A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 968
113
Bocsánat, hogy ott találtam meg először és nem keresgéltem tovább, de feltételeztem, hogy akit érdekel, az képes önálló feladat megoldásra.
Látod, hogy milyen ügyes vagy, egy kis rávezetéssel Te is megtaláltad. ;)
Egy kis kreativitás csodákra képes
Én még délelőtt olvastam a budin csak nem találtam érdekesnek :D
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 112
45 410
113
Akkor tessék emberi nyelven betenni (angolul, németül minimum ha magyar nincs) mert klingonul nem értünk.
https://www.armyrecognition.com/sep...reign_production_of_m4_and_m4a1_carbines.html

Amúgy a különlegeseknek vettünk pár darabot, és mielőtt elkezdődne a hiszti, hogy ottmérnembrenkettő van, azért mert a NATO összes különleges alakulata M4 származékot (a szerencsésebbek HK 416-ot) használnak műveleti területen az egyszerűbb logisztikai ellátás érdekében.
Ez nyilvánvaló volt a résztvevő országokból, és a beszerzés méretéből (41,9M USD).
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 968
113
https://honvedelem.hu/fooldal-kiemelesek/kozos-celok-bovulo-egyuttmukodes/


"Benkő Tibor a honvedelem.hu kérdésére elmondta: a Visegrádi Négyek már most is nagyon sok területen működnek együtt, melyeket tovább lehet még fejleszteni. Ilyen például a különleges műveleti képességek egészségügyi biztosítása, melyet a Állandó Strukturált Együttműködés keretein belül lehet még magasabb szintre emelni. A PESCO ad teret például a tüzérségi, illetve a közös lőszerbeszerzési területek fejlesztésének, de további lehetőségek vannak még a Česká Zbrojovka fegyvergyárral kötött megállapodás értelmében.

A miniszter leszögezte: továbbra is folyamatosan fenn kell tartani a V4 EU Harccsoportot. Ehhez egy kiszámítható, rotációs váltási rendet kívánnak kialakítani, melynek értelében négy évente, tehát legközelebb 2023-ban várható ez a feladatvállalás.

Magyarország és Csehország védelmi iparának együttműködésével kapcsolatban kiemelte az új generációs kiképzőrepülőgépet, az L-39NG-t. A meglévő, illetve a 36, nemrég megrendelt katonai helikopterre utalva elmondta: mintegy 130-150 pilótára lesz szükség. „Az ő kiképzésükhöz meg lehet találni a közös képzés, felkészítés terét és eszközét is.” Emellett a kézifegyverek, a különböző kaliberű lőszerek gyártása biztosít lehetőséget a további együttműködésre, Csehország mellett Szlovákiával és Lengyelországgal is, tette hozzá a miniszter."
 

Centurio

Well-Known Member
2018. december 10.
438
1 133
93
https://honvedelem.hu/fooldal-kiemelesek/kozos-celok-bovulo-egyuttmukodes/


"Benkő Tibor a honvedelem.hu kérdésére elmondta: a Visegrádi Négyek már most is nagyon sok területen működnek együtt, melyeket tovább lehet még fejleszteni. Ilyen például a különleges műveleti képességek egészségügyi biztosítása, melyet a Állandó Strukturált Együttműködés keretein belül lehet még magasabb szintre emelni. A PESCO ad teret például a tüzérségi, illetve a közös lőszerbeszerzési területek fejlesztésének, de további lehetőségek vannak még a Česká Zbrojovka fegyvergyárral kötött megállapodás értelmében.

A miniszter leszögezte: továbbra is folyamatosan fenn kell tartani a V4 EU Harccsoportot. Ehhez egy kiszámítható, rotációs váltási rendet kívánnak kialakítani, melynek értelében négy évente, tehát legközelebb 2023-ban várható ez a feladatvállalás.

Magyarország és Csehország védelmi iparának együttműködésével kapcsolatban kiemelte az új generációs kiképzőrepülőgépet, az L-39NG-t. A meglévő, illetve a 36, nemrég megrendelt katonai helikopterre utalva elmondta: mintegy 130-150 pilótára lesz szükség. „Az ő kiképzésükhöz meg lehet találni a közös képzés, felkészítés terét és eszközét is.” Emellett a kézifegyverek, a különböző kaliberű lőszerek gyártása biztosít lehetőséget a további együttműködésre, Csehország mellett Szlovákiával és Lengyelországgal is, tette hozzá a miniszter."
Nyertem, én voltam a gyorsabb.:D
 
  • Tetszik
Reactions: krisss

K.Atti63

Active Member
2019. február 4.
254
104
43
Már egyszer kérdezted ezt a 6x6-ot.
2 ilyen van:
Az egyik az Patria AMV 6x6:
166.jpg

Ezzel az a gond, hogy kisebb a jármű belső tere is, nem csak a külseje. Ha megnézed legalább egy fél méterrel rövidebb (a 2. tengely mögé bőven nem férne el még egy), mint a 8x8. Állítólag nem is sokkal olcsóbb. Akkor meg nincs értelme. A 2 kerék sokat dob a terepjáró képességén. Ez tényleg inkább fegyverrendszer hordozónak találhatták ki, mint ahogy a képen is van.

a másik a Patria 6x6:
Image-1-Patria-6x6-Armoured-Wheeled-Vehicle.jpg

Ez egy klasszikus APC. Felépítésében olyan mint a Fuchs 2, vagy a 6x6 VAB. Csak ez a legmodernebb.
Védelme elvileg pótpáncéllal max. STANAG 4. Nagy előnye, hogy sokkal egyszerűbb a vezető dolga a szélvédő miatt, de harcolni nem biztos, hogy megéri vele leállni IFV-ként. ;)
A nagyobb hadseregnél az elég népszerű, mivel nem olyan drága, és 10 fő deszantot el tud vinni. Az aknavédelme viszont nem olyan hatékony, mivel egy esetleges robbanás esetén pont a kabin alatt működik el a robbanó test. A "csőrös" kialakítású MRAP-ok ezen a fronton jobbak lehetnek. Szóval ez egy konvencionális környezetben fasza kis APC, amit pl. a németek felderítésre is használnak, a Patria meg megkínálta a NEMO automata aknavetős tornyával.
Az a baj, hogy szerintem a kerekes közepes dandárba is minden jármű minimum 30mm-es tornyot fog kapni.
Bár távirányított toronyban 30mm-esek esetén is létezik elég kis méretű (ugyebár most állapodot meg az Aselsan a Patriával pont egy ilyen integrációról), azonban azok képességei nem igazán összehasonlíthatók mondjuk egy PUMA toronnyal. Erre a Patria 6x6-ra meg egy komolyabb tornyot nem mernék feltenni, mert félő, hogy túl magasra kerül a súlypontja.

A török vonaltól nem hiszem, hogy meg kellene ijedni. Sem a minőségtől, sem a típusoktól. Szerintem komolyabb IFV-t tőlük biztosan nem fogunk venni. Ráadásul folyamatosan lebegtetik a Török embargót az amerikaiak. Komolyabb integrációt igénylő fegyverrendszert (Márpedig egy IFV modern, hálózatos környezetben ilyen) megvenni tőlük pont öntökönszúrás lenne. A gyártás, vagy a bevezetés kellős közepén benyalunk egy török embargót, akkor kezdhetjük az egészet elölről. Mert az embargó nem biztos, hogy érvénytelenítené a megkötött szerződést. Patt helyzet. Senkinek sem jó.

Egy NMS/Jelcin szerintem pont az a kategória, amit meg lehet venni tőlük. Nagyon komoly rendszer integrációt nem igényelnek. Inkább csak alvázat jelentenek bárminek.
Ha esetleg licencben gyártjuk őket, akkor meg még az alkatrész sem fog problémát jelenteni. A motorhoz, erőátvitelhez bárhol kapunk alkatrészt, a futóművet meg itthon legyártjuk. Nem nagyon tudom azt elképzelni, hogy ne a németektől vegyük a láncos IFV-t, de hogy Patria-Pars kombó nem jöhet össze, az biztos, mivel mindkettő kerekes jármű, és azt hiszem a nehéz dandár mindenképpen láncosat fog kapni.
Mint ahogy a Caesar/EVA kombó is üti egymást.
A Caesart nem megvenni gondoltam, hanem csak példának hoztam fel, hogy mennyi lehet az EVA ára. Hogy ugyan arra a feladatra 2 típust használnák annak semmi, de semmi értelme. Ha meg az EVA-ba mint PESCO projectben benne vagyunk, akkor abból vásárlás is lesz, az tuti! :rolleyes:

A francia kerekes járművek olyanok nekem, mint egy Playboy Nyuszi. Jó-jó, de otthonra nem kéne! :D
Ők ezzel a Griffon-Jaguár párossal szétválasztották az eredményes harchoz szükséges funkciókat.
Ugyan az, mint a Patria 6x6, csak csőrös kivitelben. 2 fővel kisebb deszanttal, és úszóképesség nélkül.
Ha meg azt nézed, a Jaguar állítólag igen kedvező árú (4M USD körül) de alapvetően egy amolyan felderítő/fire support jármű.
Nekem a felderítő jármű nem akkora, mint egy egy pajtaajtó. Fire supportnak meg kevésnek tűnik egy Leohoz képest. ;)
A franciák mindig is speciális igényekkel rendelkeztek a járműveiknél. A 3 jármű (Griffon, Jaguar, Caesar) gyakorlatilag lefedi az alap igényeket, egy lövész dandárhoz, csak minden a francia geopolitikai céljaihoz méretezve/tervezve.
Ha lesz is rakétatüzérség, akkor szerintem az ki fog csúszni a Zrínyi 2026-ból - időben.





Köszi a választ. Akkor egyenlőre ez a Patria 6x6-os felejtős. Azért 1-2 beszerzésnél pl: az Eva. Emlékezzünk vissza, amikor nyilvánosságra hoztuk, hogy miket szerzünk be: PZH 2000-res, Leok. Egyes szlovák vélemények válaszlépést követeltek. A rakétatüzérségről ,hát szerintem, ha egyszer lesz, hogyha a szállítógép nem KC-390-es lesz akkor az brazil lesz de az is lehet ,hogy mindkettő. Minden esetre, van egy pár ország, ahonnan még biztos fogunk beszerezni valamit a közeljövőben, pl a szerbektől- Raba-ra szerelt sorozatvetőt vagy kisebb tüzérséget, a lengyelektől Rozsomokra nagy tételt nem raknék, a Grab-ot el tudnám képzelni. Persze nem tudom, hogy a PZH mellé elmenne- e még, vagy esetleg innen is kisebb tüzérség, na és ott van Izrael. Az is tuti, hogy innen is veszünk valamit, de el nem bírom képzelni, hogy mit. Spike-ot esetleg? Szerintem ennyi molyfing. Azért csapatszállítónak szerintem valami 6x6-os elmenne, mint a csehek vettek 62 db Titust, 303 millió dollárért.
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 112
45 410
113
Háát szerintem a kiképzőgépeken kívül sokkal fontosabb lehet a közös lőszerbeszerzés.
Irdatlan pénzek elmehetnek mondjuk tüzérségi (kicsi/nagy) lőszerekre, vagy mondjuk 30mm-es lőszer beszerzésére, viszont ha végre összeraknak erre egy közös ügynökséget, akkor talán kellemesebb lehet a helyzet. Az biztos, hogy 3-4 ország már olyan tételt jelent, ami komoly kedvezményket hozhat.
 

anonim999

Well-Known Member
2016. március 19.
2 743
4 487
113
Nicsak, nicsak. L-39NG.:rolleyes:
https://honvedelem.hu/fooldal-kiemelesek/kozos-celok-bovulo-egyuttmukodes/

"Magyarország és Csehország védelmi iparának együttműködésével kapcsolatban kiemelte az új generációs kiképzőrepülőgépet, az L-39NG-t."
Számomra meg ez az érdekes:
Lubomír Metnar elmondta: a hosszú távú projektek területével kapcsolatban a munkaülésen több megállapodás született. A jelentős lehetőségeket ígérő területek között szerepelnek a hangsebesség alatti kiképzőrepülőgépek, az együttes kézifegyver-beszerzés, illetve a T-72-es közepes harckocsik felújítása, modernizálása, az állami védelemipari vállalatok bevonásával.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 968
113
Számomra meg ez az érdekes:
Lubomír Metnar elmondta: a hosszú távú projektek területével kapcsolatban a munkaülésen több megállapodás született. A jelentős lehetőségeket ígérő területek között szerepelnek a hangsebesség alatti kiképzőrepülőgépek, az együttes kézifegyver-beszerzés, illetve a T-72-es közepes harckocsik felújítása, modernizálása, az állami védelemipari vállalatok bevonásával.
Tibi bácsi lejjebb a cikkben elmondja, hogy mi miben vagyunk érdekeltek és ez nem volt közte.