A II. világháború magyar vonatkozású katonai eseményei

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 784
75 808
113
Nézz utána.Növelték a lovas hadosztályok számát.A hortobágyi csatábol talán ismerős a szovjet lovas-harckocsizó hadtest bevetése.Különben nálunk 1954ig volt lovas csapategység.
Ha úgy értelmezed a lovast,mint kardal harcolót,akkor kivonták a kardot a rendszerből.Nálunk is,a háború végi huszárnak nem volt kardja.Dragonyos tipusú lovasságként viszont máig létezik a lovas katona.Persze ma már csak különleges körülmények között,kisalegység szintjén

A dragonyos nem lovon harcoló katona!Ne keverd már a szezont a fazonnal!
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Ezt te sem gondoltad komolyan ugye?
Attol,hogy Te nem veszel róla tudomást,még van,létezik.És attol,hogy a lovas katonát csak mint kardos-lándzsást tudod elképzelni,a dragonyos még lovas katona.Hogy most van e,nemtudom,de mikor én katona voltam,a Határörség nálunk is volt lovas járört szolgálatban.
maxresdefault.jpg

Rhodesiai lovas katona.Hasonló körülmények,mint ma Afganisztánban.
greys-scout-horsebackj4qov.png

Ilyen körülmények közt a gépjárművek nem boldogulnak,előkerül a ló.
Osztrákok ma is használják a halfinger lovakat katonai célra.Hegyekben.főleg utánpótlás szállitásra,járörözésre ma is vannak katonalovak szolgálatban.
De megnyugodhatsz,a lovasrohamok meglehetősen ritkák ma már.Kardot sem hordanak,legfeljebb diszszemlén.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 784
75 808
113
Attol,hogy Te nem veszel róla tudomást,még van,létezik.És attol,hogy a lovas katonát csak mint kardos-lándzsást tudod elképzelni,a dragonyos még lovas katona.Hogy most van e,nemtudom,de mikor én katona voltam,a Határörség nálunk is volt lovas járört szolgálatban.
maxresdefault.jpg

Rhodesiai lovas katona.Hasonló körülmények,mint ma Afganisztánban.
greys-scout-horsebackj4qov.png

Ilyen körülmények közt a gépjárművek nem boldogulnak,előkerül a ló.
Osztrákok ma is használják a halfinger lovakat katonai célra.Hegyekben.főleg utánpótlás szállitásra,járörözésre ma is vannak katonalovak szolgálatban.
De megnyugodhatsz,a lovasrohamok meglehetősen ritkák ma már.Kardot sem hordanak,legfeljebb diszszemlén.

Te most arról beszélsz,hogy helyi háborúkban speciális körülmények közt lovas katonákat használnak.Khasználnak.Kapaszkodj meg a németek szamarat is használnak teherhordásra a hegyivadász alakulataiknál!

Határőrség...EHatárőrség...Ezt nem is értem minek írtad.Jírtad.Jóhogy a lovasrendőrrel nem jössz!
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Te most arról beszélsz,hogy helyi háborúkban speciális körülmények közt lovas katonákat használnak.Khasználnak.Kapaszkodj meg a németek szamarat is használnak teherhordásra a hegyivadász alakulataiknál!

Határőrség...EHatárőrség...Ezt nem is értem minek írtad.Jírtad.Jóhogy a lovasrendőrrel nem jössz!
Az olaszok meg öszvéreket.
Igen,az elején irtam,hogy még ma is vannak lovak hadihasználatban,speciális esetben.
II.vh lovasságárol.2részes cikk
http://real-j.mtak.hu/11406/1/Haditechnika_2013-1_teljes_red.pdf
http://real-j.mtak.hu/11406/2/HT_2013-2_teljes_red.pdf
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 784
75 808
113
  • Tetszik
Reactions: molnibalage

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 546
4 690
113
Én nem tudom így látni ezt a dolgot.
A lovashadosztály Horthy legféltettebb elit egysége volt. Hónapokon át ellenállt, hogy kivigyék őket a Pripjatyjoz.
80+ Turan I és II, 3 tüzérosztály és még pluszba tarackokat is kaptak. Miattatok átolvastam Földi pali bácsi Magyar Királyi Honvédség és
Ungvári Krisztián hasonló című könyvének is az ide vonatkozó részeit. Támogató egységként mentek ki, partizán tevékenységet megoldani.
De az élet felülírta a bevetésük módját.

Ebben az esetben ne felejtsük el, hogy a legképzettebb Ludovikás tisztek vezették ezeket az egységeket. A Huszár Hadosztályt speciel
az egyetlen nemzetközi léptékkel is számottevő magyar erő volt Vattay altábornagy vezetésével. Még Varsónál is volt szerepük...

Kérdésem annyi lenne, hogy mi van ha egy felelős tiszt, nyilván kockázatot vállalva, de felelős döntéssel egy sikerrel kecsegtető nem várt
megoldásként alkalmazta a lovasrohamot?
A lövészárok, vagy éppen helységharcok sokszor sokkal őrültebb és értelmetlenebb dolgok voltak. Egy sík területen kellett viszonylag gyorsan átjutniuk, amiben
gyalogosan minduntalan kudarcot vallottak a németek. Szerintem ez egy ésszerű mérlegelés is lehetett, hogy mennyi idő alatt mekkora veszteséggel juthatsz át.

Persze nem tudom... De amiket az ember olvasott erről az alakulatról, itt különösen szoros szál volt az alakulat tagjai között, a tisztek pedig vigyázták
a katonáikat.
 

Littlejohn

Well-Known Member
2010. április 20.
3 478
14 749
113
A lovasrohamról jut eszem helyébe....
A Szovjet Vörös Csillaggal kitüntetett Televízió riportot készít azzal az öreg katonával, aki anno a fehérek oldalán harcolt és még látta Csapajevet!
Riporter: ..... mondja Bátyuska, milyen volt Csapajev lovasrohama?
Bácsi: ...... hát, lyányom.... megdördült az ég, megrendült a föld..... és láttuk, vágtat felénk Csapajev elvtárs az ő hős, vörös lovasai élén...
Riporter: ..... jaj, Bátyuska, próbálja meg a lényeget.....
Bácsi: ...... jóvanna, lyányom, csak mán régen vót, emlékszem, megdördült az ég, megrendült a föld..... és láttuk, vágtat felénk Csapajev elvtárs az ő hős, vörös lovasai élén... Harckészültségbe léptünk, lefeküdtünk az árokparton..
Riporter: ....... és, és, és....? A lényeget Bátyuska, mit tudtak tenni?
Bácsi: .... hát, lyányom....... legéppuskáztuk őket!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 784
75 808
113
A lovashadosztály Horthy legféltettebb elit egysége volt. Hónapokon át ellenállt, hogy kivigyék őket a Pripjatyjoz.
80+ Turan I és II, 3 tüzérosztály és még pluszba tarackokat is kaptak. Miattatok átolvastam Földi pali bácsi Magyar Királyi Honvédség és
Ungvári Krisztián hasonló című könyvének is az ide vonatkozó részeit. Támogató egységként mentek ki, partizán tevékenységet megoldani.
De az élet felülírta a bevetésük módját.

Ebben az esetben ne felejtsük el, hogy a legképzettebb Ludovikás tisztek vezették ezeket az egységeket. A Huszár Hadosztályt speciel
az egyetlen nemzetközi léptékkel is számottevő magyar erő volt Vattay altábornagy vezetésével. Még Varsónál is volt szerepük...

Kérdésem annyi lenne, hogy mi van ha egy felelős tiszt, nyilván kockázatot vállalva, de felelős döntéssel egy sikerrel kecsegtető nem várt
megoldásként alkalmazta a lovasrohamot?
A lövészárok, vagy éppen helységharcok sokszor sokkal őrültebb és értelmetlenebb dolgok voltak. Egy sík területen kellett viszonylag gyorsan átjutniuk, amiben
gyalogosan minduntalan kudarcot vallottak a németek. Szerintem ez egy ésszerű mérlegelés is lehetett, hogy mennyi idő alatt mekkora veszteséggel juthatsz át.

Persze nem tudom... De amiket az ember olvasott erről az alakulatról, itt különösen szoros szál volt az alakulat tagjai között, a tisztek pedig vigyázták
a katonáikat.

Tehát arra tartsunk bármilyen egzotikus alakulatot(biciklis,lovas,harci elefantos stb),
hogy előfordulhat olyan egészen kivételes szituáció amikor kellhetnek?
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Tehát arra tartsunk bármilyen egzotikus alakulatot(biciklis,lovas,harci elefantos stb),
hogy előfordulhat olyan egészen kivételes szituáció amikor kellhetnek?
Dudi,ha elolvastad volna amit belinkeltem,nem irnál ilyen hüleségeket.Leirják benne,hogy akkor és ott miért és hogyan használtak lovas alakulatokat.Nem századonként 10szamarat,hanem egész hadosztályokat.Ha vennéd a fáradságot,utána nézzhetnél,hogy azóta miért és hol használnak lovas katonákat.Most már messze nem hadosztály szinten,de még ma is van lovas katona.És ha gondolkoznál is kicsit,azt is kiokumálhatnád,hogy manapság mi mire használhatnánk lovat.Hát nem kéne sokat gondolkodni,mert olyan sokmindenre mi már nemnagyon tudnánk használni a diszelgésen kivül.Merthogy hadműveleti szinten az égadta egy világon semmire.De határőrizeti járőrnek még mindig használhatók lennének a lovak.Kutyákkal kiegészitve pláne.Nem mindenhol,de vannak szakaszok,ahol még lehetne hasznuk.
 
  • Tetszik
Reactions: anonim999

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 784
75 808
113
Dudi,ha elolvastad volna amit belinkeltem,nem irnál ilyen hüleségeket.Leirják benne,hogy akkor és ott miért és hogyan használtak lovas alakulatokat.Nem századonként 10szamarat,hanem egész hadosztályokat.Ha vennéd a fáradságot,utána nézzhetnél,hogy azóta miért és hol használnak lovas katonákat.Most már messze nem hadosztály szinten,de még ma is van lovas katona.És ha gondolkoznál is kicsit,azt is kiokumálhatnád,hogy manapság mi mire használhatnánk lovat.Hát nem kéne sokat gondolkodni,mert olyan sokmindenre mi már nemnagyon tudnánk használni a diszelgésen kivül.Merthogy hadműveleti szinten az égadta egy világon semmire.De határőrizeti járőrnek még mindig használhatók lennének a lovak.Kutyákkal kiegészitve pláne.Nem mindenhol,de vannak szakaszok,ahol még lehetne hasznuk.

Nem sok olyan ország van ahol katonákkal őriztetik a határt...A határt szinte mindenhol a határőrség felügyeli.
 

Schurrer

Well-Known Member
2019. március 9.
1 053
792
113
Dudi,ha elolvastad volna amit belinkeltem,nem irnál ilyen hüleségeket.Leirják benne,hogy akkor és ott miért és hogyan használtak lovas alakulatokat.Nem századonként 10szamarat,hanem egész hadosztályokat.Ha vennéd a fáradságot,utána nézzhetnél,hogy azóta miért és hol használnak lovas katonákat.Most már messze nem hadosztály szinten,de még ma is van lovas katona.És ha gondolkoznál is kicsit,azt is kiokumálhatnád,hogy manapság mi mire használhatnánk lovat.Hát nem kéne sokat gondolkodni,mert olyan sokmindenre mi már nemnagyon tudnánk használni a diszelgésen kivül.Merthogy hadműveleti szinten az égadta egy világon semmire.De határőrizeti járőrnek még mindig használhatók lennének a lovak.Kutyákkal kiegészitve pláne.Nem mindenhol,de vannak szakaszok,ahol még lehetne hasznuk.
Erre adtam meg a linket fentebb. Nyílván, hogy a chileiek vagy az indiaiak földrajzi okokból tartanak fent lovas vagy tevés egységeket, nehezen megközelíthető helyek, határvonalak védelmére. Nálunk mondjuk nem tudom melyik szakaszon lenne érdemes ezzel próbálkozni.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Nem sok olyan ország van ahol katonákkal őriztetik a határt...A határt szinte mindenhol a határőrség felügyeli.
20éve még nálunk is volt Határörség,30éve még lovaik is voltak,meg kutyáik is.De most nincs határörségünk,és most ugyan szervezgetnek valami olyasmit,de katonák is vannak a határon.Ez van.Hozzá tehetném,hogy ha még mindig a Kárpátokban lenne a határ,akkor lehetnének nekünk is lovas egységeink a hegyivadászoknál,mint az osztrákoknak meg a németeknek,vagy éppen az oroszoknak.De momentán nem ott már a határ,ezért nekünk nem kellenek hegyi öszvérrel felszerelt ellátóezredek sem,mint az olaszoknak van(volt?lehet,közben leszerelték őket,vagy legalábbis csökkentették a létszámot).Nálunk a diszelgésen kivül a határörizet az a hely,ahol még lehet a lovaknak szerepet találni értelmesen.Ennyi.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 784
75 808
113
20éve még nálunk is volt Határörség,30éve még lovaik is voltak,meg kutyáik is.De most nincs határörségünk,és most ugyan szervezgetnek valami olyasmit,de katonák is vannak a határon.Ez van.Hozzá tehetném,hogy ha még mindig a Kárpátokban lenne a határ,akkor lehetnének nekünk is lovas egységeink a hegyivadászoknál,mint az osztrákoknak meg a németeknek,vagy éppen az oroszoknak.De momentán nem ott már a határ,ezért nekünk nem kellenek hegyi öszvérrel felszerelt ellátóezredek sem,mint az olaszoknak van(volt?lehet,közben leszerelték őket,vagy legalábbis csökkentették a létszámot).Nálunk a diszelgésen kivül a határörizet az a hely,ahol még lehet a lovaknak szerepet találni értelmesen.Ennyi.

Nem lovas egységek vannak hanem teherszállító lovak...
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Erre adtam meg a linket fentebb. Nyílván, hogy a chileiek vagy az indiaiak földrajzi okokból tartanak fent lovas vagy tevés egységeket, nehezen megközelíthető helyek, határvonalak védelmére. Nálunk mondjuk nem tudom melyik szakaszon lenne érdemes ezzel próbálkozni.
Spec nekem nem jön be a link.
Beraktam azt a filmet a filmes rovatba,nem fantázia.Afganisztánban az ami SF tényleg vett részt lovasrohamban a 21.században-amin még saját maguk is elcsodálkoztak.Aztán felszedték az állukat a földröl,és afgánba indulókat lovas kiképzésbe részesitették.Sőt,maguk is elkezdtek lovas járőröket alkalmazni.
Svájcban meg ma is van hadibicigli.Vannak ilyen furcsaságok a világban.Mint az indiai tevés járör.Külnben egy rövid időre a IIvh-ban a németek is használtak kétpupu tevét.A kalmük pusztáig is elértek,ott csináltak egy baktriánnal felszerelt századot.Abszurd,de ilyen is volt.Szovjetunióban tevegelő német katona.Tiszta röhej,de volt
 

Schurrer

Well-Known Member
2019. március 9.
1 053
792
113
Spec nekem nem jön be a link.
Beraktam azt a filmet a filmes rovatba,nem fantázia.Afganisztánban az ami SF tényleg vett részt lovasrohamban a 21.században-amin még saját maguk is elcsodálkoztak.Aztán felszedték az állukat a földröl,és afgánba indulókat lovas kiképzésbe részesitették.Sőt,maguk is elkezdtek lovas járőröket alkalmazni.
Svájcban meg ma is van hadibicigli.Vannak ilyen furcsaságok a világban.Mint az indiai tevés járör.Külnben egy rövid időre a IIvh-ban a németek is használtak kétpupu tevét.A kalmük pusztáig is elértek,ott csináltak egy baktriánnal felszerelt századot.Abszurd,de ilyen is volt.Szovjetunióban tevegelő német katona.Tiszta röhej,de volt
Tudom, sőt vmelyik könyvben láttam azt a fényképet, amikor a teve nyalogatja egy meg fáradt német katona fejét. :)
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 277
113
Erre adtam meg a linket fentebb. Nyílván, hogy a chileiek vagy az indiaiak földrajzi okokból tartanak fent lovas vagy tevés egységeket, nehezen megközelíthető helyek, határvonalak védelmére. Nálunk mondjuk nem tudom melyik szakaszon lenne érdemes ezzel próbálkozni.

Anno a határőrség létezésekor, a vasi, őrségi szakaszon ,de lehet zalában is, voltak lovas határőrök, járőrök. mÉG A 80-as években is, magam is láttam őket. Szerintem ahol ez indokolt, hegyes, dombos, átszegdelt határszakaszokon, nem hinném hogy butaság a lovas járőrözés.

Ugyan ez egy versenyen készült kép, de még talán a 90-es években is voltak lovasai a határőrségnek.

varro_2-38.jpg


Ez már akcióban

MTI-FOTO-V01oZGtKTUQzZWJkYlZpcmdselhUdz09.jpg


lp1.jpg