójában az iris-t SLM-el egy "magában foglal egy nasams"-ot is

Igen, erre kerdeztem ra en is: egyreszt minden nyilatkozat kuszobon allo beszerzesrol szol (ie iden), masreszt erzekeltetik, hogy utana a leheto leggyorsabban hadrendbe is helyezik az uj rendszereket.
Atfogalmazva a kerdest: ha ABM is lesz es iden kell megrendelni, akkor a SAMP-T es a Patrioton kivul milyen mas kombo johet esetleg szoba?
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 116
113
Koszi. :) Van errol a 2024-rol barmi nyilatkozat vagy nyom? En sehol nem lattam emlitve... mellesleg az 5 ev mulva lesz, eleg komolytalan lenne "varni" egy felkesz rendszerre.
Hmm, nem tudom, nekem @Szittya kommentje is spekulacionak tunik, tekintettel hogy meg nem is jart az illetekes parlamenti bizottsag elott a kerdes...



Igen, erre kerdeztem ra en is: egyreszt minden nyilatkozat kuszobon allo beszerzesrol szol (ie iden), masreszt erzekeltetik, hogy utana a leheto leggyorsabban hadrendbe is helyezik az uj rendszereket.
Atfogalmazva a kerdest: ha ABM is lesz es iden kell megrendelni, akkor a SAMP-T es a Patrioton kivul milyen mas kombo johet esetleg szoba?
Meads.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 511
72 513
113
Koszi. :) Van errol a 2024-rol barmi nyilatkozat vagy nyom? En sehol nem lattam emlitve... mellesleg az 5 ev mulva lesz, eleg komolytalan lenne "varni" egy felkesz rendszerre.
Hmm, nem tudom, nekem @Szittya kommentje is spekulacionak tunik, tekintettel hogy meg nem is jart az illetekes parlamenti bizottsag elott a kerdes...



Igen, erre kerdeztem ra en is: egyreszt minden nyilatkozat kuszobon allo beszerzesrol szol (ie iden), masreszt erzekeltetik, hogy utana a leheto leggyorsabban hadrendbe is helyezik az uj rendszereket.
Atfogalmazva a kerdest: ha ABM is lesz es iden kell megrendelni, akkor a SAMP-T es a Patrioton kivul milyen mas kombo johet esetleg szoba?

A kuszobon allo beszerzes szerintem csak annyit jelent hogy alairjak vegre a szerzodest. Meg lesz vegre rendelve, de minden nagyobb beruhazasnal a teljesites kb. 2-5 ev. Lehet hogy meg volt a terv, el volt dontve mit vesznek, de ugy tunik hogy a NASAMS most bezavart. (Ez lenne az ara a DCA modositasnak?) Pompeo latogatasa utani heten volt a bizottsagi ules. Erdekes, hogy most senki sem szivarogtatott ki semmit.

A H145M is felkesz rendszer. Az A400M/KC390 is...
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 511
72 513
113
Azért ez nem igaz, a Gripen is sokmindent tud(na) használni, ha megfizeted az integrációját. A múltkor linkeltem, hogy a cseh Amraam-oknál is külön kellett fizetni az integrációért, mégsem volt félkész rendszer a Gripen. A HForce is hasonlóképp működik.

Akkor fogalmazzunk ugy hogy elegendo uzemeltetesi tapasztalattal nem rendelkezo rendszer? (Majd figyeljuk, hogy a szerbeknek a sajat fegyvereiket hogyan sikerul integraltatni.)
 
K

kamm

Guest
A kuszobon allo beszerzes szerintem csak annyit jelent hogy alairjak vegre a szerzodest. Meg lesz vegre rendelve, de minden nagyobb beruhazasnal a teljesites kb. 2-5 ev. Lehet hogy meg volt a terv, el volt dontve mit vesznek, de ugy tunik hogy a NASAMS most bezavart. (Ez lenne az ara a DCA modositasnak?) Pompeo latogatasa utani heten volt a bizottsagi ules. Erdekes, hogy most senki sem szivarogtatott ki semmit.

Ez nem harckocsi avagy repulo, Raketarendszereket, legalabbis ideat (US) pillanatok alatt (=par honap) le lehet gyartani, a raketakat meg jo sansszal amerikaiak szallitjak, akiknek raktaron ul, keszen. Mellesleg a tankrendelesnel is inkabb a magyar fizetesi kepesseg diktalhatta a 4-5 eves szalitast, ha lenne penz a KMW biztosan kepes lenne sokkal gyorsabban leszallitani.

A H145M is felkesz rendszer. Az A400M/KC390 is...

Dehogy felkesz a H145, mukodo helikop[ter, mukodo fegyverekkel stb, szolgal mar tobb helyen is. Szintugy az A400 is mukodik, tobb, mint 70 gep repul, az alapveto szallitogep funkciokat hibatlanul ellatja, szallit 30+ tonnat, leszall-felszall mindenfele terepen stb - attol, hogy folyamatosan fejlesztenek hozzajuk dolgokat, meg nem 'felkesz' ugy, mint a MEADS, ami meg hivatalosan sincs a kozeleben sem az elso rendszer leszallitasanak.
 

Centurio

Well-Known Member
2018. december 10.
438
1 133
93
Koszi. :) Van errol a 2024-rol barmi nyilatkozat vagy nyom? En sehol nem lattam emlitve... mellesleg az 5 ev mulva lesz, eleg komolytalan lenne "varni" egy felkesz rendszerre.
Hmm, nem tudom, nekem @Szittya kommentje is spekulacionak tunik, tekintettel hogy meg nem is jart az illetekes parlamenti bizottsag elott a kerdes...



Igen, erre kerdeztem ra en is: egyreszt minden nyilatkozat kuszobon allo beszerzesrol szol (ie iden), masreszt erzekeltetik, hogy utana a leheto leggyorsabban hadrendbe is helyezik az uj rendszereket.
Atfogalmazva a kerdest: ha ABM is lesz es iden kell megrendelni, akkor a SAMP-T es a Patrioton kivul milyen mas kombo johet esetleg szoba?
Amikor vilt a nagy Pompeos őrület akkor mintha az egyik cikk ilyet írt volna, de már gőzöm nincs melyik.:)
De az is lehet, hogy a 2024 valami teljesen más dátum. Ezért írtam, hogy nem biztos. Csak nekem valami ilyesmi rémlett.;)
 

Centurio

Well-Known Member
2018. december 10.
438
1 133
93
A honvedelmi miniszter legutobbi HirtTV-s interjujabol, Benko konkretan az elso felevet jelolte meg, mint hataridot.
A szerződéskötésre igen. A leszállításra nem. A korábbi kommentedhez visszatérve amit most ajánlottak az amik az kerül a honvédelmi bizottság elé. Elvileg már van egy másik szerződés ami már csak bejelentésre vár. Én legalábbis így vettem ki @Szittya szavaiból.;)
 
K

kamm

Guest
A szerződéskötésre igen. A leszállításra nem. A korábbi kommentedhez visszatérve amit most ajánlottak az amik az kerül a honvédelmi bizottság elé. Elvileg már van egy másik szerződés ami már csak bejelentésre vár. Én legalábbis így vettem ki @Szittya szavaiból.;)

Nem veletlenul hasznaltam az "idei beszerzes" kifejezest, nem szallitast. ;) Ugyanakkor, ahogy mar irtam, legvedelmi rendszereket joval gyorsabban le lehet gyartani, mint mondjuk heavy artilleryt avagy MBTt, az ammo (missiles), ha amerikai, akkor szinte biztosan raktaron van. A trening ill hadrendbe allitas folyamata szint lenne legalabb 1-2 ev, az mondjuk biztos.