Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

T

Törölt tag 1945

Guest

Pont hogy a végkövetkeztetés teljesen hazug.

Sok probléma eredője, hogy a magyarországi energiamixben mára Paks-fejnehéz helyzet alakult ki. Előfordul, hogy a hazai villamosenergia-termelésnek akár a felét is az atomerőmű adja, ami azzal a kockázati felárral is jár, hogy egy-egy reaktor kiesésekor - miközben romlik a paksi atomerőmű kihasználtsága - a hiányzó árammennyiségét pótolni hivatott (jellemzően: import) áramot - már csak a sürgősség okán is - felárral lehet beszerezni.

Jelenleg úgy a villamos energia termelés ⅓ Paks, ⅓ az összes többi (itt kiemelkedik a Mártai erőmű), és ⅓ import.
Ha megépülne időben Paks-II és párhuzamosan üzemelne Paks-I-el az éppen csak az importot váltaná ki... (és az azon kereső importőröket)
... és persze addigra már leáll majd a Mártai erőmű, szóval import nélkül még így sincs ellátás biztonság Magyarországon.

Innen is látszik, hogy a beépítésre váró napelemek Magyarországon csak az import méretét csökkentik - már amikor termelnek, iszonyatosan drága áron - de ez már csak a ződek politikai kapánya (meg az állami píz zsebretétele a telepítő cégek által) miatt történik, ésszerű mérnöki oka nincs.
 
M

molnibalage

Guest
Pont hogy a végkövetkeztetés teljesen hazug.

Sok probléma eredője, hogy a magyarországi energiamixben mára Paks-fejnehéz helyzet alakult ki. Előfordul, hogy a hazai villamosenergia-termelésnek akár a felét is az atomerőmű adja, ami azzal a kockázati felárral is jár, hogy egy-egy reaktor kiesésekor - miközben romlik a paksi atomerőmű kihasználtsága - a hiányzó árammennyiségét pótolni hivatott (jellemzően: import) áramot - már csak a sürgősség okán is - felárral lehet beszerezni.

Jelenleg úgy a villamos energia termelés ⅓ Paks, ⅓ az összes többi (itt kiemelkedik a Mártai erőmű), és ⅓ import.
Ha megépülne időben Paks-II és párhuzamosan üzemelne Paks-I-el az éppen csak az importot váltaná ki... (és az azon kereső importőröket)
... és persze addigra már leáll majd a Mártai erőmű, szóval import nélkül még így sincs ellátás biztonság Magyarországon.

Innen is látszik, hogy a beépítésre váró napelemek Magyarországon csak az import méretét csökkentik - már amikor termelnek, iszonyatosan drága áron - de ez már csak a ződek politikai kapánya (meg az állami píz zsebretétele a telepítő cégek által) miatt történik, ésszerű mérnöki oka nincs.
Nem csak mérnöki / műszaki, de gazdasági vagy klímavédelmi sem. Gazdasági biztosan nem, de kimutatni sem sikerült eddig azt, hogy hol lenne klímavédelmi, ha valaki azt atomenergia ellenességgel kombinálja. Kedves minden napenergia hívők, ez nem elmélet, a német mért adatokból jön le ez.
 

hunter85

Well-Known Member
2015. május 10.
1 841
5 037
113
Facepalm

WAConm


Ezeknek teljesen elmentek otthonról, és az az igazán félelmetes, hogy propagálják nálunk is.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 632
113
Szép és jó, hogy a legrosszabb adatot kivesszük és utána azzal tromfolunk, csak hát fűteni sem csak január 22-25 között kell, meg nem csak a Nappal (nincsenek mindent megoldó csodák). Lehet, hogy nem volt egyértelmű, de én sem gondolom, hogy jelenleg gazdaságilag megérné (akkor már ki lenne építve, mert a rendszer adott, "csak" rá kéne kötni), de nem tudni, hogy mit hoz a jövő.
Hát, hogy Te mit tudsz értelmezni és mit nem az nem az én dolgom. Hogy Budapesten, hogy van azt nem tudom és nem is érdekel, az én környezetemben, amit nap mint nap tapasztalom az a ritkább, ha valaki 8-16-ig, egy műszakban dolgozik, max a hivatalnokok, az meg nem olyan sok.

A Balázs által említett 20 kW-os napelemrendszer ára 6 millió forint felett van.
Ha te kiadsz annyi pénzt, akkor elvárod, hogy neked egész télen fűtsön és nem csak fűtéskisegítésre lehessen használni.
Gázra vagy fára mennyi idő alatt adsz ki 6 milliót?
 

hunter85

Well-Known Member
2015. május 10.
1 841
5 037
113
Ha te kiadsz annyi pénzt, akkor elvárod, hogy neked egész télen fűtsön és nem csak fűtéskisegítésre lehessen használni.

Ugyan, olvastam valamelyik oldalon, hogy a magyarok szívesen fizetnének többet az áramért ha az "zöld"......
Nem tudom ehhez mennyire kell belőve lenni.
 
M

molnibalage

Guest
Szép és jó, hogy a legrosszabb adatot kivesszük és utána azzal tromfolunk, csak hát fűteni sem csak január 22-25 között kell, meg nem csak a Nappal (nincsenek mindent megoldó csodák). Lehet, hogy nem volt egyértelmű, de én sem gondolom, hogy jelenleg gazdaságilag megérné (akkor már ki lenne építve, mert a rendszer adott, "csak" rá kéne kötni), de nem tudni, hogy mit hoz a jövő.
Hát, hogy Te mit tudsz értelmezni és mit nem az nem az én dolgom. Hogy Budapesten, hogy van azt nem tudom és nem is érdekel, az én környezetemben, amit nap mint nap tapasztalom az a ritkább, ha valaki 8-16-ig, egy műszakban dolgozik, max a hivatalnokok, az meg nem olyan sok.
Miféle fűtési rendszer az, ami tél közepén esete nem tud fűteni, de még a hónap 31 napjából 10 napon kb. értelmezhetetlen termelést ad 20 kWe beépített teljesítményből...?

Sajnos te sem érted meg az alapesetet. Ha te ilyen számottevő alkalommal nem tudsz semmit kivenni egy stabil igényhez, akkor az kb. olyan, mintha ott sem lenne. Akkor meg minek...? Vagy majd vígasztalod magad, hogy az 5 fokos szobát már csak 1 hétig kell kibírni, amíg újra süt a Nap...?
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 107
113
Ha te kiadsz annyi pénzt, akkor elvárod, hogy neked egész télen fűtsön és nem csak fűtéskisegítésre lehessen használni.

Ugyan, olvastam valamelyik oldalon, hogy a magyarok szívesen fizetnének többet az áramért ha az "zöld"......
Nem tudom ehhez mennyire kell belőve lenni.
Lobbistának kell lenni hozzá. A magyarok semmiért sem fizetnének szívesen többet. Én sem. Az egyik legárérzékenyebb piac vagyunk a világon, talán az izraeli/skót után rögtön a harmadik :p.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 632
113
A Balázs által említett 20 kW-os napelemrendszer ára 6 millió forint felett van.
Ha te kiadsz annyi pénzt, akkor elvárod, hogy neked egész télen fűtsön és nem csak fűtéskisegítésre lehessen használni.
Gázra vagy fára mennyi idő alatt adsz ki 6 milliót?

Egyébként szerintem ha fűtésrásegítést akarsz, akkor napkollektor. Azokat már 100000 forinttól megkapod, és tavasztól őszig zuhanyozni is tudsz a melegvízzel.
De 6 milliót kifizetni azért, hogy fűtésrásegítésed legyen...
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and zsolti

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 869
113
Ha te kiadsz annyi pénzt, akkor elvárod, hogy neked egész télen fűtsön és nem csak fűtéskisegítésre lehessen használni.
Gázra vagy fára mennyi idő alatt adsz ki 6 milliót?

Basszos, leírtam, hogy most nem éri meg. (Lassan írom, hogy mindenki megértse) Vagy Te talán a jövőbe látsz, hogy húsz év múlva mennyibe fog kerülni a gáz, vagy a villany? Oké, hogy most jön a gáz az oroszoktól, de mi van, ha nem jön, nem ennyi, nem arról; mi van teszem azt, ha ránktukmálják a sokkal drágább más iránybó jövőt? Mi van, ha csak simán sokkal drágábban tudjuk megvenni? Mennyibe lesz a villany? Oké, hogy lesz majd Paks II., de mi lesz ha leáll az I.? Mi lesz ha leáll a Mátrai? Mi lesz ha elterjed a villanyautózás? Mi lesz ha a mindenkori kormány ilyen-olyan okokból nem tudja finanszírozni a rezsicsökkentést? (Így is lehetett már olvasni napokban miniszteri szintű nyilatkozatot, hogy a közeljövőben elkerülhetetlen lesz a rezsi árak növekedése.) Vagy lesz rá egy marhanagy támogatás. (Mint ahogy a napokban is megjelent egy.) Akkor is kijön a matek? Tudod előre?
Jelenlegi árakon fából kb. 30 év alatt, de úgy, hogy sok hulladék is van, azok nincsenek beleszámolva. Ha ezt is beleszámolnám, meg figyelembe veszem azt, hogy pár év alatt leforgása alatt pl. mennyire megneheződött a fa beszerzése és pár év alatt kb. megduplázódott az ára szerintem kb. 20 év, vagy az alatt.

Sajnos te sem érted meg az alapesetet. Ha te ilyen számottevő alkalommal nem tudsz semmit kivenni egy stabil igényhez, akkor az kb. olyan, mintha ott sem lenne. Akkor meg minek...? Vagy majd vígasztalod magad, hogy az 5 fokos szobát már csak 1 hétig kell kibírni, amíg újra süt a Nap...?
Nem, Te nem érted meg, hogy kiegészítés. Tudod, van mellette más, amivel eddig fűtöttem, és fűthetek ezután is. De ha fánál nézzük ami nálunk az alap rendszer (és mellette van gáz, de nem dobtuk ki a "kandallókat" sem, biztos ami biztos -enni nem kér) nem mindegy, hogy mennyi fát kell feldolgoznom/behordanom... Ha meg nem sütne, akkor több fát hordok be, úgy, mint eddig. De Neked is leírom, hogy jelenleg nem éri meg, a jövőt meg ahogy blitz., úgy szerintem Te sem látod.

De aki látja a jövőt, az jelentkezzen...
... az asztro centenerbe.

vlcsnap-2011-12-13-16h50m34s60.png
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 632
113
Basszos, leírtam, hogy most nem éri meg. (Lassan írom, hogy mindenki megértse) Vagy Te talán a jövőbe látsz, hogy húsz év múlva mennyibe fog kerülni a gáz, vagy a villany? Oké, hogy most jön a gáz az oroszoktól, de mi van, ha nem jön, nem ennyi, nem arról; mi van teszem azt, ha ránktukmálják a sokkal drágább más iránybó jövőt? Mi van, ha csak simán sokkal drágábban tudjuk megvenni? Mennyibe lesz a villany? Oké, hogy lesz majd Paks II., de mi lesz ha leáll az I.? Mi lesz ha leáll a Mátrai? Mi lesz ha elterjed a villanyautózás? Mi lesz ha a mindenkori kormány ilyen-olyan okokból nem tudja finanszírozni a rezsicsökkentést? (Így is lehetett már olvasni napokban miniszteri szintű nyilatkozatot, hogy a közeljövőben elkerülhetetlen lesz a rezsi árak növekedése.) Vagy lesz rá egy marhanagy támogatás. (Mint ahogy a napokban is megjelent egy.) Akkor is kijön a matek? Tudod előre?
Jelenlegi árakon fából kb. 30 év alatt, de úgy, hogy sok hulladék is van, azok nincsenek beleszámolva. Ha ezt is beleszámolnám, meg figyelembe veszem azt, hogy pár év alatt leforgása alatt pl. mennyire megneheződött a fa beszerzése és pár év alatt kb. megduplázódott az ára szerintem kb. 20 év, vagy az alatt.


Nem, Te nem érted meg, hogy kiegészítés. Tudod, van mellette más, amivel eddig fűtöttem, és fűthetek ezután is. De ha fánál nézzük ami nálunk az alap rendszer (és mellette van gáz, de nem dobtuk ki a "kandallókat" sem, biztos ami biztos -enni nem kér) nem mindegy, hogy mennyi fát kell feldolgoznom/behordanom... Ha meg nem sütne, akkor több fát hordok be, úgy, mint eddig. De Neked is leírom, hogy jelenleg nem éri meg, a jövőt meg ahogy blitz., úgy szerintem Te sem látod.

De aki látja a jövőt, az jelentkezzen...
... az asztro centenerbe.

Az írásod végével kezdeném.

Szóval azt mondod, 6 milliót elköltesz fára 20 év alatt.
A probléma az a napelemmel, hogy a rá elköltött 6 millió után még mindig nem lenne 0 a fűtési számlád, legfeljebb fele akkora lenne. 20 év alatt meg kb. el is jutottál a napelem életkorának a végéhez. Vagyis ezentúl nem 6 milliót költenél fára 20 évente, hanem 6 milliót napelemre és 3 milliót fára, vagyis 9-et összesen.
Vagyis sokkal jobban megéri, ha nem költesz el 6 milliót napelkemre, hanem azt fára költöd, mint eddig is. Sőt, ha a 6 milliót bankba rakod, akkor a 20 éven felül még pár évig elég lesz a kamat fára. :)

Természetesen nem tudjuk, hogy mit hoz a jövő.
De a jelen az, hogy a napelemek a soha meg nem térülő beruházás szintjén vannak.
Ha árammal akarok fűteni, akkor nem magamnak fogom megtermelni (mint ahogy a gázért sem fúrok le 5000 méterre), hanem veszem a hálózatról.
Az áram ára nem fog jelentősen változni (infláción felül) még nagyon sokáig, hisz Paks 2 már épül.
Én vagyok olyan optimista és bízzom abban, hogy Paks 1 leállása után épülni fog majd Paks 3 is (reméljük nem nyernek sötétzöldek a jövőben sem választást). Szerintem az lenne messze a legjobb opció az országnak.
A gáz is nagyon úgy néz ki, hogy egyre több forrásból fog majd érkezni, így az is biztosított lesz.

Egyébként én nem vagyok napelem ellenes, csak realista. Amint gazdaságilag megéri majd napelemet rakni a háztetőre, máris rakom majd én is.
Már csak az a kérdés, hogy mikor lesz minimum 5-ször olcsóbb a napelem, vagy 5-ször drágább az áram? Nem vagyok jós, de nem fogadnék egyikre sem.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 869
113
Az írásod végével kezdeném.

Szóval azt mondod, 6 milliót elköltesz fára 20 év alatt.
A probléma az a napelemmel, hogy a rá elköltött 6 millió után még mindig nem lenne 0 a fűtési számlád, legfeljebb fele akkora lenne. 20 év alatt meg kb. el is jutottál a napelem életkorának a végéhez. Vagyis ezentúl nem 6 milliót költenél fára 20 évente, hanem 6 milliót napelemre és 3 milliót fára, vagyis 9-et összesen.
Vagyis sokkal jobban megéri, ha nem költesz el 6 milliót napelkemre, hanem azt fára költöd, mint eddig is. Sőt, ha a 6 milliót bankba rakod, akkor a 20 éven felül még pár évig elég lesz a kamat fára. :)

Természetesen nem tudjuk, hogy mit hoz a jövő.
De a jelen az, hogy a napelemek a soha meg nem térülő beruházás szintjén vannak.
Ha árammal akarok fűteni, akkor nem magamnak fogom megtermelni (mint ahogy a gázért sem fúrok le 5000 méterre), hanem veszem a hálózatról.
Az áram ára nem fog jelentősen változni (infláción felül) még nagyon sokáig, hisz Paks 2 már épül.
Én vagyok olyan optimista és bízzom abban, hogy Paks 1 leállása után épülni fog majd Paks 3 is (reméljük nem nyernek sötétzöldek a jövőben sem választást). Szerintem az lenne messze a legjobb opció az országnak.
A gáz is nagyon úgy néz ki, hogy egyre több forrásból fog majd érkezni, így az is biztosított lesz.

Egyébként én nem vagyok napelem ellenes, csak realista. Amint gazdaságilag megéri majd napelemet rakni a háztetőre, máris rakom majd én is.
Már csak az a kérdés, hogy mikor lesz minimum 5-ször olcsóbb a napelem, vagy 5-ször drágább az áram? Nem vagyok jós, de nem fogadnék egyikre sem.

Mondjuk az a veszély nem fenyeget, hogy jelenleg tetőre, vagy bankba tegyek 6 milliót ... akkor már vennék még egy házat, és még maradna is. :)
Ugyan azt mondom, mint Te az utolsó bekezdésben. Talán annyival egészíteném ki, hogy ki tudja, hogy mikor mennyivel fogja támogatni az állam. (tudom, tudom, nemzetgazdaságilag nem hatékony, de hát nem csak -közvetlen- gazdasági érdekek vannak a világon).
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg
M

molnibalage

Guest
Nem, Te nem érted meg, hogy kiegészítés. Tudod, van mellette más, amivel eddig fűtöttem, és fűthetek ezután is. De ha fánál nézzük ami nálunk az alap rendszer (és mellette van gáz, de nem dobtuk ki a "kandallókat" sem, biztos ami biztos -enni nem kér) nem mindegy, hogy mennyi fát kell feldolgoznom/behordanom... Ha meg nem sütne, akkor több fát hordok be, úgy, mint eddig. De Neked is leírom, hogy jelenleg nem éri meg, a jövőt meg ahogy blitz., úgy szerintem Te sem látod.

De aki látja a jövőt, az jelentkezzen...
... az asztro centenerbe.

vlcsnap-2011-12-13-16h50m34s60.png
A baj az, hogy a kiegészítés is legfeljebb akkor működik, amikor jellemzően nincs otthon az ember. Vagy még akkor sem. Nem éri meg az egészet letenni. Ha sokkal drágább az áram és gáz, akkor sem, mert akkor megint ott vagyunk, hogy egyszerűbb lenne szigetelni rendesen. Brutálisan le lehet nyomni a fűtés igényeket, ha nem szar lakásban vagy házban él az ember. Ennyi. És az mindaddik passzívan mindentől függetlenül működik, amíg a szigetelés meg nem sérül. Nem kell interter, se PV cella, se bukfencezve hátraszaltó.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 961
113
Az írásod végével kezdeném.

Szóval azt mondod, 6 milliót elköltesz fára 20 év alatt.
A probléma az a napelemmel, hogy a rá elköltött 6 millió után még mindig nem lenne 0 a fűtési számlád, legfeljebb fele akkora lenne. 20 év alatt meg kb. el is jutottál a napelem életkorának a végéhez. Vagyis ezentúl nem 6 milliót költenél fára 20 évente, hanem 6 milliót napelemre és 3 milliót fára, vagyis 9-et összesen.
Vagyis sokkal jobban megéri, ha nem költesz el 6 milliót napelkemre, hanem azt fára költöd, mint eddig is. Sőt, ha a 6 milliót bankba rakod, akkor a 20 éven felül még pár évig elég lesz a kamat fára. :)

Természetesen nem tudjuk, hogy mit hoz a jövő.
De a jelen az, hogy a napelemek a soha meg nem térülő beruházás szintjén vannak.
Ha árammal akarok fűteni, akkor nem magamnak fogom megtermelni (mint ahogy a gázért sem fúrok le 5000 méterre), hanem veszem a hálózatról.
Az áram ára nem fog jelentősen változni (infláción felül) még nagyon sokáig, hisz Paks 2 már épül.
Én vagyok olyan optimista és bízzom abban, hogy Paks 1 leállása után épülni fog majd Paks 3 is (reméljük nem nyernek sötétzöldek a jövőben sem választást). Szerintem az lenne messze a legjobb opció az országnak.
A gáz is nagyon úgy néz ki, hogy egyre több forrásból fog majd érkezni, így az is biztosított lesz.

Egyébként én nem vagyok napelem ellenes, csak realista. Amint gazdaságilag megéri majd napelemet rakni a háztetőre, máris rakom majd én is.
Már csak az a kérdés, hogy mikor lesz minimum 5-ször olcsóbb a napelem, vagy 5-ször drágább az áram? Nem vagyok jós, de nem fogadnék egyikre sem.
Futesre hasznalt aramnal kedvezmeny van, ha jol tudom kb annyiba kerul mint az ejszakai aram.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 001
9 976
113
A baj az, hogy a kiegészítés is legfeljebb akkor működik, amikor jellemzően nincs otthon az ember. Vagy még akkor sem. Nem éri meg az egészet letenni. Ha sokkal drágább az áram és gáz, akkor sem, mert akkor megint ott vagyunk, hogy egyszerűbb lenne szigetelni rendesen. Brutálisan le lehet nyomni a fűtés igényeket, ha nem szar lakásban vagy házban él az ember. Ennyi. És az mindaddik passzívan mindentől függetlenül működik, amíg a szigetelés meg nem sérül. Nem kell interter, se PV cella, se bukfencezve hátraszaltó.
Mi lecseréltük a konvektorokat kondenzációs kazánra, leszigeteltem a falat (b30as fal, kapott 10xm szürke "hungarocellt"), tetőt (lapostető volt salak szigeteléssel, kapott 12cm fújt szigetelést), nyílászárócsere nem a legdrágább műanyag ablakra, 600ezer volt egy fűtési szezon előtte főzéssel együtt, most 150ezer főzés nélkül, . Ki van építve a napkollektor rákötése a meleg víz rendszerre (az maradt villanybojler), ahányszor számolom nem jönne vissza, nem veszem meg. Kurva gyorsan visszajön az ára a szigetelésnek. Ezt kellene támogatni, de nem 20 meg 25 hanem 50-75%-ban.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 134
53 723
113
Valóban, a fűtésnél a legfontosabb az épület szigetelése. Ma már olyan házakat is építenek, amelyeket pár villanyradiátorral röhögve kifűtesz a legnagyobb hidegben is. (most szigeteltünk egy olyan házat ahova 30+ os grafitos ment fel. Eszetlen mennyiség, de hát passzív ház....)
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 001
9 976
113
Valóban, a fűtésnél a legfontosabb az épület szigetelése. Ma már olyan házakat is építenek, amelyeket pár villanyradiátorral röhögve kifűtesz a legnagyobb hidegben is. (most szigeteltünk egy olyan házat ahova 30+ os grafitos ment fel. Eszetlen mennyiség, de hát passzív ház....)[/QUOTE
Tettünk volna mi is annyit rá, de meglévő háznak mindig lesznek hőhídjai, akkor meg minek rá a 30cm.