[HUN] Légvédelmi eszközök beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 904
4 743
113
Az igazi érdekessége ennek a kiszivárgott ügynek, hogy ezek szerint NASAMS-ról tárgyalnak. Bár amennyire rá vannak izgulva a Norvég Alapra lehet, hogy csak azért vesznek inkább Patriotot, mert durcisak a norvégokra amiért nem a CÖF-be tolnák a civileknek járó pénzt.
A Patriot és a NASAMS 2 nem ugyanabban a ligában játszik, nincs összehasonlítási alap.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 421
44 105
113
A napokban olvastam valahol hogy esetleg nem a NASAMS lesz hanem az Iris-T SLM rendszer ,de nem találom a cikket valaki hallót erről.
Nagyon én nem lennék meglepve ha mégis így alakulna. Nyílt titok hogy ez a két rendszer van versenyben. Amikor Trump találkozóról szó volt, biztosra vettem hogy eldőlt és NASAMS lesz. Mikor megtörtént és nem volt konkrét bejelentés, akkor kezdtem el bizakodni megint, hogy IRIS-T SL lesz.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
SLM a közepes hatótávú verzió. Ez menne a NASAMS-ba is. Nekünk ez az utóbbi a fontos, nem az amerikai rakéta! Legalábbis remélem!
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti
T

Törölt tag 467

Guest
Nagyon én nem lennék meglepve ha mégis így alakulna. Nyílt titok hogy ez a két rendszer van versenyben. Amikor Trump találkozóról szó volt, biztosra vettem hogy eldőlt és NASAMS lesz. Mikor megtörtént és nem volt konkrét bejelentés, akkor kezdtem el bizakodni megint, hogy IRIS-T SL lesz.
Kiegészítőnek teljesen jó az Iris-T SL, de nekünk minden idős rendszer kell, elsősorban. Szóval nagyon remélem, hogy csak IR rakétával nem gondolja senki megoldottnak a légvédelmet.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 781
30 562
113
Ugyanakkor szó lehet az Iris-T SLM + NASAMS verzióról is:

konsepskisse-shorad-fu.jpg.jpg

https://www.kongsberg.com/kda/news-...defence-to-the-norwegian-army-worth-583-mnok/
Nekünk csapatlégvédelemhez jó is lenne ez a verzió.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 436
113
Nekünk csapatlégvédelemhez jó is lenne ez a verzió.
Nem gondolkozol rendszerben! Csapatlégvédelmet miért egy olyan platformra (M113) álmodsz, aminek 0 gyökere van nálunk. Ráadásul van vagy 60 éves konstrukció. A legtöbb seregben elkezdték a leváltását.
Ha esetleg más fegyverrendszer alapja is lenne, akkor oda nem biztos, hogy elegendő méretű. Pl. lehet, hogy egy sima 120mm-es aknavető belemegy, de mondjuk egy SRAMS már igen csak cipőkanállal férne csak el benne.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 842
113
Nem gondolkozol rendszerben! Csapatlégvédelmet miért egy olyan platformra (M113) álmodsz, aminek 0 gyökere van nálunk. Ráadásul van vagy 60 éves konstrukció. A legtöbb seregben elkezdték a leváltását.
Ha esetleg más fegyverrendszer alapja is lenne, akkor oda nem biztos, hogy elegendő méretű. Pl. lehet, hogy egy sima 120mm-es aknavető belemegy, de mondjuk egy SRAMS már igen csak cipőkanállal férne csak el benne.
Az a baj lehet vele hogy mire ráintregrálják pumára vagy lynixre az szerintem jó pár évbe telhet. A németeknél eddig nem láttam, láttunk rendszerben pumara vagy lynix ra tervezet légvédelmi rendszert. A gyártó meg nem hiábba promoza feljavított, hosszabított M-113 as alvázon. Mert erre lett tervezve, tesztelve. Ha megnézed nem sima alap az az alváz, hanem hosszabított.
"Puma az über" :D csak hát azért kell neki pár év mire mindent ráintregrálsz :)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 436
113
Az a baj lehet vele hogy mire ráintregrálják pumára vagy lynixre az szerintem jó pár évbe telhet. A németeknél eddig nem látam, látunk rendszerben pumara vagy lynix ra tervezet légvédelmi rendszert. A gyártó meg nem hiábba promoza feljavított, hosszabított M-113 as alvázon. Mert erre lett tervezve, tesztelve. Ha megnézed nem sima alap az az alváz, hanem hosszabított.
Az a másik véglet lenne!
Az IFV alapra integrálni sem jó ötlet. Szerintem konkrétan pazarlás. Ezek teste feleslegesen nagy védelmet biztosítanak. Ráadásul túl nehéz alappal, ami ráadásul nagy fogyasztást is jelent.
Ezekkel a mobil légvédelmi rendszerekkel az a vicces, hogy gyakorlatilag ezek legó rendszerek.
Nagyjából minden összeköthető mindennel. És bármi felrakható bármire.
Nézd meg, hogy a Lockheed Falcon-ja, vagy a Diehl Iris-T SLS/SLM rendszere, esetleg a NASAMS különböző konfigjai egy csomó átfedést tartalmaz.
A rakéták, indítók (sines/konténeres), radarok, vezérlők egymással teljesen vegyesen összeillesztettek.
És még nem is kell feltalálni a spanyol viaszt.
A Blogen által berakott 2 rendszer már kész van!
Hogy a rakéta platformot mondjuk Bv410-re, vagy mondjuk Broncora teszed, az mindegy. Ugyan ez érvényes a SRAMS-ra is. Mindkettő sokkal modernebb, és fejlettebb platform, mint az M113, ugyanakkor nem vagyok benne biztos, hogy drágább is.
Az ausztrálok a teljes M113-as állományukat upgradelik (!!!) darabját 1,6M USD áron.
Az angolok 2008-ban vadi új Bronco-kat vettek kevesebb mint 2M USD-s darabáron.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 842
113
Az a másik véglet lenne!
Az IFV alapra integrálni sem jó ötlet. Szerintem konkrétan pazarlás. Ezek teste feleslegesen nagy védelmet biztosítanak. Ráadásul túl nehéz alappal, ami ráadásul nagy fogyasztást is jelent.
Ezekkel a mobil légvédelmi rendszerekkel az a vicces, hogy gyakorlatilag ezek legó rendszerek.
Nagyjából minden összeköthető mindennel. És bármi felrakható bármire.
Nézd meg, hogy a Lockheed Falcon-ja, vagy a Diehl Iris-T SLS/SLM rendszere, esetleg a NASAMS különböző konfigjai egy csomó átfedést tartalmaz.
A rakéták, indítók (sines/konténeres), radarok, vezérlők egymással teljesen vegyesen összeillesztettek.
És még nem is kell feltalálni a spanyol viaszt.
A Blogen által berakott 2 rendszer már kész van!
Hogy a rakéta platformot mondjuk Bv410-re, vagy mondjuk Broncora teszed, az mindegy. Ugyan ez érvényes a SRAMS-ra is. Mindkettő sokkal modernebb, és fejlettebb platform, mint az M113, ugyanakkor nem vagyok benne biztos, hogy drágább is.
Az ausztrálok a teljes M113-as állományukat upgradelik (!!!) darabját 1,6M USD áron.
Az angolok 2008-ban vadi új Bronco-kat vettek kevesebb mint 2M USD-s darabáron.
Hazai körülmények között vagy 6x6 os teher alváz vagy valami olcsóbb láncos platformot dijaznék. Egy modern apc/ifv alvázra szerintem is hülyeség lenne rakni. Na majd meglátjuk hogy mit hoz a jövő. Hogy egyáltalán milyen platform lesz. Vagy alszunk rá pár évet. :)
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 781
30 562
113
Nem gondolkozol rendszerben! Csapatlégvédelmet miért egy olyan platformra (M113) álmodsz, aminek 0 gyökere van nálunk. Ráadásul van vagy 60 éves konstrukció. A legtöbb seregben elkezdték a leváltását.
Ha esetleg más fegyverrendszer alapja is lenne, akkor oda nem biztos, hogy elegendő méretű. Pl. lehet, hogy egy sima 120mm-es aknavető belemegy, de mondjuk egy SRAMS már igen csak cipőkanállal férne csak el benne.
Rá lehet azt tenni másra is.Ha úgy kéred,leszállitják akár MT-LB alvázon is.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 436
113
Rá lehet azt tenni másra is.Ha úgy kéred,leszállitják akár MT-LB alvázon is.
Ez így van, azonban nekünk - mint NATO tagoknak - viszonylag kicsi a mozgásterünk.
A láncos NATO opciók erősen leszűkülnek.
Vagy mindenki m113-as leszármazottat használ, vagy BvS/Bronco szerű osztott, csukló lánctalpasokat utility meg general platform célokra. Van ahol csapatszállítasra is.
De mostanában inkább az a trend, hogy mindenki tér át a 6x6, 8x8- as kerekes platformokra.
 
  • Tetszik
Reactions: Negan

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 781
30 562
113
Ez így van, azonban nekünk - mint NATO tagoknak - viszonylag kicsi a mozgásterünk.
A láncos NATO opciók erősen leszűkülnek.
Vagy mindenki m113-as leszármazottat használ, vagy BvS/Bronco szerű osztott, csukló lánctalpasokat utility meg general platform célokra. Van ahol csapatszállítasra is.
De mostanában inkább az a trend, hogy mindenki tér át a 6x6, 8x8- as kerekes platformokra.
De ha pl veszünk láncos MLRS inditókat,annak az alvázára is lehet kérni.Lényegében akármit összelegóznak-csak fizesd meg
 

öreg járőr

Well-Known Member
2017. január 28.
260
290
63
Kiegészítőnek teljesen jó az Iris-T SL, de nekünk minden idős rendszer kell, elsősorban. Szóval nagyon remélem, hogy csak IR rakétával nem gondolja senki megoldottnak a légvédelmet.
Azért ez így nem egészen igaz eben a formában nem csak IR.A teszt lövészeten a beszámoló szerint az IRIS-T SLM észlelte a DO DT-25 típusú alacsony repülési célú drónt, és stabilan követte, amelyet ellenségesnek minősítettek. A rakétát kb. 20 km távolságban indították el, és egy közvetlen találattal elfogták a célt. A teljes repülés alatt a radarból a céladat-frissítéseket az adatkapcsolaton keresztül továbbították a rakéta számára és csak a legvégső fázisban kapcsolt IR re
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti