A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 991
113
Most miért?
Szerintem nekünk fejlesztett elektronikával az a változat teljesen megfelelne. Nyilván ha rendesen be is vásárolnánk rakétákból, bombákból. 2-3 századdal már vállalhatóak lennénk szomszédok között is.
Hát ár érték arányban százszor is gripen, fele annyi gondja nincs neki és olcsóbb is.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 991
113
Plusz egy század vételére szerinted van reális esély?
Őszintén szólva nem tudom, én úgy gondolom, hogy értelmes opció lenne, de 2030 után a F35 is bőven realitás lehet mert addig jócskán lejjebb megy az ára és elég sok országban rendszerben lesz. Pénzügyi és politikai helyzettől függ majd, ennyire előre nem tudok jósolni. Mind mennyiség mind minőség jó lenne, az ár érték arány szerint kell dönteni. Mert mennyiséget és minőséget egyben nem lesz pénzünk venni.
 
  • Tetszik
Reactions: Schurrer

Kishuszár

Active Member
2019. június 19.
108
242
43
Tényleg csak ennyi? Nincs más gyengítés az export változaton?
Az amik mindig ügyeskednek valamit, nehogy valaki véletlen ellenük fel tudja használni vagy eladni olyanoknak akiket nem szeretnek ezért lényegesen gyengitenek minden cuccon ami nem magunknak megy. Ezért szerintem van még itt turpisság.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 691
32 357
113
A zrinyi 2026 ba szerintem nem kell meg vadaszt valtani de a vegen mar el lehet rajta gondolkozni... Jobban irva en a 14 gripen melle szereznek be egy szazad f 35 ost. A zrinyi 2026 utan. Amikor mar a gdp % fixen a penz es a gpd is tovabb emelkedik 2027-2030 taja... A grif mint olcson uze!eltetheto legirendesz kikepzo konnyu bombazo cas miga az f 35 legifoleny es taktikai strategiai bombazo /a szemszogunkbol. Taktikai es strategiai nem usa vagy orosz kinai stb..../
 
  • Tetszik
Reactions: ibanez de bobadilla

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 360
113
Most miért?
Szerintem nekünk fejlesztett elektronikával az a változat teljesen megfelelne. Nyilván ha rendesen be is vásárolnánk rakétákból, bombákból. 2-3 századdal már vállalhatóak lennénk szomszédok között is.
miért?? szerinted ha sógorék lecserélik mert k***a drága akkor nekünk értelmes opció lenne?? a legdrágább gépet megvenni csak mert európai és még jóval ócskább az F35-höz képest sokszor annyi pénzért nekem nem tűnik logikusnak , esküszöm ha EF meg F35 között kell választani akkor 100-ból százszor az F35-öt választanám , modernebb , hasznosabb , jobb és ár érték arányban verhetetlen ebben a kategóriában , az EF a leghülyébb "opció" lenne de háála égnek fel sem merült a EF , tárgytalan vita , az EF nagyon vakvágány idehaza
 

Laci1970

Well-Known Member
2016. július 23.
1 781
3 235
113
Én nem tudom milyen klingon világban éltek, de ebből általánosítani szerintem nem helyes. Van a társadalomnak természetesen alsó rétege akik nem akarnak dolgozni, tanulni csak a potyát lesik stb... Mi lenne ha nem ezeket az embereket keresnénk? Azzal, hogy egy nyavalyás minimálbért kap egy katona persze hogy nem olyan ember fog jelentkezni akinek van jövőképe, vagy szeretne előre lépni.... De ez nem azt jelenti hogy nincs emberanyag ami megfelelő lenne katonának. S nem, azért nem kell minden katona agysebész legyen, tudja a saját s feljebbvalója feladatát s az bőven elég. Csak az birizgálja az ember idegeit, mikor egyesek szerint a fejlesztéseket azért nem lehet végrehajtani, mert nincs ember (nem lehet vadászgépet, HK-t, stb venni 1-2 század, 3-4 zászlóalj). Nincs egy ló*art!
Marpedig ez a magyar valóság. Hülye, semmire sem jó emberek jelentkeznek a rendvedelmi szervekhez. Nemrég nav felveteli: mar a telot is lehetett hasznalni és megbuktak. Ez a valósag.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 846
113
Tényleg csak ennyi? Nincs más gyengítés az export változaton?

Mit gyengítenének rajta amikor a piacon olyan harcjocsik elérhetők amik jobbak mint az amivel az ARMY re delkezik?Így sem tud labdábarúgni a Leopard 2 meg a T-90 mellett az Abrams a nemzetközi piacon.Csak az arabok veszik...
 
  • Tetszik
Reactions: zeal

fenntartható fejlövés

Well-Known Member
2019. május 31.
305
648
93
Figyelj! Te hoztad fel, hogy az éves családtámogatások összegével nagyjából pariban lenne 32db F-35 beszerzése a lengyel példa szerint. Ugyebár ez csak beszerzés. Üzemeltetésre nem véletlenül nem adnak meg szerződéses kereteket. ;)
Távol álljon tőlem, hogy kiszámoljam, hogy mennyi lélegeztető gép jönne ki ennek a csomagnak az árából, de érezned kell, hogy 1-1 minisztériumnak 10-30-50Mrd forintos mozgástere van évről évre a keretszámok változtatására, itt viszont 2000Mrd -os nagyságrendről beszélünk.
Nem én hoztam fel, megint csak vissza kellene olvasnod, nem csak grafomán módon ontani a posztokat.
Én arra világítottam rá, hogy van olyan terület, aminek az éves ktg.vetése annyi, mint a leendő lengyel F-35 üzlet és a végén bátortalanul megjegyeztem, hogy szándék esetén egy századra való gépet mi is be tudnánk szerezni. (ld. #55569)
 

ibanez de bobadilla

Well-Known Member
2019. szeptember 5.
856
2 691
93
Mert kevés.Az egy század is kevés,kéne még minimum egy de inkább kettő csak nincs rá pénzünk.

bocsánat dudi, nagyon félreérthető voltam. szóval ezt a 6 (8?) gripent én a 26-28 f35 mellett, egyfajta duális rendszerben képzelném el, kb. úgy ahogy szittya is írta.
a kétüléses gripenek minimális, de létező fegyverzettel, akár 50 éves hajózókkal ellátnák a légtérfelügyeletet kecsóról: betévedt, szabálytalan polgári gépeknek szabnának határt igen kedvező üzemeltetési költséggel.
az f35-ösök pedig -pusztán a létükkel is- a szomszédok felé mutatnának elrettentő erőt, de ahogy utaltam is erre, ez akkor jelentene technikai és geopolitikai előnyt, ha másnak nincs a környéken stealth.
igen, tudom hogy brutál pénz, de el kell határozni.

tehát ez a duális elképzelés szakmaiatlan, vagy lenne benne ráció?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 846
113
bocsánat dudi, nagyon félreérthető voltam. szóval ezt a 6 (8?) gripent én a 26-28 f35 mellett, egyfajta duális rendszerben képzelném el, kb. úgy ahogy szittya is írta.
a kétüléses gripenek minimális, de létező fegyverzettel, akár 50 éves hajózókkal ellátnák a légtérfelügyeletet kecsóról: betévedt, szabálytalan polgári gépeknek szabnának határt igen kedvező üzemeltetési költséggel.
az f35-ösök pedig -pusztán a létükkel is- a szomszédok felé mutatnának elrettentő erőt, de ahogy utaltam is erre, ez akkor jelentene technikai és geopolitikai előnyt, ha másnak nincs a környéken stealth.
igen, tudom hogy brutál pénz, de el kell határozni.

tehát ez a duális elképzelés szakmaiatlan, vagy lenne benne ráció?

Felejtsd el az F-35-öt ha nem akarsz mondenkit elküldeni a Honvédségtől.Ezen kívül minek is az F-35 mellé bármi más?

Teljes hülyeség amit szittya írt.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

fenntartható fejlövés

Well-Known Member
2019. május 31.
305
648
93
Maradjunk annyiban, hogy egyelőre nagyon meg kéne húzni a nadrágszíjat annyi F-35-höz. A teljes nemzetgazdaság tekintetében, ami az egészségügy, meg az oktatás miatt szerintem nem játszik, a nyugdíjakról nem is beszélve. Addig lesz pénz beszerzésre, amíg a népjóléti dolgokból és egyéb fejlesztésekből nem kell visszavenni miatta, mivel azok tartják hatalmon a kormányt.
36 db szerintem is irreális, én egy századról beszéltem, miután posztolták, hogy a lengyel üzlet nagyságrendileg mibe kerül:
"...azaz pol. akarat esetén össze tudnánk kukázni min. egy század F-35-re valót..."
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 793
113
36 db szerintem is irreális, én egy századról beszéltem, miután posztolták, hogy a lengyel üzlet nagyságrendileg mibe kerül:
"...azaz pol. akarat esetén össze tudnánk kukázni min. egy század F-35-re valót..."
A lehetőségek azért mások. Lengyelo. 40millios, mi 10millio alulról. Igy a honvédelmi kiadásaink is alacsonyabbak. Nekünk ez az F-35 biznisz a 3éves most emelkedő költségvetésünk. Nekik az idei 60%-a.
 

ibanez de bobadilla

Well-Known Member
2019. szeptember 5.
856
2 691
93
Felejtsd el az F-35-öt ha nem akarsz mondenkit elküldeni a Honvédségtől.

dehogy akarok. sőt! olyan idők jönnek, hogy a forrásokat hozzá kell rendelni a célokhoz, nincs mese.

Ezen kívül minek is az F-35 mellé bármi más?

alapvetően azért, mert ebben a duális koncepcióban kettéválasztottam a napi, rendszeres és így olcsón megoldandó feladatokat a történelmi távlatokban értelmezhető nemzetstratégiai céloktól.
 

tindalos

Well-Known Member
2011. október 8.
1 601
5 246
113
Azért néha átestek a ló túloldalára ezzel az emberhiánnyal... Úgy tesztek mintha legalábbis a hold másik oldalán élnénk páran.. Ösz-visz van 9,5 millió ember van Magyarországon, s képesek vagytok elhinni, hogy nem akar ebből 40 000 ember katona lenni(megfelelő bérezéssel /előre lépési lehetőséggel). Még úgy is, hogy sokan nem alkalmasak(úgy értem van elég alkalmas).

Néhány napon belül 1(egy)-re csökken a pápai RepBizt század tiszti (mérnök) létszáma...neki többé nincs szabi/betegszabi stb...vajon meddig húzza...?
Lassan lehúzhatjuk a rolót.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 846
113
dehogy akarok. sőt! olyan idők jönnek, hogy a forrásokat hozzá kell rendelni a célokhoz, nincs mese.



alapvetően azért, mert ebben a duális koncepcióban kettéválasztottam a napi, rendszeres és így olcsón megoldandó feladatokat a történelmi távlatokban értelmezhető nemzetstratégiai céloktól.

De ezzel a történelmi távlatokvan értelmezhető nemzetstratégiai célokat(bármit is jelentsen ez) veszélyezteted a pénzügyi,technikai és humán források teljesen felesleges szétrorgácsolásával.

Ha már ilyen cikornyás körmondatokban beszélgetünk.Ami nem baj csak nem gondolom,hogy szükség van rá.
 
  • Tetszik
Reactions: krisss

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 846
113
Néhány napon belül 1(egy)-re csökken a pápai RepBizt század tiszti (mérnök) létszáma...neki többé nincs szabi/betegszabi stb...vajon meddig húzza...?
Lassan lehúzhatjuk a rolót.

Remélem azok akik F-35-öt meg 1000 harckocsit meg mittudom én,hogy mit vizionálnak azok elgondolkoznak ilyenkor.Én is tudnék ilyen döbbenetes dolgot mondani de minek?Úgy is az 1000 harckocsi lesz a fontos....
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 904
4 743
113
Ja, és ha a soha MEG SE RENDELT tartalék-alkatrész, berendezés nem jön meg, akkor tényleg nem a mi hibánk volt ...?!!
Leninkább hajtómű problémák voltak, ezek megrendelésre kerültek. Az üzemképtelen gépeket "kanibalizálták", hogy a keszit fenn lehessen tartani és még kiképzést is repülhessenek.