Ariete (Olaszország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

eSeM

Member
2012. június 12.
719
13
18
nem tudom, hisz sok adat nem ismert, de furcsállnám, ha az olaszok puszta passzióból milliókat/milliárdokat költöttek volna annó egy "használhatatlan" harckocsi fejlesztésére, holott megvehették volna a leo 2-őt, vagy akár gyárthatták volna, ugyan úgy ahogy az 1-et is, egyébként az egyhez volt nekik terv autómata töltőre ha jól emlékszem
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
eSeM

Nem passzióból csinálták, de ettől még a saját idejében sem számított kiemelkedően modernnek. Ennyi év távlatából nézve meg egyáltalán nem az.
Azért a harckocsi nagyrészt olasz gyártású, olasz alkatrészekből.
Én úgy tudom, hogy a Leopárd 2-őt sehol sem gyártották licencben, csak Svájcban volt részleges licenc gyártás és teljes összeszerelés rá.
Ebből kiindulva ha hazai gyártású eszközt akartak akkor ez az egy járható út volt az olaszok számára.

2ndt

Én úgy látom, hogy a mai konvencionális nyugati MBT-k kezdik elérni a fejleszthetőségük határát. Ráadásul az ezeknél alkalmazott alapelvek ma már szerintem elavultak.
Érdemes velük szembe állítani az Armata platformnál alkalmazott elveket és jól látható a különbség.
De szerintem a Merkava sorozat is modernebb elvek alapján készült, mint a többi nyugati MBT.
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 634
1 384
113
@fip7

"Én úgy látom, hogy a mai konvencionális nyugati MBT-k kezdik elérni a fejleszthetőségük határát. "

Szerintem nem, legalabbis a Leo2/Abrams nem. Ezek az MBT-k a nehez harckocsik koze tartoznak; fajlagosan a felpakolhato aktiv vedelem (Arena, Shtora jellegu) nem eredmenyez jelentos plusz tomeget es gyanithatoan az elektronika is elfer bennuk.
A szovjet tankoknal sokkal fontosabbnak ereztem a generacio-valtast ilyen szempontbol.

"Ráadásul az ezeknél alkalmazott alapelvek ma már szerintem elavultak."

Talan igen, talan nem. Hajlok ra, hogy egyetertsek veled, de igazabol a csatateren derulne ki a dolog, arra meg inkabb ne legyen pelda.

"Érdemes velük szembe állítani az Armata platformnál alkalmazott elveket és jól látható a különbség."

Egyetertunk, nekem is tetszik az Armata koncepcioja.

"De szerintem a Merkava sorozat is modernebb elvek alapján készült, mint a többi nyugati MBT. "

A Merkava annyira mas koncepcio, hogy ezt nem tudom megitelni.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 822
113
2ndt

Ma már nem létezik olyan,hogy nehéz vagy közepes harckocsi.MBT van amiből van kisebb meg nagyobb ebből fakadóan könnyebb meg nehezebb.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 634
1 384
113
@dudi: Koszi. Ettol fuggetlenul szerintem ervenyes, amit irtam.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
"Én úgy látom, hogy a mai konvencionális nyugati MBT-k kezdik elérni a fejleszthetőségük határát. "

Ezt nem lehet így tényként megállapítani. Fejlesztik a következő generációs tankokat, ebben biztos vagyok.

"Ráadásul az ezeknél alkalmazott alapelvek ma már szerintem elavultak."

Az alapelvek, a mozgékonyság, tűzerő, páncélvédettség, addig örök, ameddig harckocsi lesz, a mai értelemben. Az pedig még mindig a szárazföldi erők leghatékonyabb, legsokoldalúbb fegyvere.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
Honved

Kicsit félre értettél :)
Nem arról írtam, hogy a harckocsiknak vége, hanem arról, hogy 30-40 év alatt sok változás történt, ami miatt változtak a tervezési alapelvek is.
És itt most nem a "mozgékonyság,tűzerő,páncélvédelem" mantrára gondolok, hanem arra, hogy például megjelent a "blokkos" felépítés. Megjelentek a távvezérelt tornyok, a D+E meghajtás, a lopakodás stb....

2ndt

Aktív védelmet és hasonlókat még gumi kerekes járművek is elbírnak.
Én arra gondolok, hogy például nem lehet a régi MBT-ken jelentősen növelni a személyzet védelmét, mert túl nagy helyen vannak elhelyezve.
Ezzel szemben az Armatában elég kis helyen van elhelyezve a személyzet, ráadásul teljesen szeparáltan. Ez nem mindegy ám.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 634
1 384
113
@ fip7

"a lopakodás stb...."

mire gondolsz? A kipufogo arnyekolasara?

"Én arra gondolok, hogy például nem lehet a régi MBT-ken jelentősen növelni a személyzet védelmét, mert túl nagy helyen vannak elhelyezve. "

Viszont - javits ki, ha tevedek - Egy LEO 2 vagy Abrams a jelenlegi passziv vedelemmel tudja azt, amit a T-90 aktivval/ERA-val. Szoval innen azert van meg potencial.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
2ndt.

A kipufogó árnyékolása+hűtése csak egy része a lopakodásnak. Ott van például az orosz Nadika festék ami minden téren csökkenti az észlelhetőséget, de az RM-nek is van hasonló az AMAP családon belül. Sokrétű dolog ez is.
Például nemrég volt fenn egy videó ahol német harcjárművek mentek. Ott egy modern Puma IFV kb. fele olyan hangos volt, mint bármelyik másik lánctalpas.

" <i>Viszont - javits ki, ha tevedek - Egy LEO 2 vagy Abrams a jelenlegi passziv vedelemmel tudja azt, amit a T-90 aktivval/ERA-val. Szoval innen azert van meg potencial.</i>"

Kijavítalak, mert tévedsz :)
Nagyjából ugyan olyan a T-90A/MS védelme is, mint a modern nyugati tankoknak.
Erről régebben sokat írtam a harckocsik harctéri alkalmazása topikban, most rövid leszek:
A T-64/72/80/90-s szériák átlagban 1 méterrel rövidebbek, és 50-60 cm-el alacsonyabbak, mint a nyugati harcjárművek. A tornyuk mérete kb. harmad akkora. Ezek miatt a hajtásláncuk is könnyebb.
Az orosz tankok Súly/védendő felület aránya nagyjából annyi, mint a nyugati tankoké.
A súlyuk azért kisebb 15-20 tonnával mert ennyivel kisebbek maguk a tankok.
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 660
27 820
113
msW_fIZe_0c.jpg

WIQOn92AZig.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: Mark1993

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 952
113
eSeM

Nem passzióból csinálták, de ettől még a saját idejében sem számított kiemelkedően modernnek. Ennyi év távlatából nézve meg egyáltalán nem az.
Azért a harckocsi nagyrészt olasz gyártású, olasz alkatrészekből.
Én úgy tudom, hogy a Leopárd 2-őt sehol sem gyártották licencben, csak Svájcban volt részleges licenc gyártás és teljes összeszerelés rá.
Ebből kiindulva ha hazai gyártású eszközt akartak akkor ez az egy járható út volt az olaszok számára.

2ndt

Én úgy látom, hogy a mai konvencionális nyugati MBT-k kezdik elérni a fejleszthetőségük határát. Ráadásul az ezeknél alkalmazott alapelvek ma már szerintem elavultak.
Érdemes velük szembe állítani az Armata platformnál alkalmazott elveket és jól látható a különbség.
De szerintem a Merkava sorozat is modernebb elvek alapján készült, mint a többi nyugati MBT.

Azt hiszem a svédek gyártották még az A5 változatot vastagabb toronytetővel. Ha jól emlékszem 5 cm plusszt kapott meg egyéb svéd eszközöket és L55 löveget.

Szerintem felejtősek az olasz csodák, a tankjaik meg főleg.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 507
72 490
113
  • Tetszik
Reactions: enzo and Pogány

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 027
66 478
113
Miért fejlesztene Európa egy közös tankot, amikor többet is tud egyszerre... ahogy vadászgépet is vagy bármit o_O

Towards an Italian-Polish-Spanish Tank?

While it will give its Ariete main battle tanks a mid-life upgrade, Italy is looking for partners to jointly develop its successor, and has to date offered Poland and Spain to form a partnership to develop it...

Alapvetően remélem, hogy öszejön és lesz belőle valami érdekes. Kicsit emeli a tétet a német-francia csapat felé is. Bár gondolom ahogy eddig az összes ilyen nekifutás, ez is, az is szétesik majd és mindenki a felgyűlt tudásból megfaragja a maga következő generációj hk-ját.