A II. világháború magyar vonatkozású katonai eseményei

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Tudom, sőt vmelyik könyvben láttam azt a fényképet, amikor a teve nyalogatja egy meg fáradt német katona fejét. :)
557517f16d867b4febac1c11b6c46e73.jpg
;):)
 
  • Tetszik
Reactions: Schurrer

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 819
113
Spec nekem nem jön be a link.
Beraktam azt a filmet a filmes rovatba,nem fantázia.Afganisztánban az ami SF tényleg vett részt lovasrohamban a 21.században-amin még saját maguk is elcsodálkoztak.Aztán felszedték az állukat a földröl,és afgánba indulókat lovas kiképzésbe részesitették.Sőt,maguk is elkezdtek lovas járőröket alkalmazni.
Svájcban meg ma is van hadibicigli.Vannak ilyen furcsaságok a világban.Mint az indiai tevés járör.Külnben egy rövid időre a IIvh-ban a németek is használtak kétpupu tevét.A kalmük pusztáig is elértek,ott csináltak egy baktriánnal felszerelt századot.Abszurd,de ilyen is volt.Szovjetunióban tevegelő német katona.Tiszta röhej,de volt

Már kivonták a svájciak a bbicikliket.
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 546
4 690
113
Tehát arra tartsunk bármilyen egzotikus alakulatot(biciklis,lovas,harci elefantos stb),
hogy előfordulhat olyan egészen kivételes szituáció amikor kellhetnek?
Nem hiszem, hogy írtam ilyet.
Egy tényhez tettem fel azt a kérdést, hogy miből gondoljuk, hogy nem tudatos mérlegelés utáni döntést hozott egy huszár tiszt?

Nem hiszem, hogy egzotikus alakulatokra van szükség, de akkoriban igenis voltak lovas alakulatok. Ráadásul a magyar honvédséget
nem a világháborúra készítették fel és különösen a térségben és akkoriban pl egy Ansaldo tanknak, de akár egy 3,5t Ford teherautónak
is gondot okozott a terep. Így egy lovas alakulat mozgékonysága akkoriban nem volt rossz.
 

Schurrer

Well-Known Member
2019. március 9.
1 053
792
113
Nem hiszem, hogy írtam ilyet.
Egy tényhez tettem fel azt a kérdést, hogy miből gondoljuk, hogy nem tudatos mérlegelés utáni döntést hozott egy huszár tiszt?

Nem hiszem, hogy egzotikus alakulatokra van szükség, de akkoriban igenis voltak lovas alakulatok. Ráadásul a magyar honvédséget
nem a világháborúra készítették fel és különösen a térségben és akkoriban pl egy Ansaldo tanknak, de akár egy 3,5t Ford teherautónak
is gondot okozott a terep. Így egy lovas alakulat mozgékonysága akkoriban nem volt rossz.
Nem volt rossz, csak a lóállomány nagyrészét elvesztették a pata sérülések miatt és legelőt sem tudták biztosítani az orosz területeken. Halálra ítélt fegyvernem volt a lovas keleten, most a lovak fajtájáról nem is beszélve.
 

Loki19

Well-Known Member
2019. március 21.
259
343
63
Nem hiszem, hogy írtam ilyet.
Egy tényhez tettem fel azt a kérdést, hogy miből gondoljuk, hogy nem tudatos mérlegelés utáni döntést hozott egy huszár tiszt?

Nem hiszem, hogy egzotikus alakulatokra van szükség, de akkoriban igenis voltak lovas alakulatok. Ráadásul a magyar honvédséget
nem a világháborúra készítették fel és különösen a térségben és akkoriban pl egy Ansaldo tanknak, de akár egy 3,5t Ford teherautónak
is gondot okozott a terep. Így egy lovas alakulat mozgékonysága akkoriban nem volt rossz.

Alapvetően minden lovas seregtest felállítása ekkor már kényszer volt. Vagy gazdasági - nem tellett a pc.-okat kísérő gyalogság számára megfelelő gépjárműre - vagy a terepviszonyok voltak olyanok, amelyekre a rendelkezésre álló járműállomány alkalmatlan-kevés volt, így maradt a ló.
A németeknél a hadsereg 1941-ben újra felállítja az 1. lov.ho-t, majd később már lovashadtestük is lesz, Az SS szintén felállított több lov.ho-t - számos mo-i némettel a soraikban - , emellett lovas dd-k is voltak. A szovjetek - elsősorban sikerfejlesztésre - szintén létrehoztak lovas hdt-eket, vagy épp vegyes gépesített-lovas, páncélos-lovas csoportokat. Szóval messze nem csak század-zlj. erejű egységek voltak.
Nálunk a lovasság - dd. majd ho. erőben - még annyira sem váltotta be a reményeket, mint a gyalogság, vagy épp a páncélosok. Különféle kényszerek miatt vagy nem a számukra megfelelő feladatra vetették be őket, vagy a felszereltségük-képzettségük volt gyenge. Az eredménye ennek a hatalmas veszteségek és gyenge harctéri teljesítmény lett. Gyakorlatilag azok a korlátok, amik miatt nem tudtunk gép./gk. ho-kat felállítani azt is lehetetlenné tették, hogy komoly harcértékű lovas seregtesteket szervezzünk. Persze a komoly alatt nem KM-i színvonalút értek, ide - a románok ellen - azért elég lett volna.
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74 and dudi

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 583
63 950
113
Én nem tudok arra büszke lenni,hogy a II.vh-ban a Magyar Királyi Honvédségben komolyan gondolták a lovas katonát mint harcoló erőt...
Wermachtnál is volt lovas katona, a Vörös hadseregnél is, a lengyeleknek pláne, a jugó partizánoknak is, kérdés ki mire kívánja használni.
Ui: ha jól tudom a dicsőséges Honvédségünknek is van jelenleg, nem a díszhuszárok, hanem valami lovas tartalékos egység. 2020 lesz lassan...
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 609
113
Wermachtnál is volt lovas katona, a Vörös hadseregnél is, a lengyeleknek pláne, a jugó partizánoknak is, kérdés ki mire kívánja használni.
Ui: ha jól tudom a dicsőséges Honvédségünknek is van jelenleg, nem a díszhuszárok, hanem valami lovas tartalékos egység. 2020 lesz lassan...
Nincs ezzel baj szerintem, felhasználás módja számít, mondjuk az új hör-nek nem is lenne rossz dolog, gondolj bele lóhátról a futó elmigrante-nek kardlappal rásóz a hátára...
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 583
63 950
113
Anno a határőrség létezésekor, a vasi, őrségi szakaszon ,de lehet zalában is, voltak lovas határőrök, járőrök. mÉG A 80-as években is, magam is láttam őket. Szerintem ahol ez indokolt, hegyes, dombos, átszegdelt határszakaszokon, nem hinném hogy butaság a lovas járőrözés.

Ugyan ez egy versenyen készült kép, de még talán a 90-es években is voltak lovasai a határőrségnek.

varro_2-38.jpg


Ez már akcióban

MTI-FOTO-V01oZGtKTUQzZWJkYlZpcmdselhUdz09.jpg


lp1.jpg
Igen, minden őrsön (egymástól 5-15km a határ mentén) 6 ló ha jól emlékszem, és 1 a parancsnoknak vagy valami tisztnek külön. Éjjel nem voltak kint velük,és ha jól emlékszem rövidebb volt a szolgálat mert fel is kellett szerelni a lovat,meg utána ellátni. Valami 8 órás szolik voltak és ebben bent volt minden. Viszont bárhol elment,és jóval nagyobb területet járhatott be, valamint messzebbre láthatott a járőr mivel jóval magasabban volt. Mondjuk felénk 1-1 dombról ellátsz a balcsiig (90km) pedig az jócskán odébb van, és nem kell felmenni a hegyekbe, azoktól 10-15km lentebb van ez, egy vadászlesről már érezhetően jobb a kilátás. És most akkor ugye tegyük fel hogy meglátod a gibbont valami klasszikus mese alapján 500m-re, de van köztetek egy árok,erdősáv, kocsival ki kell kerülni,hallják is, gyalog mire odaérsz már sehol sincsenek...
Még szolgáltam együtt a 2000-es években olyanokkal akik korábban lovasok voltak.
 
  • Tetszik
Reactions: honved and vilmoci

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 546
4 690
113
Alapvetően minden lovas seregtest felállítása ekkor már kényszer volt. Vagy gazdasági - nem tellett a pc.-okat kísérő gyalogság számára megfelelő gépjárműre - vagy a terepviszonyok voltak olyanok, amelyekre a rendelkezésre álló járműállomány alkalmatlan-kevés volt, így maradt a ló.
A németeknél a hadsereg 1941-ben újra felállítja az 1. lov.ho-t, majd később már lovashadtestük is lesz, Az SS szintén felállított több lov.ho-t - számos mo-i némettel a soraikban - , emellett lovas dd-k is voltak. A szovjetek - elsősorban sikerfejlesztésre - szintén létrehoztak lovas hdt-eket, vagy épp vegyes gépesített-lovas, páncélos-lovas csoportokat. Szóval messze nem csak század-zlj. erejű egységek voltak.
Nálunk a lovasság - dd. majd ho. erőben - még annyira sem váltotta be a reményeket, mint a gyalogság, vagy épp a páncélosok. Különféle kényszerek miatt vagy nem a számukra megfelelő feladatra vetették be őket, vagy a felszereltségük-képzettségük volt gyenge. Az eredménye ennek a hatalmas veszteségek és gyenge harctéri teljesítmény lett. Gyakorlatilag azok a korlátok, amik miatt nem tudtunk gép./gk. ho-kat felállítani azt is lehetetlenné tették, hogy komoly harcértékű lovas seregtesteket szervezzünk. Persze a komoly alatt nem KM-i színvonalút értek, ide - a románok ellen - azért elég lett volna.
Akkor fussunk neki mégegyszer...
41-ben Ansaldo Hk-kal vonult be a Szu-ba a gyorshadtest aminek akár egy borsóföld is sok volt.
A jármű állomány (emlékeim szerint) cca 800 Ford teherautóra támaszkodhatott, ami jó volt, de a terepet nem bírta. Blitzek még évekig nem voltak
és Botondok sem igen (bár az már csak 1,5 t). Volt még pár tucat Toldi, de még az is nagyrészt leamortizálódott nem harci cselekmények következtében.
Erre írtam, hogy pár év alatt ezt nem tudták áthidalni. A Huszárhadosztály pedig a legjobban felszerelt magyar hadosztály volt.
3+ tüzérosztály, legalább 2 Zlj-nyi Hk meg hasonlók. Nem huszárrohamokkal harcoltak, csak volt egy ilyen is. A Margarethe után pedig átfegyverezték őket német technikára és a legsikeresebb (szinte egyetlen nemzetközi szinten is elfogadható) magyar egység volt.
A magyar hadvezetés pedig óvta, védte, mint a családi ezüstöt. Csak Horthy megszállva is vagy 3 hónapig ellenállt a magyar huszárok bevetésének.
A haditechnika fejlődése, a hadisegélyei az Usának, stb természetesen felülírták a szükségleteket, de pl "Viktor " is arról beszél, hogy a térség egyik legjobb haderejét hozza létre.
Nem napi belpol bűnözni akartam, csak elmondani, hogy a 3 dandár lehet hogy jó lesz itt az 5 milliós népek között, de nem lesz elég pl Kína ellen, vagy Oroszország ellen.
Na ez a véleményem a II. VH magyar huszár hadosztályáról...:cool::hadonaszos:
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 583
63 950
113
Nincs ezzel baj szerintem, felhasználás módja számít, mondjuk az új hör-nek nem is lenne rossz dolog, gondolj bele lóhátról a futó elmigrante-nek kardlappal rásóz a hátára...
Sokba került a fenntartásuk akkoriban, kb 1997(?) ezért mentek kolbásznak. Igen, azt mondták annak. Ha jól tudom ma kb 50000-ért tartanak bérlovakat/hó. Na most akkor ugye le kéne osztani hogy 1-1 jármű mennyibe is fáj /hó manapság. Persze azokba több minden belefér,meg kényelmesebb,helyenként gyorsabb is, és meg se ázol/fázol benn, és aludni is lehet benn.
 

Loki19

Well-Known Member
2019. március 21.
259
343
63
Akkor fussunk neki mégegyszer...
41-ben Ansaldo Hk-kal vonult be a Szu-ba a gyorshadtest aminek akár egy borsóföld is sok volt.
A jármű állomány (emlékeim szerint) cca 800 Ford teherautóra támaszkodhatott, ami jó volt, de a terepet nem bírta. Blitzek még évekig nem voltak
és Botondok sem igen (bár az már csak 1,5 t). Volt még pár tucat Toldi, de még az is nagyrészt leamortizálódott nem harci cselekmények következtében.
Erre írtam, hogy pár év alatt ezt nem tudták áthidalni. A Huszárhadosztály pedig a legjobban felszerelt magyar hadosztály volt.
3+ tüzérosztály, legalább 2 Zlj-nyi Hk meg hasonlók. Nem huszárrohamokkal harcoltak, csak volt egy ilyen is. A Margarethe után pedig átfegyverezték őket német technikára és a legsikeresebb (szinte egyetlen nemzetközi szinten is elfogadható) magyar egység volt.
A magyar hadvezetés pedig óvta, védte, mint a családi ezüstöt. Csak Horthy megszállva is vagy 3 hónapig ellenállt a magyar huszárok bevetésének.
A haditechnika fejlődése, a hadisegélyei az Usának, stb természetesen felülírták a szükségleteket, de pl "Viktor " is arról beszél, hogy a térség egyik legjobb haderejét hozza létre.
Nem napi belpol bűnözni akartam, csak elmondani, hogy a 3 dandár lehet hogy jó lesz itt az 5 milliós népek között, de nem lesz elég pl Kína ellen, vagy Oroszország ellen.
Na ez a véleményem a II. VH magyar huszár hadosztályáról...:cool::hadonaszos:

Igen, a lovas ho. valóban az egyik legjobban felszerelt ho-unk volt, de ez 44 nyarán már nagyon kevés volt. Amit beleraktak, az gyakorlatilag kidobott erőforrás volt a bevetési körülmények miatt. A német anyagra átfegyverzés nem a megszállás után volt, hanem a nyári harcok teljes leamortizálódása után. Varsó környékén így már valóban sikeres harcokat folytattak, már ha "siker"-nek lehet tekinteni amit ott tettek.
Mo-ra már leharcolva érkeztek, itt részenként bevetve túl sok sikerük nem volt, igazából nem is értem mitől lettek volna a "legsikeresebb (szinte egyetlen nemzetközi szinten is elfogadható) magyar egység" A 2.pc. ho és több gy.ho. is hozott jobb teljesítményeket.
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
Komolyan lovakat akar valaki modern körülmények között. A Donnál is hatalmas problémát jelentett, hogy az ellátmányt szállító vonatok és szekerek nagyrészt a lovak számára szállítottak takarmányt. Nem lehetett őket kint teleltetni, ezért hátrébb kellett vonni őket istállókba. Itt foglalkozni kellett velük, ganézni, mozgatni. A hozzáértőbb emberek már akkor látták, hogy a fogatolásnak meg a teherhordó lovaknak is eljött a vég.
A mai modern világban meg vannak ilyenek is.
cagiva-elefant-350-9.jpg
b36c48936543383e7d00fb80702043b0.jpg

Két Jerry Can és egy nap alatt nagyobb utat megtehetsz, mint egy lóval 2 hét alatt.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 075
10 695
113
Erre adtam meg a linket fentebb. Nyílván, hogy a chileiek vagy az indiaiak földrajzi okokból tartanak fent lovas vagy tevés egységeket, nehezen megközelíthető helyek, határvonalak védelmére. Nálunk mondjuk nem tudom melyik szakaszon lenne érdemes ezzel próbálkozni.

Határt őrizni simán. De mint kiegészítő egység, a rugalmasság miatt.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Komolyan lovakat akar valaki modern körülmények között. A Donnál is hatalmas problémát jelentett, hogy az ellátmányt szállító vonatok és szekerek nagyrészt a lovak számára szállítottak takarmányt. Nem lehetett őket kint teleltetni, ezért hátrébb kellett vonni őket istállókba. Itt foglalkozni kellett velük, ganézni, mozgatni. A hozzáértőbb emberek már akkor látták, hogy a fogatolásnak meg a teherhordó lovaknak is eljött a vég.
A mai modern világban meg vannak ilyenek is.
cagiva-elefant-350-9.jpg




b36c48936543383e7d00fb80702043b0.jpg

Két Jerry Can és egy nap alatt nagyobb utat megtehetsz, mint egy lóval 2 hét alatt.


Szerintem kicsit félreértetted. Nem hinném hogy a Honvédségnek kellenek lovas egységek. Viszont, ha lenne Határőrség, ki merem jelenteni, hogy lovas járőrök jobbak, mint bámilyen technika bizonyos terepszakaszokon. Gondolok itt az ország délnyugati határszakaszára, vagy épp, az Északi középhegység Szlovákiával közös szakaszára. Van olyan terep, ami technikával járhatatlan. Gyalog megy csak, vagy lovakkal. Az általad betett képeken olyan technika látható, ami szerintem nem megy el minden olyan terepen, ahol a ló még igen. Hangsúlyoznám mégegyszer, kizárólag határőrizeti feladatokra gondolok most. Nem katonai felhasználásra a lovak esetében. Chile a mai napig tart hadrendben egyébként lovas alegységeket, pontosan az Andok adta terep miatt. A chilei haderő meg Dél Amerika egyik legjobb hadserege egyébként.