Haderő fejlesztési tippmix

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Crusader

Well-Known Member
2018. november 27.
751
2 016
93
Akkor én is tippelek:

1. A KUB-ok rakétáinak lejárt az ideje, tehát ezek cseréje prioritást fog élvezni, és szerintem NASAMS-II-t veszünk (persze max 1 századot, ami 12 indító), az alábbi okok miatt:
- Elég sokat tud, mobil, és a tudásához képest olcsó.
- Van 40 db AIM-120 AMRAAM rakétánk, amiket át lehet csoportosítani a rakétásokhoz (bár félek tőle, hogy Magyar szokás szerint majd közös lesz a raktár, és az lesz az indok, hogy nem kell már rakétát venni egyiknek sem, mert az 40 mindenre elég lesz). - Azért én még reménykedem abban, hogy rájönnek, hogy 1 század 12 indítójához igazából 72 db rakéta kellene, úgyhogy vesznek még ide 32 db újabb AMRAAM-ot, pl.: AIM-120C-7-et mint KATAR.

2. Ha valamiért nem hülyén oldjuk meg a NASAMS bevezetését és nem közös AMRAAM raktár lesz, akkor kell a Gripen-eknek új BVR rakéta (és amúgy is kell új IR rakéta is). Mivel eddig elvi szinten légi fölényünk volt a térségben, ha ebből valamit meg akarunk tartani, akkor kellenek új rakéták a Gripen-ekre, vagyis kell METEOR és kell IRIS-T, mindkettő egy hajszállal jobb lenne, mint a Román és Szlovák F-16-osko fegyverete (és a szükséges MS20 szoftvert már megkapták a Gripen-jeink).

3. MBT vonalon félek tőle, hogy mint a második világháborúban, megint feltaláljuk a "könnyű harckocsit" gondolok itt arra, hogy a svéd CV90-ből létezik 120-as löveggel szerelt változat, meg létezik rá ERA páncél, ez lesz a mi "könnyű harckocsink". (Lánctalpas is, védelem is van, tűzerő is van, így könnyű eladni a hozzá nem értőknek).
Ami még számításba jöhet MBT vonalon:
- Mivel a Német, Holland, ... használt Leo 2-ők elfogytak, esetleg a Svéd Strv-12 (Leo 2 Svéd változata), ami már 20 éve rendszerben van a Svédeknél (tehát már megérett egy modernizációra, de még használható) és a Svédek jóval többet gyártottak, mint amennyit használnak (lekonzerválva várakoznak).
- Esetleg Szerbektől M84 (erre nincs embargó, jobb, mint a T-72-eseink, de sokban hasonlít, ez is 3 fős, tehát nem kell bővíteni a kezelőket, ...).

4. Szerintem lesz önjáró tüzérség, de max. elővesszük a leállított Gvozdika-kat (elvileg ezek még nem lettek beolvasztva, csak kivonták őket 2004-ben) és a 144 db-ból egy századot el üzemeltetgetünk, mondván, hogy megint van képesség.
Mondjuk Szerb önjáró tüzérséget itt is olcsón be lehetne szerezni!!!
A D20-akat be kell olvasztani, szerintem veszünk is vagy 30 db vontatott 155-öst (azért ez nem egy horror összeg, már 2-3 millió USD-ből megvan egy új). Álmaimban abban reménykedem, hogy a döntéshozók itt nem fognak spórolni, mert igazából az M777 sem elérhetetlen horror árú!!!

5. Szerintem megmarandak a BTR-ek, de veszünk mutogatóba pár IFV-t (így megismerjük) a gyors reagálású különleges erőknek, a felderítőknek (Bornemisszásoknak lánctalpasat) és a missziókba (pl.: Kurdisztánba - azért a BTR-en még egy AK is képes szelőző jukakat csinálni.

6. Biztosan veszünk ATGM-eket: szerintem Carl Gustav biztos lesz és mellé Spike (vagy Szerb ATGM). Egyébként a Szerb ALAS rendszert nagyon szívesen látnám a tatai pct. rakétás zászlóaljnál.

7. Kellenek új radarok, remélem, hogy arra a megmaradt két réskitöltő századra nem fogják sajnálni a pénzt és Svéd Giraffe-okat vesznek (csak két század!!!)
Boldog vagyok, hogy nem lett igazad :D egyébként én sem mertem többet remélni mint te!
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 156
7 938
113
Hoppá :) az MBT bejött, SPG darabszám ok típus nem, UH nem. Eddig ki vezet?
Itt a jelenlegi állás (még nem tudom, hogy az Excel hogyan illeszthető be):
Név MBT IFV lánctalp IFV kerekes APC kerekes SPH ATGM AH UH
Típus db Típus db Típus db Típus db Típus db Típus db Típus db Típus db
MH Leopard 2A 56 PzH2000 24 H225M 16
andris.7 Altay 55 Bradley - - - BTR-80 upgr. - M109 - Spike - H145M - H225M -
fip7 Leopard 2A 60 Puma 60 Boxer - BTR-80 upgr. - Krab - Spike - Mi-24 marad - H145M 16
Azzurro T-72 upgrade 55 - - Boxer - BTR-80 upgr. - K9 - Javelin - Mi-24 marad - H225M 20
CLOVE_HUN Merkava 4 148 Namer 148 Patria 100 BTR-80 upgr. - Krab - Spike - Mi-24 marad - H145M -
Shadow Leopard 2A 60 Marder 125 - BTR-80 upgr. - Yavuz - Mizrak - Mi-24 marad - H215M 20
Pista Altay 60 Tulpar 60 Boxer - BTR-80 upgr. - Eva - Spike - Mi-24 marad - H225M 20
ZsoltHun Leopard 2A - Marder - Boxer - - - PzH2000 - Javelin - AH-1Z - NH-90 -
Abrams - Bradley - Stryker - - - M109 - Javelin - AH-1Z - UH-1Y -
alali77 CV90120-T 60 CV90 60 - - BTR-80 upgr. 300 M109 36 MILAN 50 - Mi-17 15
fedett_mókus K2 60 K21 - - - BTR-80 upgr. - M109 - Javelin - Mi-24 marad - H225M 20
Leopard 2A 60 - - - - - - Krab - - - - - - -
tomcat1 K2 250 CV90 150 - - Piranha 450 Svéd 60 - - Kínai 14 NH-90 18
Masztiff EMBT 120 Lynx 88 Boxer 88 Boxer 88 PzH2000 24 Carl Gustav - ATAK 12 H225M 20
olap Leopard 2A 40 - - Boxer 120 BTR-80 upgr. - Boxer 155 24 Spike 50 Mi-24 marad - - 0
Nagy Csaba T-72 upgrade 40 0 Patria BTR-80 upgr. - Dana 22 CG+SpikeLR - - - - -
galland K2 50 - - Boxer 85 BTR-80 upgr. - V4-ből - Javelin - ATAK 20 H225M -
imike M84 - szerb - - BTR-80 upgr. - - - CG+SpikeLR - - - - -
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 791
12 124
113
2026 végén szerintem valahogy igy nézhetne ki a dolog:

MBT: KMW-től összesen 88db új Leopard 2 A7+, kb. 40db felújított T-72, 12 használt Leopard 2 A4(lehet ekkorra már felújított A6-ra?)

IFV lánctalp: ennél a fegyvernemnél szerintem hajlandóak lesznek kipengetni a milliárdokat a Pumákért - 200db körül

IFV kerekes: nem lesz

APC kerekes: Még marad egy darabig a BTR, Később gondolom valamelyik KMW termék(Boxer)

SPH: KMW-től összesen 48 új. PzH 2000

ATGM: CG M4

AH: nem a legfőbb prioritás, ha lesz akkor gondolom Airbus termék - Tiger, 10db körül

UH: H145M-ből és H225M-ből többet nem veszünk(egyelőre)

Vadászgépek: marad a 14 Gripen, itt ha kell szerintem levegő levegő rakétákat vehetnek hogy megmaradjon a légi fölény az F16-osokkal szemben

Légvédelem: Aster 30

Amerikától nem tudom hogy mit veszünk...
Nem akarom összeszámolni hogy ez mennyibe kerülhet összesen :D
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 590
5 196
113
2026 végén szerintem valahogy igy nézhetne ki a dolog:

MBT: KMW-től összesen 88db új Leopard 2 A7+, kb. 40db felújított T-72, 12 használt Leopard 2 A4(lehet ekkorra már felújított A6-ra?)

IFV lánctalp: ennél a fegyvernemnél szerintem hajlandóak lesznek kipengetni a milliárdokat a Pumákért - 200db körül

IFV kerekes: nem lesz

APC kerekes: Még marad egy darabig a BTR, Később gondolom valamelyik KMW termék(Boxer)

SPH: KMW-től összesen 48 új. PzH 2000

ATGM: CG M4

AH: nem a legfőbb prioritás, ha lesz akkor gondolom Airbus termék - Tiger, 10db körül

UH: H145M-ből és H225M-ből többet nem veszünk(egyelőre)

Vadászgépek: marad a 14 Gripen, itt ha kell szerintem levegő levegő rakétákat vehetnek hogy megmaradjon a légi fölény az F16-osokkal szemben

Légvédelem: Aster 30

Amerikától nem tudom hogy mit veszünk...
Nem akarom összeszámolni hogy ez mennyibe kerülhet összesen :D

2026-ig nem lesz duplázás Leo-ból, Pz-ből, az biztos, kell másra nagyon sok pénz. IFV-ből én 200darabnál kevesebbre tippelnék. A Carl Gustav nem ATGM.
 
  • Tetszik
Reactions: anonim999

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 616
113
Amerikától veszünk 120-as aknavetőt, esetleg valami harctéri lövészpuska licenszét. Az utóbbi időben viszont nagyon európai vonalra húzunk, szóval valószínű ezeket sem vesszük, mert mind a kettőnek van európai megfelelője is.
Ami játszhat még az a lérak, rakéta sorozatvető és atgm, de ezekből is van európai vagy európához közeli.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 791
12 124
113
Kérdés hogy a HIMARS-ot bírnánk-e etetni(kellene-e egyáltalán?), azért nem is írtam alapból.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 616
113
Kérdés hogy a HIMARS-ot bírnánk-e etetni(kellene-e egyáltalán?), azért nem is írtam alapból.
Nem feltétlenül a himars-ra gondoltam hanem lehet az m270 is, a wiki szerint van hozzá 70km-es rakéta is, ami elég lenne és a bm21-nél nagyobb a lőtávja.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 455
113
2026 végén szerintem valahogy igy nézhetne ki a dolog:

MBT: KMW-től összesen 88db új Leopard 2 A7+, kb. 40db felújított T-72, 12 használt Leopard 2 A4(lehet ekkorra már felújított A6-ra?)

IFV lánctalp: ennél a fegyvernemnél szerintem hajlandóak lesznek kipengetni a milliárdokat a Pumákért - 200db körül

IFV kerekes: nem lesz

APC kerekes: Még marad egy darabig a BTR, Később gondolom valamelyik KMW termék(Boxer)

SPH: KMW-től összesen 48 új. PzH 2000

ATGM: CG M4

AH: nem a legfőbb prioritás, ha lesz akkor gondolom Airbus termék - Tiger, 10db körül

UH: H145M-ből és H225M-ből többet nem veszünk(egyelőre)

Vadászgépek: marad a 14 Gripen, itt ha kell szerintem levegő levegő rakétákat vehetnek hogy megmaradjon a légi fölény az F16-osokkal szemben

Légvédelem: Aster 30

Amerikától nem tudom hogy mit veszünk...
Nem akarom összeszámolni hogy ez mennyibe kerülhet összesen :D
Bár már ilyenkor csalás beszállni, de valami hasonló tippjeim vannak nekem is.
MBT letudva, annyiban lehet még változás, hogy az első 44db A7+ rendszerbe állása után a bérelt 12 A4-et megtartjuk kiegészítjük zászlóalj szintre, és ugradeltetjük A7+-ra.
Ahogy a másik fórumban is írtam, szerintem IFV/APC ügyben a lánctalpas platform megmarad a nehéz dandárba, a debreceni viszont szerintem kerekeseket fog kapni.
Szerintem ott pedig a Patria/Rosomak lesz a befutó viszont Lance (Rheinmetall) toronnyal, és RM C4I rendszerrel
Ha forrással nem bírjuk, akkor minden 2. sima APC lesz valami kisebb fegyverzettel. (RM automata "torony")
Ha "pénz nem számít" eset van, akkor a Boxer termékskála
Federítők, támogatók: Fennek platform
MRAP, utility: Talán Komondor, de csak alapos, roncsolásos tesztelés után
PzH 2000-ből szerintem is érkezni fog még. Rakétatüzérség nem lesz.
ATGM szerintem letudva (CG M4), annyival kiegészítve, hogy mivel a Lance tornyon a Spike lett alapból csatolva, ezért ezeket fel tudjuk más platformra is tenni: Fennek, kézi?
csapat AA: Fennek SWP
közepes AA: NASAMS.
AH szerintem nem lesz új, a H145M-re rá lesz bízva, és úgy általában meg fogunk állni a számokkal a helikopterek terén.
Szállító repülőknél szerintem nagyot húzunk: 3db A400M
Vadász: A mostani 14 Gripen megtartása akkor lesz meg, ha bővülni akarunk. Ha erre lesz pénz (mert igény az biztosan), akkor egy esetleges nagy felújítás és korszerűsítés után lesznek megtartva, és tovább bérelve. Ne felejtsük, hogy a mi gépeink tudtommal még eredeti A/B sárkányok, amiket a mi igényeink szerint alakítottak át. A felújításnak magában kell foglalnia a teljes fedélzeti elektronika korszerűsítését (E/F szintre hozását), és legkésőbb ekkor meg kell kapni az új svéd rakétákat. Ugyanakkor nem biztos, hogy nekünk szükségünk van az E/F széria mechanikai feljavítására (nagyobb tank, erősebb hajtómű, stb.). Esetleg, ha a sárkány nem bírna ki egy újabb 10 éves bérletet, akkor olcsón megkaphatjuk a mostanában levetett svéd C/D szériát, - hasonlóan az első konstrukcióhoz - ugyan úgy elektronikailag feljavítva (radar, fedélzeti rendszer, stb.).
Ha továbbra is csak 14 gépben gondolkozunk akkor újakat fogunk rendelni. Hogy milyet? Ez elsősorban az ártól fog függeni.
Jelenleg a F35A beszerzési ára meredeken esik. Ha a csomagajánlat kb. csak 30%-kal lesz drágább, mint a Gripen E/F, akkor azt fogjuk venni. Ha a Saab a piaci nyomásra tudja csökkenteni az árat, akkor viszont Gripen E/F.
Ha lesz is több gép, mint most, akkor is max. 2 század.
De ezek várhatóan már nem fognak a fórum alapvetésében lévő 2026-os dátumig leszállítódni.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 791
12 124
113
2026-ig nem lesz duplázás Leo-ból, Pz-ből, az biztos, kell másra nagyon sok pénz. IFV-ből én 200darabnál kevesebbre tippelnék. A Carl Gustav nem ATGM.

Bár már ilyenkor csalás beszállni, de valami hasonló tippjeim vannak nekem is.
MBT letudva, annyiban lehet még változás, hogy az első 44db A7+ rendszerbe állása után a bérelt 12 A4-et megtartjuk kiegészítjük zászlóalj szintre, és ugradeltetjük A7+-ra.
Ahogy a másik fórumban is írtam, szerintem IFV/APC ügyben a lánctalpas platform megmarad a nehéz dandárba, a debreceni viszont szerintem kerekeseket fog kapni.
Szerintem ott pedig a Patria/Rosomak lesz a befutó viszont Lance (Rheinmetall) toronnyal, és RM C4I rendszerrel
Ha forrással nem bírjuk, akkor minden 2. sima APC lesz valami kisebb fegyverzettel. (RM automata "torony")
Ha "pénz nem számít" eset van, akkor a Boxer termékskála
Federítők, támogatók: Fennek platform
MRAP, utility: Talán Komondor, de csak alapos, roncsolásos tesztelés után
PzH 2000-ből szerintem is érkezni fog még. Rakétatüzérség nem lesz.
ATGM szerintem letudva (CG M4), annyival kiegészítve, hogy mivel a Lance tornyon a Spike lett alapból csatolva, ezért ezeket fel tudjuk más platformra is tenni: Fennek, kézi?
csapat AA: Fennek SWP
közepes AA: NASAMS.
AH szerintem nem lesz új, a H145M-re rá lesz bízva, és úgy általában meg fogunk állni a számokkal a helikopterek terén.
Szállító repülőknél szerintem nagyot húzunk: 3db A400M
Vadász: A mostani 14 Gripen megtartása akkor lesz meg, ha bővülni akarunk. Ha erre lesz pénz (mert igény az biztosan), akkor egy esetleges nagy felújítás és korszerűsítés után lesznek megtartva, és tovább bérelve. Ne felejtsük, hogy a mi gépeink tudtommal még eredeti A/B sárkányok, amiket a mi igényeink szerint alakítottak át. A felújításnak magában kell foglalnia a teljes fedélzeti elektronika korszerűsítését (E/F szintre hozását), és legkésőbb ekkor meg kell kapni az új svéd rakétákat. Ugyanakkor nem biztos, hogy nekünk szükségünk van az E/F széria mechanikai feljavítására (nagyobb tank, erősebb hajtómű, stb.). Esetleg, ha a sárkány nem bírna ki egy újabb 10 éves bérletet, akkor olcsón megkaphatjuk a mostanában levetett svéd C/D szériát, - hasonlóan az első konstrukcióhoz - ugyan úgy elektronikailag feljavítva (radar, fedélzeti rendszer, stb.).
Ha továbbra is csak 14 gépben gondolkozunk akkor újakat fogunk rendelni. Hogy milyet? Ez elsősorban az ártól fog függeni.
Jelenleg a F35A beszerzési ára meredeken esik. Ha a csomagajánlat kb. csak 30%-kal lesz drágább, mint a Gripen E/F, akkor azt fogjuk venni. Ha a Saab a piaci nyomásra tudja csökkenteni az árat, akkor viszont Gripen E/F.
Ha lesz is több gép, mint most, akkor is max. 2 század.
De ezek várhatóan már nem fognak a fórum alapvetésében lévő 2026-os dátumig leszállítódni.

:cool:
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 846
113
Szerintem lesz Leopard 2A7,PzH2000,Cz fegyvercsalád,sok busz, meg airbus helikopterek.

Na mit nyertem?
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 791
12 124
113
Talán még nem csalás egy héttel a washingtoni találkozó előtt tippelni hogy mi is lehet majd az amerikai csomagban. Szerintem
  • NASAMS 2
  • MANPAD
  • szállítógépek
  • 1 század F-35
  • M777