A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

zulu

Well-Known Member
2012. március 8.
635
906
93
Köszönöm a választ én is így látom az IFV kérdést,mit szólsz a napokban meglebegtetett esetleges német lérak beszerzéshez,tekintettel arra,hogy eddig a Nasams tünt a befutónak.
Én abban reménykedem, hogy a tisztelt újságíró aki a német lérak rendszer kifejezést használta, nem ért hozzá megfelelően, és valójában az IRIS-T SL-ről tárgyalunk, amit a NASAMS-al kívánunk használni. A gyártó már tőlünk függetlenül megkezdte az IRIS-T integrálását a NASAMS-ba. Az újságíró az MBDA-t meg azért írta a céghez mert azt találta elsőre a keresőben.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 949
91 680
113
Esetleg légvédelem és "rámpás szállítók" - ról "különvélemény"? :)
Sztem az A400M és KC-390 vita úgy fog eldőlni, hogy mkettő lesz.:)
Ahogy ma olvastam Magyaro. És Nemeto. "lesz az első két résztvevője a többnemzeti légiszállítási egységben, amelyet szeptemberben állítanak fel, s amely később a bajorországi Lechfeldben fog állomásozni. Az ittrni A400M-eket Magyaro. is használni fogja a pápai C-17-hez hasonlóan.

KC-390-ből pedig beszerzünk hármat, ha lepapíroztuk az Embraer - Aero Vodochody kapcsolat elmélyítését.
 
K

kamm

Guest
Én abban reménykedem, hogy a tisztelt újságíró aki a német lérak rendszer kifejezést használta, nem ért hozzá megfelelően, és valójában az IRIS-T SL-ről tárgyalunk, amit a NASAMS-al kívánunk használni

Nekem ugy remlik, hogy abbol egyelore csak teszpeldanyok leteznek, raadasul az sem IRIS-T SLM (medium-range), csak SL teszt volt, nem?
https://www.defencetalk.com/diehl-iris-t-sl-missile-qualifies-after-latest-firing-tests-62842/

. A gyártó már tőlünk függetlenül megkezdte az IRIS-T integrálását a NASAMS-ba. Az újságíró az MBDA-t meg azért írta a céghez mert azt találta elsőre a keresőben.

Sok munkaja nem lesz, mer az IRIS-T lenyege, hogy nem kell integralni rajta semmit avagy csak minimalis dolgokat (hozzadni a weapon DB-hez stb), szinte egy az egyben hasznalhato az AMRAAM helyeben. :)
Viszont ettol meg tovabbra sem lesz SMP/T-szintu hatotavolsaga a Diehl medium-range IRIS-T SLM variansa nelkul.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 911
22 415
113
Sztem az A400M és KC-390 vita úgy fog eldőlni, hogy mkettő lesz.:)
Ahogy ma olvastam Magyaro. És Nemeto. "lesz az első két résztvevője a többnemzeti légiszállítási egységben, amelyet szeptemberben állítanak fel, s amely később a bajorországi Lechfeldben fog állomásozni. Az ittrni A400M-eket Magyaro. is használni fogja a pápai C-17-hez hasonlóan.

KC-390-ből pedig beszerzünk hármat, ha lepapíroztuk az Embraer - Aero Vodochody kapcsolat elmélyítését.
Ezt a dolgot hasonlóan látom...csak nekünk itt leírni sokkal gyorsabb, mint a valóságban megvalósítani azt...;)
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 911
22 415
113
Ha esetleg így lesz és egy bennfentes olvasta a KC-390 vs. A400M vitát, mennyit röhöghetett. :p
Abba belegondoltál, hogy lehet szándékosan dobtak párszor valami gumicsontot a netre, majd másnap egy egész osztály a HM-ben azon röhögött, hogy itt mi hogyan rugózunk rajta :rolleyes::D:confused:
 
  • Tetszik
Reactions: svajcibeka
K

kamm

Guest
Sztem az A400M és KC-390 vita úgy fog eldőlni, hogy mkettő lesz.:)
Ahogy ma olvastam Magyaro. És Nemeto. "lesz az első két résztvevője a többnemzeti légiszállítási egységben, amelyet szeptemberben állítanak fel, s amely később a bajorországi Lechfeldben fog állomásozni. Az ittrni A400M-eket Magyaro. is használni fogja a pápai C-17-hez hasonlóan.

KC-390-ből pedig beszerzünk hármat, ha lepapíroztuk az Embraer - Aero Vodochody kapcsolat elmélyítését.

Nem tudom... ha en lennek a donteselokeszites feje osszeraknek egy komplett elemzest, gondolom, ott is igy megy.
Ennek egy resze a mar altalunk unalomig ismert szallitasi kapacitas (25t vs vs 36t), mit jelent ez fordulok (milyen technika, milyen IFV?) valamint fenntartasi ktg (infra, staff etc) es hasonlok.
Masik resze egy anyagi elemzest, menlyik hoz tobbet, ha ugyanazt az egy tipust hasznaljuk, mint a lathatoan "testveri" nemet hadsereg avagy a legtobb europai orszag (Atlas), netan ha a KC-390-nek harom ujabb gephez gyarthat rampaajtot stb az Aero.
Vegul ugye vannak a politikai vonatkozasok (mert biztosan vannak)...

...felek, harminc evre vetitve az Atlason visszahozzak a kezdeti tobbletkoltseget, de a fene tudja, ez nagyon komplex, ezert vannak a tervezok es elemzok minden komolyabb cegnel is, akar csak szerzodessel a projekt erejeig.

En minden nagyobb beszerzesnel vegigszamoltam mindent az embereimmel 3 es 5 evre vetitve (informatikaban ennyi ido alatt gyakorlatilag outdated lesz minden rendszer), kepzelheted, mi melo lehet 30 evre kivetiteni mindezt... =O
 
K

kamm

Guest
Nincs konkrétum, csak a találgatásokat látom mindenfelé. Én sem tudok szűkíteni, ha nagyon távolról nézem, akkor a Népszava/Kósa András akkora lendülettel lebegtette be a Pumát tavaly tavasszal (és azóta is), egy állítólagos forrásra hivatkozva (szerintem mindenki ismeri a cikket), hogy azóta is nehéz szerintem erről nagyon mást gondolni.

A Nepszavat belsos infokkal "vadolni" szerintem azert eleg szorakoztato lenne... lefogadom, en hamarabb talalnek ismeretsegi koreimen belul kapcsolatot a donteshozatali korokbe, mint egy nepszavas, hiaba elek 20+ eve kulfoldon. :D
Maskeppen szolva ha valamit megsugnak a Nepszavanak, akkor azt direkt csinaljak. Lehet azert, hogy uzenjenek, hogy eldolt,a Puma lesz, lehet azert, hogy felreinformaljanak. Hosszu es "szep", rendszereken ativelo multja van ennek Magyarorszagon, mar a Monarchia alatt is igy mukodott minden. :)

Nem áll érdekükben szerintem tévedni, az üzlet mérete sem olyan, aminek az iránya hirtelen megváltozhatna, a mostani beszerzések koncepciózusak szerintem (rengeteg védelmi, gazdasági, politikai réteggel: V4, PESCO, német-magyar gazdaság, EU politika, aktuálpolitika, NATO, ambíciók, haderőreform stb.), és bár láttunk már példát hirtelen és váratlan dolgokra is, de akkor nem volt még meg ez a fajta erős keretezése szerintem a beszerzéseknek.

Azert en nem irnam le a Rheinmetall befolyasat Magyarorszagon, hiaba vannak eszakabbra nemet foldon, mar 80-100 eve is beszallitok voltak, ahogy korabban irtam valahol az elso VH utani tiltasok eveiben a Svajcba kiszervezett ceguktol licenszeltunk es gyartottunk fegyvereket stb.

A BW illetve nemet katonai vezetesnek sok kulonbseget nem jelent, ha egyik vagy masik nemet hadiipari konszern szaalitja az uj IFV-t, azert megiscsak onallo hadseregunk van, masreszt igy is, ugy is naluk kot ki a penzt. :)

Ha ugyes a HM, akkor megversenyezteti oket egymas ellen.

De érdekesség, hogy a KMW Hungary Kft-t vezető Peter Ulbrich két KMW-s megbízatása között az Artec kereskedelmi vezetője volt. Szóval szerintem német oldalról minden van, amit csak szeretnénk...

Jaj, ne is emlegesd, meg mindig bizom valamifele lengyel avagy V4-es Patriaban kerekesnek...
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 949
91 680
113
Sztem az A400M és KC-390 vita úgy fog eldőlni, hogy mkettő lesz.:)
Ahogy ma olvastam Magyaro. És Nemeto. "lesz az első két résztvevője a többnemzeti légiszállítási egységben, amelyet szeptemberben állítanak fel, s amely később a bajorországi Lechfeldben fog állomásozni. Az ittrni A400M-eket Magyaro. is használni fogja a pápai C-17-hez hasonlóan.

KC-390-ből pedig beszerzünk hármat, ha lepapíroztuk az Embraer - Aero Vodochody kapcsolat elmélyítését.
Visszatérve a magyar - cseh cégre.
Ez egy érdekes projekt lehet.


"Az Egyesült Államok Védelmi Fejlesztési Kutatási Projektek Ügynöksége 14,1 millió dolláros négyéves szerződést ítél oda a Calspan Corporation számára négy Aero Vodochody L-39 Albatros repülőgép-edző utólagos felszerelésére mesterséges intelligencia által vezérelt repülési kísérletekhez."
 
W

Wilson

Guest
A Nepszavat belsos infokkal "vadolni" szerintem azert eleg szorakoztato lenne... lefogadom, en hamarabb talalnek ismeretsegi koreimen belul kapcsolatot a donteshozatali korokbe, mint egy nepszavas, hiaba elek 20+ eve kulfoldon. :D
Maskeppen szolva ha valamit megsugnak a Nepszavanak, akkor azt direkt csinaljak. Lehet azert, hogy uzenjenek, hogy eldolt,a Puma lesz, lehet azert, hogy felreinformaljanak. Hosszu es "szep", rendszereken ativelo multja van ennek Magyarorszagon, mar a Monarchia alatt is igy mukodott minden. :)



Azert en nem irnam le a Rheinmetall befolyasat Magyarorszagon, hiaba vannak eszakabbra nemet foldon, mar 80-100 eve is beszallitok voltak, ahogy korabban irtam valahol az elso VH utani tiltasok eveiben a Svajcba kiszervezett ceguktol licenszeltunk es gyartottunk fegyvereket stb.

A BW illetve nemet katonai vezetesnek sok kulonbseget nem jelent, ha egyik vagy masik nemet hadiipari konszern szaalitja az uj IFV-t, azert megiscsak onallo hadseregunk van, masreszt igy is, ugy is naluk kot ki a penzt. :)

Ha ugyes a HM, akkor megversenyezteti oket egymas ellen.



Jaj, ne is emlegesd, meg mindig bizom valamifele lengyel avagy V4-es Patriaban kerekesnek...

A bajorokhoz nagyon erős politikai szálak fűzik Viktort a bajorok nagyon fajsúlyos szereplői a német belpolitikának és így áttételesen az EU-k is.És a bajor vállalatok gazdasági súlyáról a magyar gazdaságban még nem is beszéltük ilyen politikai és gazdasági összefonódások illetve háttér mellett az lenne a meglepetés ha nem a Puma lenne a befutó.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 568
46 616
113
Ehez lenne egy provokatív kérdésem és egy felvetésem: 1.- Lehet hogy Luftwaffeval is? ;) 2.- Dingot és Fenneket azért nem vásároltak ... :cool:
1. - A Luftwaffeval egyrészt nem bánnám az A400M kapcsán, másrészt viszont minden évben meg vagyunk hívva a MAGDAYs-re, ahol a mi igényeink szerint gyakorolhatunk együtt a Luftwaffe-val és annak támogatásával. Ők biztosítják a vezetést/tervezést, valamint sok más mellett a légi utántöltést is. A helikopterek szintjén már megvan a közös szál a H145M révén.

2. - a Dingo és a Fennek a 2 legkönnyebben helyettesíthető eleme a rendszernek, ezzel együtt, még most sincs kizárva, hogy bevásároljunk belőlük. De ha jól sejtem a török 4x4-ek lesznek helyettük hasonló feladatokra.
Van még egy aspektusa a dolognak: A GBP program felszámolása azt jelenti, hogy nincs meghatározva hogy milyen fő beszállítója lesz a Honvédségnek.
Mivel a Dingo alapja az UNIMOG, emiatt ha Merci vonalat választunk, akkor simán az is beszerezhető, komolyabb logisztikai bonyodalmak nélkül.
Bár most a KMW ügyletben MAN-ok lettek beszerezve logisztikai járműnek, ettől függetlenül szerintem alapvető, hogy valamelyik nagy gyártó (Merci, MAN, Tatra) ki lesz választva állandó partnernek.
Jelenleg a MAN vonal valószínű (a KMW ügyleten kívül is), mert ott a török járművek kiegészíthetik a MAN (teherautó+nyerges vontatók) palettáját, érdekütközés nélkül. De ugyan ez vonatkozik a Tatrara is. A Merci vonal most elhalni látszik...
A Fennek a kívülről ideális felderítő kerekes jármű, azonban a BW - állítólag - már kinőtte. Annyira telezsúfolták felszereléssel (elektronikai és személyi), hogy alig fér el benne a személyzet. A JFS már csak úgy megvalósítható, hogy 2 külön járműbe vannak a funkciók. Alapvetően a BW is tervezi már a kiváltását. Vannak/voltak rá tervek, hogy a felderítők is Boxert kapnak.
 
K

kamm

Guest
A bajorokhoz nagyon erős politikai szálak fűzik Viktort a bajorok nagyon fajsúlyos szereplői a német belpolitikának és így áttételesen az EU-k is.És a bajor vállalatok gazdasági súlyáról a magyar gazdaságban még nem is beszéltük ilyen politikai és gazdasági összefonódások illetve háttér mellett az lenne a meglepetés ha nem a Puma lenne a befutó.

Ez mind igaz, de ez ennel magasabb, bonyolultabb erdekek ill okok menten dol el
 

jogalappal

Well-Known Member
2016. február 28.
89
459
53
Esetleg légvédelem és "rámpás szállítók" - ról "különvélemény"? :)
Ha esetleg így lesz és egy bennfentes olvasta a KC-390 vs. A400M vitát, mennyit röhöghetett. :p
Sztem az A400M és KC-390 vita úgy fog eldőlni, hogy mkettő lesz.:)
Ahogy ma olvastam Magyaro. És Nemeto. "lesz az első két résztvevője a többnemzeti légiszállítási egységben, amelyet szeptemberben állítanak fel, s amely később a bajorországi Lechfeldben fog állomásozni. Az ittrni A400M-eket Magyaro. is használni fogja a pápai C-17-hez hasonlóan.

KC-390-ből pedig beszerzünk hármat, ha lepapíroztuk az Embraer - Aero Vodochody kapcsolat elmélyítését.

A rámpás kapcsán azt hiszem elég határozott álláspontot képviseltem az utóbbi években, lényegében a kezdetektől, hiszen tucatnyi cikket írtam a KC-390 kapcsán, míg A400M-ről egyet sem.
https://jogalappal.hu/?s=kc-390

Ettől függetlenül lehet, hogy A400M lesz a befutó, és itt tudok elképzelni akár még egy módosulást is a koncepcióban. Alapvetően határozottan azt gondolom, hogy a KC-390 lesz a kiválasztott típus, egyetlen tény bizonytalanít el, méghozzá a 421/2018. (HK 12.) HVKF parancs, amiről itt írtam: https://jogalappal.hu/uj-ev-uj-remenyek/

A parancs“a Magyar Honvédség Szállítórepülő képességfejlesztési program megvalósulási ütemtervének célellenőrzése során feltárt hiányosságok megszüntetésérőlszól. Vajon milyen hiányosság lehetett 2018-ban, ami nem az Embraer érdekkörébe esik?

2018-ban két dolog szerintem nyilvánvaló volt: 2020-ig van Ancsa, és 2020-ban biztosan nem lesz még KC-390 átvétel. De vajon A400M reális lett volna? Vagy eleve tervezett kiesés volt a képességben, csak 2018-ban már látszott, hogy ez nagyobb lesz az eredetileg tervezettnél?

Mindenesetre Bolsonaro magyarországi útja már régóta tolódik, eredetileg 2019Q4 volt tervezve, majd 2020Q1, majd COVID19 óta ki tudja (1 órája tudja a világ, hogy van már negatív tesztje), közben az Embraer-Boeing tandem is hullámvasúton volt, úgyhogy kicsit elbizonytalanodva, de még mindig a KC-390-t tartom esélyesebbnek.
 
W

Wilson

Guest
Ez mind igaz, de ez ennel magasabb, bonyolultabb erdekek ill okok menten dol el

Szerintem nem mivel eldőlt,hogy a nehéz technika nagy valószínűséggel német lesz a svéd CV-90 kiesett a svéd kormány Viktorral kapcsolatos politikája miatt a Finn Patriának is kisebb az esélye a Finn politika miatt így maradnak a krautok.
 

zulu

Well-Known Member
2012. március 8.
635
906
93
Nekem ugy remlik, hogy abbol egyelore csak teszpeldanyok leteznek, raadasul az sem IRIS-T SLM (medium-range), csak SL teszt volt, nem?
https://www.defencetalk.com/diehl-iris-t-sl-missile-qualifies-after-latest-firing-tests-62842/



Sok munkaja nem lesz, mer az IRIS-T lenyege, hogy nem kell integralni rajta semmit avagy csak minimalis dolgokat (hozzadni a weapon DB-hez stb), szinte egy az egyben hasznalhato az AMRAAM helyeben. :)
Viszont ettol meg tovabbra sem lesz SMP/T-szintu hatotavolsaga a Diehl medium-range IRIS-T SLM variansa nelkul.

Ez jelent meg a Kongsberg honlapján októberben:
https://www.kongsberg.com/newsandme...defence-to-the-norwegian-army-worth-583-mnok/

Ez pedig a Diehl honlapján:
https://www.diehl.com/defence/en/pr...or-norwegian-mobile-ground-based-air-defence/

E szerint az új MGBAD rendszerbe lesz integrálva az IRIS-T SLS. Ez lényegében egy mobil NASAMS lánctalpas indítókkal.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 949
91 680
113
Szerintem nem mivel eldőlt,hogy a nehéz technika nagy valószínűséggel német lesz a svéd CV-90 kiesett a svéd kormány Viktorral kapcsolatos politikája miatt a Finn Patriának is kisebb az esélye a Finn politika miatt így maradnak a krautok.
Szten ez a napi politikai játék nem számít, az csak műsor a plebsnek. Különben is egy jó beszerzés 20-30 éves buli. Annyi idő alatt mhol lesz minden színű kormány.
Nézd az aktívizálódó portugál kapcsolatokat. Ott bombabiztos szoci kormány van. Van nézet különbség, de 1 héten belül 2szer találkoztak. Az űrkztatástól az EUs dealig mindenben megegyeztek. A portugálok a nekik is jó alku érdekében szembementek az európai partcsaládjukkal. És akkor Macront fel sem hozom.

Lengyelország kiemelt stratégiai partnerünk, lesz ott még érdekesség a védelmi együttműködésben. A Patriat ezért nem temetném.