A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 516
72 518
113
Kibervédelmi előadást tartottak a rakétaezrednél

"Tigyi főtörzszászlós előadásában egyebek mellett kitért a közösségi média veszélyeire, a benne rejlő biztonsági kockázatra és a közösségi portálok okozta függőségre. A vezénylőzászlós kiemelte a keresőprogramok által történő monitorozást, a kéretlen, célzott reklámok megjelenését is. Az infokommunikációs eszközökön keresztül egy megkérdőjelezhető valóságtartalmú, olykor eltorzult, kevésbé hiteles világ övez minket, ezért lényeges, hogy mindig több oldalról, több szempontból vizsgáljuk a dolgokat."
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Azért egy ordas marhaságot megint csak sikerült belecsempésznie a cikkébe:
- azt írja: "...A 607-est az orr-rész tetején elhelyezett kamera különbözteti meg a 606-ostól. A kamera nem FLIR, tehát nem rendelkezik infravörös funkcióval, nem a repülőgép-vezetőt segíti, inkább kényelmi berendezés, láthatja az utas a repülést az orrész felől…"

A 607-es Falcon orrába a Rockwell EVS (Enhanced Vision System) rendszere van beépítve ami kifejezetten egy FLIR (Forward Looking Infrared System)
A rendszer a gép előtti terület IR tartományban lévő képét képét a bal ülés előtt lévő lehajtható HUD-képerenyőn jeleníti meg.
Segítségével a pilóta rossz látási viszonyok között is nagy biztonsággal messziről tudja azonosítani a futópályát és folytatni tudja a megközelítést anélkül hogy át kéne startolnia.
 
R

rejsz felügyelő

Guest
Mivel elég jól szerepelnek.. Talán érdemes lenne elgondolkodnia a HM illetékeseinek egy drón ezred felállításán.
Egyetértek de pont ez az amit nagyon hanyagolnak(legalábbis látszólag), pedig itthon is lenne hozzá megfelelő szakember akár kutatás-fejlesztéshez is.
Ez úgy néz ki, a törököknél megvan.
Nem vagyok oda a török cuccokért de a drónok pont az a terület ahol elég jól szerepelnek.
Van választék gazdagon:
https://legiero.blog.hu/2019/05/02/idef19_ha_ambicio_akkor_torokorszagban_a_sok_az_eleg
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 516
72 518
113
Egyetértek de pont ez az amit nagyon hanyagolnak(legalábbis látszólag), pedig itthon is lenne hozzá megfelelő szakember akár kutatás-fejlesztéshez is.

Nem vagyok oda a török cuccokért de a drónok pont az a terület ahol elég jól szerepelnek.
Van választék gazdagon:
https://legiero.blog.hu/2019/05/02/idef19_ha_ambicio_akkor_torokorszagban_a_sok_az_eleg

Épp csütörtökön mondta Benkő hogy a drón hülyeség, a németek se vesznek... :D
Nyilván nem így van, de most ez illett a kommunikációba. Fél év múlva majd mást mond, ha vesznek valamit valahonnan.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 793
113
Épp csütörtökön mondta Benkő hogy a drón hülyeség, a németek se vesznek... :D
Nyilván nem így van, de most ez illett a kommunikációba. Fél év múlva majd mást mond, ha vesznek valamit valahonnan.
Ezt F7X témában mondta. Hasonló feladatokra akarják használni mint a drónokat. Erről volt vmi cikk, oder? Vki tudja linkelni?
 

anonim999

Well-Known Member
2016. március 19.
2 743
4 487
113
"Ha nincs komoly megrendelés akkor nem is lesz kutatás-fejlesztés. Ezért ebben a kérdésben össze kell hangolnunk az erőforrásainkat és a rendelkezésre álló tudásunkat. Ebben kulcsszerepe van az MH Modernizációs Intézetnek, valamint a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Programnak, amely nemcsak az irányokat szabja meg, hanem mint megrendelő is fellép a továbbiakban – tette hozzá végezetül a kormánybiztos."
Többször eszembe jutott már a Komondor könnyű páncélvédett bázisjármű család fejlesztése. Szerintem nem véletlenül pumpálnak ebbe pénzt.
Szerintem lehet itt még meglepetés. Ha nem is 2026-ig, hanem később.

Tudom, hogy Nurol Makina terméket veszünk kb. max. 25 darabot. Ahogy az elmúlt napokban meg lett szelőztetve valószínűleg a BRDM-2 Konkursz-osokat váltják. Ha igaz akkor lehet rajta Roketsan vagy esetleg Spike.

Spike csak akkor ha Boxert veszünk és az egyik legerősebb felfegyverzett változatot veszük belőle pl. Rafael Samson Mk II-es toronnyal. ÉS ha valóban már megegyeztünk az izraelitákkal vagy a németekkel, hogy a H145M-en az lesz és irányított ATGM-et szerzünk be tőlük.

DE a Komondorra is integrálható előbb vagy utóbb "valami". Nem csak " polgári " változata lesz szerintem.
Ahogy olvasom a Haditechnika két legutóbbi számában a cikkeket.
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 991
113
"Ha nincs komoly megrendelés akkor nem is lesz kutatás-fejlesztés. Ezért ebben a kérdésben össze kell hangolnunk az erőforrásainkat és a rendelkezésre álló tudásunkat. Ebben kulcsszerepe van az MH Modernizációs Intézetnek, valamint a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Programnak, amely nemcsak az irányokat szabja meg, hanem mint megrendelő is fellép a továbbiakban – tette hozzá végezetül a kormánybiztos."
Többször eszembe jutott már a Komondor könnyű páncélvédett bázisjármű család fejlesztése. Szerintem nem véletlenül pumpálnak ebbe pénzt.
Szerintem lehet itt még meglepetés. Ha nem is 2026-ig, hanem később.

Tudom, hogy Nurol Makina terméket veszünk kb. max. 25 darabot. Ahogy az elmúlt napokban meg lett szelőztetve valószínűleg a BRDM-2 Konkursz-osokat váltják. Ha igaz akkor lehet rajta Roketsan vagy esetleg Spike.

Spike csak akkor ha Boxert veszünk és az egyik legerősebb felfegyverzett változatot veszük belőle pl. Rafael Samson Mk II-es toronnyal. ÉS ha valóban már megegyeztünk az izraelitákkal vagy a németekkel, hogy a H145M-en az lesz és irányított ATGM-et szerzünk be tőlük.

DE a Komondorra is integrálható előbb vagy utóbb "valami". Nem csak " polgári " változata lesz szerintem.
Ahogy olvasom a Haditechnika két legutóbbi számában a cikkeket.
Hát isten mentsen attól a szartól. Nem véletlen nem lett megvéve eddig se...
Amúgy meg nemcsak a boxeren vsn spike van integrálva hanem a pumán meg a lynxen is.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 793
113
Hát isten mentsen attól a szartól. Nem véletlen nem lett megvéve eddig se...
Amúgy meg nemcsak a boxeren vsn spike van integrálva hanem a pumán meg a lynxen is.
Kutatás-fejlesztés témában mire lenne értelme itthon ráfeküdni, hogy legyen is értelme a ráköltött zsének?

Vakon én azt mondom vagy vmi nagyon trendi dologra érdemes költeni, ami jelen állás szerint egy innovativ terület, amit a mainstream katonai iskola most a jövőnek lát vagy amihez maradt itthon tudás és eszköz.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

anonim999

Well-Known Member
2016. március 19.
2 743
4 487
113
Hát isten mentsen attól a szartól. Nem véletlen nem lett megvéve eddig se...
Amúgy meg nemcsak a boxeren vsn spike van integrálva hanem a pumán meg a lynxen is.
Igazad van, a teljesség igénye nélkül hoztam csak a Boxert példának.

Meg azért jutott eszembe a Komondor mert magyar fejlesztés, gyártás lenne. ha nem is nagy példányszámban. Majd később az időben meglátjuk.
Gyanús nekem, nagyon gyanús a későbbiekben...o_O
 

Gyurma

Well-Known Member
2019. január 30.
949
1 665
93
Kutatás-fejlesztés témában mire lenne értelme itthon ráfeküdni, hogy legyen is értelme a ráköltött zsének?

Vakon én azt mondom vagy vmi nagyon trendi dologra érdemes költeni, ami jelen állás szerint egy innovativ terület, amit a mainstream katonai iskola most a jövőnek lát vagy amihez maradt itthon tudás és eszköz.
Lézerek terén lehetne valamit fejleszteni esetleg?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 991
113
Igazad van, a teljesség igénye nélkül hoztam csak a Boxert példának.

Meg azért jutott eszembe a Komondor mert magyar fejlesztés, gyártás lenne. ha nem is nagy példányszámban. Majd később az időben meglátjuk.
Gyanús nekem, nagyon gyanús a későbbiekben...o_O
Szerinted úgy, hogy ha vesznek törököt aminek politikai haszna is van és akár még meg is lehet egyezni velük hazai gyártásban a jövőben, egy technológiai demonstrátornak ami még ráadásul gyenge is mint a harmat mennyi esélye van, ugyan abban a feladatkörben a közeljövőben ?
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 793
113
Szerinted úgy, hogy ha vesznek törököt aminek politikai haszna is van
Erdogan kezdi úgy elásni a nemzetközi reputációját, hogy lassan már akkor qrva nagy szívességet teszünk neki, ha szóba állunk vele. Emiatt nem is olyan gond ez az időhúzás, ha még nincs aláírt papír. Jelentősen javulhattak az alkupozícióink.

és akár még meg is lehet egyezni velük hazai gyártásban a jövőben,
Hol csinálhatnánk?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 991
113
Erdogan kezdi úgy elásni a nemzetközi reputációját, hogy lassan már akkor qrva nagy szívességet teszünk neki, ha szóba állunk vele. Emiatt nem is olyan gond ez az időhúzás, ha még nincs aláírt papír. Jelentősen javulhattak az alkupozícióink.


Hol csinálhatnánk?
Ahol akarják nyitnak valami állami vegyesvállalatot aztán csoki, itt nem kell 4000 darabot legurítani a szalagról mint az audinál. Összeszerelés meg nem egy Nasa program.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
"Ha nincs komoly megrendelés akkor nem is lesz kutatás-fejlesztés. Ezért ebben a kérdésben össze kell hangolnunk az erőforrásainkat és a rendelkezésre álló tudásunkat. Ebben kulcsszerepe van az MH Modernizációs Intézetnek, valamint a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Programnak, amely nemcsak az irányokat szabja meg, hanem mint megrendelő is fellép a továbbiakban – tette hozzá végezetül a kormánybiztos."
Többször eszembe jutott már a Komondor könnyű páncélvédett bázisjármű család fejlesztése. Szerintem nem véletlenül pumpálnak ebbe pénzt.
Szerintem lehet itt még meglepetés. Ha nem is 2026-ig, hanem később.

Tudom, hogy Nurol Makina terméket veszünk kb. max. 25 darabot. Ahogy az elmúlt napokban meg lett szelőztetve valószínűleg a BRDM-2 Konkursz-osokat váltják. Ha igaz akkor lehet rajta Roketsan vagy esetleg Spike.

Spike csak akkor ha Boxert veszünk és az egyik legerősebb felfegyverzett változatot veszük belőle pl. Rafael Samson Mk II-es toronnyal. ÉS ha valóban már megegyeztünk az izraelitákkal vagy a németekkel, hogy a H145M-en az lesz és irányított ATGM-et szerzünk be tőlük.

DE a Komondorra is integrálható előbb vagy utóbb "valami". Nem csak " polgári " változata lesz szerintem.
Ahogy olvasom a Haditechnika két legutóbbi számában a cikkeket.
Az első mondat a lényeg. Meg kell rendelni, elő kell finanszírozni a hazai innovációt és akkor megy. Anélkül nem. Különben marad nekünk a kanálgép, ha el nem rontják...:)
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 360
113
Az első mondat a lényeg. Meg kell rendelni, elő kell finanszírozni a hazai innovációt és akkor megy. Anélkül nem. Különben marad nekünk a kanálgép, ha el nem rontják...
ha szar (és már pedig szar) nem lesz megrendelve mert így is kevés a pénz, nincs erre időnk (főleg nem pénzünk) hogy ilyenre pazaroljuk
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo and krisss