[HUN] Airbus Helicopters H145M HForce

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 014
73 511
113
Akartuk, tehát lesz, mivel ez már az elejétől ismert tény, hogy a szerződésben szerepel az ATGM képesség.

Na ez érdekes infó. Ki nyilatkozta és mikor? Végigolvastam néhány írást péntek óta és mindeni azon kesereg, hogy a H145M-en nem lesz. Májusban még azt mondták, hogy majd a H225M-ekhez lesz.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 014
73 511
113
Ezt már máshol is pedzegették, ráadásul Izrael bevonása a haderőfejlesztésbe, mindig hoz bónuszpontot is.
". Tényleges páncéltörő fegyverzet is integrációra kerül a közeljövőben, ez pedig az Izraeli Spike LR (Long range) vagyis nagyobb hatótávolságú változata. Ez a rakétatípust több ország forgószárnyasaihoz integrálták, valamint szárazföldi harcjárművekre szerelhető, és gyalogság által is használható változata is van. A hazánk által is megrendelt H225M kisebb, idősebb mostohatestvére a Románia által gyártott IAR PUMA harci változata a SOCAT helikopter fegyverzetében megtalálható a típus, tehát a HForce integráció nagyobb problémák nélkül megoldható. Erről tanúskodik, hogy több esetben, legutoljára a 2019. december elején rendezett médianapon is bemutatták a H145M páncéltörő fegyverzetét 2x2 LR Spike rakétamakettel. A tényleges fegyverintegráció még nem történt meg, lövészet például nem volt még az izraeli tervezésű rakétával."

Konkrétean erről a képről lett levonva a fenti következtetés:

https://forum.htka.hu/threads/airbu...35-ec635-ec645-h145m.1027/page-11#post-616775

A Hellfire-t már integrálta az Airbus a Tiger-ekre. A Hforce meg a Tiger rendszereiből lett lefejlesztve. Tehát az is ismert és adott, csak el kellene végezni végre a teszteket. De senki sem rendelte még meg. A H225M-et is Hellfire-rel reklámozták, ment is róla a vita hogy nem is fér el rajta a négy rakéta.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 679
6 444
113
Volt olyan cikk ahol ilyet írtak, nekem is rémlik.
kíváncsi vagyok melyik idióta írta meg , semmi ilyesmiről nincs szó, attól hogy képes lenne rá nem jelenti azt hogy úgy kell használni , olyan mintha a Leokat "nehéz-szállító jármű" szerepkörben használnánk mert a tetejükre gumipókoztunk pár ládát , képes elvinni? igen , hát akkor? hát b++++ nem erre van :D
 
  • Tetszik
Reactions: Centurio

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 014
73 511
113
biztos nem , mégegyszer a H225M szállítóheli

Igen, tudom, szállítógép. Ezt már sokszor megbeszéltük. Nekem ezt mondák a katonák, én is furcsán hallgattam. De lehet hogy ők sem voltak megfelelően informálva.
Az lenne az optimális, ha mindkét helikoptertípuson alkalmazható lenne ugyanaz a rakéta, ami lehet a Spike is, ha végre integrálják.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 412
46 248
113
Konkrétean erről a képről lett levonva a fenti következtetés:

https://forum.htka.hu/threads/airbu...35-ec635-ec645-h145m.1027/page-11#post-616775

A Hellfire-t már integrálta az Airbus a Tiger-ekre. A Hforce meg a Tiger rendszereiből lett lefejlesztve. Tehát az is ismert és adott, csak el kellene végezni végre a teszteket. De senki sem rendelte még meg. A H225M-et is Hellfire-rel reklámozták, ment is róla a vita hogy nem is fér el rajta a négy rakéta.
Ha tényleg rendszerbe gondolkozunk, akkor szerintem addig nem is lesz bejelentve a helikopteres ATGM, amíg a szárazföldiek ilyen típusai nem lesznek tisztázva. Az meg a toronytól, és az arra integrált fegyvertől fog függeni.
Mondok egy példát: Spikeot hordozó toronnyal rendeljük az IFV-ket, akkor értelem szerűen az is megy a HForce-ba.
Ha valamilyen Konsberg torony kerül a járművekre, akkor az valószínűleg Javelin-es lesz. Akkor mehet a Hellfire, vagy a Brimstone a helikopterekre. Stb.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 014
73 511
113
Ha tényleg rendszerbe gondolkozunk, akkor szerintem addig nem is lesz bejelentve a helikopteres ATGM, amíg a szárazföldiek ilyen típusai nem lesznek tisztázva. Az meg a toronytól, és az arra integrált fegyvertől fog függeni.
Mondok egy példát: Spikeot hordozó toronnyal rendeljük az IFV-ket, akkor értelem szerűen az is megy a HForce-ba.
Ha valamilyen Konsberg torony kerül a járművekre, akkor az valószínűleg Javelin-es lesz. Akkor mehet a Hellfire, vagy a Brimstone a helikopterekre. Stb.

Ez egy jó meglátásnak tűnik...
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 014
73 511
113
Konkrétean erről a képről lett levonva a fenti következtetés:

https://forum.htka.hu/threads/airbu...35-ec635-ec645-h145m.1027/page-11#post-616775

A Hellfire-t már integrálta az Airbus a Tiger-ekre. A Hforce meg a Tiger rendszereiből lett lefejlesztve. Tehát az is ismert és adott, csak el kellene végezni végre a teszteket. De senki sem rendelte még meg. A H225M-et is Hellfire-rel reklámozták, ment is róla a vita hogy nem is fér el rajta a négy rakéta.

Rosszul emlékeztem, a Tiger-en a Spike-ot is integrálták már 2008-ban.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 894
22 336
113
Ha tényleg rendszerbe gondolkozunk, akkor szerintem addig nem is lesz bejelentve a helikopteres ATGM, amíg a szárazföldiek ilyen típusai nem lesznek tisztázva.
Az sem véletlen, hogy 21-ben utolsóként érkezik az 5 db "támadó" változat a H145M-ből (ahogyan a cikk is említi)... pontosabban akkorra lesz teljes a fegyverzet hozzájuk...addigra felfut a kiképzés pilóta és műszaki vonalon is. Várni kell, - amit én sem szeretek - mert azért zajlanak a dolgok, mégha mi nem is látjuk.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 014
73 511
113
Az sem véletlen, hogy 21-ben utolsóként érkezik az 5 db "támadó" változat a H145M-ből (ahogyan a cikk is említi)... pontosabban akkorra lesz teljes a fegyverzet hozzájuk...addigra felfut a kiképzés pilóta és műszaki vonalon is. Várni kell, - amit én sem szeretek - mert azért zajlanak a dolgok, mégha mi nem is látjuk.

Igazad van.... szoftveresen Hforce3 van a gépen (szenzortorony+sisak együttműködés), innen egy Spike-ot rátenni valószínűleg már csak egy kisebb szoftverfrissítés és felfüggesztő kérdése a dolog.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 161
10 899
113
kíváncsi vagyok melyik idióta írta meg , semmi ilyesmiről nincs szó, attól hogy képes lenne rá nem jelenti azt hogy úgy kell használni , olyan mintha a Leokat "nehéz-szállító jármű" szerepkörben használnánk mert a tetejükre gumipókoztunk pár ládát , képes elvinni? igen , hát akkor? hát b++++ nem erre van :D

Pedig nyilatkozatokban, meg cikkekben is volt, hogy átveszik a Pumákok a MiHuk feladatát.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 866
91 380
113
Mi, miért nincs a gépeken zajló vitához egy hozzászólás zord oldaláról.

"Könyörgök, KÉT kiképzett pilótánk van a gépekre, minek szerelnék fel az első gépekre a FLIR-tornyokat, mikor a többi pilóta egyenlőre még REPÜLNI SE TUD velük! Most az elsőrendű feladat a repülő-kiképzés hogy minél több pilóta tudja repülni a típust először legalább nappal, arra teljesen fölösleges a FLIR meg a fegyverzet is, azok már az éjszakai és a harcászati kiképzéshez tartoznak. Fölösleges ilyesmire pazarolni a méregdrága cuccok üzemidejét, ami a kiképzési repülést végző gépeken is fogyna, még ha be sincsenek is kapcsolva. A vibráció, hideg-meleg, kicsapódó pára, eső így is "dolgozna" rajtuk, jobb helyen vannak a raktárban bekonzerválva, védetten. Jó ha tudjátok hogy a reptechikai berendezéseknél még a tárolási idő se ad végtelen élettartamot, berendezéstől függően x év tárolási időtartam után ugyanúgy le kell tesztelni és esetleg belenyúlni, javítani mintha a gépen lett volna (pl. a gumi-alkatrészek, tömítések a raktári polcon is öregednek, pusztulnak). Ha meg ténylegesen a gépen volt felszerelve, akkor az élettartam/üzemóra már csak x/2, x/3, x/4 stb. vagy konkrétan leírt üzemóra-szám, és akkor már nemcsak ESETLEG kell javítani, hanem a tényleges repórának/üzemórának megfelelően kell végrehajtani a karbantartási, javítási előírásokat. Szóval most még csak csingilingi díszek lennének a gépekre felszerelve, viszont így csak fölöslegesen fogyasztanánk belőlük a drága üzemidőt."