A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 714
6 523
113
A meglátásom szerint 1 század gripen és egy század F-35 kellene nekünk! Azért ha vmilyen okból kifolyólag az USA megorrolna ránk és megtiltaná az f-35 repülését akkor még ott legyen a Gripenek amikből is az új e/f-et kellene vennünk majd! A c/d-t pedig árbeszámítással vissza adni a svédeknek!
Milyen árbeszámítással? Most is a svédeké csak béreljük.
Ez engem is érdekelne mert most vagy keversz valamit vagy én nem értem hirtelen a dolgot , a Grifeket csak béreljük , mit tudnának beszámítani?? Az eddigi lízingdíjat vagy mi???Az miért lenne jó nekik?
Másik , miért tiltaná be az F35-ösök repülését nekünk az USA?? Főleg ha csomagban érkezne mindkét század F35 , ha csak valami komoly műszaki hiba miatt nem kényszerülnek földre , nem hinném hogy ilyen megtörténhet itthon , ha meg igen akkor küldenek cseregépet ha műszaki hiba van amit nyilván itt nem lehet orvosolni ( mondjuk nem is hagynák szerintem hogy itt hozzá piszkáljanak , Lufthansa sem hagyta hogy megpiszkáljuk az itt ragadt A319-est)
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 290
33 918
113
Ar tekinteteben az f 35 azt kell mondani versenykepes termek. En azt mondom az lenne a logikus dontes reszunkrol. Ha a 4 ketulleses gripent megvennenk plusz melle meg egy ketulleses geppart. A tervezett sugarhajtasu kikepzogepeket is szinten 6 db ot. Igy kapnank egy 12 gepbol allo kikepzo szazadot amivel tudnank a kikepzeseket csinalni. /a gripen eleg jol miszerezett./ majd vennenk 12 db f 35 ost. Az f 35 fogadasanak keppesegerol az usa gondoskodik igy is ugy is. Tehat az uzemeltetoi hatter egy reszet igy is ugyis megkapnank /ennyivel is olcsobbra jonne ki a vege. De minden esetbe 12 gepes szazadba gondolkozva mindenkepp jol jarnank 5 gen kapcsan. Hisz nincs 2 ulleses valtozat igy alapbol kissebb a gepigeny es ugye meg csokkent szazaddal is potensebb mint barmely 4 genes 14 gepes szazad... /a pilotakepzes teren a horvatokat fix hogy kepeznenk hisz nekik se lessz ket ulleses vadasz. Es a katonai kapcsolatok elegge elorrehaladottak. /bolgar es szlovak pilotak kepzese is benne van a pakliba./de akar ketulleses f 16 osokat is vehetnenk akar a sivatagbol eleg ha muszerezetseg teren rendbe lenne ... Hisz kikepzesre kellene /ha a kornyeken az f 16 a meno./
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 290
33 918
113
2026 ra az alapk le lessznek teve. A MH koltsegvetese meg boven eleri a csucsot varhatoan. Penz tehat lessz. 2026 ba jar le a gripen szezodes a ketulleseseket a fentiek szerint rendeznem. Az ittmarado 4 gep kezdhetne legiremdeszettel. Majd bejonnene a maradek 2 ketulleses. Igy a legirendeszet teljesen biztositott lenne. A pilotakat akik 35 ot repulnek szepen lassan ki lehetne kuldeni kikepzesre. Az elso 35 osok 2028 korul erkezhetnenek is. Igazabol egy gordulekeny atallas lehetne... /teszem azt ha 24 be leadjuk a megrendelest a gepekre a 2028 az elso gepek szallitasara meg realis is./ addigra mar boven termelni fog az olasz gyar is maxon ahogy az usa a megrendelesek jo reszet mar teljesitette is./ pont az az idoszak lenne amikor 12 gep sokat szamitana a gyartonak./ most a torok bizonytalansagot kihasznalva el lehetne kezdeni erdeklodest mutatni a 35 os irant./
 

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
Ar tekinteteben az f 35 azt kell mondani versenykepes termek. En azt mondom az lenne a logikus dontes reszunkrol. Ha a 4 ketulleses gripent megvennenk plusz melle meg egy ketulleses geppart. A tervezett sugarhajtasu kikepzogepeket is szinten 6 db ot. Igy kapnank egy 12 gepbol allo kikepzo szazadot amivel tudnank a kikepzeseket csinalni. /a gripen eleg jol miszerezett./ majd vennenk 12 db f 35 ost. Az f 35 fogadasanak keppesegerol az usa gondoskodik igy is ugy is. Tehat az uzemeltetoi hatter egy reszet igy is ugyis megkapnank /ennyivel is olcsobbra jonne ki a vege. De minden esetbe 12 gepes szazadba gondolkozva mindenkepp jol jarnank 5 gen kapcsan. Hisz nincs 2 ulleses valtozat igy alapbol kissebb a gepigeny es ugye meg csokkent szazaddal is potensebb mint barmely 4 genes 14 gepes szazad... /a pilotakepzes teren a horvatokat fix hogy kepeznenk hisz nekik se lessz ket ulleses vadasz. Es a katonai kapcsolatok elegge elorrehaladottak. /bolgar es szlovak pilotak kepzese is benne van a pakliba./de akar ketulleses f 16 osokat is vehetnenk akar a sivatagbol eleg ha muszerezetseg teren rendbe lenne ... Hisz kikepzesre kellene /ha a kornyeken az f 16 a meno./
Én idáig úgy tudtam, hogy csak két kétüléses Grippenünk van.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 385
7 892
113
2026 ra az alapk le lessznek teve. A MH koltsegvetese meg boven eleri a csucsot varhatoan. Penz tehat lessz. 2026 ba jar le a gripen szezodes a ketulleseseket a fentiek szerint rendeznem. Az ittmarado 4 gep kezdhetne legiremdeszettel. Majd bejonnene a maradek 2 ketulleses. Igy a legirendeszet teljesen biztositott lenne. A pilotakat akik 35 ot repulnek szepen lassan ki lehetne kuldeni kikepzesre. Az elso 35 osok 2028 korul erkezhetnenek is. Igazabol egy gordulekeny atallas lehetne... /teszem azt ha 24 be leadjuk a megrendelest a gepekre a 2028 az elso gepek szallitasara meg realis is./ addigra mar boven termelni fog az olasz gyar is maxon ahogy az usa a megrendelesek jo reszet mar teljesitette is./ pont az az idoszak lenne amikor 12 gep sokat szamitana a gyartonak./ most a torok bizonytalansagot kihasznalva el lehetne kezdeni erdeklodest mutatni a 35 os irant./
Na na :) sose szabad előre egy költségvetéssel számolni. Főleg nem évekre. Van egy remek mondás. Az biztos ami már elmúlt :)
Szerintem ha nekünk lesz F-35 ös az is kb 2028-30 utánni években lehetséges.
Egyébként a horvátokkal és a bolgárokkal nem állhátnánk össze. Pl egy csomagra kb 28-36 gép beszerzésére? Értve ez alatt csomagban megrendelnénk is ki ki egymást közt szétosztanná a megrendelt gépeket. Az üzemeltetés stb természetesen az üzemeltető ország feladata lenne. Viszont sok hátránya is lehetne egy ilyen beszerzésnek. De előnyei is lehetnének.
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
A plussz század gripen meg felejtős, ahogy a meglévők lízing utáni foglalkoztatása is...a jelek meg verebek szerint.
Egy kis gondolkodás: a Gripen típusról a döntés 2001 szeptemberében volt, az első gépek 2006 márciusban érkeztek 4,5 év múlva, a készültséget 2008 decemberében tudták részlegesen (a MiG-29 el megosztva) átvenni több mint 7 év múlva! Szóval ha 2026-ban új tipust akarunk készültségbe állítani, akkor szerintetek legkésőbb mikor kellene tendert kiírni az új tipusról majd erről döntést hozni?!! Ne felejtsük el, ha nem vesszük meg a svédektől a Griffeket (vagy nem hosszabbítjuk meg a lízinget újra), 2026-ban jön másfél tucat svéd pilóta és hazarepülnek a gépekkel, mi meg hívhatjuk a NATO-gépeket készültséget adni. Amilyen jól állunk a nyugattal, majd ideküldik a román F-16-okat "vigyázni ránk"!!
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 290
33 918
113
Na na :) sose szabad előre egy költségvetéssel számolni. Főleg nem évekre. Van egy remek mondás. Az biztos ami már elmúlt :)
Szerintem ha nekünk lesz F-35 ös az is kb 2028-30 utánni években lehetséges.
Egyébként a horvátokkal és a bolgárokkal nem állhátnánk össze. Pl egy csomagra kb 28-36 gép beszerzésére? Értve ez alatt csomagban megrendelnénk is ki ki egymást közt szétosztanná a megrendelt gépeket. Az üzemeltetés stb természetesen az üzemeltető ország feladata lenne. Viszont sok hátránya is lehetne egy ilyen beszerzésnek. De előnyei is lehetnének.
En szemely szerint latnak benne jovot sot egy kozos kikepzo kozpont letrehozasaba is.../ne felejtsuk el hogy a szloven legiero is mi vagyunk./ A Horvatok fele konnyu lenne a dolog jelenleg is. A Bolgarok fele meg most meg frissibe tennek egy ajanlatot teszem azt 8 miget atadunk nekik hajtomuvestol. Jelkepes osszegert cserebe csatlakoznak a kozos Horvat-Magyar tenderhez /f35 re./ es a kozos kikepzo kozpontba.a Horvatoknak a meg raktaron levo 21 es alkatreszeket lehetne atadni es ha kell felajanlani... Ugyan ezert... Mi megszabadulnank egy csomo folosleges dologtol is...
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
En szemely szerint latnak benne jovot sot egy kozos kikepzo kozpont letrehozasaba is.../ne felejtsuk el hogy a szloven legiero is mi vagyunk./ A Horvatok fele konnyu lenne a dolog jelenleg is. A Bolgarok fele meg most meg frissibe tennek egy ajanlatot teszem azt 8 miget atadunk nekik hajtomuvestol. Jelkepes osszegert cserebe csatlakoznak a kozos Horvat-Magyar tenderhez /f35 re./ es a kozos kikepzo kozpontba.a Horvatoknak a meg raktaron levo 21 es alkatreszeket lehetne atadni es ha kell felajanlani... Ugyan ezert... Mi megszabadulnank egy csomo folosleges dologtol is...
Abban nagyon kételkedek hogy a MiG-21-hez még bármi tartalék-alkatrész lenne raktáron, pláne üzemképes állapotban, hiszen még raktározva is lejár az üzemidő előbb-utóbb. A többiben viszont igazad van, eléggé őrültség ekkora légierőhöz önállóan pilótát képezni. Persze előfordulhat, hogy senki se akar másnak kiképzést vállalni, vagy csak olyan áron hogy abból kijöjjön a sajátja is. Annyiból meg már itthon is meg tudjuk oldani, és akkor legalább ebben nem függünk mástól.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 385
7 892
113
Egy kis gondolkodás: a Gripen típusról a döntés 2001 szeptemberében volt, az első gépek 2006 márciusban érkeztek 4,5 év múlva, a készültséget 2008 decemberében tudták részlegesen (a MiG-29 el megosztva) átvenni több mint 7 év múlva! Szóval ha 2026-ban új tipust akarunk készültségbe állítani, akkor szerintetek legkésőbb mikor kellene tendert kiírni az új tipusról majd erről döntést hozni?!! Ne felejtsük el, ha nem vesszük meg a svédektől a Griffeket (vagy nem hosszabbítjuk meg a lízinget újra), 2026-ban jön másfél tucat svéd pilóta és hazarepülnek a gépekkel, mi meg hívhatjuk a NATO-gépeket készültséget adni. Amilyen jól állunk a nyugattal, majd ideküldik a román F-16-okat "vigyázni ránk"!!
Azt akarod mondani hogy már évben de legkésőbb döntenni kénne ha lenne rá szándék. Hát szerintem itt az elkövetkező években 2-4 év távlatában max egy esetleges tipus mélyebb érdeklődése lehetséges majd.
Off ahogy olvasom szerintem várhatóan egyhamar a bolgároknak és a horvátoknál nem lesz bejelentés.
Így várhatóan ha nem is nagyon de ez is közrejászthat majd hogy a gripenek jó esélyel 26 után is maradni fognak. Egyébként nagyon nem kénne elkapkodni ezt az F-35 öt. Nem az F-35 ellen vagyok. De jelenleg én úgy látom hogy korai lenne még a beszerzése. Kicsit nézzünk szét a szomszédoknál is. Déliek. És inkább vegyünk számba több tényezőt is. Mert én úgy látom hogy számunkra egy nyugtalan balkán veszélyesebb mint egy román. Tudjuk hogy a romik szemből ártatlanok. Így nem biztos hogy számunkra jó lenne 1-2 századnyi F-35 ös? 6-8 db max. Balkánhoz és egy lehetséges nyugati krizishez elég lenne bőven egy F-16 os vagy
gripen is.
 

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 491
113
Azt akarod mondani hogy már évben de legkésőbb döntenni kénne ha lenne rá szándék. Hát szerintem itt az elkövetkező években 2-4 év távlatában max egy esetleges tipus mélyebb érdeklődése lehetséges majd.
Off ahogy olvasom szerintem várhatóan egyhamar a bolgároknak és a horvátoknál nem lesz bejelentés.
Így várhatóan ha nem is nagyon de ez is közrejászthat majd hogy a gripenek jó esélyel 26 után is maradni fognak. Egyébként nagyon nem kénne elkapkodni ezt az F-35 öt. Nem az F-35 ellen vagyok. De jelenleg én úgy látom hogy korai lenne még a beszerzése. Kicsit nézzünk szét a szomszédoknál is. Déliek. És inkább vegyünk számba több tényezőt is. Mert én úgy látom hogy számunkra egy nyugtalan balkán veszélyesebb mint egy román. Tudjuk hogy a romik szemből ártatlanok. Így nem biztos hogy számunkra jó lenne 1-2 századnyi F-35 ös? 6-8 db max. Balkánhoz és egy lehetséges nyugati krizishez elég lenne bőven egy F-16 os vagy
gripen is.

Hát 12 db f-35 kezelése nem kerül sokkal többe mint 8db-é Ígyis-úgyis sok költség új típusra minden hátteret megteremteni, a 8db és 12db között már nincs nagy különbség, mert az átalakítások szükségesek. És egy teljes század akkor már értelmesebb. a gripent meg szerintem minimum az átmeneti időszakra megtartják, mert 2026-ra már nem sok fizetnivaló marad utánuk, hiszen a lízingben sokkat törleztettünk az árból. Utána meg majd úgyis a kormányon múlik. Szerintem a gripenre van személyzet és háttér, úgyhogy egy jó ideig logikus lenne gripeneket tovább üzemeltetni (akár egy e/f verziót is bevállalni), olcsóbb üzemeltetés és repidő miatt légirendészetre teljesen jók, meg mig-21-ek ellen is bőven ami a környéken azért akad bőven. f-16-ra én már nem feltétlen küldeném, főleg, ha 2-3x annyi f-16 van ellenünk akkor már erősen kétséges még a régebbi f-16-ok ellen. Viszont erre lenne az f-35, ami bőven elegendő.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

KissA1981

Active Member
2017. szeptember 28.
26
130
28
Az F-22-t már nem is gyártják. A 24.hu korábban idézett cikkét pedig nyilvánvalóan egy dilettáns, kormányellenes "újságíró" írta a szükségesnél jóval kevesebb idő alatt, kellően nem ellenőrzött információk (pl. 14 db Leo 2A4 és PZh-2000, pontatlan darabszámok ugyebár) alapján. Csak a szakmája alapelveit (pl. források ellenőrzése) nem tartotta be. Semmi különös, csak a szokásos! :(
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 184
26 891
113