A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 595
113
Nem arról volt szó, hogy a csehek egy biztosan (Puma által) megnyert tendert robbantottak fel, valószínűleg politikai alapon, mondván, nekik tulajdonképpen "emberes" torony kell? Ez nem volt benne az eredeti kiírásba. A Puma meg az RCT-30-as távirányított toronnyal megalázta a többieket....
Ezek után csodálkoznék, ha a Pumát vennének. (persze semmi sem lehetetlen, de akkor is)
Azt mondtam, hogy a KMW ezt szeretné (szerette volna most már inkább). De így meg a csehek új feltételrendszere miatt a lynx az ami szóba jöhet. De az tuti, hogy ott nagyon megkeveredtek a dolgok.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 595
113
"A haderő ennek megfelelően elkezdte felépíteni azt a digitális világot, amely fontos számára. „Ebben a világban helye van a vloggereknek, az influencereknek, és azoknak a szereplőknek, akik tudják befolyásolni a fiatalokat” – szögezte le Böröndi altábornagy"

Influenszerek, véleményvezéreket... csak hogy tudjuk, miről mit kell gondolni.

Digitális katona koncepció máshol mintha kicsit másról szólna:

https://de.wikipedia.org/wiki/Infanterist_der_Zukunft
https://www.army-technology.com/projects/fist/

Ja, hogy Digitális katona 2.0, azaz ennél már fejlettebbek lesznek...
Nagyrészt nem is erről szól, ez csak a toborzóbeszéd része. ( a pontos tartalom nem nyilvános)
 
  • Tetszik
Reactions: Terminator and Anti

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 355
46 163
113
Hát valamiért a Rheinmetall kifejlesztette, BMP-nek is vannak variánsai.
A Lynxnek 2 variánsa van. A 8+3-as és a 6+3-as. De alapvetően ezek még csak teszt példányok. Az a baj, hogy a RM sem tudta könnyebbre kihozni a 8+3-asát, mint a Puma. Viszont mivel a németek rendszerben gondolkodnak, és nem rendelkeznek nagyobb szállítóval, mint az A400M, ami meg a csupasz Puma (6+3) súlyára van méretezve, így a Lynx nem rúghat labdába odahaza.
Az a helyzet, hogy a Puma az RCT-30-as toronnyal és a tervek szerint mindkét oldalra szerelhető majd 1-1 2-es Spike vetővel gyakorlatilag minden funkcióval rendelkezik, amit a BW elvár egy IFV-től.
Itt még csak a bal oldalán van:
Puma%20MELLS%20(171).JPG


A többi funkcióra meg van saját eszközük. A KMW meg minek törje magát másik verziókkal, ha ebből sem tud eleget gyártani, hja és még ezt is fejleszti, mert voltak vele gondok.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 595
113
A Lynxnek 2 variánsa van. A 8+3-as és a 6+3-as. De alapvetően ezek még csak teszt példányok. Az a baj, hogy a RM sem tudta könnyebbre kihozni a 8+3-asát, mint a Puma. Viszont mivel a németek rendszerben gondolkodnak, és nem rendelkeznek nagyobb szállítóval, mint az A400M, ami meg a csupasz Puma (6+3) súlyára van méretezve, így a Lynx nem rúghat labdába odahaza.
Az a helyzet, hogy a Puma az RCT-30-as toronnyal és a tervek szerint mindkét oldalra szerelhető majd 1-1 2-es Spike vetővel gyakorlatilag minden funkcióval rendelkezik, amit a BW elvár egy IFV-től.
Itt még csak a bal oldalán van:
Puma%20MELLS%20(171).JPG


A többi funkcióra meg van saját eszközük. A KMW meg minek törje magát másik verziókkal, ha ebből sem tud eleget gyártani, hja és még ezt is fejleszti, mert voltak vele gondok.
Több verziót is berendelt a BW csak jelenleg fejlesztés alatt állnak, a Puma az új lánctalpas járműcsaládjuk alapja.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 355
46 163
113
Több verziót is berendelt a BW csak jelenleg fejlesztés alatt állnak, a Puma az új lánctalpas járműcsaládjuk alapja.
De milyen verziók?
Aknavetős? Légvédelmi? (szerintem egy radaros egységgel automata módban (Rheinmetall Networked Air Defence) most is le tudna szerintem légi célokat leküzdeni. Parancsnoki meg van most is belőle, nem?
Úszóképes ez sosem lesz.
A felderítő Fennek JFST funkciókat állítólag a Boxer fogja megkapni, merthogy ott a 2db Fennek által hordozott berendezések el fognak férni 1 járműben is.
De a Fenneknek a hollandok használják az SWP verzóját csapatlégvédelemre.
Szóval kérdezem, mert egyszerűen nem tudom elképzelni, hogy milyen verzió kellene még a BW-nek.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 595
113
De milyen verziók?
Aknavetős? Légvédelmi? (szerintem egy radaros egységgel automata módban (Rheinmetall Networked Air Defence) most is le tudna szerintem légi célokat leküzdeni. Parancsnoki meg van most is belőle, nem?
Úszóképes ez sosem lesz.
A felderítő Fennek JFST funkciókat állítólag a Boxer fogja megkapni, merthogy ott a 2db Fennek által hordozott berendezések el fognak férni 1 járműben is.
De a Fenneknek a hollandok használják az SWP verzóját csapatlégvédelemre.
Szóval kérdezem, mert egyszerűen nem tudom elképzelni, hogy milyen verzió kellene még a BW-nek.
sebesültszállító, műszaki, parancsnoki, légvédelmi, vonatató-műszaki mentő.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 355
46 163
113
sebesültszállító, műszaki, parancsnoki, légvédelmi, vonatató-műszaki mentő.
Ezt tényleg nem értem. A BW-nek van Leo2 alapon légvédelmi, műszaki mentő. Boxer alapon sebesültszállító, és az összes többi is....
De a Marderből sem volt - tudtommal - nagy variáció.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 595
113
Ezt tényleg nem értem. A BW-nek van Leo2 alapon légvédelmi, műszaki mentő. Boxer alapon sebesültszállító, és az összes többi is....
De a Marderből sem volt - tudtommal - nagy variáció.
Annyi, hogy a boxer keréken megy ez meg láncon. És gazdaságosabb ha egy alvázon vannak a kiegészítő járművek az IFV-vel. A kerekes is a kerekessel megy.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 376
7 860
113
Török csemegék
Korhan
Kaplan
Tulpar
Nekem ebből a Kaplan jönne be. Nem azért stb... Na szóval :D
Mivel ránézésre a korábbi egyszerű ACV-15/19 es alapokra épül szerintem hazai körülmények között egyszerűbb beinditani egy ilyen jármű gyártását, mint egy feltuningolt csodának. Gondolom olcsóbb is mint a kortásai. A Pumák mellé a közepes dandárba meg másodvonalba jöhetne is. Ha már úszóképesség is számítana.
"Sose szabad egyből fejest ugrani a mély vízbe" Ha tapasztalat nélküli gyártásról/összeszerelésről lenne szó.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 679
6 444
113
A 2000-es évek elején szolgált tehát valószínűleg erről beszélt. Ha összefutunk megkérdem.
A HK-t amúgy hol gyártják majd? Úgy tudom a FAMASt gyártó üzemet megszüntették.
A HK székhelye és gyára Oberndorf am Neckar - ban van , a FAMAS-t nem tudom hogy gyártják e még.
Németországban, a HK nem ad ki gyártást nagyon külföldre (nekünk sem adtak a CZ meg igen)
nincs ezzel baj , a franciák sem kapták meg a gyártást én úgy tudom (se a norvégok se az írek/olaszok)
Ezzel szemben a KMW menedzsere a héten azt mondta hogy a Puma gyártásában cseh cégek is részt vehetnek, továbbá hogy a 7 különböző variánst is a csehekkel együtt fejlesztenék ki.

Én csak remélni tudom hogy a mieink nem fognak akarni "fejleszteni" és hogy ami jó a németeknek az jó nekünk is.
A HK nem a KMW ami elsősorban bajor amúgy és 2 egészen más mentalitású/vezetésű cég ( értem én hogy Németo. része de akkor is a bajor az bajor kint is ) , az hogy a csehekkel dolgoznának hát felőlem aztán , lehet a későbbiekben még jól jön ;):rolleyes:
Török csemegék
Korhan
Kaplan
Tulpar
Isten ments a török cuccoktól