Magyar Néphadsereg

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Vállalod,hogy éhezel csak azért,hogy egy modern gépestített lővész hadosztályunk legyen?Marhára nem realitás itt egy hadosztály!
A Zrínyi2026 célkitűzése egy ilyen kétdandáros gépesített hadosztály a GDP 2%-ból. Nem éhezne itt senki, ha felmenne a költségvetés a GDP három százalékra és a mostani létszámterv szerint legalább kéthadosztálynyi tartalékosok is korszerű könnyű felszerelést kapnának! Igazából az a három százalék is a tüzérség szükségszerű fejlesztése miatt kellene, mert nem tizenhat honvéd könnyűzászlóalj lenne egetverő költségű a két honvédhadosztályt alkotó két-két dandárhoz!

Litvánia vett 500db L-ATV járművet 171 millió dollárért fegyverzettel. Egy könnyűzászlóaljhoz száz darab kell hozzávetőleg, amiben benne vannak a zászlóaljtüzérség SRAMS hordozói is (SRAMS nélkül) és a MEDEVAC járművek is. Két honvédhadosztály (négy dandár, azaz tizenhat zászlóalj) felszerelése páncélozott 4x4-es jOshkosh L-ATV árművekkel kerülne 600 millió dollárba, tehát a tervezett idei magyar honvédelmi költségvetés hozzávetőleg negyedébe. A tartalékos gyalogság gépesítése majdhogynem filléres tétel. A tüzérség felszerelése és kiképzése és a hivatásos-szerződéses állomány tisztességes megfizetése (a honvédségnek is kell legyen törzsállománya!) nem az, azért tíz év egy ilyen haderő szerintem.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 488
14 276
113
Vállalod,hogy éhezel csak azért,hogy egy modern gépestített lővész hadosztályunk legyen?Marhára nem realitás itt egy hadosztály!

5%-os katonai kiadással még messze leszünk az éhezéstől.

Ráadásul ahhoz már érdemes lehet komolyabb hadiipart fenntartani.

A hadosztály nem a pénz miatt nem realitás, hanem a preferenciák miatt.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 508
72 504
113
Még nem láttam, de érdekes lehet.

Most már megkérdezem, mert sokadjára fordul elő...

Megint belinkeltél valamit újra, ami 1-2 hozzászólással korábban lett belinkelve. Még ha az előző oldalon lenne a fórumban, akkor érteném, mert pl. telefonon körülményes visszalapozni, de így... Ez miért van?

Ráadásul úgy, hogy én belinkeltem ide csütörtökön, Hpasp megnézte, tetszett neki, ezért pénteken belinkelte egy blogra, ahol te most megláttad és belinkelted ide újra. Ez kb. olyan, mint neked amikor valaki nem tudja fejből a HTÖ egyes részeit. Ilyenkor én is azt érzem, hogy feleslegesen linkelek be ide bármi érdekeset, nem olvassák el, nem nézik meg, még akkor sem ha magyarul van. Bezzeg ha megjelenik valahol máshol, napokkal később...

Persze emellett nagyon dicséretes, hogy megkerested a témához legjobban illeszkedő topikot és oda linkelted be.
 
M

molnibalage

Guest
Vállalod,hogy éhezel csak azért,hogy egy modern gépestített lővész hadosztályunk legyen?Marhára nem realitás itt egy hadosztály!
Az éhezés túlzás, de akkor mondjuk el lehet felejteni azt, hogy valaha normális egészségügy lesz. Mert ÉPKÉZLÁB embert egy ho. személyi állományhoz nem találnál, az fix. Ilyen bérezéssel tutira nem.

A Zrínyi2026 célkitűzése egy ilyen kétdandáros gépesített hadosztály a GDP 2%-ból. Nem éhezne itt senki, ha felmenne a költségvetés a GDP három százalékra és a mostani létszámterv szerint legalább kéthadosztálynyi tartalékosok is korszerű könnyű felszerelést kapnának! Igazából az a három százalék is a tüzérség szükségszerű fejlesztése miatt kellene, mert nem tizenhat honvéd könnyűzászlóalj lenne egetverő költségű a két honvédhadosztályt alkotó két-két dandárhoz!

Litvánia vett 500db L-ATV járművet 171 millió dollárért fegyverzettel. Egy könnyűzászlóaljhoz száz darab kell hozzávetőleg, amiben benne vannak a zászlóaljtüzérség SRAMS hordozói is (SRAMS nélkül) és a MEDEVAC járművek is. Két honvédhadosztály (négy dandár, azaz tizenhat zászlóalj) felszerelése páncélozott 4x4-es jOshkosh L-ATV árművekkel kerülne 600 millió dollárba, tehát a tervezett idei magyar honvédelmi költségvetés hozzávetőleg negyedébe. A tartalékos gyalogság gépesítése majdhogynem filléres tétel. A tüzérség felszerelése és kiképzése és a hivatásos-szerződéses állomány tisztességes megfizetése (a honvédségnek is kell legyen törzsállománya!) nem az, azért tíz év egy ilyen haderő szerintem.
2%-nál is több kell ahhoz úgy, hogy komplett támogató részek így is hiányoznak és az egyik dandárnak lényegében harckocsija se van nagyon. Szóval egy fullos hadosztályról álmodni? LOL

Nézzed már meg, hogy igaz, hogy UK-nak van flottája, de 80 milliós országnak kettő hadosztályos ereje lesz a jövőben. Kettő. Csak azok nem toprongyosok, mint a hh alatti tömeghaderők, ahol volt 10-15% jól felszerelt, a végén a C kat tartalékos egységek meg erős túlzással II. vh-s maradék technikával mentek volna szinte háborúban 1980-as években.
 
M

molnibalage

Guest
Most már megkérdezem, mert sokadjára fordul elő...

Megint belinkeltél valamit újra, ami 1-2 hozzászólással korábban lett belinkelve. Még ha az előző oldalon lenne a fórumban, akkor érteném, mert pl. telefonon körülményes visszalapozni, de így... Ez miért van?

Ráadásul úgy, hogy én belinkeltem ide csütörtökön, Hpasp megnézte, tetszett neki, ezért pénteken belinkelte egy blogra, ahol te most megláttad és belinkelted ide újra. Ez kb. olyan, mint neked amikor valaki nem tudja fejből a HTÖ egyes részeit. Ilyenkor én is azt érzem, hogy feleslegesen linkelek be ide bármi érdekeset, nem olvassa el, nem nézik meg, még akkor sem ha magyarul van. Bezzeg ha megjelenik valahol máshol, napokkal később...

Persze emellett nagyon dicséretes, hogy megkerested a témához legjobban illeszkedő topikot és oda linkelted be.
Nem olvasok minden topikot. Elnézést, hogy nem követek mindent is tartalomgyártás mellett...
Én talán FB-n láttam, de már nem tudom. Lefekvés előtt 5 perccel botlottam bele kb.

A HTÖ két éve ismert, párhuzamnak felhozni minimum érdekes. Folyamatos hivatkozás megy ki rá és hónapokig volt az egyetlen cikk, amit a HTKA feldobott. Ez meg egy videó a sok közül az istentudja milyen topikban, ha valaki máshol is posztolta.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
2%-nál is több kell ahhoz úgy, hogy komplett támogató részek így is hiányoznak és az egyik dandárnak lényegében harckocsija se van nagyon. Szóval egy fullos hadosztályról álmodni? LOL

Nézzed már meg, hogy igaz, hogy UK-nak van flottája, de 80 milliós országnak kettő hadosztályos ereje lesz a jövőben. Kettő. Csak azok nem toprongyosok, mint a hh alatti tömeghaderők, ahol volt 10-15% jól felszerelt, a végén a C kat tartalékos egységek meg erős túlzással II. vh-s maradék technikával mentek volna szinte háborúban 1980-as években.
Nagy Britannia egy sziget. Mi nem vagyunk az. Ne hasonlítsunk már kecskét gyújtógyertyához! Magyarországnak sokkal komolyabb szárazföldi erőkre van szüksége, mint Nagy Britanniának, ellenben nincs szüksége flottára. Másrészt én itt klasszikus kétdandáros magyar hadosztályokról írtam, míg a brit hadosztályok négydandárosak!
 
M

molnibalage

Guest
Nagy Britannia egy sziget. Mi nem vagyunk az. Ne hasonlítsunk már kecskét gyújtógyertyához! Magyarországnak sokkal komolyabb szárazföldi erőkre van szüksége, mint Nagy Britanniának, ellenben nincs szüksége flottára. Másrészt én itt klasszikus kétdandáros magyar hadosztályokról írtam, míg a brit hadosztályok négydandárosak!
Már bocsánat, de milyen klasszikus kétdandáros hadosztályok...?
1987-ben kitalálták a hadtesteket, amiben dd volt ho. helyett. 4 db
Mikor volt itthon ho ÉS dd egyszerre, mint létező szervezeti egység...?
@Hpasp ?
OzMqzJD.png
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Már bocsánat, de milyen klasszikus kétdandáros hadosztályok...?
1987-ben kitalálták a hadtesteket, amiben dd volt ho. helyett. 4 db
Mikor volt itthon ho ÉS dd egyszerre, mint létező szervezeti egység...?

Magyar hadosztályok. A szovjet bábállam hadereje (Néphadsereg) nem magyar haderő volt, hanem a szovjet hadsereg segédcsapata, kábé mint a mongolok előtt hajtott szlávok anno. A XX. század első felében egy magyar hadosztály két dandárból állt, ami két ezredből és két ezred pedig két zászlóaljból (hadosztály = 8 zászlóalj, két közbülső szervezettel: ezred és dandár). Ez csak a második világháború utlsó éveiben változott meg, amikor áttértek a három zászlóalj alkot egy ezredet és három ezred egy hadosztályt (hadosztály = 9 zászlóalj, egy közbülső szervezettel: ezred). A leghosszabb ideig, hetvenöt éven át fennálló magyar hadszervezet volt az egy hadosztály = két dandár elv.

De meg kell jegyezzem, hogy a 48-as honvédsereg és úgy általában minden magyar királyi seregtest ilyen elvet követett a XIX. század során is. Ha van klasszikus magyar hadseregfelépítés, akkor az az egy hadosztály = két dandár elv.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 831
113
Magyar hadosztályok. A szovjet bábállam hadereje (Néphadsereg) nem magyar haderő volt, hanem a szovjet hadsereg segédcsapata, kábé mint a mongolok előtt hajtott szlávok anno. A XX. század első felében egy magyar hadosztály két dandárból állt, ami két ezredből és két ezred pedig két zászlóaljból (hadosztály = 8 zászlóalj, két közbülső szervezettel: ezred és dandár). Ez csak a második világháború utlsó éveiben változott meg, amikor áttértek a három zászlóalj alkot egy ezredet és három ezred egy hadosztályt (hadosztály = 9 zászlóalj, egy közbülső szervezettel: ezred). A leghosszabb ideig, hetvenöt éven át fennálló magyar hadszervezet volt az egy hadosztály = két dandár elv.

De meg kell jegyezzem, hogy a 48-as honvédsereg és úgy általában minden magyar királyi seregtest ilyen elvet követett a XIX. század során is. Ha van klasszikus magyar hadseregfelépítés, akkor az az egy hadosztály = két dandár elv.

Persze,mert sosem volt elég fegyver meg ember...
Az meg külön pofátlanság,hogy mi a veleményed azokról a magyar katonákról akik a Néphadsereg idejen szolgáltak.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 508
72 504
113
Nem olvasok minden topikot. Elnézést, hogy nem követek mindent is tartalomgyártás mellett... Én talán FB-n láttam, de már nem tudom. Lefekvés előtt 5 perccel botlottam bele kb.

A HTÖ két éve ismert, párhuzamnak felhozni minimum érdekes. Folyamatos hivatkozás megy ki rá és hónapokig volt az egyetlen cikk, amit a HTKA feldobott. Ez meg egy videó a sok közül az istentudja milyen topikban, ha valaki máshol is posztolta.

Aki a két év alatt egyszer valamikor elolvasta a többszáz oldalt, az szerinted később mennyire emlékszik a HTÖ részleteire? És kinek van kedve/ideje mindig kikeresni a vonatkozó részt? Te hivatkozol rá állandóan, mert te tudod fejből. És Hpasp. Mástól még nem láttam. Illetve a múltkor mondtad, hogy benne van a HTÖ-ben, rákerestem és kiderült hogy nincs benne mert időhiány- vagy a terjedelem miatt nem írtátok bele.

Amikor megkerested a vonatkozó topikot hogy belinkeld a videót, nem tűnt fel hogy már linkelve volt a videó ugyanebben a topikban, három hozzászólással a te hozzászólásod előtt. És hogy a közte levő két hozzászólásban is erről volt szó. Nem kellett semmire sem emlékezni. Mint a múltkor sem, amikor pl. megválaszoltad Allesmor kérdését hogy miért kék néhány repülő a flightradar24-on. Ő kérdezte, én egyből a következő hozzászólásban válaszoltam neki, te pedig néhány hozzászólással később bemásoltad ugyanazt mint amit én is írtam/linkeltem. Végül is mindegy, csak a sokadik eset után már furcsa. De biztos más is jár így.

Vagy van a fórumnak olyan funkciója, hogy csak a követett emberek hozzászólása jelenik meg az adott topikban?


Egyébként érdemes megnézni a videót, a Kubbal kapcsolatban "17 km-es ferde lőtávolságról" beszél...
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Persze,mert sosem volt elég fegyver meg ember...
Az meg külön pofátlanság,hogy mi a veleményed azokról a magyar katonákról akik a Néphadsereg idejen szolgáltak.
A monarchiának nem volt ilyen problémája, ahogy a XIX. századi Magyar Királyságnak sem. Egyszerűen ez a klasszikus hadrend felénk. A Néphadsereg meg pontosan az volt, ami: idegen szolgálatban álló kényszersorozott hadereje egy bábállamnak. És itt a kényszersorozott nem azt jelenti, hogy szegény kis göthös libsit elviszik katonának, hanem azt, hogy magyar fiatalokat kényszerítettek arra, hogy a Szovjetúniót szolgálják!
 
M

molnibalage

Guest
Aki a két év alatt egyszer valamikor elolvasta a többszáz oldalt, az szerinted később mennyire emlékszik a HTÖ részleteire? És kinek van kedve/ideje mindig kikeresni a vonatkozó részt? Te hivatkozol rá állandóan, mert te tudod fejből. És Hpasp. Mástól még nem láttam. Illetve a múltkor mondtad, hogy benne van a HTÖ-ben, rákerestem és kiderült hogy nincs benne mert időhiány- vagy a terjedelem miatt nem írtátok bele.

Amikor megkerested a vonatkozó topikot hogy belinkeld a videót, nem tűnt fel hogy már linkelve volt a videó ugyanebben a topikban, három hozzászólással a te hozzászólásod előtt. És hogy a közte levő két hozzászólásban is erről volt szó. Nem kellett semmire sem emlékezni. Mint a múltkor sem, amikor pl. megválaszoltad Allesmor kérdését hogy miért kék néhány repülő a flightradar24-on. Ő kérdezte, én egyből a következő hozzászólásban válaszoltam neki, te pedig néhány hozzászólással később bemásoltad ugyanazt mint amit én is írtam/linkeltem. Végül is mindegy, csak a sokadik eset után már furcsa. De biztos más is jár így.

Vagy van a fórumnak olyan funkciója, hogy csak a követett emberek hozzászólása jelenik meg az adott topikban?


Egyébként érdemes megnézni a videót, a Kubbal kapcsolatban "17 km-es ferde lőtávolságról" beszél...
Én sem ismerem fejből, pl, majdnem mindig rossz helyen kezdem keresni az antenna számítást, mert a vontatott csali miatt elég hülye helyre készült.
Az angol fordítást nézve nagyon sok mindent máshogy csinálnék már. De ez a hajó már elment... (?)
Az lehet, hogy a rakéta aktív szakasza és a 22 km-ig tartó rész már passzív szakasza a rakétának.
 
  • Tetszik
Reactions: Terminator

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Magyar hadosztályok. A szovjet bábállam hadereje (Néphadsereg) nem magyar haderő volt, hanem a szovjet hadsereg segédcsapata, kábé mint a mongolok előtt hajtott szlávok anno. A XX. század első felében egy magyar hadosztály két dandárból állt, ami két ezredből és két ezred pedig két zászlóaljból (hadosztály = 8 zászlóalj, két közbülső szervezettel: ezred és dandár). Ez csak a második világháború utlsó éveiben változott meg, amikor áttértek a három zászlóalj alkot egy ezredet és három ezred egy hadosztályt (hadosztály = 9 zászlóalj, egy közbülső szervezettel: ezred). A leghosszabb ideig, hetvenöt éven át fennálló magyar hadszervezet volt az egy hadosztály = két dandár elv.

De meg kell jegyezzem, hogy a 48-as honvédsereg és úgy általában minden magyar királyi seregtest ilyen elvet követett a XIX. század során is. Ha van klasszikus magyar hadseregfelépítés, akkor az az egy hadosztály = két dandár elv.

Össze hordtál és kevertél itt hete, havat. A 48-as honvédektől, a világháborús haderőn át a Néphadseregig. :) Egybegyúrtad az egészet. Gratulálok.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Jó, hogy nem a pattintott kőkorszakot hozta fel referenciának...
Itt derült ki, hogy semmit nem tudsz a magyar és magyarországi hadtörténelemről. A legrégibb réteg, amiről ismereteid vannak az a Néphadsereg pár évtizede! Ez azt jelenti ,hogy a 48-as honvédsereggel megszülető modern magyar haderő története jórészt ismeretlen számodra. Ha valakit meglepetésként ér az, hogy az egy hadosztály = két dandár felépítést klasszikus magyar hagyománynak nevezik, az azt hiszem eláshatja magát. Az menjen tapsikolni a repülőnapra a mig hajtőműhangjának, meg járjön flecktarnban kitöréstúrázni, de hadtörténeti és hadszervezeti kérdéshez azért ne szóljon hozzá!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 831
113
Itt derült ki, hogy semmit nem tudsz a magyar és magyarországi hadtörténelemről. A legrégibb réteg, amiről ismereteid vannak az a Néphadsereg pár évtizede! Ez azt jelenti ,hogy a 48-as honvédsereggel megszülető modern magyar haderő története jórészt ismeretlen számodra. Ha valakit meglepetésként ér az, hogy az egy hadosztály = két dandár felépítést klasszikus magyar hagyománynak nevezik, az azt hiszem eláshatja magát. Az menjen tapsikolni a repülőnapra a mig hajtőműhangjának, meg járjön flecktarnban kitöréstúrázni, de hadtörténeti és hadszervezeti kérdéshez azért ne szóljon hozzá!

Az ugye megvan,hogy semmilyen formában nem beszélhetsz folytonossagról kb az 1600-évek vegetől magya katonak hagyomanyokkal kapcsolatban?Főleg nem a 20.században!!!
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 611
113
Itt derült ki, hogy semmit nem tudsz a magyar és magyarországi hadtörténelemről. A legrégibb réteg, amiről ismereteid vannak az a Néphadsereg pár évtizede! Ez azt jelenti ,hogy a 48-as honvédsereggel megszülető modern magyar haderő története jórészt ismeretlen számodra. Ha valakit meglepetésként ér az, hogy az egy hadosztály = két dandár felépítést klasszikus magyar hagyománynak nevezik, az azt hiszem eláshatja magát. Az menjen tapsikolni a repülőnapra a mig hajtőműhangjának, meg járjön flecktarnban kitöréstúrázni, de hadtörténeti és hadszervezeti kérdéshez azért ne szóljon hozzá!
Az ugye megvan, hogy ahogy változtak az idők úgy alakult a honvédség struktúrája. Valószínűleg, nem véletlenül lett a 3-as rendszer bevezetve, én nem voltam katona, apám ami kiképzést kapott, ők a rajt is 3 fele bontották ha arról volt szó (2+2+2(3)=7 felbontásban)
 
M

molnibalage

Guest
Az ugye megvan, hogy ahogy változtak az idők úgy alakult a honvédség struktúrája. Valószínűleg, nem véletlenül lett a 3-as rendszer bevezetve, én nem voltam katona, apám ami kiképzést kapott, ők a rajt is 3 fele bontották ha arról volt szó (2+2+2(3)=7 felbontásban)
HTÖ.

1./ Magyarországon sokáig kettes rendszerű volt a mindenkori állománytábla.
Kettő raj = 2x10 fő adott egy szakaszt,
Kettő szakasz = 2x20 fő adott egy századot,
Kettő század 2x60-70 fő = 140-160 fő adott egy zászlóaljat, stb.

2./ Az első világháború előtt tértünk át a hármas rendszerre.
(kivéve második VH időszaka amikor sok helyen visszatértek a kettes rendszerre)
Három raj = egy szakasz.
Három szakasz = egy század.
Három század = egy zászlóalj, stb. A hármas rendszer kb. 1905-től kb. 1990-ig tartott volna.


3./ Ezt írta felül az 1987-ben bevezetni tervezett négyes rendszer.
Négy raj adott volna egy szakaszt,
Négy szakasz egy századot,
Négy század egy zászlóaljat, stb. Ez már nem valósult meg. Elsöpörte a gengszter váltás.


Szóval a korszerű hadviselés keretei között soha nem volt kettes rendszer...
De, ha valakinek ez a mérce...
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 611
113
HTÖ.

1./ Magyarországon sokáig kettes rendszerű volt a mindenkori állománytábla.
Kettő raj = 2x10 fő adott egy szakaszt,
Kettő szakasz = 2x20 fő adott egy századot,
Kettő század 2x60-70 fő = 140-160 fő adott egy zászlóaljat, stb.

2./ Az első világháború előtt tértünk át a hármas rendszerre.
(kivéve második VH időszaka amikor sok helyen visszatértek a kettes rendszerre)
Három raj = egy szakasz.
Három szakasz = egy század.
Három század = egy zászlóalj, stb. A hármas rendszer kb. 1905-től kb. 1990-ig tartott volna.


3./ Ezt írta felül az 1987-ben bevezetni tervezett négyes rendszer.
Négy raj adott volna egy szakaszt,
Négy szakasz egy századot,
Négy század egy zászlóaljat, stb. Ez már nem valósult meg. Elsöpörte a gengszter váltás.


Szóval a korszerű hadviselés keretei között soha nem volt kettes rendszer...
De, ha valakinek ez a mérce...
Arról valami infó, hogy a 2. vh-ban miért tértek vissza a 2-es rendszerre és arról, hogy a 4-es miért nem került bevezetésre? Létszámhiány esetleg?
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 841
113
Arról valami infó, hogy a 2. vh-ban miért tértek vissza a 2-es rendszerre és arról, hogy a 4-es miért nem került bevezetésre? Létszámhiány esetleg?
Amikor 43 végére ott maradt legalább 200 ezer ember a keleti fronton. Elesett, hadifogság....... (Csak óvatos becslés részemről) akkor lehetséges hogy ép azért is.