[HUN] MH 59. Szentgyörgyi Dezső repülőbázis / MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár (Kecskemét)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 688
3 831
113
kb. egy éve felbukkant, talán TDK-ra készült, ha jól rémlik. Emlékeim szerint voltak benne tévedések, de ezt betudtuk a közlekedésüzemi tanszék repülős dolgokban megnyilvánuló mérsékelt ismeretanyagának... (az ő asztaluk a forgalomszámlálás, vonatok, buszok, stb., meg az üzemszervezés :D)
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
A kormány látványosan hallgat az amerikai beruházásról, pedig annak elnapolása védelmi szempontból is nagy veszteség. Egy időre lekerült a napirendről a kecskeméti katonai repülőtér amerikai pénzen tervezett fejlesztése – tudta meg a Népszava megbízható forrásból. A Honvédelmi Minisztérium azt közölte, hogy ők erről nem kaptak tájékoztatást, de a tárca nem is zárta ki ezt a lehetőséget. Lapunk kérdéseire adott – öt nap alatt született, és meglehetősen szűkszavú – válaszukban azt írták: „Az amerikai beruházás esetleges elmaradása fejlesztéseinket nem befolyásolja.” Ebből a közlésből az is következik – és ezt más forrásaink megerősítették –, hogy el sem kezdődött el az összesen 17 milliárd forintos munka. Márpedig az első ütemmel a tervek szerint áprilisra kellett volna végezni.

Egyelőre elmarad a tervezett amerikai fejlesztés a kecskeméti támaszponton
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 510
72 513
113
Mi van az ūza. tárolókkal?
Ha jól emlékszem nem csak a guruló út, hanem az üza. kapacitás bővítése is tésze volt az amerikai terveknek.


"megvalósul az amerikai program (ERI/EDI) is"

Most akkor mégis megvalósul az amerikaiak által kért bővítés?
Nem azt mondták, hogy "nem engedtek az amerikai megszállási törekvéseknek"?
Mintha olyan hírek is lettek volna hogy Trump mégsem ad pénzt bázisfelújításra, mert kell neki a mexikói kerítésre.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
"megvalósul az amerikai program (ERI/EDI) is"

Most akkor mégis megvalósul az amerikaiak által kért bővítés?
Nem azt mondták, hogy "nem engedtek az amerikai megszállási törekvéseknek"?
Mintha olyan hírek is lettek volna hogy Trump mégsem ad pénzt bázisfelújításra, mert kell neki a mexikói kerítésre.
Nem, csak kicsúsztunk valami határidőkből és odébb lett tolva a dolog. Nem marad el az amerikai fejlesztés, csak csúszik egy évet.
Amiket említesz "úgyvolt" dolgok, azok akkor is bulvár szinten mozogtak...
 
  • Tetszik
Reactions: Centurio

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 612
113
Nem, csak kicsúsztunk valami határidőkből és odébb lett tolva a dolog. Nem marad el az amerikai fejlesztés, csak csúszik egy évet.
Amiket említesz "úgyvolt" dolgok, azok akkor is bulvár szinten mozogtak...
Azért érzed,hogy kicsúszunk a határidőből és nem az a válasz rá amcsi részről, hogy sorry de ezt benézted hanem az, hogy nem baj odébb toljuk egy kicsit.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Nem, csak kicsúsztunk valami határidőkből és odébb lett tolva a dolog. Nem marad el az amerikai fejlesztés, csak csúszik egy évet.
Amiket említesz "úgyvolt" dolgok, azok akkor is bulvár szinten mozogtak...
Én nem értem miért írsz le valamit anélkül hogy rászánnád azt a rohad 5 percet hogy utána nézz a témának….:mad:
Én megtettem helyetted...
https://www.saffm.hq.af.mil/Portals/84/documents/Air Force MILCON FY18.pdf?ver=2017-05-23-153715-980

https://www.politico.com/f/?id=0000016c-f94d-dc65-af6f-fbcfc03c0000

https://assets.documentcloud.org/documents/6382424/List-of-DOD-deferrals.pdf
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Én megtettem helyetted...
"A fejlesztésre szánt 55,4 millió dollárt az amerikai törvényhozás a tavaly szeptember végéig tartott 2018-as, illetve a most szeptemberben zárult 2019-es pénzügyi évre szavazta meg. Az építkezés azért nem kezdődött el, mert a magyar kormány késlekedett a kétoldalú katonai együttműködési megállapodás megkötésével. Mire megszületett az egyezség, a kecskeméti beruházás kifutott az időből. Az amerikai prioritások a jelek szerint nem változtak, ám most a legjobb esetben is újra végig kell járni a lépcsőfokokat, és a Pentagonnak a 2020-as pénzügyi évre újra kérnie kell a szükséges forrást."
Ha nem kérték a 2020-as évre, akkor én kérek elnézést, mert én a fentiek alapján ill. egy pár napos nyilatkozat (majd holnap megkeresem) alapján emlékeztem az egy éves csúszásra.
Ha viszont a linkjeid nem erről szólnak... nos, + a stílusod,... :rolleyes: inkább átlépek rajtad,...mindenkinek jobb így :cool:
 
T

Törölt tag 1586

Guest
"A fejlesztésre szánt 55,4 millió dollárt az amerikai törvényhozás a tavaly szeptember végéig tartott 2018-as, illetve a most szeptemberben zárult 2019-es pénzügyi évre szavazta meg. Az építkezés azért nem kezdődött el, mert a magyar kormány késlekedett a kétoldalú katonai együttműködési megállapodás megkötésével. Mire megszületett az egyezség, a kecskeméti beruházás kifutott az időből. Az amerikai prioritások a jelek szerint nem változtak, ám most a legjobb esetben is újra végig kell járni a lépcsőfokokat, és a Pentagonnak a 2020-as pénzügyi évre újra kérnie kell a szükséges forrást."
Ha nem kérték a 2020-as évre, akkor én kérek elnézést, mert én a fentiek alapján ill. egy pár napos nyilatkozat (majd holnap megkeresem) alapján emlékeztem az egy éves csúszásra.
Ha viszont a linkjeid nem erről szólnak... nos, + a stílusod,... :rolleyes: inkább átlépek rajtad,...mindenkinek jobb így :cool:

Mielőtt nagyon megsértődsz talán jobban tetted volna ha elolvasod a linkelt anyagokat...o_O
1. link: azt írod kicsúsztunk a határidőkből...kérlek nézd meg a projekt ütemezését (sárgával kiemelt rész)
aa.jpg


2. link: Mark Thomas Esper hadügyminiszter levele a Szenátus Hadügyi Bizottságának amiben értesíti őket arról hogy Trump nemzeti vészhelyzetet hirdetett és ezért saját hatáskörben 127 projekt teljes költségvetését átirányítja a Mexikói határfal építésére.
Ehhez képest Te azt írod hogy nem változtak az USA prioritásai...:rolleyes: Biztos??
3. link: a törölt 127 projekt listája - benne a Kecskeméti projekttel.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Mielőtt nagyon megsértődsz talán jobban tetted volna ha elolvasod a linkelt anyagokat...o_O
1. link: azt írod kicsúsztunk a határidőkből...kérlek nézd meg...
Ehhez képest Te azt írod hogy nem változtak az USA prioritásai...:rolleyes: Biztos??
Mielőtt megsértődsz, amit idéztél tőlem azt én is idéztem. Vágod? :rolleyes:
Az eredeti menetrendet törölték. Igen. Arra emlékeztem, ahogyan azt idéztem is a cikkből, hogy a beruházást továbbra is szeretné a Pentagon, csak a következő költségvetési évből.
Ezt egyértelműen cáfolják az általad kiemeltek?!
  • Ha igen, sorry, felületesen olvastam és emlékeztem - bár hozzáteszem a HM tudtommal a mai napig nem erősítette meg, hogy nem lesz ez a fejlesztés (az ellenkezőjét sem persze, pedig valamelyik sajtó orgánum rá is kérdezett).
  • Ha nem cáfolják az általam irottakat,... nos,... akkor keresned kell még más infót, láthatóan Neked több időd van.
(Az "ismeretségeim" szerint btw meg fog valósulni ez a projekt, lehet majd valami "NATO köntösbe bújtatva" - de ezt még én is urban legend szintjén kezelem... nem is hoztam fel ezért eddig ebben a témában)
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Annyira szeretnék hogy FY2020 tervben nincs benne Kecskemét…(és már a FY 2019 ben sem volt benne) :)
---> nyisd meg ezt az excel filet <---
Köszönöm szépen a kiigazitást, most volt csak 5 percem átnézni, érdekes. Azért kiváncsi leszek akkor milyen köntösben, csatornákon keresztül és mit szeretnének ezek közül véghezvinni a közeljövőben:
  • ERI: Airfield Upgrades at Kecskemet AB (Hungary) - $12.9 million
  • ERI: Construct Parallel Taxiway at Kecskemet AB (Hungary) - $30 million
  • ERI: Increase POL Storage Capacity at Kecskemet AB (Hungary) - $12.5 million
Ugyanis a NATO Biztonsági Beruházási Programja keretében Magyarországon 122 projekt megvalósítása van folyamatban az alábbi 11 képességcsomag keretében:

1. CP 9A0951 ADD1 – stratégiai légi szállítási képesség, amely a SACEUR felelősségi körzetén belüli képességcsomag (Pápa);
2. CP 9A1385 – védekező és támadó légi eszközök képességcsomag (Kecskemét);
3. CP 3A0053 – az NRF fogadását biztosító repülőtéri fejlesztések;
4. CP 9A0996 – RSOM (Várpalota, Pápa);
5. CP 9A0401 – FIET (Várpalota, Újdörögd);
6. CP 5A0035 – a NATO Integrált Légvédelmi Rendszeréhez (NATO Integrated Air Defence System, NATINADS) történő csatlakozás érdekében szükségessé váló fejlesztések;
7. CP 5A0044 – az előírt légtérlefedettséget biztosító háromdimenziós gerincradarok beszerzése és telepítése;
8. CP 5A0109 – az új NATO ACCS kialakítása;
9. CP 0A0149 – a NATO telepíthető híradó-informatikai (Deployable Communication and Information System, DCIS) rendszerének a kiépítése;
10. CP 9A0995 – nagy mennyiségű üzemanyag tárolása (Pápa);
11. CP 9C0151 – NATO-erőket integráló elem (NATO Forces Integration Unit, NFIU, Székesfehérvár).

Ebből ami a témához vág:

Védekező és támadó légi eszközök fogadása képességcsomag – Kecskemét
"A kecskeméti légibázis fejlesztési képességcsomag célja a fogadási és működési feltételek biztosítása a NATO megerősítő vadászrepülőgépei számára. A kecskeméti MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis fejlesztését célzó képességcsomag előkészítése során 2015. június 26-án a HM BBM ülésén elfogadták a projekt adatlapjait. Az ülésen a NATO által támogatott képességek mellett döntés született több, hadműveleti szempontból kiemelt fontosságú, nemzeti forrásból történő feladat projektesítésére is (például párhuzamos futópálya, vészhelyzeti leszállópálya megépítése, meglévő futópálya rekonstrukciója, állóhelyek felújítása, navigációs és időjárásjelző eszközök beszerzése). A képességcsomag NAC által történő jóváhagyása folyamatban van. A projektek nagy részét előreláthatólag nemzeti finanszírozással hagyják jóvá.
  • A képességcsomag részeként az Amerikai Egyesült Államok európai elrettentő kezdeményezés (European Deterrence Initiative, EDI) programja keretében hajtják végre a párhuzamos gurulóút/vészhelyzeti futópálya, valamint a lőszer- és robbanóanyag-tárolók építését.
  • A Modern Városok Program keretében a kormány a repülőtér kettős hasznosításának katonai feladataira biztosított forrásokat (átfegyverzőzóna áttelepítése, „M” és „J” állóhelyek, hajtómű-ellenőrző állóhely létesítése, központi zóna térvilágítása, közműfejlesztés, kerítés és őrzésvédelem felújítása)."
(Honvédségi szemle 2019/2)

Mivel az egész terv egy régi nagy elfogadott koncepció része továbbra is azt mondom, hogy ezek megvalósulnak, de a linkjeid alapján tényleg úgy fest, hogy nem az eredeti amerikai projekt finanszirozásával, hanem lehet viszatérnek a "nemzeti finanszirozáshoz", vagy átültetik valami más NATO programba.
 
  • Tetszik
Reactions: blogen

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 510
72 513
113
A kecskeméti repülőtér zajgátló védőövezetének tervezett övezethatárairól...

"A nagykőrösi önkormányzat képviselő-testülete legutóbbi rendes ülésén jóváhagyta a kecskeméti repülőtér zajgátló védőövezetének tervezett övezethatárait.
Az erről szóló előterjesztés szerint a kecskeméti katonai repülőtér jogszabályi előírásoknak megfelelő zajgátló védőövezetének kijelölése folyamatban van, az eljárás lefolytatását a katonai légügyi hatóság végzi, az érintett önkormányzatok bevonásával.

A repülőtér zajgátló védőövezetére vonatkozó számítások elkészültek, ami alapján megrajzolták az A, B, C, D jelű övezetek határait, amelyet érintett településként megküldtek a nagykőrösi önkormányzatnak is. A repülőtér a viszonylagos közelsége ellenére eddig sem okozott problémát, így a képviselő-testület egyhangúlag meghozott döntéssel hatalmazta fel a polgármestert a hozzájárulás megadására."