A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 542
77 345
113
Félreértés ne essék, én is megtapasztaltam a masszív alkoholista MN tiszteket, viszont akkor is (pontosan a rendszerváltáskor) találkoztam szakmailag rendkívül jól képzett tisztekkel is.

Tény hogy a rendszerváltás előtt aktív tiszt generáció, engedve a természet hívó szavának, mára nagyrészt kihalt a seregből

A most aktív átlag, nyelveket nem beszélő, magyar baka egy külföldi misszió miatt szerintem nem lesz modernebb gondolkodású, és olyasmi tudást sem kap amit egyébként idehaza nem szerezhetett volna meg.
A most aktív fiatal modern gondolkodású jól képzett csapattiszt is v.színű nem a kabuli repülőtér őrzésétől lett modern és jól képzett, hanem esetleg attól hogy beszél minimum egy idegen nyelvet, szolgálat után olvassa a híreket, forgatja a szakmai anyagokat és a HM esetleg kiküldte külföldre valamilyen képzésre is.

Szerintem a hadsereg mindig is hűen tükrözte a társadalom egészének erkölcsi és szellemi színvonalát. Ma is így van ez...teljesen bizonyos hogy ma már missziók nélkül sem olyan lenne a sereg mint a sorkatonaság idején volt.

El sem tudod képzelni,hogy milyen óriasi szakmai szakadék volt egy Néphadsereges jól képzett tiszt/altiszt/legénység meg egy NATO jólképzett tiszt/altiszt/legénység közt.Azt amit te jólképzettnek gondoltál nyugaton max átlagos lehetett volna.A vezérkari iskolát végzettek azok jólképzettek voltak keleten is de ennyi.Csakhogy egy nagyon egyszerű ám annál lényegesebb különbséget említsek:a NATO előtt(meg sokhelyen még most is)parancsorientált vezetesi szemlélet volt jelen stratégiai és taktikai szinten is a küldetésorientált vezetési szemlélettel szemben.Nem árulok el nagy titkot azzal,hogy az utóbbi a hatékonyabb és nagyobb képzettséget igénylő módszer.
 
W

Wilson

Guest
A most aktív átlag, nyelveket nem beszélő, magyar baka egy külföldi misszió miatt szerintem nem lesz modernebb gondolkodású, és olyasmi tudást sem kap amit egyébként idehaza nem szerezhetett volna meg.

Ezt most nem mondod komolyan.Teljesen más Afganisztánban járőrözni ahol bármikor rád lőhetnek effektíve egy háborús övezetben tevékenykedni mint ugyanezt begyakorolni Táborfalván,Az afganisztáni személyes tapasztalatokat te nem tudod hazai gyakorlatokkal helyettesíteni.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 397
120 678
113
Félreértés ne essék, én is megtapasztaltam a masszív alkoholista MN tiszteket, viszont akkor is (pontosan a rendszerváltáskor) találkoztam szakmailag rendkívül jól képzett tisztekkel is.

Tény hogy a rendszerváltás előtt aktív tiszt generáció, engedve a természet hívó szavának, mára nagyrészt kihalt a seregből

A most aktív átlag, nyelveket nem beszélő, magyar baka egy külföldi misszió miatt szerintem nem lesz modernebb gondolkodású, és olyasmi tudást sem kap amit egyébként idehaza nem szerezhetett volna meg.
A most aktív fiatal modern gondolkodású jól képzett csapattiszt is v.színű nem a kabuli repülőtér őrzésétől lett modern és jól képzett, hanem esetleg attól hogy beszél minimum egy idegen nyelvet, szolgálat után olvassa a híreket, forgatja a szakmai anyagokat és a HM esetleg kiküldte külföldre valamilyen képzésre is.

Szerintem a hadsereg mindig is hűen tükrözte a társadalom egészének erkölcsi és szellemi színvonalát. Ma is így van ez...teljesen bizonyos hogy ma már missziók nélkül sem olyan lenne a sereg mint a sorkatonaság idején volt.
Kint missziós területen folyamatos kiképzéseken veszel részt a szövetséges katonákkal, megismered a különböző országok harceljárását, módszereit kiképzésmódszertanát, felszerelését, vezetési rendszerét, értékes tapasztalat bárkinek . Nagyon jó iskola.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 535
46 520
113
https://www.diplomatie.gouv.fr/fr/d...ean-yves-le-drian-avec-son-homologue-21-07-20

Akkor most lesz Hun Space Force francia/izraeli segitseggel vagy meg nem? :p:D
Ez azért érdekes, mert ugye most mindkét országban arról tárgyalgattak, hogy mi is szeretnénk beszállni az űrbizniszbe.
De közben tavaly már az oroszokkal (Roscosmos) is aláírtunk valami hasonlót, sőt ott konkrétan volt is szó emberes küldetésről. Viszont Szíjjártó mostani faszbukos anyagaiból nekem az jött le, hogy ugyan ezt tervezgetik a franciákkal is.
Mindeközben azért furcsa ez a dolog, mert per pillanat mindhárom nemzet most veszít piacot a SpaceX-szel szemben.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 263
73 965
113
Ez azért érdekes, mert ugye most mindkét országban arról tárgyalgattak, hogy mi is szeretnénk beszállni az űrbizniszbe.
De közben tavaly már az oroszokkal (Roscosmos) is aláírtunk valami hasonlót, sőt ott konkrétan volt is szó emberes küldetésről. Viszont Szíjjártó mostani faszbukos anyagaiból nekem az jött le, hogy ugyan ezt tervezgetik a franciákkal is.
Mindeközben azért furcsa ez a dolog, mert per pillanat mindhárom nemzet most veszít piacot a SpaceX-szel szemben.

Az Európai Űrügynökségnek van fejkvótája a nemzetközi űrállomásra (x fő/év), az oroszoknak van űreszköze ami fel tud vinni egy embert az űrállomásra, a magyar kormány meg nagyon szeretne egy embert felküldeni egy francia/német/olasz stb. helyett...
 
K

kamm

Guest
Ez azért érdekes, mert ugye most mindkét országban arról tárgyalgattak, hogy mi is szeretnénk beszállni az űrbizniszbe.
De közben tavaly már az oroszokkal (Roscosmos) is aláírtunk valami hasonlót, sőt ott konkrétan volt is szó emberes küldetésről. Viszont Szíjjártó mostani faszbukos anyagaiból nekem az jött le, hogy ugyan ezt tervezgetik a franciákkal is.
Mindeközben azért furcsa ez a dolog, mert per pillanat mindhárom nemzet most veszít piacot a SpaceX-szel szemben.

Az Európai Űrügynökségnek van fejkvótája a nemzetközi űrállomásra (x fő/év), az oroszoknak van űreszköze ami fel tud vinni egy embert az űrállomásra, a magyar kormány meg nagyon szeretne egy embert felküldeni egy francia/német/olasz stb. helyett...


Szerintem total rossz iranyban tapogatoztok:

"Les deux ministres aborderont les perspectives d'approfondissement des coopérations bilatérales, notamment dans les domaines de l'énergie et de la défense. lIs évoqueront aussi les grands enjeux internationaux, en particulier l'affirmation de l'Europe sur la scène internationale, la défense européenne et le Sahel."

Asszem rovidesen mentek Afrikaba...

...de elotte meg valamit veszunk toluk szerintem - SAMP/T? ;) :D
 
  • Tetszik
Reactions: Irsai Olivér

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
Szerintem total rossz iranyban tapogatoztok:

"Les deux ministres aborderont les perspectives d'approfondissement des coopérations bilatérales, notamment dans les domaines de l'énergie et de la défense. lIs évoqueront aussi les grands enjeux internationaux, en particulier l'affirmation de l'Europe sur la scène internationale, la défense européenne et le Sahel."

Asszem rovidesen mentek Afrikaba...

Remélem ez a "Sáhel-térség" továbbra is csak mint "megvitatás tárgya" marad ... Azért a francia "gyarmati háborúkba" nem feltétlenül lenne érdemes belemerülni (még, ha baromi sokat ajánlanának, akkor sem) - pláne mivel nekünk ehhez az expedíciós hadviseléshez gyakorlatilag nincs semmi. Amennyiben meg a Gripen -ekhez tankolnánk be SDB GBU-39 -t (akár Iris-T, Meteor -t), akkor azokat meg inkább raktárra toljuk - ne a sivatagba ...
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 378
14 374
113
Ezzel két probléma van...
1.) egy békeidős békefenntartó misszióban szerzett konvoj kísérés, meg reptér őrzés és ehhez hasonló tapasztalatok, nem tudom mennyiben hasznosak egy near-peer ellenség ellen vívott háborúban?
Kiterjesztve ezt a gondolatot a különlegesekre is (akik esetleg tényleg még lőnek is néha): egy buckalakók ellen vívott COIN művelet mennyiben lehet hasznos tapasztalat egy K.Eu.ban vívott konfliktus során?
Jó eséllyel semennyire….
2.) a politikai vezetés felelőssége eldönteni hogy milyen konfliktus zónákba vezényel magyar katonákat. Szerény véleményem szerint elég limitált azon ENSZ felhatalmazással zajló konfliktusok száma amik politikai szempontból megérik magyar katonák életét kockáztatni.


Röviden.

Békeidős békefentartó.

Ha most vesszük afganisztán az erre nem áll.
Ott mikor is volt béke?
Ott minden táborelhagyásnál úgy indul el az ember, hogy bármi lehetséges. (volt aki 6szor hagyta el fél év alatt a prt tábort, és meghalt)

Elhiszem egy konvojkisérés nem tűnik bonyolultnak. Amíg nincs probléma addig ez igaz is.
De nem gondolhatod azt ha a konvoj tűzharcban kerül az ott lévő katonák nem szereznek tapasztalatot?
A konvojparancsnok/sofőrök/lövész/gpus?
Ezt miért nem lehet kamatoztatni itthon?

Ha ott megsérül valaki és azt tényleg el kell látni, akkor az nem tapasztalatszerzés?

Valós problémákat kell megoldani aminek van következménye.

/még egy reptér örzésnél is, bár az őr biztosító missziókal én sem vagyok kibékülve. Ez a szegény nemzet missziója. Sok katonai haszon nincs, de ezt is meg kell csinálni valakinek/

Egy gyakorlaton mi?
Kielemzitek.(vagy nem) Max lebasznak. Ha lelkiismeretes vagy agyalsz rajta. Jó esetben tanulsz belőle.
De a vaklőszerrel való pufgogtatást, ha nincs Miles ki mennyire veszi komolyan.
Ha van miles(ami ugye nem 100%ban szimulálja a tűzharcot) akkor sem nagy a tét. max leülsz pihenni.

Lehet hülye hasonlat de még amikor volt Időm WoT-ozni, ha úgy játszottam, hogyha meghalok nyomtam tíz fekvő, akkor sokkal óvatosabban nyomultam.
Főleg 100-200 lenyomott fekvő után. Jobban is ment jóval kevesebbszer lőttek ki.

COIN művelet mennyire hasznos?

Kmcs-sekkel keveset omlt-sekkel sokat beszélgettem.

A valós tűzharcban való részvétel hasznosságának a megkérdőjelezését nem tudom megérteni.

Azért mert nem btr-ből szálltak és az ellenség sem harcjárműből szállt?
Az ellenség gyengébb mint mi?
Legtöbbször kiserejű.
Nincs nehézfegyverzete, légiereje, harckocsijai?

Ilyen idehaza nem fordulhat elő?
Főleg egy elhúzódó konfliktusban?
Ukrajnában/koszovóban/a délszláv válságban mindíg hk zászlóalja meg lövész zászlóaljak csapnak/tak össze?



Nem tudom most hogy van pár éve amikor kintvoltam az omlt(nem különlegesek, sima lövészek) annyi tűzharcban vett részt, hogy a prt-tól vitt lőszert.
Ők odakint az ana katonákat képezték/majd mentorálták(de szép megfogalmazás, magyarul mentek velük harcolni) .

Valószínűleg valami hasonlót itthon is kéne, amikor az a párezer hivatásos/szerződéses harcoló már nem elég.
Gondolok itt az ott/omt-re.

(Ilyenbe, nem megyek bele, hogy Kárpátalján, erdéjben ellenállás szervezés, mert ebből volt már itt napokig vita.)

Ráadásul a prt is jópár összecsapásban vett részt.
Igaz, hogy nekik ebből mindíg ki kellett hátrálni, de attol még ezek is tűzharcok.

Úgyhogy nem csak a különlegesek lőnek néha esetleg.

Idehaza csak azok az összecsapások vannak közölve ahol magyar katona megsérül.

Van hogy az is elbagatelizálva.
A hírekben bemondják egy könnyű sérült, miközben a megrobbantott konvoj gpu-sának több repesz átvereti az alkarját, úgy jön érte a német medevac. Utána többször műtik.

Másrészt nem csak azon bevetésekből lehet tanulni,szakmailag fejlődni ahol tűzharc van.

Sima konvoj.

Ezeket meg kell tervezni.
Humintot küldeni.
Felkészíteni a megfelelő számú gépet.
Ellátmányt összerakni.
Begyakorolni.
Elötte elküldeni egy clearance patrolt, esetleg uav-t.
Az általuk behozott infókat kielemezni.
Az útközben felmerülő problémák megoldása(prtban a legtöbb esetben a gépek lerohadása, vagy a közelben zajló harcok elkerülése)
A táborban maradók felkészítése a kint lévők megsegítésére.
Ha nem akkora kint a baj összeszedni az IRF és QRF helyett másokat akik kimehetnek vagy átirányítani egy másik konvojt.
Ha van sérült bent az eünek felkészülni.
Ellátni.


És ami számomra megintcsak nagyon fontos volt.
Egy külszolgálatban, még mutatkozik ki milyen ember, milyen katona.

Van aki egyszerűen nem bírja a több hónap távollétet a családtól, otthontól.
És megkattan. Kötekedő, zugivó, szar katonává válik.

Vagy aki. A felelősségtől beszarva folyton rossz döntéseket hoz.

Vagy aki nem tud döntést hozni, és századparancsnok helyettesként a táborban lévő század parancsnokát, hívja hogy mit csináljon mikor megrobbantják a konvoját.
Stb.

Ezek itthon nem derülnek ki!
De még egy nyugisabb kfor/Bosznia misszióban is előjönnek.

Sok katona nem volt soros. Fingja nincs akár egy féléves távollétről a családtól.
Ez jó önismereti történet.
És van akiről ekkor derül ki hogy alkalmatlan.
Egy pár hetes gyakorlaton ez nem bukik ki.

A politikai része más kérdés.
Abban nagyjából egyet is értünk.
 
K

kamm

Guest
Remélem ez a "Sáhel-térség" továbbra is csak mint "megvitatás tárgya" marad ... Azért a francia "gyarmati háborúkba" nem feltétlenül lenne érdemes belemerülni (még, ha baromi sokat ajánlanának, akkor sem) - pláne mivel nekünk ehhez az expedíciós hadviseléshez gyakorlatilag nincs semmi. Amennyiben meg a Gripen -ekhez tankolnánk be SDB GBU-39 -t (akár Iris-T, Meteor -t), akkor azokat meg inkább raktárra toljuk - ne a sivatagba ...

Hat, Meteort mondjuk pont vehetunk a franciaktol... IRIS-T meg a Diehl termeke, az meg nemet - emlekszel a minapi Merkel-Macron-Orban harmas kepre? ;)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 397
120 678
113
Röviden.

Békeidős békefentartó.

Ha most vesszük afganisztán az erre nem áll.
Ott mikor is volt béke?
Ott minden táborelhagyásnál úgy indul el az ember, hogy bármi lehetséges. (volt aki 6szor hagyta el fél év alatt a prt tábort, és meghalt)

Elhiszem egy konvojkisérés nem tűnik bonyolultnak. Amíg nincs probléma addig ez igaz is.
De nem gondolhatod azt ha a konvoj tűzharcban kerül az ott lévő katonák nem szereznek tapasztalatot?
A konvojparancsnok/sofőrök/lövész/gpus?
Ezt miért nem lehet kamatoztatni itthon?

Ha ott megsérül valaki és azt tényleg el kell látni, akkor az nem tapasztalatszerzés?

Valós problémákat kell megoldani aminek van következménye.

/még egy reptér örzésnél is, bár az őr biztosító missziókal én sem vagyok kibékülve. Ez a szegény nemzet missziója. Sok katonai haszon nincs, de ezt is meg kell csinálni valakinek/

Egy gyakorlaton mi?
Kielemzitek.(vagy nem) Max lebasznak. Ha lelkiismeretes vagy agyalsz rajta. Jó esetben tanulsz belőle.
De a vaklőszerrel való pufgogtatást, ha nincs Miles ki mennyire veszi komolyan.
Ha van miles(ami ugye nem 100%ban szimulálja a tűzharcot) akkor sem nagy a tét. max leülsz pihenni.

Lehet hülye hasonlat de még amikor volt Időm WoT-ozni, ha úgy játszottam, hogyha meghalok nyomtam tíz fekvő, akkor sokkal óvatosabban nyomultam.
Főleg 100-200 lenyomott fekvő után. Jobban is ment jóval kevesebbszer lőttek ki.

COIN művelet mennyire hasznos?

Kmcs-sekkel keveset omlt-sekkel sokat beszélgettem.

A valós tűzharcban való részvétel hasznosságának a megkérdőjelezését nem tudom megérteni.

Azért mert nem btr-ből szálltak és az ellenség sem harcjárműből szállt?
Az ellenség gyengébb mint mi?
Legtöbbször kiserejű.
Nincs nehézfegyverzete, légiereje, harckocsijai?

Ilyen idehaza nem fordulhat elő?
Főleg egy elhúzódó konfliktusban?
Ukrajnában/koszovóban/a délszláv válságban mindíg hk zászlóalja meg lövész zászlóaljak csapnak/tak össze?



Nem tudom most hogy van pár éve amikor kintvoltam az omlt(nem különlegesek, sima lövészek) annyi tűzharcban vett részt, hogy a prt-tól vitt lőszert.
Ők odakint az ana katonákat képezték/majd mentorálták(de szép megfogalmazás, magyarul mentek velük harcolni) .

Valószínűleg valami hasonlót itthon is kéne, amikor az a párezer hivatásos/szerződéses harcoló már nem elég.
Gondolok itt az ott/omt-re.

(Ilyenbe, nem megyek bele, hogy Kárpátalján, erdéjben ellenállás szervezés, mert ebből volt már itt napokig vita.)

Ráadásul a prt is jópár összecsapásban vett részt.
Igaz, hogy nekik ebből mindíg ki kellett hátrálni, de attol még ezek is tűzharcok.

Úgyhogy nem csak a különlegesek lőnek néha esetleg.

Idehaza csak azok az összecsapások vannak közölve ahol magyar katona megsérül.

Van hogy az is elbagatelizálva.
A hírekben bemondják egy könnyű sérült, miközben a megrobbantott konvoj gpu-sának több repesz átvereti az alkarját, úgy jön érte a német medevac. Utána többször műtik.

Másrészt nem csak azon bevetésekből lehet tanulni,szakmailag fejlődni ahol tűzharc van.

Sima konvoj.

Ezeket meg kell tervezni.
Humintot küldeni.
Felkészíteni a megfelelő számú gépet.
Ellátmányt összerakni.
Begyakorolni.
Elötte elküldeni egy clearance patrolt, esetleg uav-t.
Az általuk behozott infókat kielemezni.
Az útközben felmerülő problémák megoldása(prtban a legtöbb esetben a gépek lerohadása, vagy a közelben zajló harcok elkerülése)
A táborban maradók felkészítése a kint lévők megsegítésére.
Ha nem akkora kint a baj összeszedni az IRF és QRF helyett másokat akik kimehetnek vagy átirányítani egy másik konvojt.
Ha van sérült bent az eünek felkészülni.
Ellátni.


És ami számomra megintcsak nagyon fontos volt.
Egy külszolgálatban, még mutatkozik ki milyen ember, milyen katona.

Van aki egyszerűen nem bírja a több hónap távollétet a családtól, otthontól.
És megkattan. Kötekedő, zugivó, szar katonává válik.

Vagy aki. A felelősségtől beszarva folyton rossz döntéseket hoz.

Vagy aki nem tud döntést hozni, és századparancsnok helyettesként a táborban lévő század parancsnokát, hívja hogy mit csináljon mikor megrobbantják a konvoját.
Stb.

Ezek itthon nem derülnek ki!
De még egy nyugisabb kfor/Bosznia misszióban is előjönnek.

Sok katona nem volt soros. Fingja nincs akár egy féléves távollétről a családtól.
Ez jó önismereti történet.
És van akiről ekkor derül ki hogy alkalmatlan.
Egy pár hetes gyakorlaton ez nem bukik ki.

A politikai része más kérdés.
Abban nagyjából egyet is értünk.
Ott a pont.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 535
46 520
113
Szerintem total rossz iranyban tapogatoztok:

"Les deux ministres aborderont les perspectives d'approfondissement des coopérations bilatérales, notamment dans les domaines de l'énergie et de la défense. lIs évoqueront aussi les grands enjeux internationaux, en particulier l'affirmation de l'Europe sur la scène internationale, la défense européenne et le Sahel."

Asszem rovidesen mentek Afrikaba...

...de elotte meg valamit veszunk toluk szerintem - SAMP/T? ;) :D
Igen ezt én is lefordíttattam a fordítóval. Alapvetően ez már egy ideje benne van a levegőben. Mármint Mali.
 
W

Wilson

Guest
Remélem ez a "Sáhel-térség" továbbra is csak mint "megvitatás tárgya" marad ... Azért a francia "gyarmati háborúkba" nem feltétlenül lenne érdemes belemerülni (még, ha baromi sokat ajánlanának, akkor sem) - pláne mivel nekünk ehhez az expedíciós hadviseléshez gyakorlatilag nincs semmi. Amennyiben meg a Gripen -ekhez tankolnánk be SDB GBU-39 -t (akár Iris-T, Meteor -t), akkor azokat meg inkább raktárra toljuk - ne a sivatagba ...

Pedig komoly tapasztalatot jelentene a magyar Gripen pilótáknak ha GBU-39 hajigálhatnának a homokevőkre.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 535
46 520
113
Eddig is volt Mali csak kis létszámmal.
Igen tudom, de maga a létszámemelés is egy ideje kerülgetve van. A németekkel történt többszöri diplomáciai találkozók kapcsán is történtek erre utalások.
Meddig tart a magyar ISAF mandátum? Mert ugye az amerikaiak valamikor augusztus végére csak 8600-an maradnak.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 397
120 678
113
Oké akkor nézzük, hogy a döntéshozóknál milyen logikus döntések születtek:

- műanyag vízipisztolyok összeszerelése (de toborzósátorba kopott AK-k küldése)
- 20 db hobbi helikopter megrendelése, érkezéskor örvendezése
- Kirándulóbuszok beszerzése
- tankroncsok lízingelése, roncstemető elől megszöktetése
- helikoptermatuzsálemek átfestetése, felkurbliztatása, majd az éjjellátó-ijesztgető felszerelésének diadalmas bejelentése
- luxus repülőgépek vásárlása, de mikor szükség lett volna a védőfelszerelésért el nem indulása
- Kebabos kocsik intim lepacsizása, első világháborúban alkalmazott, de ott sem túl jól bevált technológia rendszeresítése

Ami pedig hasznos volna, annak csak belengetése, a távoli jövőben, esetlegesen párhuzamos univerzumban való beszerzése, ahol majd nem tarol a járvány, és a vele járó gazdasági válság.
He?
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 102
13 519
113
Azért a francia "gyarmati háborúkba" nem feltétlenül lenne érdemes belemerülni
És ha esetleg magyar "gyarmati háborúk" bontakoznak ki az egészbol? :hadonaszos: A regionális magyar gazdasági érdekek megvédésére. Az utóbbi idóben olvastam pár cikket a régióba való magyar gazdasági nyomulásról, melyet soha nem árt katonai résvétellel is felturbózni. A Karmelita kolostorban pedig a megalomániábol nincsen hiány,
 

geseft

Well-Known Member
2019. február 20.
444
1 467
93
Oké akkor nézzük, hogy a döntéshozóknál milyen logikus döntések születtek:

- műanyag vízipisztolyok összeszerelése (de toborzósátorba kopott AK-k küldése)
- 20 db hobbi helikopter megrendelése, érkezéskor örvendezése
- Kirándulóbuszok beszerzése
- tankroncsok lízingelése, roncstemető elől megszöktetése
- helikoptermatuzsálemek átfestetése, felkurbliztatása, majd az éjjellátó-ijesztgető felszerelésének diadalmas bejelentése
- luxus repülőgépek vásárlása, de mikor szükség lett volna a védőfelszerelésért el nem indulása
- Kebabos kocsik intim lepacsizása, első világháborúban alkalmazott, de ott sem túl jól bevált technológia rendszeresítése

Ami pedig hasznos volna, annak csak belengetése, a távoli jövőben, esetlegesen párhuzamos univerzumban való beszerzése, ahol majd nem tarol a járvány, és a vele járó gazdasági válság.
Jól megteltünk trollokkal :/
 
W

Wilson

Guest
Oké akkor nézzük, hogy a döntéshozóknál milyen logikus döntések születtek:

- műanyag vízipisztolyok összeszerelése (de toborzósátorba kopott AK-k küldése)
- 20 db hobbi helikopter megrendelése, érkezéskor örvendezése
- Kirándulóbuszok beszerzése
- tankroncsok lízingelése, roncstemető elől megszöktetése
- helikoptermatuzsálemek átfestetése, felkurbliztatása, majd az éjjellátó-ijesztgető felszerelésének diadalmas bejelentése
- luxus repülőgépek vásárlása, de mikor szükség lett volna a védőfelszerelésért el nem indulása
- Kebabos kocsik intim lepacsizása, első világháborúban alkalmazott, de ott sem túl jól bevált technológia rendszeresítése

Ami pedig hasznos volna, annak csak belengetése, a távoli jövőben, esetlegesen párhuzamos univerzumban való beszerzése, ahol majd nem tarol a járvány, és a vele járó gazdasági válság.

Mi történt? Elestél és beverted a fejed ezért beszélsz félre?Vagy esetleg te vagy Ulipo és más nicknéven visszatértél közzénk?
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 893
12 470
113
Oké akkor nézzük, hogy a döntéshozóknál milyen logikus döntések születtek:

- műanyag vízipisztolyok összeszerelése (de toborzósátorba kopott AK-k küldése)
- 20 db hobbi helikopter megrendelése, érkezéskor örvendezése
- Kirándulóbuszok beszerzése
- tankroncsok lízingelése, roncstemető elől megszöktetése
- helikoptermatuzsálemek átfestetése, felkurbliztatása, majd az éjjellátó-ijesztgető felszerelésének diadalmas bejelentése
- luxus repülőgépek vásárlása, de mikor szükség lett volna a védőfelszerelésért el nem indulása
- Kebabos kocsik intim lepacsizása, első világháborúban alkalmazott, de ott sem túl jól bevált technológia rendszeresítése

Ami pedig hasznos volna, annak csak belengetése, a távoli jövőben, esetlegesen párhuzamos univerzumban való beszerzése, ahol majd nem tarol a járvány, és a vele járó gazdasági válság.

Folytasd meg kerlek, benned van tehetseg.