Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 634
1 384
113
A puffertartály dologhoz.
140m2 családi ház. Radiátorok. Vegyes tüzelésű kazán. 500 literes puffertartály.
Kint kb 0 fok bent 23. 22h-kor 65 fokos a víz a rendszerben szivattyú lekapcsol. Reggel 6h-kor a puffertartályban 70 fokos víz az éjjel a kazánban lassan kialvó tűz az el nem keringő vizet a puffertartályban meg kicsit tovább melegítette. Szivattyú bekapcsol elkezdi keringetni a rendszerben a tartály vizét. 7:30-ra a tartályban kb. 20 fokos a víz.
Kérdés: mennyi napelem kell egy átlagos téli napon, hogy 500 liter vizet 20 fokról 65 fokra melegítsen? Mennyi idő alatt?

Vizet melegiteni ertelmesebb napkollektorral napelem helyett, de napelemnel igy mukodik (veszteseget nem szamoltam)

1 liter (1kg) viz homersekletenek 1 C fokkal emelese 4183 J, 500 l-e 5-szor annyi, ezt kell felszorozni 45 foknyi homerseklet-kulonbseggel.

4183J = 4,2 kJ durvan, vagy 4,2*200*45 = 94500 kJ

1 kWh= 3600kJ, vagyis 94500/3600 = 26,25 kWh

Kikerestem kb. az elso napelemet, az 400W-ot (0,4 kW) termel orankent optimalis korulmenyek kozott (a tel nem az), merete 1690*1046 mm). Ebbol kene durvan 65,5 db, ami meretben durvan 111 m2.
(Ha sut a nap ezerrel es egy ora alatt akarod felmelegiteni vele.)
Amugy meg kell nezni, hogy mennyi napelem adja ki a szukseges energiamennyiseget telen. Ha atlagban negy ora alatt jon ossze, akkor a negyede kell. Ha nyolc, akkor a nyolcada.

De minel nagyobb az intervallum, annal kevesbe lesz kiszamithato a vizhomerseklet, plusz ott van a napsutes kiszamithatatlan volta is....

Majd megnezem, hogy fest ez napkollektorral...tuti olcsobbra jon ki.
 
M

molnibalage

Guest
A puffertartály dologhoz.
140m2 családi ház. Radiátorok. Vegyes tüzelésű kazán. 500 literes puffertartály.
Kint kb 0 fok bent 23. 22h-kor 65 fokos a víz a rendszerben szivattyú lekapcsol. Reggel 6h-kor a puffertartályban 70 fokos víz az éjjel a kazánban lassan kialvó tűz az el nem keringő vizet a puffertartályban meg kicsit tovább melegítette. Szivattyú bekapcsol elkezdi keringetni a rendszerben a tartály vizét. 7:30-ra a tartályban kb. 20 fokos a víz.
Kérdés: mennyi napelem kell egy átlagos téli napon, hogy 500 liter vizet 20 fokról 65 fokra melegítsen? Mennyi idő alatt?
Ez 26,25 kWh. A 20 kWe napelem cucc januárban elég ritkán termel ennyit összesen egy nap alatt. Ehm. Tehát tisztán villamosan fűteni a bojlert kb. a LOL kategória.
Jan 22-25 a kedvencem. Gyakorlatilag 4 napig 0 termelés.

De egyesek ezt a vackot egyenértékűnek könyvelik el a paksi zsinórárammal és csak energiamennyiségben tudnak gondolkodni. És akkor csodálkoznak, hogy ilyen meg nem értett zseniket még rúgnék fejbe lassan...
E5CXSOm.png


1kWh arammal olyan 4-6 kWh hoteljesitmenyt tud elerni elvileg.
Oké, csak mekkora hőmérsékleten éri el ezt a teljesítményt? Mert nem ugyanaz, hogy egy hőcserélő 6 kW, de csak 25C-ra melegít vagy 6kW, de 80C-ra melegít. Mert alacsonyabb hőmérsékletű fűtőközeggel is lehet fűteni a lakást csak akkor bazinagy anyagáram és hőcserélő kell hozzá...
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 634
1 384
113
Ez 26,25 kWh. A 20 kWe napelem cucc januárban elég ritkán termel ennyit összesen egy nap alatt. Ehm. Tehát tisztán villamosan fűteni a bojlert kb. a LOL kategória.
Jan 22-25 a kedvencem. Gyakorlatilag 4 napig 0 termelés.

De egyesek ezt a vackot egyenértékűnek könyvelik el a paksi zsinórárammal és csak energiamennyiségben tudnak gondolkodni. És akkor csodálkoznak, hogy ilyen meg nem értett zseniket még rúgnék fejbe lassan...
E5CXSOm.png



Oké, csak mekkora hőmérsékleten éri el ezt a teljesítményt? Mert nem ugyanaz, hogy egy hőcserélő 6 kW, de csak 25C-ra melegít vagy 6kW, de 80C-ra melegít. Mert alacsonyabb hőmérsékletű fűtőközeggel is lehet fűteni a lakást csak akkor bazinagy anyagáram és hőcserélő kell hozzá...


Elvileg az atmeneti idoszakban mukodik a legjobbanm akkor eri meg legjobban hasznalni; a hatekonysag (bemeno villamosenergia/kimeno hoenergia) a homerseklet csokkenesevel szinten csokken; a talajszondas rendszerek a legjobbak, de horror aron.

Ha inverteres klimakbol indulsz ki, akkor ott a 4,2-es COP ertek eleg gyakori, de nyilvan minusz harmincban ezt nem fogja hozni; legrosszabb esetben a villanyradiator hatekonysagat tudja hozni. Most nincs idom, de ha nem felejtem el, majd probalok keresni ehhez valami anyagot, mert en is kivancsi vagyok a pontos ertekekre,
 
  • Tetszik
Reactions: molnibalage

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 583
63 950
113
Vizet melegiteni ertelmesebb napkollektorral napelem helyett, de napelemnel igy mukodik (veszteseget nem szamoltam)

1 liter (1kg) viz homersekletenek 1 C fokkal emelese 4183 J, 500 l-e 5-szor annyi, ezt kell felszorozni 45 foknyi homerseklet-kulonbseggel.

4183J = 4,2 kJ durvan, vagy 4,2*200*45 = 94500 kJ

1 kWh= 3600kJ, vagyis 94500/3600 = 26,25 kWh

Kikerestem kb. az elso napelemet, az 400W-ot (0,4 kW) termel orankent optimalis korulmenyek kozott (a tel nem az), merete 1690*1046 mm). Ebbol kene durvan 65,5 db, ami meretben durvan 111 m2.
(Ha sut a nap ezerrel es egy ora alatt akarod felmelegiteni vele.)
Amugy meg kell nezni, hogy mennyi napelem adja ki a szukseges energiamennyiseget telen. Ha atlagban negy ora alatt jon ossze, akkor a negyede kell. Ha nyolc, akkor a nyolcada.

De minel nagyobb az intervallum, annal kevesbe lesz kiszamithato a vizhomerseklet, plusz ott van a napsutes kiszamithatatlan volta is....

Majd megnezem, hogy fest ez napkollektorral...tuti olcsobbra jon ki.
Nem mindegy melyik napszakban vagyunk a panelek tajolasa miatt mert pl egy sima nyeregtetonel netan plane felnyeregnel meg teljesen adott az irany ami ugye altalaban nem tokeletes.
 
  • Tetszik
Reactions: 2ndt

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 583
63 950
113
Lakik itt velem szemben egy villanyasz aki napelemeket telepit hazakra, majd halesz idom rakerdezek hogymegy-e ez. :) Mondjuk o is beismerte egy kis ido utan mikor beszelgettunk a napokban hogy napelemet telepiteni az azt kiepito vallalkozonak eri meg nem a hasznalonak. Nekem 2,5-3 milliot mondott egy mar hasznalhatobb rendszerre, bar igazabol igenynelkul, latatlanban. Mondtam neki Jencikem az nekem 15-20 ev villanyszamla.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Lakik itt velem szemben egy villanyasz aki napelemeket telepit hazakra, majd halesz idom rakerdezek hogymegy-e ez. :) Mondjuk o is beismerte egy kis ido utan mikor beszelgettunk a napokban hogy napelemet telepiteni az azt kiepito vallalkozonak eri meg nem a hasznalonak. Nekem 2,5-3 milliot mondott egy mar hasznalhatobb rendszerre, bar igazabol igenynelkul, latatlanban. Mondtam neki Jencikem az nekem 15-20 ev villanyszamla.

Sajnos hazugság az is, hogy egyre olcsóbbak a napelemek.
Én évek óta számolgatom (jól mutatna a háztetőn), de egyáltalán nem jön ki a matek.

110nm-es ház, éves fogyasztása 7'136kWh, villanyszámla 268'041Ft.
Ennek az összegnek mondjuk az 5x lehetne egy rentábilis napelem ára, hogy reális megtérülésről beszélhessünk, ami 1.3 millió Ft, felszereléssel, beköttetéssel együtt.

Nos jelenleg egy 1.3 milliós napelem a fenti 7'136kWh, villanyszámla töredékét tudja csak fedezni...
 
M

molnibalage

Guest
110nm-es ház, éves fogyasztása 7'136kWh..
Ennyire szarok a családi házak, vagy ennyire nagy a család?
Ketten élve és kicsit keményebben légkondizva is 140 kWh táján maradt a havi villany fogyasztás úgy, hogy villannyal főzünk. Neked a havi átlagod majdnem 600 kWh. Irgalmatlan.

Szoktam azt mondani, hogy ha itthon is német áramár lenne, mert az én fogyasztásom olyan LOL mennyiség, hogy megvonom a vállam. Hát, azért ha neked nem 11 EUcent, hanem 30 lenne, akkor elég durva 670 ezres villanyszámla jönne ki évente. Ez már nem a vállrándítás kategóriája lenne...
 
  • Tetszik
Reactions: anonim999

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 658
12 346
113
Ez 26,25 kWh. A 20 kWe napelem cucc januárban elég ritkán termel ennyit összesen egy nap alatt. Ehm. Tehát tisztán villamosan fűteni a bojlert kb. a LOL kategória.
Jan 22-25 a kedvencem. Gyakorlatilag 4 napig 0 termelés.

De egyesek ezt a vackot egyenértékűnek könyvelik el a paksi zsinórárammal és csak energiamennyiségben tudnak gondolkodni. És akkor csodálkoznak, hogy ilyen meg nem értett zseniket még rúgnék fejbe lassan...
E5CXSOm.png



Oké, csak mekkora hőmérsékleten éri el ezt a teljesítményt? Mert nem ugyanaz, hogy egy hőcserélő 6 kW, de csak 25C-ra melegít vagy 6kW, de 80C-ra melegít. Mert alacsonyabb hőmérsékletű fűtőközeggel is lehet fűteni a lakást csak akkor bazinagy anyagáram és hőcserélő kell hozzá...
Így van. Erre akartam rámutatni egy az életből vett példával.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 869
113
Akkor süt a Nap, amikor kevesebbet kell fűteni vagy semmit, mert otthon sem vagy.
Miért mindig úgy számolod, hogy "otthon sem vagy"? Sokan vannak otthon napközben, lassan már az a ritkább ha valaki 8-16-ig dolgozik, egy műszakban. De ha nincs is otthon napközben, akkor sem célszerű kihűteni a lakást. De ha amúgy is van puffer, akkor -ha süt a Nap- napközben nyugodtan melegítheti a tartályban levő vizet, ha hazaérsz meg fel lehet használni. Egyébként nem tudom, hogy van-e olyan, aki kizárólag csak valamilyen Nappal fűtésben gondolkodik; az csak esetleg kiegészítésnek tudom elképzelni.
 
M

molnibalage

Guest
Miért mindig úgy számolod, hogy "otthon sem vagy"? Sokan vannak otthon napközben, lassan már az a ritkább ha valaki 8-16-ig dolgozik, egy műszakban. De ha nincs is otthon napközben, akkor sem célszerű kihűteni a lakást. De ha amúgy is van puffer, akkor -ha süt a Nap- napközben nyugodtan melegítheti a tartályban levő vizet, ha hazaérsz meg fel lehet használni. Egyébként nem tudom, hogy van-e olyan, aki kizárólag csak valamilyen Nappal fűtésben gondolkodik; az csak esetleg kiegészítésnek tudom elképzelni.
Januárban 18 napon adott értelmezhetetlenül kevés áramot egy 20 kW-os rendszer egy családi ház fűtéséhez. Innentől fogva nincs miről beszélni
A "sokan" részt nem tudom értelmezni annak fényében ameddig állandó a dugó reggel és du-este. Azok az emberek nincsenek otthon. Akkor az a "sok" az annyira nem sok.
 
  • Tetszik
Reactions: notaricon
T

Törölt tag 1945

Guest
Ennyire szarok a családi házak, vagy ennyire nagy a család?
Ketten élve és kicsit keményebben légkondizva is 140 kWh táján maradt a havi villany fogyasztás úgy, hogy villannyal főzünk. Neked a havi átlagod majdnem 600 kWh. Irgalmatlan...

Pont ez a lényeg, hogy még egy nagy lakossági fogyasztónak (ahol ugye elvileg eloszlanak az egyszeri telepítési járulékos költségek), sem éri meg.
Egy a telepítésben érdekelt cég honlapja szerint is 2-2,5x az ár...
... és gondolom elég optimista a "Várható termelés/év" számításuk.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 869
113
Januárban 18 napon adott értelmezhetetlenül kevés áramot egy 20 kW-os rendszer egy családi ház fűtéséhez. Innentől fogva nincs miről beszélni
A "sokan" részt nem tudom értelmezni annak fényében ameddig állandó a dugó reggel és du-este. Azok az emberek nincsenek otthon. Akkor az a "sok" az annyira nem sok.
Szép és jó, hogy a legrosszabb adatot kivesszük és utána azzal tromfolunk, csak hát fűteni sem csak január 22-25 között kell, meg nem csak a Nappal (nincsenek mindent megoldó csodák). Lehet, hogy nem volt egyértelmű, de én sem gondolom, hogy jelenleg gazdaságilag megérné (akkor már ki lenne építve, mert a rendszer adott, "csak" rá kéne kötni), de nem tudni, hogy mit hoz a jövő.
Hát, hogy Te mit tudsz értelmezni és mit nem az nem az én dolgom. Hogy Budapesten, hogy van azt nem tudom és nem is érdekel, az én környezetemben, amit nap mint nap tapasztalom az a ritkább, ha valaki 8-16-ig, egy műszakban dolgozik, max a hivatalnokok, az meg nem olyan sok.
 
M

molnibalage

Guest
Szép és jó, hogy a legrosszabb adatot kivesszük és utána azzal tromfolunk, csak hát fűteni sem csak január 22-25 között kell, meg nem csak a Nappal (nincsenek mindent megoldó csodák). Lehet, hogy nem volt egyértelmű, de én sem gondolom, hogy jelenleg gazdaságilag megérné (akkor már ki lenne építve, mert a rendszer adott, "csak" rá kéne kötni), de nem tudni, hogy mit hoz a jövő.
Hát, hogy Te mit tudsz értelmezni és mit nem az nem az én dolgom. Hogy Budapesten, hogy van azt nem tudom és nem is érdekel, az én környezetemben, amit nap mint nap tapasztalom az a ritkább, ha valaki 8-16-ig, egy műszakban dolgozik, max a hivatalnokok, az meg nem olyan sok.
Cirka 40 fős közeli baráti körömből még az infósok is "8-16" ütemben dolgoznak. Meg persze néha azon kívül is. Egy van, aki random éjszakás-nappalos.
 

Ooorky

Well-Known Member
2016. szeptember 1.
9 779
44 959
113
Szép és jó, hogy a legrosszabb adatot kivesszük és utána azzal tromfolunk, csak hát fűteni sem csak január 22-25 között kell, meg nem csak a Nappal (nincsenek mindent megoldó csodák). Lehet, hogy nem volt egyértelmű, de én sem gondolom, hogy jelenleg gazdaságilag megérné (akkor már ki lenne építve, mert a rendszer adott, "csak" rá kéne kötni), de nem tudni, hogy mit hoz a jövő.

Legjobban fűteni pont akkor kell amikor télen napokig elő se bújik a nap... Vagy Júliusban előfűtsem a lakást a télre?
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 869
113
Legjobban fűteni pont akkor kell amikor télen napokig elő se bújik a nap... Vagy Júliusban előfűtsem a lakást a télre?
Ki mondta, hogy júliusban, ki mondta, hogy csak napenergiával fűts? Azt ne mond, hogy nem szokott olyan lenni, mikor még/már süt a nap, de pl. estére lehűl.
Nem mondtam, hogy csak ezzel ki lehet váltani más fűtést, de nem mindegy, hogy hány fokról kell a pufferben levő vizet melegíteni.
Nem mondtam, hogy minden nap működőképes. De ha egyszer esetleg versenyképesebb árú lesz, akkor megint más a matek.
Nem mondtam, hogy most megéri. Azonban jelenlegi rezsiárak sincsenek kőbe vésve, és az elmúlt években tapasztalhattuk, hogy pl. a fa ára is mennyire megnőtt. A gáz, az áram ára is igen csak megnőhet. Pont ma olvastam:
"Tehát a rezsicsökkentés nem fog örökké tartani?
Óriási vita van ennek kérdéséről. Ha Paks nem épül meg, akkor 30-40 százalékkal drágább energiaárakra kell felkészülni. Lehet támadni Paksot, de meg kell nézni a német példát, ahol háromszor annyiba kerül az energia, mint nálunk. Mindenki azt mondja, hogy a zöldenergia olcsóbb. Nem az. Nem lehet az embereket hamis tézisekkel etetni. Ha a saját házamra napelemet akarok rakni, a beruházás költsége a saját életemben nem fog megtérülni." PS.hu

Egyébként, hogy mi mennyire drága, akkor elég csak arra gondolni, hogy a gáz bevezetése meglévő csonktól-kiépített központi-fűtésig, terveztetéssel, kazánnal, szereléssel kb. egy millió, ha nincsenek extra igények, felénk; az ország más felében, vagy a fővárosban gondolom még drágább.

De egyébként nyáron is kell meleg víz. (Egyik helyen a srác rakott fel feketére lefestett bojlertartályt és rákötötte a használati melegvízre, állítólag nyáron elég meleg vizet adott, de mivel ezt sikeresen szétfagyasztotta, így max nekem már csak a leszerelés "élvezete" marad, kipróbálni nem tudom.)
 
  • Tetszik
Reactions: Ooorky