A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 271
76 838
113
Ki beszél erről? Egyébként vannak. B zárolt, azt jelenti, hogy a B szervezet ben zárolt, tehát békében meglévő, de fel nem tölthető, ha erre gondolsz, csak nem találod a kifejezéseket.
Viszont amiket írtál, azok egy része egyik sem, fogadd el. Nézz utána, érdeklődj. Aztán korrigalj.
Ki beszélt itt M zárolt alegysegrol? Hol olvastál ilyet? Össze vissza kevered a fogalmakat, azt sem tudod miről van szó!
Hülyeséget írtál, hiába magyarázod.

Amiről te beszélsz azok nem békében fel nem tölthetőek,nem ez a zárolás oka,hogy béke van.Te kevered a szezont a fazonnal.A hk zászlóalj 2 aktív századdal működik,de nem azért mert a másik kettő nem feltölthető békében.Elképzelésed sincs az ok okozati összefüggésekről és félinfók alapján osztod az észt meg beszélsz marhaságokat.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 478
18 386
113
Aniről te beszelsz azok nem békében fel nem tölthetőek,nem ez a zárolás oka,hogy béke van.Te kevered a szezont a fazonnal.
Fogalmad sincs a katonai szervezéséről. De ne terelj, butaságokat írtál te is tudod. Én finoman segítenék, bár te okoskazol engem.
A lényeg valótlan adatokat írtál. Privátba megirhatod nekem, ha érdekel elmondom. Kriss nek elmondtam.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 271
76 838
113
Fogalmad sincs a katonai szervezéséről. De ne terelj, butaságokat írtál te is tudod. Én finoman segítenék, bár te okoskazol engem.
A lényeg valótlan adatokat írtál. Privátba megirhatod nekem, ha érdekel elmondom. Kriss nek elmondtam.
Írd le nekem is,bár szerintem akkor fel lettel világosítva.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 350
46 155
113
A kérdés maradt az, mi gyarthato licensz alapjan ugyanott, ahol a Breneket is gyartjak mar...?
A RM barmikor odaadja az MG3-at, van mas opcio, lehet pl az MG5-ot licenszelni?
Géppuskát nem nagyon van értelme licencelni. Kicsi a példányszám. Az lenne szerencsés, ha a CZ-nek lenne valami modern opciója.
Nem tudom, hogy van-e valami újság az FN gyárral kapcsolatban.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 020
26 550
113
Géppuskát nem nagyon van értelme licencelni. Kicsi a példányszám. Az lenne szerencsés, ha a CZ-nek lenne valami modern opciója.
Nem tudom, hogy van-e valami újság az FN gyárral kapcsolatban.
Mi a legmodernebbet akarjuk, úgyhogy ezek jöhetnek szóba:

H&K MG4A3:
1591090072_mg4a3-1024x252.jpg


Hozzávetőleg 4-500 darabra van szükségünk, ha tényleg minden olyan pozícióban, ahol csak használhatnak golyószórót akarunk egyet, úgyhogy semmiféle hazai gyártásnak nincs realitása. Ha pedig majd lesz tartalékos erő megfelelően felszerelve, akkor se kell majd több mint kétezer golyószóró. Úgyhogy fogjuk, megvesszük a legjobb németet és proszit!
 
K

kamm

Guest
Az MG4 5.56 úgyhogy semmi értelme - az MG5 a legmodernebb és egyben NATO 7.62 is, nem véletlenül cseréli a Bundeswehr arra az összes rendszeresitett gyalogsagi MG3-at (a járműveken marad az MG3.)


Mi a legmodernebbet akarjuk, úgyhogy ezek jöhetnek szóba:

H&K MG4A3:
1591090072_mg4a3-1024x252.jpg


Hozzávetőleg 4-500 darabra van szükségünk, ha tényleg minden olyan pozícióban, ahol csak használhatnak golyószórót akarunk egyet, úgyhogy semmiféle hazai gyártásnak nincs realitása. Ha pedig majd lesz tartalékos erő megfelelően felszerelve, akkor se kell majd több mint kétezer golyószóró. Úgyhogy fogjuk, megvesszük a legjobb németet és proszit!
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 478
18 386
113
Írd le nekem is,bár szerintem akkor fel lettel világosítva.
Miben tudsz engem ennyi suletlenseg után felvilagositani?
Elmagyarazod, hogy van 15 lövész szazadunk? Próbáld már meg, van 15 század parancsnok? Van 45 loveszszakasz?
Szerinted akkor az M0 is korbeeri a fővárost, mert körgyűrű?
Segíts nekem tudatlannak, te katona, hogy is vannak ezek a dolgok!
Nyugtass meg, az MH 59. ugye nem azt jelenti, hogy van másik 58 vadászrepülő ezred? Vagy ilyen egyszerű a katonai szervezés, csak én vagyok buta, hogy nem hiszem el ami egyértelmű?
 
  • Tetszik
Reactions: Firga bácsi

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 020
26 550
113
Az MG4 5.56 úgyhogy semmi értelme - az MG5 a legmodernebb és egyben NATO 7.62 is, nem véletlenül cseréli a Bundeswehr arra az összes rendszeresitett gyalogsagi MG3-at (a járműveken marad az MG3.)
Bocs, de a rajgolyószóró az akkor is 5,56 lesz, ha cigánykereket hánysz, miután a személyi fegyver is 5,56-os! :D
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 271
76 838
113
Miben tudsz engem ennyi suletlenseg után felvilagositani?
Elmagyarazod, hogy van 15 lövész szazadunk? Próbáld már meg, van 15 század parancsnok? Van 45 loveszszakasz?
Szerinted akkor az M0 is korbeeri a fővárost, mert körgyűrű?
Segíts nekem tudatlannak, te katona, hogy is vannak ezek a dolgok!
Nyugtass meg, az MH 59. ugye nem azt jelenti, hogy van másik 58 vadászrepülő ezred? Vagy ilyen egyszerű a katonai szervezés, csak én vagyok buta, hogy nem hiszem el ami egyértelmű?

Teljesen marhaságot beszélsz.Mi köze a hadrendi számnak ahhoz,hogy hány alakulat van?Hogy jön eg,általán ide a hadrendi szám?Minden századnak van parancsnoka,ha más nem megbízással.Szóval nem feltétlen százados.Nem is feltétlen kell mert a századparancsnok helyettes a pk távollétében(vagy ha üres az a beosztás) teljes századparancsnoki jogkörrel bír annak ellenére,hogy főhadnagy.
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

Firga bácsi

Well-Known Member
2019. december 8.
499
767
93
Ebben az a jó, hogy ha rászánsz egy kis időt, név szerint fogod ismerni az összes magyar lövész kollégádat...

A lövészek ismerik egymást. Ugyanazok az arcok a határon a missziókban. Ugyan az a pár száz ember viszi a hátán ezt a hadsereget. A gyapotszedők, ahogy magukat hívják. :)
Minden tisztelet a végrehajtó alegységek katonáinak!
Tényleg szégyenletesen kevesen vannak és szégyenletesen gondolkodnak róluk.
 

Firga bácsi

Well-Known Member
2019. december 8.
499
767
93
Teljesen marhaságot beszélsz.Mi köze a hadrendi számnak ahhoz,hogy hány alakulat van?Hogy jön eg,általán ide a hadrendi szám?Minden századnak van parancsnoka,ha más nem megbízással.Szóval nem feltétlen százados.Nem is feltétlen kell mert a századparancsnok helyettes a pk távollétében(vagy ha üres az a beosztás) teljes századparancsnoki jogkörrel bír annak ellenére,hogy főhadnagy.

Butaságot beszélsz nem veszed észre! Hiába szajkózód, nincs igazad. Olyanról beszélsz ami nem úgy van. Pont.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 927
18 398
113
Mi a legmodernebbet akarjuk, úgyhogy ezek jöhetnek szóba:

H&K MG4A3:
1591090072_mg4a3-1024x252.jpg


Hozzávetőleg 4-500 darabra van szükségünk, ha tényleg minden olyan pozícióban, ahol csak használhatnak golyószórót akarunk egyet, úgyhogy semmiféle hazai gyártásnak nincs realitása. Ha pedig majd lesz tartalékos erő megfelelően felszerelve, akkor se kell majd több mint kétezer golyószóró. Úgyhogy fogjuk, megvesszük a legjobb németet és proszit!

Nem tudunk darabszámot, mennyi az annyi, lévén titkos, gondolom. Az 500 db amit írtál, max a mostani békelétszámhoz elég, saccra. Raktározni is kell, mozgósítás esetére. Háborús helyzetben pedig folyamatos pótlásra van szükségük fegyverből, a harcoló csapatoknak. Szóval még a mi méretünkben is, illene legalább 5.000 db könnyű géppuskával rendelkezni, akkor is ha a többségük, lezsírozva pihen a faládában. Szerintem, PKM-ből van is ennyi raktáron, vagy még több. Egyébként, egy szakasz szinten használandó távcsöves puskát is illene gyártanunk, mert abból is kell mennyiség és folyamatos ellátás. Az SZVD-t is cserélni fogjuk gondolom, hamarosan.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 350
46 155
113
Bocs, de a rajgolyószóró az akkor is 5,56 lesz, ha cigánykereket hánysz, miután a személyi fegyver is 5,56-os! :D
Nem feltétlenül.
Megvan az előnye a full 5.56-os rajnak is (ahogy azt a PUMA-nál eredetileg elképzelték), de ha egynél több DMR fegyver kerül egy szakaszba, akkor - szerintem - érdemes lehet a 7,62-eshez ragaszkodni.
Szerintem a kaliber ott fog eldőlni, hogy milyen raj és szakasz felépítés lesz kitalálva.
Nagyon fontos lesz az is, hogy melyik gyártók melyik típusából lehet majd választani. A súly miatt... Van olyan 7.62-es, amelyik kevesebbet nyom, mint az MG4.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 478
18 386
113
Teljesen marhaságot beszélsz.Mi köze a hadrendi számnak ahhoz,hogy hány alakulat van?Hogy jön eg,általán ide a hadrendi szám?Minden századnak van parancsnoka,ha más nem megbízással.Szóval nem feltétlen százados.Nem is feltétlen kell mert a századparancsnok helyettes a pk távollétében(vagy ha üres az a beosztás) teljes századparancsnoki jogkörrel bír annak ellenére,hogy főhadnagy.
Azoknak amiket te felsoroltál, egy részének nincs, mert nem léteznek. De ezt te is tudod, csak próbálsz melledumalni. Faszsagokat írtál, nem bírod elismerni, kodositesz. Folytasd.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 456
23 921
113
A pkm 7,5kg az mg4 8,8kg az mg5 11,6kg, biztos le akarjuk cserélni a pkm-et?
Tudtommal a lengyelek csináltak 7,62nato verziót aminek a súlya 8,4kg lett, még így is könnyebb mint a versenytársai.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 020
26 550
113
Nem tudunk darabszámot, mennyi az annyi, lévén titkos, gondolom. Az 500 db amit írtál, max a mostani békelétszámhoz elég, saccra. Raktározni is kell, mozgósítás esetére. Háborús helyzetben pedig folyamatos pótlásra van szükségük fegyverből, a harcoló csapatoknak. Szóval még a mi méretünkben is, illene legalább 5.000 db könnyű géppuskával rendelkezni, akkor is ha a többségük, lezsírozva pihen a faládában. Szerintem, PKM-ből van is ennyi raktáron, vagy még több. Egyébként, egy szakasz szinten használandó távcsöves puskát is illene gyártanunk, mert abból is kell mennyiség és folyamatos ellátás. Az SZVD-t is cserélni fogjuk gondolom, hamarosan.
5000 darab az 2500 raj, tehát 830 szakasz, azaz 270 százat, végül is 92 zászlóalj. Mégha a harmadát raktározzuk is, akkor is lenne hatvan zászlóaljnyi, azaz öt hadosztálynyi golyószórónk, miközben a hivatásos/szerződéses erő egy hadosztálynyi se lesz, míg a tartalékos talán egy! Maradjunk annyiban, hogy már a kétezres becslésem is optimista túlzás volt egy maximális szám megnevezésére!

Első körben úgy gondolom, hogy háromszázat kellene rendelni egy kétszázas opcióval a rendes haderőnek és mutatóba a tarcsisoknak aztán majd meglátjuk lesz e valami a ÖMT és ÖTT-ből!