[HUN] T-72 korszerűsítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 077
10 698
113
Vettem részt ilyenen.
Veszprémben a szikla volt ellenőrizve. Ha jól emlékszem, pár évente ez megismétlődött.

Mivel papíron volt egy őrszázaduk ezért tatáról és szolnokról lettek átvezényelve emberek.
Mi tataiak vittük magunkat, a szolnokiak hozták g-s merciket.
A 14! fő(nem elírtam, tizennégy! ) akiből akkor állt a század elmondta a tudnivalókat első nap.
A legfontosabb, mindenki vegye le a felvarrókat. Mi azona héten Veszprémi katonák vagyunk ha bárki kérdezi!o_O

Elvittek minket. Megmutattáka sziklát. Az azon kialakított őrhelyeket.
2napig itt adtunk szolgálatot.
Reggel 2 csuklós busszal vitték az embereket szolgálatba, a laktanyából. Elvileg ha beütne a gebasz ott egyszerre annyian lennének szolgálatban.

Jöttek az ellenőrök, a legtöbbjük olasz katona, ők kérdezgettek teszteltek minket. Némelyik még aznapos volt az éjszakai bulizástól. :rolleyes:

Faszán megfeleltünk. Ha jól emlékszem
3 évente kellett ismételni, hogy a szikla is megkapja az engedélyeket.

Szóval nem kell egy crevaltól hanyatt esni.
Mi azt is faszán megoldjuk. :cool:
Megválaszoljuk a kellemetlen kérdéseket. Ebben tökéletesen igazad van.

Tipikus...
Kurvára nem így kellene lennie.
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül

yangwenli

Well-Known Member
2015. június 19.
1 203
2 673
113
Amugy, akik a T-72-t sajnaljak sokszor csak abba a hibaba esnek, hogy nincsenek tisztaban, nehezen kepzelik el a jelenlegi amortizalodottsagukat. Ennyi az egesz vitatkozas alapja. En is ugy voltam eredetileg, hogy miert kene vajon oket kidobni, de ha voltakeppen ujjaepitest(!) kellene vegrehajtani a teljes allomanyon, akkor azert erdemesebb lehet megfelelo koltseghatekony alernativakba fektetni, amik hasonlo szinten lennenek kepesek tamogatni pl. a gyalogsagot.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 978
113
Amugy, akik a T-72-t sajnaljak sokszor csak abba a hibaba esnek, hogy nincsenek tisztaban, nehezen kepzelik el a jelenlegi amortizalodottsagukat. Ennyi az egesz vitatkozas alapja. En is ugy voltam eredetileg, hogy miert kene vajon oket kidobni, de ha voltakeppen ujjaepitest(!) kellene vegrehajtani a teljes allomanyon, akkor azert erdemesebb lehet megfelelo koltseghatekony alernativakba fektetni, amik hasonlo szinten lennenek kepesek tamogatni pl. a gyalogsagot.
Olcsóbb még így sem lenne, de hosszú távon nem éri meg.
 

yangwenli

Well-Known Member
2015. június 19.
1 203
2 673
113
Ha nem maradnak meg tartalekba es a tartalek vasak "tartalek" tartalekos szemelyzete nem kap rendsszeres kepzest /evi par alkalom./ es ennek kiszolgalasara nincs fentartva egy szakasz ami szazad mennyisegu geppel rendelkezik./ nagy esellyel ki is lohetik a legmodernebb vasainkat...

Egy kis modernizacioval szintrehozhatok... Ha leo a 4 erkezne nagyobb memmyisegbe nem lenne ra szukseg de addig mindenkepp...

Ezt a kilovest mar kitargyaltuk a 4 esetebe.. Fegyver teren... /ha az a 7 eket lovik kifele mert az ellen olyan fegyverrel rendelkezik ngy memmyisegbe akkor mindent kilonek az a7 est is... Nem csak a 72 est /ugyan azzal a fegyverrel../ezt ne feszegessuk.. Ifv be apc be hogy ulttsz be embert mikor a leok hullanak...???

A 72 est nem elsovonalas hknak terveztek... Az hogy nallunk mbt szerepbe jutott.... Mas teszta... De most kerulne abba a szerepbe nallumk amire terveztek... /2. Vonalas hk a gyalogsag tamogatasa./a maga nemeben egy modernizalt 72 utos asz. /gyalogsag tamogatasaba./

Az a legnagyobb gond hogy csak mbt be tudtok kondolkozni amikor haboruk bizonyitottak hogy mbt vel csak a leggazdagabbak kepesek minden szerepkort kitolteni amire a hk valo.

Irtam a masik topicba is, de ez amit irsz csak akkor mukodne, ha uj hk-krol lenne szo. En ugy ertelmezem a helyzetet, hogy ha ilyen szerepkort az MH T-72-vel akarna megoldani, akkor sem ezekkel a konkret vasakkal tennek amik most megvannak, hanem akkor inkabb ujakat kene venni helyettuk, mert lehet, hogy akcios :p, gyorsabban leszallitott stb. darabok lennenek.
 
M

molnibalage

Guest
Amugy, akik a T-72-t sajnaljak sokszor csak abba a hibaba esnek, hogy nincsenek tisztaban, nehezen kepzelik el a jelenlegi amortizalodottsagukat. Ennyi az egesz vitatkozas alapja. En is ugy voltam eredetileg, hogy miert kene vajon oket kidobni, de ha voltakeppen ujjaepitest(!) kellene vegrehajtani a teljes allomanyon, akkor azert erdemesebb lehet megfelelo koltseghatekony alernativakba fektetni, amik hasonlo szinten lennenek kepesek tamogatni pl. a gyalogsagot.
A 40 éves T-72M1-esekkel annyi értelme van szüttyögni, mint kb. AMARG-ba zavart 7-8 ezer órás F-16-os korszerűsíteni.
Fel nem fogom, hogy ki ragaszkodik ehhez az elmebeteg gondolathoz. Úgy, hogy a állománytábla feltöltésére 0 tervet látok, hogy honnan akasztják le a sok embert. Bp-n nincs olyan áruház, ahol ne lenne kiírva, hogy pénztárost vagy árufeltöltőt felvesznek. Sanszosan többet fizetnek, mint a bokorugróknak, mégsem sorjáznak az emberek...

Vagy miért menne bárki harckocsit vezetni és költözne el, amikor máshol nettó 400-500k-t keres lassan egy targoncás...?
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 677
32 322
113
Bement a 30 mm a sima 72 m be /de aki latta az tudja hogy piszok nagy mazlival./ en lattam es en se akartamm elhinni statisztikailag egy olyan talalatra elvileg szinte minimalis az esely.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 978
113
Bement a 30 mm a sima 72 m be /de aki latta az tudja hogy piszok nagy mazlival./ en lattam es en se akartamm elhinni statisztikailag egy olyan talalatra elvileg szinte minimalis az esely.
Hát a 30mm-es páncéltörő végig bemegy a láncok között oldalt ahol 70mm a páncél.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 677
32 322
113
Csinaltam valamit amiert kerhettem valamit. En azt kertem hogy had guberaljuk szet a bakonyi celnak szant eszkozoket. Aztmondtak ok de az keves igy hozzacsaptam hogy had vizsgaljam at alaposan a 72 es celt/okat... /a fronton lepodott meg mindenki hogy atment. Oldalrol nyilvanvalo volt./ pont a vezetoi resnel az uveg sarkat kapta el pont abba a szogbe hogy ne erjen pancelt./ugye tukorrel van eltolva szintbe./piszok nagy mazli de teny hogy bejutott.../
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74 and krisss

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 978
113
Csinaltam valamit amiert kerhettem valamit. En azt kertem hogy had guberaljuk szet a bakonyi celnak szant eszkozoket. Aztmondtak ok de az keves igy hozzacsaptam hogy had vizsgaljam at alaposan a 72 es celt/okat... /a fronton lepodott meg mindenki hogy atment. Oldalrol nyilvanvalo volt./ pont a vezetoi resnel az uveg sarkat kapta el pont abba a szogbe hogy ne erjen pancelt./ugye tukorrel van eltolva szintbe./
Az úgy tényleg mázlis találat.
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 001
9 976
113
A 40 éves T-72M1-esekkel annyi értelme van szüttyögni, mint kb. AMARG-ba zavart 7-8 ezer órás F-16-os korszerűsíteni.
Fel nem fogom, hogy ki ragaszkodik ehhez az elmebeteg gondolathoz. Úgy, hogy a állománytábla feltöltésére 0 tervet látok, hogy honnan akasztják le a sok embert. Bp-n nincs olyan áruház, ahol ne lenne kiírva, hogy pénztárost vagy árufeltöltőt felvesznek. Sanszosan többet fizetnek, mint a bokorugróknak, mégsem sorjáznak az emberek...

Vagy miért menne bárki harckocsit vezetni és költözne el, amikor máshol nettó 400-500k-t keres lassan egy targoncás...?
Egyesekben az a hit él, hogy polcok/raktárak vannak tele alkatrészekkel ("M" zárolt készlet) ezekhez a tankokhoz, ezért gázolajárban elmennek. Csak még ha lennének is ilyen raktárak, az ott álló gumi alkatrész pont úgy elöregedett volna harminc-negyven év alattmint ami be van építve, onnan meg mindegy. Ráadásul (különösen a lengyel alkatrészek/tankok) nem mindig képviselték a gyártástechnika csúcsát.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 677
32 322
113
Biziny hogy allnak alkatreszek /gondolhj mar bele mekkora flottat uzemeltettunk.../az nem ment ajandekba.../

Es komolyan gumialkatreszeken pattoktok amikor meg egy manufaktura par napos meloval tobb evnyit elkeszit. A nagyobbaknak meg csak egy teszt memmyiseg... /semmi extra maskor is elofordul.../pontos parameterekkel rendelkezunk az alkatreszek gumitomitesek tekintrtebe./ csak meg kell adni. Igazabol a gyartonak azt sem kell tudnia mit mibe gyart...a beszalitok siman lehozzak. De nemik meg boltba is kaphato.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Hát a 30mm-es páncéltörő végig bemegy a láncok között oldalt ahol 70mm a páncél.

Nem ott ment be hanem az alatt, ahol a fenéklemez vissza van hajtva (kb 20 cm magasan), mint a legtöbb mai harckocsinál. Ezért volt mákos találat, mert a görgők között pont azon a 20-25 mm vastag felhajtott lemezen ment be. A 70-75 mm vastag oldalpáncélt nem üti át a 30 mm-es gépágyú lövedék.
 
  • Tetszik
Reactions: Firga bácsi

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 978
113
Nem ott ment be hanem az alatt, ahol a fenéklemez vissza van hajtva (kb 20 cm magasan), mint a legtöbb mai harckocsinál. Ezért volt mákos találat, mert a görgők között pont azon a 20-25 mm vastag felhajtott lemezen ment be. A 70-75 mm vastag oldalpáncélt nem üti át a 30 mm-es gépágyú lövedék.
Hát nekem aki a teszteket csinálta mást mondott.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Egyesekben az a hit él, hogy polcok/raktárak vannak tele alkatrészekkel ("M" zárolt készlet) ezekhez a tankokhoz, ezért gázolajárban elmennek. Csak még ha lennének is ilyen raktárak, az ott álló gumi alkatrész pont úgy elöregedett volna harminc-negyven év alattmint ami be van építve, onnan meg mindegy. Ráadásul (különösen a lengyel alkatrészek/tankok) nem mindig képviselték a gyártástechnika csúcsát.

Amit mondtok az mind igaz.
Itt a fórumon 2 havonta összeveszünk ezen a témán, úgy, hogy nincs miről beszélni. Szerintem sem érdemes költeni ezekre a tankokra ezek egyetlen szerepe, hogy a CFE ellenőrzéseknél meg lehessen számolni őket egy telephelyen és úgy nézzenek ki mint amiből - ELMÉLETILEG - lehet még egy háborúban harckocsi.
Semmi több!
Két dolgot nem szabad szerintem:
1. Költeni ezekre a tankokra.
2. Kidobni őket a kukába.

Tehát maradnak ott ahol vannak addig, amíg a második Leopard 2 zászlóalj fel nem áll...:)
Ez nem kerül pénzbe, nem von el pénzt sehonnan, de a honvédelem érdekét szolgálja, mert a potenciális ellenfelek kénytelenek számolni velük.

És most lehet szidni, jöhetnek az "elvakult hentes", "embertelen nemzetgyilkos" meg ilyen kezdetű ostoba kommentek....
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and zeal

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
A T-72B3 harckocsik oldalsó tüzelése Voronezs közelében. Ilyet vajon csinálnak a magyar harckocsizók?


Nagyon lenézitek a magyar harckocsizókat. :(
Tavaly a Brave Warrior gyakorlat keretében például pont lőttek ilyen támadó kötelék lőgyakorlatot a Köröshegyi figyelőnél lévő lőtéren. Egy szlovák-horvát-magyar harccsoport részeként, igen nagy sikert aratva. Sajnos a sajtót arra a napra pont elfelejtették meghívni, így felvétel nincs róla (én nem találtam), de állítólag látványos volt, mert oszlopból lőttek balra, majd alakzatot váltva hajtották végre a rohamot. Sajnálom, hogy nincs róla felvétel.
Semmivel sem rosszabbak, elég hosszú és szerteágazó kötelék kiképzéseik vannak. Több év míg egy harckocsizó kiképzett kezszem-nek számít. Ha hagyják őket nagyon keményen végigcsinálják a kiképzéseiket. Általában ezzel szokott a gond lenni, az igénytelen, fingfestésből élő stílusba nem nagyon passzol a harckocsizó mentalitás.
 

Firga bácsi

Well-Known Member
2019. december 8.
499
767
93
Nagyon lenézitek a magyar harckocsizókat. :(
Tavaly a Brave Warrior gyakorlat keretében például pont lőttek ilyen támadó kötelék lőgyakorlatot a Köröshegyi figyelőnél lévő lőtéren. Egy szlovák-horvát-magyar harccsoport részeként, igen nagy sikert aratva. Sajnos a sajtót arra a napra pont elfelejtették meghívni, így felvétel nincs róla (én nem találtam), de állítólag látványos volt, mert oszlopból lőttek balra, majd alakzatot váltva hajtották végre a rohamot. Sajnálom, hogy nincs róla felvétel.
Semmivel sem rosszabbak, elég hosszú és szerteágazó kötelék kiképzéseik vannak. Több év míg egy harckocsizó kiképzett kezszem-nek számít. Ha hagyják őket nagyon keményen végigcsinálják a kiképzéseiket. Általában ezzel szokott a gond lenni, az igénytelen, fingfestésből élő stílusba nem nagyon passzol a harckocsizó mentalitás.

Állítólag a tábornokok nagyon meglepődtek a menetalakzatból végrehajtott dinamikus lőgyakorlaton. A tankosok nem, régen is lőttek ilyeneket. Vannak lőgyakorlataik hátrafelé és haránt irányból történő mozgással (tűzpár, szakasz kötelékben), ha engedi a rendszer és a kiképzésben eljutnak idáig, nagyon szép és bonyolult lövészeteket tudnak produkálni.
Mindezt persze a lövészekkel együttműködve illik, a tank körül mozgó (elkóválygó) gyalogságra nagyon kell figyelni, mert könnyen "eltaposódnak" szegények, illetve az ágyú és géppuska tűz koordinálása minden szintű parancsnok és irányzó folyamatos figyelmét igényli (a BTR-eké mellett).