A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 535
72 543
113

A nyilvános aláírással történő bejelentés mindig egybe esik a tényleges megegyezéssel vagy már csak egy ünnepi formalitás?
Pl. sok helyen megírták már hogy Ecuador 6db H145M helikoptert rendelt, de az Airbus oldalán még mindig nincs fenn a bejelentés.
Egy időben a kormánynak mániája volt stratégiai megállapodásokat kötni cégekkel. Ott is hónapokkal korábban megegyeztek, de csak akkor volt az ünnepi aláírás és bejelentés, amikor a kormánynak épp megfelelt.
Ugyanakkor ha jól emlékszem, eléggé váratlanul ért a H145M bejelentés több általában jól tájékozott embert is, így lehet hogy kicsit mégis meglepetés volt.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 795
113
Fent van a parlament honlapján a 2018. évi zárszámadás törvényjavaslata, ha valakit érdekelnek a számok.
https://www.parlament.hu/irom41/07556/adatok/01_mell.pdf
Beszerzések részleteit nem igen lehet belőle kihámozni, természetesen. Viszont megállapítható a védelmi kiadások GDP arányos mértéke:
GDP 2018: 42 661 800 Md FT
HM kiadási főösszeg (XIII. fejezet): 431, 682 Md FT
Tehát a keresett szám: 1,0119 % kb. 1,012 %. :eek:

2014 óta (0,8 %) eddig jutottunk, a maradék négy év alatt kell duplázni. Ezt nevezik progresszív lépcsőnek...:rolleyes:
Sztem nen a zárszámadási törvény a mérvadó, mert nem minden honvédelmi költséget, főleg a fejlesztési költségeket könyvelik a honvédelmi minisztérium kiadásai közé.
Tavaly a GDP 1.41%át költöttünk honvédségrr, kb 570mrd Ft-ot!!!!!!!
Már többször belinkektem ezt a videót.
17:19-től érdemes a számokat nézni!!!
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 795
113
Ebben az a durva, hogy az eredeti előirányzat (428 Md Ft) év közben módosult elég jelentősen 570 Md Ft-ra, de mégsem lett elköltve, így a tényleges kiadás végül csak 431 Md Ft lett. :(
Már ott volt a HM kezében az a pénz, de valahogy mégsem vettünk belőle semmit? :hadonaszos:
Tavaly nem vettünk??? Nah, ne viccelj....
 
  • Tetszik
Reactions: arcas

Schurrer

Well-Known Member
2019. március 9.
1 053
792
113
Az hogy a kormány azt mondja, hogy 300 milliárd forint ment el határvédelemre, az megjelenik a költségvetésben, mint honvédelmi kiadás? Mert mondjuk ez nem kis összeg.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 795
113
Az sokkal nagyobb baj, hogyha a rendelkezésre álló forrásokat nem tudjuk elkölteni. Az, hogy átmegy a jövő évre, csak akkor jó, ha meg is látszik. Viszont nem látok plusz 145 Md Ft-os ugrást, tehát a pénzt elbuktuk. Ez kurva gáz! :mad:
Azért is gáz, mert a Z2026 egy tíz éves program, ami az éves HM kiadási főösszegeiből ki kell, hogy adjon 3500 Md Ft-ot. És ez az összeg nem tűnik soknak, hisz az éves működési költség még ilyen pirinyó végrehajtó szervezetekkel is 350-400 Md Ft, alacsony intenzitású kiképzéssel, alacsony bérekkel...
Magyarul nem igen van ebben a 3500 Md-ban fejlesztési pénz, ez így csak működés. Ha már az első két-három évben elbuktunk 240 Md -nyi fejlesztési pénzt, akkor valami nagyon nem jól megy, mert közben meg mindenhol azt hallani, hogy nincs pénz! :oops:
Nézd meg Benkő ábráját amit linkeltem. Ott van mennyi a 3500mrd-ból a fejlesztési zsé és hogyan növekszik.
Sztem nem volt semmi felhalmozás, hanem tavaly év végén Varga bepockolt egy csomó pénzt és abból hoztak előre fejlesztési költségeket. "karácsonyi akció". Hogy ezt máshova könyvelték az meg qrvára nem érdekes. Max. a statisztikusokat zavarja.

Másik ha a későbbiekben az lenne, hogy van maradvány összeg amit mégse költenek el az is helyes! Csak azért hogy el legyen baszva és a statisztikában jól mutasson nem kell elkölteni!!! Arra költsék, amire betervezték, ha van csúszás csússzon, csak szakmailag legyen indokolt!!!
 

Schurrer

Well-Known Member
2019. március 9.
1 053
792
113
Nézd meg Benkő ábráját amit linkeltem. Ott van mennyi a 3500mrd-ból a fejlesztési zsé és hogyan növekszik.
Sztem nem volt semmi felhalmozás, hanem tavaly év végén Varga bepockolt egy csomó pénzt és abból hoztak előre fejlesztési költségeket. "karácsonyi akció". Hogy ezt máshova könyvelték az meg qrvára nem érdekes. Max. a statisztikusokat zavarja.

Másik ha a későbbiekben az lenne, hogy van maradvány összeg amit mégse költenek el az is helyes! Csak azért hogy el legyen baszva és a statisztikában jól mutasson nem kell elkölteni!!! Arra költsék, amire betervezték, ha van csúszás csússzon, csak szakmailag legyen indokolt!!!
Engem az is érdekelne, hogy mi a leosztás aránya, pl bérfejlesztésre mennyit szánnak, mert ebből ez nem derül ki.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Sztem nen a zárszámadási törvény a mérvadó, mert nem minden honvédelmi költséget, főleg a fejlesztési költségeket könyvelik a honvédelmi minisztérium kiadásai közé.
Tavaly a GDP 1.41%át költöttünk honvédségrr, kb 570mrd Ft-ot!!!!!!!
Már többször belinkektem ezt a videót.
17:19-től érdemes a számokat nézni!!!
Nézd meg Benkő ábráját amit linkeltem. Ott van mennyi a 3500mrd-ból a fejlesztési zsé és hogyan növekszik.
Sztem nem volt semmi felhalmozás, hanem tavaly év végén Varga bepockolt egy csomó pénzt és abból hoztak előre fejlesztési költségeket. "karácsonyi akció". Hogy ezt máshova könyvelték az meg qrvára nem érdekes. Max. a statisztikusokat zavarja.

Másik ha a későbbiekben az lenne, hogy van maradvány összeg amit mégse költenek el az is helyes! Csak azért hogy el legyen baszva és a statisztikában jól mutasson nem kell elkölteni!!! Arra költsék, amire betervezték, ha van csúszás csússzon, csak szakmailag legyen indokolt!!!

Akkor most azt amit kivetít ne nézzük? Mert azok a számok nem stimmelnek a zárszámadási törvényben szereplőkkel. Lényegében egyik sem. Ha meg a zárszámadásban lévő pénzmozgások nem lényegesek, akkor miért gond a pénz? Ki kell csengetni a Pumát, F-35-t NASAMS-ot aztán csak jöjjenek.
Szerintem is tök mindegy, hogy hova könyvelik le, de akkor NE SÍRJANAK, HOGY NINCS PÉNZ A KATONÁK BÉREMELÉSÉRE!
Könyveljék ahová akarják.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Akkor most azt amit kivetít ne nézzük? Mert azok a számok nem stimmelnek a zárszámadási törvényben szereplőkkel. Lényegében egyik sem. Ha meg a zárszámadásban lévő pénzmozgások nem lényegesek, akkor miért gond a pénz? Ki kell csengetni a Pumát, F-35-t NASAMS-ot aztán csak jöjjenek.
Szerintem is tök mindegy, hogy hova könyvelik le, de akkor NE SÍRJANAK, HOGY NINCS PÉNZ A KATONÁK BÉREMELÉSÉRE!
Könyveljék ahová akarják.
Azt hiszem egy hete derült ki, hogy bezárnak egy csomó üres beosztást, magyarul lassítják a létszámbővülést. Mindenki azt mondta, azért nem gond, mert így át lehet csoportosítani az üres beosztásokra félretett pénzt.
Hogy van ez? Valamikor számít a költségvetési törvény (például létszám és bérfejlesztés), valamikor meg nem lényeg, majd átvariálják utólag? :rolleyes:
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 795
113
Akkor most azt amit kivetít ne nézzük? Mert azok a számok nem stimmelnek a zárszámadási törvényben szereplőkkel. Lényegében egyik sem. Ha meg a zárszámadásban lévő pénzmozgások nem lényegesek, akkor miért gond a pénz? Ki kell csengetni a Pumát, F-35-t NASAMS-ot aztán csak jöjjenek.
Szerintem is tök mindegy, hogy hova könyvelik le, de akkor NE SÍRJANAK, HOGY NINCS PÉNZ A KATONÁK BÉREMELÉSÉRE!
Könyveljék ahová akarják.
Én azt mondom, amit kivetített nyáron azt nézzük. Valszeg akkor tisztában volt a tavalyi költségekkel. Mit, hova könyvelnek meg nem tökmind1???
Béremelés.....most ha jól emlékszem még idén lesz vmi bejelentés. De lehet keverem az egeszségüggyel. :)
Vagy mindkettő lesz! :eek:

Azt hiszem egy hete derült ki, hogy bezárnak egy csomó üres beosztást, magyarul lassítják a létszámbővülést. Mindenki azt mondta, azért nem gond, mert így át lehet csoportosítani az üres beosztásokra félretett pénzt.
Hogy van ez? Valamikor számít a költségvetési törvény (például létszám és bérfejlesztés), valamikor meg nem lényeg, majd átvariálják utólag? :rolleyes:
Ezeket az üres beosztásokat tavaly nyáron hozták létre. Nem lettek megszüntetve, csak meghatároztak prioritásokat ezek feltöltésére 2021ig. 2026ra ugyanaz cél maradt létszámban, csak lett egy részletesebb út hogyan érünk oda.
Sztem ez tök normális.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 121
45 467
113
aha, érdekes, az illetékesek már másfél éve tudtak a dolgokról , ez a kis ceremónia meg max bejelentés

A nyilvános aláírással történő bejelentés mindig egybe esik a tényleges megegyezéssel vagy már csak egy ünnepi formalitás?
Pl. sok helyen megírták már hogy Ecuador 6db H145M helikoptert rendelt, de az Airbus oldalán még mindig nincs fenn a bejelentés.
Egy időben a kormánynak mániája volt stratégiai megállapodásokat kötni cégekkel. Ott is hónapokkal korábban megegyeztek, de csak akkor volt az ünnepi aláírás és bejelentés, amikor a kormánynak épp megfelelt.
Ugyanakkor ha jól emlékszem, eléggé váratlanul ért a H145M bejelentés több általában jól tájékozott embert is, így lehet hogy kicsit mégis meglepetés volt.
Szóbeli megállapodásokra nem különít el pénzt a PM. Ezek az üzletek valahol csak szerződések. Amiket meg alá kell írni....
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 795
113
Akkor most azt amit kivetít ne nézzük? Mert azok a számok nem stimmelnek a zárszámadási törvényben szereplőkkel. Lényegében egyik sem. Ha meg a zárszámadásban lévő pénzmozgások nem lényegesek, akkor miért gond a pénz? Ki kell csengetni a Pumát, F-35-t NASAMS-ot aztán csak jöjjenek.
Szerintem is tök mindegy, hogy hova könyvelik le, de akkor NE SÍRJANAK, HOGY NINCS PÉNZ A KATONÁK BÉREMELÉSÉRE!
Könyveljék ahová akarják.
Jövőre még nem jelentettek be semmit és lejár a 2015-19es megállapodás. Oder???
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 121
45 467
113
Az hogy a kormány azt mondja, hogy 300 milliárd forint ment el határvédelemre, az megjelenik a költségvetésben, mint honvédelmi kiadás? Mert mondjuk ez nem kis összeg.
Ne marháskodj már!
Hogy ment volna el 300Mrd? Ez egy ordas nagy kamu. Az több mint a HM költségvetés fele! Azoknak a rendőröknek katonáknak a fizuja nem külön költség. Azokat ugyan úgy ki kell fizetni.
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Én azt mondom, amit kivetített nyáron azt nézzük. Valszeg akkor tisztában volt a tavalyi költségekkel. Mit, hova könyvelnek meg nem tökmind1???
Béremelés.....most ha jól emlékszem még idén lesz vmi bejelentés. De lehet keverem az egeszségüggyel. :)
Vagy mindkettő lesz! :eek:


Ezeket az üres beosztásokat tavaly nyáron hozták létre. Nem lettek megszüntetve, csak meghatároztak prioritásokat ezek feltöltésére 2021ig. 2026ra ugyanaz cél maradt létszámban, csak lett egy részletesebb út hogyan érünk oda.
Sztem ez tök normális.
A kivetítésen lévő számok valótlanok (KSH szerint), a GDP nem annyi, így az arány sem. Ezt illene korrigálni, azért, hogy 24-ben valóban elérjük a két százalékot. A különbség több tiz milliárd Ft évente, összesen tehát több, mint 100 Md Ft az amit csak a GDP alul tervezésével nyernek a Z026 ellenzői.
A létszámstopp meg nem a tavaly és idén létrehozott beosztásokat érinti (mert azok javát betöltötték), hanem azokat amiket nem lehet betölteni, mert a végrehajtóknál van, kevés fizetésért. Ezért azzal csak tovább torzul a rossz struktúra, nehezedik a feltöltés. Ezért az egy ellenkező irányba tett jó nagy lépés, amit jó nehéz lesz kijavítani.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Egyébként az a gond, ha magyarázni kell, hogy a bányába bányász kell, nem mérnök, meg főnök. És mindenki a 26-os termelésről beszél, hogy akkor majd nagyon sokan nagyon sok szenet termelnek a bányában, de most nem veszünk fel termelő embert. o_O
 
  • Tetszik
Reactions: Firga bácsi