A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 360
113
Aztarohadt...teszteltétek....fantasztikus.
1zl TR85Mröl irtam.
Valahogy azért csak ki kell lőni azokat a rakétákat.......
Eddig 1századnyi működő,40éves technikai szintű T72 vs 1zl TR85M volt az arány.Most,hogy mi beszerzünk Leot,ők is nekiálltak keresgélni valami ellensúlyt.Nehigyjük már azt,hogy ha mi lépünk,a többiek csak ülnek a babérjaikon,és malmoznak.Mivel most éppen amerikai segget nyalnak,az Abrams beszerzése a valószinű.
ki kell lőni igen , ha nem ATGM akkor meg ott a CG , az szerinted nem elég nekik? a régi RPG is átviszi ha valamiért a CG se tetszene , nem hiszi azt senki hogy nem fognak lépni , biztos fognak de most eszi őket a kefe mert nem tudják a legjobbakat beszerezni úgy mint mi, az M1-el nincsenek előrébb sőt , inkább jóval jóval hátrébb mert HA M1-et vesznek HA lesz rá pénzük akkor az nem lesz urános , innentől kezdve megint mi vagyunk előnyben HA az ATGM-et leszámítjuk , + attól hogy még átnevezik meg rakna bele 1-2 plussz vacakot az még T55 szint marad , picivel jobb tény de még mindig nem lenne ellenfél a T72-nek még ezeknek a lerohadt szaroknak se , igaz , mindkettő kitudja lőni egymást ha olyan a helyzet
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 787
30 564
113
Nem a rakéta elején van a lézert érzékelő szenzor hanem a seggén ezért nem a célpontról visszavert jelet érzékeli hanem azt ami az indítóból "jön".
Tehát ha 1500 méterre van a célpontod akkor úgy érdemes indítani,hogy fölécélzol repül teszem azt 1000 métert a rakéta és csak az utolsó pár másodpercben viszed rá a célra.Ezzel azt éred el,hogy drasztikusan csökken az ellentevékenységre az idő hisz maga a besugárzásjelző is csak későn érzékeli a lézert.A füst is nagyrészt emiatt lesz haszontalani hisz bár az marha gyorsan képződik de a lézert ugyan úgy nem zavarja(nem nyelődik el meg verődik vissza szanaszét) hisz még mindig nem a visszavert jelet érzékeli a rakéta.Persze mondhatod,hogy oké de ettől még ugyan úgy nem látja az irányzó a célt ami igaz is csak 1-2 másodperc alatt nem tudsz annyit arrébbmozogni a harckocsival amennyivel elkerülhető a találat(igazából szinte semennyit mert ez az idő arra is kevés,hogy a szeményzet érdemben bármit reagáljon),így a találat szinte biztosított.
Különben 1 apróságrol mindig elfeledkeztek,mikor ezt a fölécélzok dolgot leirjátok.Hogy elösször meg kell állapitani a tank távolságát az inditáskor.Azt meg lézerrel szokták csinálni,amit egy modern ellentevékenységi rendszerrel felszerelt hk érzékel,és autómatikusan kidobja a ködgyertyákat a védelmi rendszer.
Ami infót olvastam róla,a mordori bölény még nincs olyan fejlett,hogy egy Kornettal szemben tudna érdemben védekezni.Spike-al szemben meg igazábol csak az APS segit.De nekünk a Metisz a legfiatalabb rakétánk.Vezetékes,infra célzóvonalas.TOW MGM-71A technológiája.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 846
113
Különben 1 apróságrol mindig elfeledkeztek,mikor ezt a fölécélzok dolgot leirjátok.Hogy elösször meg kell állapitani a tank távolságát az inditáskor.Azt meg lézerrel szokták csinálni,amit egy modern ellentevékenységi rendszerrel felszerelt hk érzékel,és autómatikusan kidobja a ködgyertyákat a védelmi rendszer.
Ami infót olvastam róla,a mordori bölény még nincs olyan fejlett,hogy egy Kornettal szemben tudna érdemben védekezni.Spike-al szemben meg igazábol csak az APS segit.De nekünk a Metisz a legfiatalabb rakétánk.Vezetékes,infra célzóvonalas.TOW MGM-71A technológiája.

Lézerrel?Azzal szokták de nyugodj meg nekünk annyi ilyenünk nincs,hogy minden páncéltörő rajnak jusson de lehet,hogy szakaszonként sincs egy.
Ha lézeres távolságmérőt vizionálunk vizionáljunk modern ATGM-et is.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 787
30 564
113
ki kell lőni igen , ha nem ATGM akkor meg ott a CG , az szerinted nem elég nekik? a régi RPG is átviszi ha valamiért a CG se tetszene , nem hiszi azt senki hogy nem fognak lépni , biztos fognak de most eszi őket a kefe mert nem tudják a legjobbakat beszerezni úgy mint mi, az M1-el nincsenek előrébb sőt , inkább jóval jóval hátrébb mert HA M1-et vesznek HA lesz rá pénzük akkor az nem lesz urános , innentől kezdve megint mi vagyunk előnyben HA az ATGM-et leszámítjuk , + attól hogy még átnevezik meg rakna bele 1-2 plussz vacakot az még T55 szint marad , picivel jobb tény de még mindig nem lenne ellenfél a T72-nek még ezeknek a lerohadt szaroknak se , igaz , mindkettő kitudja lőni egymást ha olyan a helyzet
Kézi HSN vetők.Gyalogsági fedezet,kisérő járművek/tüzérség lefogótüze,filléres rácspáncél.
Nem tudom,hogy viszonyul egy modern(izált),de DU páncél nélküli Abrams a Leo2A7hez.Valószinű,hogy a Leo a jobb,de mennyivel?Ellensúlyozza a 44db vs 54db zl-szervezet mennyiségi hátrányát?Vagy 1zl Abrams+1zl TR mennyiségi fölényét?
A TR85M sokkal jobb felderitő-célzó rendszerrel lett ellátva.Északai harcban egyértelmű fölényben van,nappal meg minimum egyenrangú a mi T72einkel,plusz mennyiségi fölény
 

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 280
7 753
113
Ezt a "úgy sem lesz rá pénzük" dolgot elfelejthetnétek végre, mert mindig lessz legalább annyi ha nem 2x annyi mint nekünk a hadseregre... vagy 50% -al nagyobb a GDP náluk. Igaz többen is vannak, de ott a hadsereg még mindig nagyobb prioritás mint mondjuk a nyugdíjak kifizetése... Szóval ilyesmire élvezni, hogy úgysem lesz a hadseregre zseton... Fölösleges.
 

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
896
2 202
93
Román fegyverek közül kb a TR-85-től kéne a legkevésbé tartani, védettségben nem hiszem hogy túlszárnyalja a T-55AM-et aminek a NERA-s előtétjét hazai teszten szemből lőttek át még Fagottal is, de legrosszabb esetben is az export T-72 szintjén mozoghat. Oldalról meg sajna nincs tank ami meg fogna egy nyíllövedéket. Leok legalább állni fogják már a gépágyút, ellentétben a t-72-vel meg a tr-85-el.

Metiszből van tandemes változatunk is, ERA mögött 900 mm-es átütés ma igen komoly, hátránya hogy rövid a hatótávja (meg ki tudja mennyi van élettartamból, és asszem indító is kevés van belőle, ha valaki tudja mennyit szereztünk be ne tartsa magában, én valahol 20at olvastam de az nagyon durván kevés lenne.)

Azt aláírom hogy hiba alábecsülni őket, a tüzérségi fölényük vitathatatlan, van IFJük, jóval nagyobb számban és korszerűbb atgm-ük földön-levegőben, + komolyabb légvédelem, szóval nagyon várjuk már a bejelentéseket ezekben a témákban. Nem azért mert fhú már a határon várnak hogy lerohanjanak minket, hanem mert kell egy normális egyensúly a térségben.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 787
30 564
113
Saccra úgy a Leo1A4 szintjén van.Nem egy nagy szám,de eddig elég volt nekik.
Metisz-Mröl elfeledkeztem.Mea culpa.
Igazábol az egész mordori haderőt megenné reggelire egy orosz páncélos gárda hadosztály,Csak nekünk nincs olyan.Meg semmilyen.
Ami felbosszantott,az a nagymellényű beképzeltség.Mert rendeltünk 1zl Leot,meg lesz 5db ATGM.mel felszerelt H145M,az nem tesz minket a környék Janijává,És közben a románok is fejlesztenek.Minap rendeltek majd ezer teherautót.
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 904
4 743
113
Saccra úgy a Leo1A4 szintjén van.Nem egy nagy szám,de eddig elég volt nekik.
Metisz-Mröl elfeledkeztem.Mea culpa.
Igazábol az egész mordori haderőt megenné reggelire egy orosz páncélos gárda hadosztály,Csak nekünk nincs olyan.Meg semmilyen.
Ami felbosszantott,az a nagymellényű beképzeltség.Mert rendeltünk 1zl Leot,meg lesz 5db ATGM.mel felszerelt H145M,az nem tesz minket a környék Janijává,És közben a románok is fejlesztenek.Minap rendeltek majd ezer teherautót.
Miből gondolod, hogy minket nem enne meg?
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 904
4 743
113
Ezt a "úgy sem lesz rá pénzük" dolgot elfelejthetnétek végre, mert mindig lessz legalább annyi ha nem 2x annyi mint nekünk a hadseregre... vagy 50% -al nagyobb a GDP náluk. Igaz többen is vannak, de ott a hadsereg még mindig nagyobb prioritás mint mondjuk a nyugdíjak kifizetése... Szóval ilyesmire élvezni, hogy úgysem lesz a hadseregre zseton... Fölösleges.
Mi lennénk a tizórai
ja
 
R

rejsz felügyelő

Guest
*Ellenség.
az Abrams beszerzése a valószinű.
Előtte néhány hónappal elég konkrét terveik voltak használt Leo2 zászlóaljról. Ennyire lehet biztosra venni a konkrét típust náluk.

Egyébként mi a fenéről beszéltek? Milyen infrasugárzás? Egy Konkurs vagy Metis-M úgy működik hogy a rakéta seggébe van rakva egy infra- meg egy halogén lámpa, amik a vezérlő egység felé néznek, ezek jelét próbálja összehozni az irányzóvonallal.
Lézeres rávezetésű rakétánk(egyelőre?) nincs.
 

Halfdan

Well-Known Member
2019. január 9.
2 030
2 707
113
Saccra úgy a Leo1A4 szintjén van.Nem egy nagy szám,de eddig elég volt nekik.
Metisz-Mröl elfeledkeztem.Mea culpa.
Igazábol az egész mordori haderőt megenné reggelire egy orosz páncélos gárda hadosztály,Csak nekünk nincs olyan.Meg semmilyen.
Ami felbosszantott,az a nagymellényű beképzeltség.Mert rendeltünk 1zl Leot,meg lesz 5db ATGM.mel felszerelt H145M,az nem tesz minket a környék Janijává,És közben a románok is fejlesztenek.Minap rendeltek majd ezer teherautót.

(nem kötekedés hanem érdeklődés!) A h145 höz van atgm ? Pár hónapja arról volt szó hogy nincs ilyen opció a h-force ban.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses and borisz

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 452
113
Előbb-utóbb szembejött volna, de köszi a linket. :cool:
Ez egy igen tanulságos helyzet, amit a cikk leírt.
Korábban már én is "kielemeztem" itt a lengyelek harckocsi nyomorát, és ami történik, az egyrészről logikus, és valamennnyire várható is volt.
A probléma több rétű:
1. A lengyeleknek az érdekük a fejlesztés felpörgetése, míg a franciák és a németek szívesen szüttyögnének vele.
2. A lengyelek a fejlesztéshez gyakorlatilag semmivel nem tudnának hozzájárulni. Nincs olyanjuk, ami a 3 hadiipari óriásnak ne lenne.
3. A probléma jelentős mértékben gazdasági jellegű.
Alapvetően biztos vagyok benne, hogy a lengyelek nem akarnak/tudnak olyan résztvevők lenni, akik csak a lóvét tolják be. Gondolom jóval többe kerülne ez nekik, mintha a K2 licence-ét vennék meg. Annál többet meg értelem szerűen nem akarnak beletolni...
Viszont ha a 800db tankjukat maguk akarják legyártani, akkor azt az üzletet mindenki más fújhatja
Gondolom most jutottak el odáig az egyeztetések, hogy a rulettasztalnál a téteket fel kell helyezni a posztóra. A lengyelek meg arra készültek, hogy majd kifosztják 20 forinttal megkontrázzák a royal flusht, csakhát úgy néz ki páratlanba áll meg a golyó! :p:D

Hát azért ez a cikk sokat elmond a Nyugatról. Amint vki talpraállna és meghatározó ország lenne, egyből féltékenykedés és gáncsolják.
Azért nem kell olyan messzire elrúgni azt a labdát.
Mostanában jelent meg egy cikk a Leo PL-lel kapcsolatban..... Elképesztő, amit a lengyelek csinálnak! Már mindenki (én is persze! :oops:) azt hitte, hogy a Leo 2 PL egy működő projekt, holott még mindig megy az elképesztő b@szakodás. Ez a típus MÉG MINDIG CSAK PROTOTÍPUSOK SZINTJÉN ÁLL. :eek::confused:
És - mondhatni - kizárólag Ők tehetnek róla. És kicsit sem csodálkozom, hogy a németeknek tele van a tökük velük. Nem hajlandóak a németek rendszereit átvenni, és azokat kifizetni. Értem én, hogy nemzetgazdasági szempontból fontos a hazai gyártás, és a mi esetünkben is ennek minél nagyobb részarányát szorgalmazom. De amit a lengyelek csinálnak, az már szerintem konkrétan taplóság.
Szóval egyáltalán nem csodálkozom, hogy a németek nem rajonganak az ötletért, hogy a pont azonos fegyvernemben megismert lengyeleket beengedjék az egyik vezető projektjükbe. Akár mennyit is rendeljenek.
Ezzel együtt ez a meccs még nincs lejátszva szerintem. Ebbe még a nagypolitika is beleszólhat (És bele is fog!!!). Jelenleg ez nekem még csak az alkudozásnak tűnik.
A lengyeleknek vannak alternatíváik (a K2 a legerősebb, de persze az Abrams is?). Ha nagyon szeretnének MGCS-t akkor meg fognak tudni állapodni. Azonban ehhez komoly szemléletváltás kell! Ki kell húzni a fejüket az amerikaiak seggéből. Meg kell nyitni a piacukat a nagy nyugat-európai gyártók előtt. Mert érdekes módon az amerikaiakkal eszükbe sem jut tapló módon viselkedni, míg a franciákkal meg a németekkel azt gondolják, hogy nekik mint vevőknek mindenben igazuk van...
Jó (rossz) példa az Airbus kirúgása a már megnyert helikopter tenderből.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 990
113
Előbb-utóbb szembejött volna, de köszi a linket. :cool:
Ez egy igen tanulságos helyzet, amit a cikk leírt.
Korábban már én is "kielemeztem" itt a lengyelek harckocsi nyomorát, és ami történik, az egyrészről logikus, és valamennnyire várható is volt.
A probléma több rétű:
1. A lengyeleknek az érdekük a fejlesztés felpörgetése, míg a franciák és a németek szívesen szüttyögnének vele.
2. A lengyelek a fejlesztéshez gyakorlatilag semmivel nem tudnának hozzájárulni. Nincs olyanjuk, ami a 3 hadiipari óriásnak ne lenne.
3. A probléma jelentős mértékben gazdasági jellegű.
Alapvetően biztos vagyok benne, hogy a lengyelek nem akarnak/tudnak olyan résztvevők lenni, akik csak a lóvét tolják be. Gondolom jóval többe kerülne ez nekik, mintha a K2 licence-ét vennék meg. Annál többet meg értelem szerűen nem akarnak beletolni...
Viszont ha a 800db tankjukat maguk akarják legyártani, akkor azt az üzletet mindenki más fújhatja
Gondolom most jutottak el odáig az egyeztetések, hogy a rulettasztalnál a téteket fel kell helyezni a posztóra. A lengyelek meg arra készültek, hogy majd kifosztják 20 forinttal megkontrázzák a royal flusht, csakhát úgy néz ki páratlanba áll meg a golyó! :p:D


Azért nem kell olyan messzire elrúgni azt a labdát.
Mostanában jelent meg egy cikk a Leo PL-lel kapcsolatban..... Elképesztő, amit a lengyelek csinálnak! Már mindenki (én is persze! :oops:) azt hitte, hogy a Leo 2 PL egy működő projekt, holott még mindig megy az elképesztő b@szakodás. Ez a típus MÉG MINDIG CSAK PROTOTÍPUSOK SZINTJÉN ÁLL. :eek::confused:
És - mondhatni - kizárólag Ők tehetnek róla. És kicsit sem csodálkozom, hogy a németeknek tele van a tökük velük. Nem hajlandóak a németek rendszereit átvenni, és azokat kifizetni. Értem én, hogy nemzetgazdasági szempontból fontos a hazai gyártás, és a mi esetünkben is ennek minél nagyobb részarányát szorgalmazom. De amit a lengyelek csinálnak, az már szerintem konkrétan taplóság.
Szóval egyáltalán nem csodálkozom, hogy a németek nem rajonganak az ötletért, hogy a pont azonos fegyvernemben megismert lengyeleket beengedjék az egyik vezető projektjükbe. Akár mennyit is rendeljenek.
Ezzel együtt ez a meccs még nincs lejátszva szerintem. Ebbe még a nagypolitika is beleszólhat (És bele is fog!!!). Jelenleg ez nekem még csak az alkudozásnak tűnik.
A lengyeleknek vannak alternatíváik (a K2 a legerősebb, de persze az Abrams is?). Ha nagyon szeretnének MGCS-t akkor meg fognak tudni állapodni. Azonban ehhez komoly szemléletváltás kell! Ki kell húzni a fejüket az amerikaiak seggéből. Meg kell nyitni a piacukat a nagy nyugat-európai gyártók előtt. Mert érdekes módon az amerikaiakkal eszükbe sem jut tapló módon viselkedni, míg a franciákkal meg a németekkel azt gondolják, hogy nekik mint vevőknek mindenben igazuk van...
Jó (rossz) példa az Airbus kirúgása a már megnyert helikopter tenderből.
Ez azért van mert utálják a németeket mint a büdös szart.