A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 306
14 050
113
Fura amúgy,hogy az amcsikkal történő szerződésre nemet mondott Szlovákia utána viszont csiliárd euróért megveszi a legfejlettebb F-16-t.
Még érdekessebb hogy pont a US szerződést torpedózó oroszbarát nacionalisták nyomták átt az F-16-at, pedig mindenki más Gripent akart. :) Azért van benne némi logika - a MIG-29-ek karbantatásából kozvetitoként a párthoz kozeli cég kaszált nagy hasznot (hasonló konstrukció, mind ami nállatok a kebabosok korul lesz). Az elózo kormányban megzerezték a honvédelmi tálcát, es még ha az orosz szankciók megakadályozták a Mig-35 vásárlását (szerencsére!!!), amivel ki nem mondottan kacérkodtak, de legalább végsokig hátraltatták a nyugati gépek beszerzését, hogy hoszabbítami keljen a karbantartási szerzodést. És ha már elmentek a falig, azt a típust eroltettég, amely késobb lesz leszálitva. ;) Mindamellett persze még az sincs kizárva, hogy a Lockheed valakit megkent, hiszen a Blackhawkok és a Spartanok is hozzájuk kotodo cégektol voltak vásárolva... :cool: Remélem ez a banda már csak vendégnapokon fog tudni bejutni a Parlamentbe (most 1,5%-on álnak :D), amúgy is még maradot ott elég szemét.
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson and arcas
T

Törölt tag 1586

Guest
Ha nem lennének a missziók akkor a szakmai szinvonal és a szemlélet meg mindig a béka segge alatt lenne.Egesz egyszerűen a missziók kb generaciós ugrást hoztak a Honvédsegben kb mindenben!
- Milyen "szakmai szinvonal"?
- Miért kell ehhez "misszió"?

Lőni, harcászkodni szerintem Mo.on is meg lehet tanulni.
Az Afgán vagy iraki tapasztalatok mennyiben segítik az átlag magyar katonát (nem a különlegesekre gondolok) hogy jobban fel legyen készítve egy esetleges idehaza előforduló feladatra?
Komolyan érdekelne hogy milyen generációs ugrásra gondolsz amit a missziók segítettek elő? A katonák felszerelésérre gondolsz?
 
W

Wilson

Guest
Még érdekessebb hogy pont a US szerződést torpedózó oroszbarát nacionalisták nyomták átt az F-16-at, pedig mindenki más Gripent akart. :) Azért van benne némi logika - a MIG-29-ek karbantatásából kozvetitoként a párthoz kozeli cég kaszált nagy hasznot (hasonló konstrukció, mind ami nállatok a kebabosok korul lesz). Az elózo kormányban megzerezték a honvédelmi tálcát, es még ha az orosz szankciók megakadályozták a Mig-35 vásárlását (szerencsére!!!), amivel ki nem mondottan kacérkodtak, de legalább végsokig hátraltatták a nyugati gépek beszerzését, hogy hoszabbítami keljen a karbantartási szerzodést. És ha már elmentek a falig, azt a típust eroltettég, amely késobb lesz leszálitva. ;) Mindamellett persze még az sincs kizárva, hogy a Lockheed valakit megkent, hiszen a Blackhawkok és a Spartanok is hozzájuk kotodo cégektol voltak vásárolva... :cool: Remélem ez a banda már csak vendégnapokon fog tudni bejutni a Parlamentbe (most 1,5%-on álnak :D), amúgy is még maradot ott elég szemét.

Nem semmi nem gondoltam volna,hogy a szlovák poltikába ilyen erős az orosz vonal.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 944
123 512
113
- Milyen "szakmai szinvonal"?
- Miért kell ehhez "misszió"?

Lőni, harcászkodni szerintem Mo.on is meg lehet tanulni.
Az Afgán vagy iraki tapasztalatok mennyiben segítik az átlag magyar katonát (nem a különlegesekre gondolok) hogy jobban fel legyen készítve egy esetleges idehaza előforduló feladatra?
Komolyan érdekelne hogy milyen generációs ugrásra gondolsz amit a missziók segítettek elő? A katonák felszerelésérre gondolsz?
Katonák felszerelése, tisztek szemléletének változása a katonák felé ésatöbbi ésatöbbi. Ha nincsenek missziók és NATO-s tapasztalatok akkor a honvédségi vezetőség is ott tartana ahol a rendőrök....
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson
T

Törölt tag 1586

Guest
Katonák felszerelése, tisztek szemléletének változása a katonák felé ésatöbbi ésatöbbi.
Ebből egyedül a katonák felszerelése a megfogható dolog, de az sem általános. Még néhány napja is jelentek meg képek acélsisakban szaladgáló katonákról.
Tisztek szemléletének változása a katonák felé? Miért...milyen volt és milyen lett?
ésatöbbi ésatöbbi...ez a leg érdekesebb része a dolognak! :)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 944
123 512
113
Ebből egyedül a katonák felszerelése a megfogható dolog, de az sem általános. Még néhány napja is jelentek meg képek acélsisakban szaladgáló katonákról.
Tisztek szemléletének változása a katonák felé? Miért...milyen volt és milyen lett?
ésatöbbi ésatöbbi...ez a leg érdekesebb része a dolognak! :)
Kurva hosszú mese és úgy lehetne igazán látni, ha végigélted. Lényegében a néphadsereg teljes átalakulása ami külföldi példa nélkül nem valósult volna meg vagy még egy évtizedes késéssel. (fessük zöldre a füvet) És ez a folyamat most fog beérni mert van pénz megvalósítani végre.
pl, egy fiatalabb modern gondolkodású csapattisztnek a jól képzett katona érték, míg a régi rendszerből visszamaradottnak aki aszerint szocializálódott, hogy jön a következő adag sorállomány és ez megragadt a fejében, csak egy szám.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 561
79 728
113
Ebből egyedül a katonák felszerelése a megfogható dolog, de az sem általános. Még néhány napja is jelentek meg képek acélsisakban szaladgáló katonákról.
Tisztek szemléletének változása a katonák felé? Miért...milyen volt és milyen lett?
ésatöbbi ésatöbbi...ez a leg érdekesebb része a dolognak! :)

Voltálnsorkatona?Nah az lenne meg most is..
 
K

kamm

Guest
Nem semmi nem gondoltam volna,hogy a szlovák poltikába ilyen erős az orosz vonal.

Tradicionalisan oroszbaratok voltak
Még érdekessebb hogy pont a US szerződést torpedózó oroszbarát nacionalisták nyomták átt az F-16-at, pedig mindenki más Gripent akart. :) Azért van benne némi logika - a MIG-29-ek karbantatásából kozvetitoként a párthoz kozeli cég kaszált nagy hasznot (hasonló konstrukció, mind ami nállatok a kebabosok korul lesz). Az elózo kormányban megzerezték a honvédelmi tálcát, es még ha az orosz szankciók megakadályozták a Mig-35 vásárlását (szerencsére!!!), amivel ki nem mondottan kacérkodtak, de legalább végsokig hátraltatták a nyugati gépek beszerzését, hogy hoszabbítami keljen a karbantartási szerzodést. És ha már elmentek a falig, azt a típust eroltettég, amely késobb lesz leszálitva. ;) Mindamellett persze még az sincs kizárva, hogy a Lockheed valakit megkent, hiszen a Blackhawkok és a Spartanok is hozzájuk kotodo cégektol voltak vásárolva... :cool: Remélem ez a banda már csak vendégnapokon fog tudni bejutni a Parlamentbe (most 1,5%-on álnak :D), amúgy is még maradot ott elég szemét.

Viszont maradt az F-16, oroksegul...
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Kurva hosszú mese és úgy lehetne igazán látni, ha végigélted. Lényegében a néphadsereg teljes átalakulása ami külföldi példa nélkül nem valósult volna meg vagy még egy évtizedes késéssel. (fessük zöldre a füvet) És ez a folyamat most fog beérni mert van pénz megvalósítani végre.
pl, egy fiatalabb modern gondolkodású csapattisztnek a jól képzett katona érték, míg a régi rendszerből visszamaradottnak aki aszerint szocializálódott, hogy jön a következő adag sorállomány és ez megragadt a fejében, csak egy szám.
Voltálnsorkatona? Nah az lenne meg most is..
Félreértés ne essék, én is megtapasztaltam a masszív alkoholista MN tiszteket, viszont akkor is (pontosan a rendszerváltáskor) találkoztam szakmailag rendkívül jól képzett tisztekkel is.

Tény hogy a rendszerváltás előtt aktív tiszt generáció, engedve a természet hívó szavának, mára nagyrészt kihalt a seregből

A most aktív átlag, nyelveket nem beszélő, magyar baka egy külföldi misszió miatt szerintem nem lesz modernebb gondolkodású, és olyasmi tudást sem kap amit egyébként idehaza nem szerezhetett volna meg.
A most aktív fiatal modern gondolkodású jól képzett csapattiszt is v.színű nem a kabuli repülőtér őrzésétől lett modern és jól képzett, hanem esetleg attól hogy beszél minimum egy idegen nyelvet, szolgálat után olvassa a híreket, forgatja a szakmai anyagokat és a HM esetleg kiküldte külföldre valamilyen képzésre is.

Szerintem a hadsereg mindig is hűen tükrözte a társadalom egészének erkölcsi és szellemi színvonalát. Ma is így van ez...teljesen bizonyos hogy ma már missziók nélkül sem olyan lenne a sereg mint a sorkatonaság idején volt.
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

Loken

Well-Known Member
2016. november 24.
2 450
4 252
113
https://m.origo.hu/itthon/20200721-...ak-migransokat-magyarorszagra-csempeszni.html
"Bács-Kiskun megyei rendőrök egy félkész alagutat találtak az ideiglenes biztonsági határzár közelében. Az embercsempészek minden bizonnyal itt akarták átjuttatni a migránsokat Magyarországra. Erre azonban már nem lesz lehetőségük."
Tisztára mintha az Izrael-Palesztín vagy az USA-Mexikó határon lennénk...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 561
79 728
113
Félreértés ne essék, én is megtapasztaltam a masszív alkoholista MN tiszteket, viszont akkor is (pontosan a rendszerváltáskor) találkoztam szakmailag rendkívül jól képzett tisztekkel is.

Tény hogy a rendszerváltás előtt aktív tiszt generáció, engedve a természet hívó szavának, mára nagyrészt kihalt a seregből

A most aktív átlag, nyelveket nem beszélő, magyar baka egy külföldi misszió miatt szerintem nem lesz modernebb gondolkodású, és olyasmi tudást sem kap amit egyébként idehaza nem szerezhetett volna meg.
A most aktív fiatal modern gondolkodású jól képzett csapattiszt is v.színű nem a kabuli repülőtér őrzésétől lett modern és jól képzett, hanem esetleg attól hogy beszél minimum egy idegen nyelvet, szolgálat után olvassa a híreket, forgatja a szakmai anyagokat és a HM esetleg kiküldte külföldre valamilyen képzésre is.

Szerintem a hadsereg mindig is hűen tükrözte a társadalom egészének erkölcsi és szellemi színvonalát. Ma is így van ez...teljesen bizonyos hogy ma már missziók nélkül sem olyan lenne a sereg mint a sorkatonaság idején volt.

El sem tudod képzelni,hogy milyen óriasi szakmai szakadék volt egy Néphadsereges jól képzett tiszt/altiszt/legénység meg egy NATO jólképzett tiszt/altiszt/legénység közt.Azt amit te jólképzettnek gondoltál nyugaton max átlagos lehetett volna.A vezérkari iskolát végzettek azok jólképzettek voltak keleten is de ennyi.Csakhogy egy nagyon egyszerű ám annál lényegesebb különbséget említsek:a NATO előtt(meg sokhelyen még most is)parancsorientált vezetesi szemlélet volt jelen stratégiai és taktikai szinten is a küldetésorientált vezetési szemlélettel szemben.Nem árulok el nagy titkot azzal,hogy az utóbbi a hatékonyabb és nagyobb képzettséget igénylő módszer.
 
W

Wilson

Guest
A most aktív átlag, nyelveket nem beszélő, magyar baka egy külföldi misszió miatt szerintem nem lesz modernebb gondolkodású, és olyasmi tudást sem kap amit egyébként idehaza nem szerezhetett volna meg.

Ezt most nem mondod komolyan.Teljesen más Afganisztánban járőrözni ahol bármikor rád lőhetnek effektíve egy háborús övezetben tevékenykedni mint ugyanezt begyakorolni Táborfalván,Az afganisztáni személyes tapasztalatokat te nem tudod hazai gyakorlatokkal helyettesíteni.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 944
123 512
113
Félreértés ne essék, én is megtapasztaltam a masszív alkoholista MN tiszteket, viszont akkor is (pontosan a rendszerváltáskor) találkoztam szakmailag rendkívül jól képzett tisztekkel is.

Tény hogy a rendszerváltás előtt aktív tiszt generáció, engedve a természet hívó szavának, mára nagyrészt kihalt a seregből

A most aktív átlag, nyelveket nem beszélő, magyar baka egy külföldi misszió miatt szerintem nem lesz modernebb gondolkodású, és olyasmi tudást sem kap amit egyébként idehaza nem szerezhetett volna meg.
A most aktív fiatal modern gondolkodású jól képzett csapattiszt is v.színű nem a kabuli repülőtér őrzésétől lett modern és jól képzett, hanem esetleg attól hogy beszél minimum egy idegen nyelvet, szolgálat után olvassa a híreket, forgatja a szakmai anyagokat és a HM esetleg kiküldte külföldre valamilyen képzésre is.

Szerintem a hadsereg mindig is hűen tükrözte a társadalom egészének erkölcsi és szellemi színvonalát. Ma is így van ez...teljesen bizonyos hogy ma már missziók nélkül sem olyan lenne a sereg mint a sorkatonaság idején volt.
Kint missziós területen folyamatos kiképzéseken veszel részt a szövetséges katonákkal, megismered a különböző országok harceljárását, módszereit kiképzésmódszertanát, felszerelését, vezetési rendszerét, értékes tapasztalat bárkinek . Nagyon jó iskola.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
https://www.diplomatie.gouv.fr/fr/d...ean-yves-le-drian-avec-son-homologue-21-07-20

Akkor most lesz Hun Space Force francia/izraeli segitseggel vagy meg nem? :p:D
Ez azért érdekes, mert ugye most mindkét országban arról tárgyalgattak, hogy mi is szeretnénk beszállni az űrbizniszbe.
De közben tavaly már az oroszokkal (Roscosmos) is aláírtunk valami hasonlót, sőt ott konkrétan volt is szó emberes küldetésről. Viszont Szíjjártó mostani faszbukos anyagaiból nekem az jött le, hogy ugyan ezt tervezgetik a franciákkal is.
Mindeközben azért furcsa ez a dolog, mert per pillanat mindhárom nemzet most veszít piacot a SpaceX-szel szemben.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 703
76 711
113
Ez azért érdekes, mert ugye most mindkét országban arról tárgyalgattak, hogy mi is szeretnénk beszállni az űrbizniszbe.
De közben tavaly már az oroszokkal (Roscosmos) is aláírtunk valami hasonlót, sőt ott konkrétan volt is szó emberes küldetésről. Viszont Szíjjártó mostani faszbukos anyagaiból nekem az jött le, hogy ugyan ezt tervezgetik a franciákkal is.
Mindeközben azért furcsa ez a dolog, mert per pillanat mindhárom nemzet most veszít piacot a SpaceX-szel szemben.

Az Európai Űrügynökségnek van fejkvótája a nemzetközi űrállomásra (x fő/év), az oroszoknak van űreszköze ami fel tud vinni egy embert az űrállomásra, a magyar kormány meg nagyon szeretne egy embert felküldeni egy francia/német/olasz stb. helyett...
 
K

kamm

Guest
Ez azért érdekes, mert ugye most mindkét országban arról tárgyalgattak, hogy mi is szeretnénk beszállni az űrbizniszbe.
De közben tavaly már az oroszokkal (Roscosmos) is aláírtunk valami hasonlót, sőt ott konkrétan volt is szó emberes küldetésről. Viszont Szíjjártó mostani faszbukos anyagaiból nekem az jött le, hogy ugyan ezt tervezgetik a franciákkal is.
Mindeközben azért furcsa ez a dolog, mert per pillanat mindhárom nemzet most veszít piacot a SpaceX-szel szemben.

Az Európai Űrügynökségnek van fejkvótája a nemzetközi űrállomásra (x fő/év), az oroszoknak van űreszköze ami fel tud vinni egy embert az űrállomásra, a magyar kormány meg nagyon szeretne egy embert felküldeni egy francia/német/olasz stb. helyett...


Szerintem total rossz iranyban tapogatoztok:

"Les deux ministres aborderont les perspectives d'approfondissement des coopérations bilatérales, notamment dans les domaines de l'énergie et de la défense. lIs évoqueront aussi les grands enjeux internationaux, en particulier l'affirmation de l'Europe sur la scène internationale, la défense européenne et le Sahel."

Asszem rovidesen mentek Afrikaba...

...de elotte meg valamit veszunk toluk szerintem - SAMP/T? ;) :D
 
  • Tetszik
Reactions: Irsai Olivér

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 388
8 957
113
Szerintem total rossz iranyban tapogatoztok:

"Les deux ministres aborderont les perspectives d'approfondissement des coopérations bilatérales, notamment dans les domaines de l'énergie et de la défense. lIs évoqueront aussi les grands enjeux internationaux, en particulier l'affirmation de l'Europe sur la scène internationale, la défense européenne et le Sahel."

Asszem rovidesen mentek Afrikaba...

Remélem ez a "Sáhel-térség" továbbra is csak mint "megvitatás tárgya" marad ... Azért a francia "gyarmati háborúkba" nem feltétlenül lenne érdemes belemerülni (még, ha baromi sokat ajánlanának, akkor sem) - pláne mivel nekünk ehhez az expedíciós hadviseléshez gyakorlatilag nincs semmi. Amennyiben meg a Gripen -ekhez tankolnánk be SDB GBU-39 -t (akár Iris-T, Meteor -t), akkor azokat meg inkább raktárra toljuk - ne a sivatagba ...
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu