A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Centurio

Well-Known Member
2018. december 10.
440
1 140
93
https://honvedelem.hu/fooldal-kiemelesek/kozos-celok-bovulo-egyuttmukodes/


"Benkő Tibor a honvedelem.hu kérdésére elmondta: a Visegrádi Négyek már most is nagyon sok területen működnek együtt, melyeket tovább lehet még fejleszteni. Ilyen például a különleges műveleti képességek egészségügyi biztosítása, melyet a Állandó Strukturált Együttműködés keretein belül lehet még magasabb szintre emelni. A PESCO ad teret például a tüzérségi, illetve a közös lőszerbeszerzési területek fejlesztésének, de további lehetőségek vannak még a Česká Zbrojovka fegyvergyárral kötött megállapodás értelmében.

A miniszter leszögezte: továbbra is folyamatosan fenn kell tartani a V4 EU Harccsoportot. Ehhez egy kiszámítható, rotációs váltási rendet kívánnak kialakítani, melynek értelében négy évente, tehát legközelebb 2023-ban várható ez a feladatvállalás.

Magyarország és Csehország védelmi iparának együttműködésével kapcsolatban kiemelte az új generációs kiképzőrepülőgépet, az L-39NG-t. A meglévő, illetve a 36, nemrég megrendelt katonai helikopterre utalva elmondta: mintegy 130-150 pilótára lesz szükség. „Az ő kiképzésükhöz meg lehet találni a közös képzés, felkészítés terét és eszközét is.” Emellett a kézifegyverek, a különböző kaliberű lőszerek gyártása biztosít lehetőséget a további együttműködésre, Csehország mellett Szlovákiával és Lengyelországgal is, tette hozzá a miniszter."
Nyertem, én voltam a gyorsabb.:D
 
  • Tetszik
Reactions: krisss

K.Atti63

Active Member
2019. február 4.
254
104
43
Már egyszer kérdezted ezt a 6x6-ot.
2 ilyen van:
Az egyik az Patria AMV 6x6:
166.jpg

Ezzel az a gond, hogy kisebb a jármű belső tere is, nem csak a külseje. Ha megnézed legalább egy fél méterrel rövidebb (a 2. tengely mögé bőven nem férne el még egy), mint a 8x8. Állítólag nem is sokkal olcsóbb. Akkor meg nincs értelme. A 2 kerék sokat dob a terepjáró képességén. Ez tényleg inkább fegyverrendszer hordozónak találhatták ki, mint ahogy a képen is van.

a másik a Patria 6x6:
Image-1-Patria-6x6-Armoured-Wheeled-Vehicle.jpg

Ez egy klasszikus APC. Felépítésében olyan mint a Fuchs 2, vagy a 6x6 VAB. Csak ez a legmodernebb.
Védelme elvileg pótpáncéllal max. STANAG 4. Nagy előnye, hogy sokkal egyszerűbb a vezető dolga a szélvédő miatt, de harcolni nem biztos, hogy megéri vele leállni IFV-ként. ;)
A nagyobb hadseregnél az elég népszerű, mivel nem olyan drága, és 10 fő deszantot el tud vinni. Az aknavédelme viszont nem olyan hatékony, mivel egy esetleges robbanás esetén pont a kabin alatt működik el a robbanó test. A "csőrös" kialakítású MRAP-ok ezen a fronton jobbak lehetnek. Szóval ez egy konvencionális környezetben fasza kis APC, amit pl. a németek felderítésre is használnak, a Patria meg megkínálta a NEMO automata aknavetős tornyával.
Az a baj, hogy szerintem a kerekes közepes dandárba is minden jármű minimum 30mm-es tornyot fog kapni.
Bár távirányított toronyban 30mm-esek esetén is létezik elég kis méretű (ugyebár most állapodot meg az Aselsan a Patriával pont egy ilyen integrációról), azonban azok képességei nem igazán összehasonlíthatók mondjuk egy PUMA toronnyal. Erre a Patria 6x6-ra meg egy komolyabb tornyot nem mernék feltenni, mert félő, hogy túl magasra kerül a súlypontja.

A török vonaltól nem hiszem, hogy meg kellene ijedni. Sem a minőségtől, sem a típusoktól. Szerintem komolyabb IFV-t tőlük biztosan nem fogunk venni. Ráadásul folyamatosan lebegtetik a Török embargót az amerikaiak. Komolyabb integrációt igénylő fegyverrendszert (Márpedig egy IFV modern, hálózatos környezetben ilyen) megvenni tőlük pont öntökönszúrás lenne. A gyártás, vagy a bevezetés kellős közepén benyalunk egy török embargót, akkor kezdhetjük az egészet elölről. Mert az embargó nem biztos, hogy érvénytelenítené a megkötött szerződést. Patt helyzet. Senkinek sem jó.

Egy NMS/Jelcin szerintem pont az a kategória, amit meg lehet venni tőlük. Nagyon komoly rendszer integrációt nem igényelnek. Inkább csak alvázat jelentenek bárminek.
Ha esetleg licencben gyártjuk őket, akkor meg még az alkatrész sem fog problémát jelenteni. A motorhoz, erőátvitelhez bárhol kapunk alkatrészt, a futóművet meg itthon legyártjuk. Nem nagyon tudom azt elképzelni, hogy ne a németektől vegyük a láncos IFV-t, de hogy Patria-Pars kombó nem jöhet össze, az biztos, mivel mindkettő kerekes jármű, és azt hiszem a nehéz dandár mindenképpen láncosat fog kapni.
Mint ahogy a Caesar/EVA kombó is üti egymást.
A Caesart nem megvenni gondoltam, hanem csak példának hoztam fel, hogy mennyi lehet az EVA ára. Hogy ugyan arra a feladatra 2 típust használnák annak semmi, de semmi értelme. Ha meg az EVA-ba mint PESCO projectben benne vagyunk, akkor abból vásárlás is lesz, az tuti! :rolleyes:

A francia kerekes járművek olyanok nekem, mint egy Playboy Nyuszi. Jó-jó, de otthonra nem kéne! :D
Ők ezzel a Griffon-Jaguár párossal szétválasztották az eredményes harchoz szükséges funkciókat.
Ugyan az, mint a Patria 6x6, csak csőrös kivitelben. 2 fővel kisebb deszanttal, és úszóképesség nélkül.
Ha meg azt nézed, a Jaguar állítólag igen kedvező árú (4M USD körül) de alapvetően egy amolyan felderítő/fire support jármű.
Nekem a felderítő jármű nem akkora, mint egy egy pajtaajtó. Fire supportnak meg kevésnek tűnik egy Leohoz képest. ;)
A franciák mindig is speciális igényekkel rendelkeztek a járműveiknél. A 3 jármű (Griffon, Jaguar, Caesar) gyakorlatilag lefedi az alap igényeket, egy lövész dandárhoz, csak minden a francia geopolitikai céljaihoz méretezve/tervezve.
Ha lesz is rakétatüzérség, akkor szerintem az ki fog csúszni a Zrínyi 2026-ból - időben.





Köszi a választ. Akkor egyenlőre ez a Patria 6x6-os felejtős. Azért 1-2 beszerzésnél pl: az Eva. Emlékezzünk vissza, amikor nyilvánosságra hoztuk, hogy miket szerzünk be: PZH 2000-res, Leok. Egyes szlovák vélemények válaszlépést követeltek. A rakétatüzérségről ,hát szerintem, ha egyszer lesz, hogyha a szállítógép nem KC-390-es lesz akkor az brazil lesz de az is lehet ,hogy mindkettő. Minden esetre, van egy pár ország, ahonnan még biztos fogunk beszerezni valamit a közeljövőben, pl a szerbektől- Raba-ra szerelt sorozatvetőt vagy kisebb tüzérséget, a lengyelektől Rozsomokra nagy tételt nem raknék, a Grab-ot el tudnám képzelni. Persze nem tudom, hogy a PZH mellé elmenne- e még, vagy esetleg innen is kisebb tüzérség, na és ott van Izrael. Az is tuti, hogy innen is veszünk valamit, de el nem bírom képzelni, hogy mit. Spike-ot esetleg? Szerintem ennyi molyfing. Azért csapatszállítónak szerintem valami 6x6-os elmenne, mint a csehek vettek 62 db Titust, 303 millió dollárért.
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Háát szerintem a kiképzőgépeken kívül sokkal fontosabb lehet a közös lőszerbeszerzés.
Irdatlan pénzek elmehetnek mondjuk tüzérségi (kicsi/nagy) lőszerekre, vagy mondjuk 30mm-es lőszer beszerzésére, viszont ha végre összeraknak erre egy közös ügynökséget, akkor talán kellemesebb lehet a helyzet. Az biztos, hogy 3-4 ország már olyan tételt jelent, ami komoly kedvezményket hozhat.
 

anonim999

Well-Known Member
2016. március 19.
2 747
4 503
113
Nicsak, nicsak. L-39NG.:rolleyes:
https://honvedelem.hu/fooldal-kiemelesek/kozos-celok-bovulo-egyuttmukodes/

"Magyarország és Csehország védelmi iparának együttműködésével kapcsolatban kiemelte az új generációs kiképzőrepülőgépet, az L-39NG-t."
Számomra meg ez az érdekes:
Lubomír Metnar elmondta: a hosszú távú projektek területével kapcsolatban a munkaülésen több megállapodás született. A jelentős lehetőségeket ígérő területek között szerepelnek a hangsebesség alatti kiképzőrepülőgépek, az együttes kézifegyver-beszerzés, illetve a T-72-es közepes harckocsik felújítása, modernizálása, az állami védelemipari vállalatok bevonásával.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 551
113
Számomra meg ez az érdekes:
Lubomír Metnar elmondta: a hosszú távú projektek területével kapcsolatban a munkaülésen több megállapodás született. A jelentős lehetőségeket ígérő területek között szerepelnek a hangsebesség alatti kiképzőrepülőgépek, az együttes kézifegyver-beszerzés, illetve a T-72-es közepes harckocsik felújítása, modernizálása, az állami védelemipari vállalatok bevonásával.
Tibi bácsi lejjebb a cikkben elmondja, hogy mi miben vagyunk érdekeltek és ez nem volt közte.
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
Mondtuk eddig is, hogy lesz.
Ó, hogy az a... :hadonaszos:
Dehogy mondtátok. Soha semmit nem lehet kiszedni belőletek. Mindig csak utólag derültök rajtunk egy jót. Ha a kiképzésetek csak fele olyan jó, mint amilyen szinten tudtok titkot tartani/vetíteni/terelni/kamuzni, akkor tuti megnyerjük a 3. vh-t. :cool:
Amúgy nagyon halgassátok meg a Benkő interjút, elmondja a beszerzések menetét meg mindent. Sokkal jobban beszél mint vártam.
Szóval megint kezdödhet elölről a barkóba. Hogy az a ... :hadonaszos:;)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 551
113
Ó, hogy az a... :hadonaszos:
Dehogy mondtátok. Soha semmit nem lehet kiszedni belőletek. Mindig csak utólag derültök rajtunk egy jót. Ha a kiképzésetek csak fele olyan jó, amilyen szinten tudtok titkot tartani/vetíteni/terelni/kamuzni, akkor tuti megnyerjük a 3. vh-t. :cool:

Szóval megint kezdödhet elölről a barkóba. Hogy az a ... :hadonaszos:;)
Pont olyan jól tartunk titkot mint aki az állását félti :D