Összefoglaló a légvédelmi eszközök működéséről...

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Nem a lövegstabilizátorról beszéltem hanem a tűzvezető és adatatviteli rendszer hardveres és szoftveres részéről.
Mondom, 60 éves analóg "szutyok" tudja, te meg akadékoskodsz. Megáll az ember esze...

Tuzvezetes egy reszet szerintem ket radar osszedolgozasaval /aps./ siman megoldhato lenne. Mint az optikai tavmerok esetebe akar. Nagy pontossagot adna szerintem /relative nagyobbat mint 1./
Minek kellene kettő radar...? Egy is tudja, amit kell.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 333
46 092
113
Nem a lövegstabilizátorról beszéltem hanem a tűzvezető és adatatviteli rendszer hardveres és szoftveres részéről.
Alapvetően ennek semmi hardveres akadálya nem lehet. Ha digitális a hunter-killer rendszer, akkor tulajdonképpen mindegy, hogy honnan kapja a cél adatokat a rendszer, a parancsnok EO rendszeréből, vagy külső forrásból. Magát a célkövetést már sima optikával megoldhatják.
A behatároló tényező tulajdonképpen már csak a löveg mozgatási sebessége. De 3-4km - IFV esetén 2-3km - távolságból már szerintem egészen gyors célokat is le lehet követni.
Adatátviteli szempontból minimális az igény. Koordináták, és irányvektorokat kell viszonylag kis időközönként átküldeni. Nem 4k-s videókat küldözget a rendszer.
Még csak nem is kell real-time helymeghatározásnak lennie, mivel a céladatokat a befogás után már az EO rendszer biztosítja.
De ha megnézed a IdZ-t, ott akár több célpont is real time kerül fel a rendszerbe. Tagelve. A Link 16 is erre lett kitalálva.
Valamint az is előnye, hogy mivel minden jármű rajta van a rendszeren, így az alegység parancsnoka tudja kiosztani a célpontokat. Ez pedig utasításképp jelenik meg az utasított jármű BMS-én.
Ez nem igényel extra rákészülést.
Az IFV-k esetén a Mauser-t csak át kell kattintani az ABM lőszert töltő oldalra. Harckocsi esetén meg bepattintani a dedikált lőszert.
Tehát ehhez nem kell semmiféle dedikált alegység, vagy előre a harcrendszerből kivont jármű.
Célpont van, amit kioszt az alegység parancsnok. Csak a megfelelő lőszert kell betölteni, és leküzdeni.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and Cifu

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 229
76 757
113
Alapvetően ennek semmi hardveres akadálya nem lehet. Ha digitális a hunter-killer rendszer, akkor tulajdonképpen mindegy, hogy honnan kapja a cél adatokat a rendszer, a parancsnok EO rendszeréből, vagy külső forrásból. Magát a célkövetést már sima optikával megoldhatják.
A behatároló tényező tulajdonképpen már csak a löveg mozgatási sebessége. De 3-4km - IFV esetén 2-3km - távolságból már szerintem egészen gyors célokat is le lehet követni.
Adatátviteli szempontból minimális az igény. Koordináták, és irányvektorokat kell viszonylag kis időközönként átküldeni. Nem 4k-s videókat küldözget a rendszer.
Még csak nem is kell real-time helymeghatározásnak lennie, mivel a céladatokat a befogás után már az EO rendszer biztosítja.
De ha megnézed a IdZ-t, ott akár több célpont is real time kerül fel a rendszerbe. Tagelve. A Link 16 is erre lett kitalálva.
Valamint az is előnye, hogy mivel minden jármű rajta van a rendszeren, így az alegység parancsnoka tudja kiosztani a célpontokat. Ez pedig utasításképp jelenik meg az utasított jármű BMS-én.
Ez nem igényel extra rákészülést.
Az IFV-k esetén a Mauser-t csak át kell kattintani az ABM lőszert töltő oldalra. Harckocsi esetén meg bepattintani a dedikált lőszert.
Tehát ehhez nem kell semmiféle dedikált alegység, vagy előre a harcrendszerből kivont jármű.
Célpont van, amit kioszt az alegység parancsnok. Csak a megfelelő lőszert kell betölteni, és leküzdeni.

A saját elektrooptikai rendszerei kizárt,hogy kövessenek egy ilyen kis célt ekkora tavolsagról.Egesz egyszerűen nem erre találták ki.Mindent ami az irányzáshoz kell az adatatviteli rendszeten kell megkapnia a harckicsinak.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 333
46 092
113
A saját elektrooptikai rendszerei kizárt,hogy kövessenek egy ilyen kis célt ekkora tavolsagról.Egesz egyszerűen nem erre találták ki.Mindent ami az irányzáshoz kell az adatatviteli rendszeten kell megkapnia a harckicsinak.
Nem hittel ebben a skyranger esetében sem, de megmutattam, hogy működik a dolog csupán EO alapon is.
Az EO célkövetés különben nem túl bonyolult dolog. Szoftveresen megoldható az egész. A befogott cél képét folyamatosan elemzi a computer. Ráhúz a képre egy mátrixot. Az ágyút aszerint mozgatja, hogy a kép középpontjából melyik szomszédos mátrix kockába mozdul el a célpont képe. A sebességet meg aszerint határozhatja meg, hogy hány kockával mozdul arrébb. A közeledést, távolodást meg azzal, hogy növekszik, vagy csökken a célpont képének nagysága. Ez egy egyszerű képelemzés semmi több.
De persze ez lehet bonyolultabb is. Mehet akár radar nélkül is...
Gondolj csak arra, hogy erre egy Brimstone rakéta fejébe épített optika képes. Ugyebár tud optikailag képes követni mozgó célt.
Az meg, hogy milyen kis célokat milyen távolságból képes követni, az csupán az optikán múlik. Ha az optika képes akkora nagyításra, hogy már 1 pixelnek látszik a célpont, akkor onnantól megvalósítható az optikai célkövetés. A cél helyét, ugyebár az elején a befogásnál a hálózatból a radaros járműtől kapja meg x/y/z koordinátákkal, egészen pontosan.
Mondok egy másik triviális példát.
A telefonod picsa kis optikája képes célkövetésre. Ráadásul nem csak 1 pontot képes követni, hanem egyszerre többet.
Mutatom:
facebook-updates-messenger-camera-with-snapchat-like-features-511037-4.gif
 
K

kamm

Guest
Nem hittel ebben a skyranger esetében sem, de megmutattam, hogy működik a dolog csupán EO alapon is.
Az EO célkövetés különben nem túl bonyolult dolog. Szoftveresen megoldható az egész. A befogott cél képét folyamatosan elemzi a computer. Ráhúz a képre egy mátrixot. Az ágyút aszerint mozgatja, hogy a kép középpontjából melyik szomszédos mátrix kockába mozdul el a célpont képe. A sebességet meg aszerint határozhatja meg, hogy hány kockával mozdul arrébb. A közeledést, távolodást meg azzal, hogy növekszik, vagy csökken a célpont képének nagysága. Ez egy egyszerű képelemzés semmi több.
De persze ez lehet bonyolultabb is. Mehet akár radar nélkül is...
Gondolj csak arra, hogy erre egy Brimstone rakéta fejébe épített optika képes. Ugyebár tud optikailag képes követni mozgó célt.
Az meg, hogy milyen kis célokat milyen távolságból képes követni, az csupán az optikán múlik. Ha az optika képes akkora nagyításra, hogy már 1 pixelnek látszik a célpont, akkor onnantól megvalósítható az optikai célkövetés. A cél helyét, ugyebár az elején a befogásnál a hálózatból a radaros járműtől kapja meg x/y/z koordinátákkal, egészen pontosan.
Mondok egy másik triviális példát.
A telefonod picsa kis optikája képes célkövetésre. Ráadásul nem csak 1 pontot képes követni, hanem egyszerre többet.
Mutatom:
facebook-updates-messenger-camera-with-snapchat-like-features-511037-4.gif
Ja, ez teny, husz eve indult a CMOS forradalom, ma mar elkepeszto, mit tudnak a mostani (Sony) IMX sensorok, a szamitasi kapacitast meg mindannyian tudjatok, mi fer ma mar el egy SoC modulon, semmi akadalya nincs az ilyesmit akar egy biciklire integralni is.
Egesz egyszeruen nagyon messze tart mar a technologia, a katonai ipar van igazabol lemaradva es a nemetek, ha lassan is indultak meg lassuak is, de halistennek,alaposak es az ilyesmi integracioban nagyon jok.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 229
76 757
113
Nem hittel ebben a skyranger esetében sem, de megmutattam, hogy működik a dolog csupán EO alapon is.
Az EO célkövetés különben nem túl bonyolult dolog. Szoftveresen megoldható az egész. A befogott cél képét folyamatosan elemzi a computer. Ráhúz a képre egy mátrixot. Az ágyút aszerint mozgatja, hogy a kép középpontjából melyik szomszédos mátrix kockába mozdul el a célpont képe. A sebességet meg aszerint határozhatja meg, hogy hány kockával mozdul arrébb. A közeledést, távolodást meg azzal, hogy növekszik, vagy csökken a célpont képének nagysága. Ez egy egyszerű képelemzés semmi több.
De persze ez lehet bonyolultabb is. Mehet akár radar nélkül is...
Gondolj csak arra, hogy erre egy Brimstone rakéta fejébe épített optika képes. Ugyebár tud optikailag képes követni mozgó célt.
Az meg, hogy milyen kis célokat milyen távolságból képes követni, az csupán az optikán múlik. Ha az optika képes akkora nagyításra, hogy már 1 pixelnek látszik a célpont, akkor onnantól megvalósítható az optikai célkövetés. A cél helyét, ugyebár az elején a befogásnál a hálózatból a radaros járműtől kapja meg x/y/z koordinátákkal, egészen pontosan.
Mondok egy másik triviális példát.
A telefonod picsa kis optikája képes célkövetésre. Ráadásul nem csak 1 pontot képes követni, hanem egyszerre többet.
Mutatom:
facebook-updates-messenger-camera-with-snapchat-like-features-511037-4.gif

Oké de a harckocsi optikája nem 10km-re levő kisméretű célok ellen van.A hőkamerák latótávolsága pl ennek max a fele így éjszaka mar bukott a mutatvány.A leó optikai zoomja 24×-es nappali üzemmódban is,azzal te lófaszt se látsz 10 km-re nemhogy egy kismeretű drónt.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 077
24 937
113
A T-14 Armata harckocsi AESA lokátort kapott (vajon véletlenül), annak alapján több harckocsinak a harcát is tudja vezetni.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 333
46 092
113
Oké de a harckocsi optikája nem 10km-re levő kisméretű célok ellen van.A hőkamerák latótávolsága pl ennek max a fele így éjszaka mar bukott a mutatvány.A leó optikai zoomja 24×-es nappali üzemmódban is,azzal te lófaszt se látsz 10 km-re nemhogy egy kismeretű drónt.
Ki beszélt 10km-ről?
Ráadásul a drónok ugyan ezen az elven működő optikával rendelkeznek. Azaz, ha a harckocsi korlátozottan tudja használni az optikáját, akkor a drón is.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
A T-14 Armata harckocsi AESA lokátort kapott (vajon véletlenül), annak alapján több harckocsinak a harcát is tudja vezetni.

Az összes modern APS (mint a Trophy vagy az Iron Fist) AESA radart használ, mivel fix antennáról beszélünk, vagy PESA, vagy AESA jöhet szóba.
Afelől azért vannak kétségeim, hogy másik harckocsinak is tudna megbízható céladatokat biztosítani a T-14, vagy bármilyen hasonló rendszer. A saját helyzetét mondjuk tudhatja 1-2 méteres pontossággal, ehhez képest tud egy céladatot nyújtani egy másik harckocsinak, amely megint csak 1-2 méter pontossággal tudja a saját helyzetét.
 
M

molnibalage

Guest
Oké de a harckocsi optikája nem 10km-re levő kisméretű célok ellen van.A hőkamerák latótávolsága pl ennek max a fele így éjszaka mar bukott a mutatvány.A leó optikai zoomja 24×-es nappali üzemmódban is,azzal te lófaszt se látsz 10 km-re nemhogy egy kismeretű drónt.
  1. Definiáljunk már a "kisméretűt".
  2. A x24 nagyításhoz mekkora FOV tartozik?
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 077
24 937
113
Az összes modern APS (mint a Trophy vagy az Iron Fist) AESA radart használ, mivel fix antennáról beszélünk, vagy PESA, vagy AESA jöhet szóba.
Afelől azért vannak kétségeim, hogy másik harckocsinak is tudna megbízható céladatokat biztosítani a T-14, vagy bármilyen hasonló rendszer. A saját helyzetét mondjuk tudhatja 1-2 méteres pontossággal, ehhez képest tud egy céladatot nyújtani egy másik harckocsinak, amely megint csak 1-2 méter pontossággal tudja a saját helyzetét.
A célokat tudja kijelölni, nem tüzet vezetni.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 229
76 757
113
  1. Definiáljunk már a "kisméretűt".
  2. A x24 nagyításhoz mekkora FOV tartozik?

Nah sikerüllt kiderítenem,hogy ATTICA GL hőkamera (a WBG-X-et váltotta) van a legújabb Leopard 2-esekben.Viszont vagy én vagyok béna vagy nem tudom, de semmit nem találtam az ATTICA GL-ről csak az ATTICA M-ER-ről de ez a nevéből adódóan is kifejezetten nagy hatótávú és nem is ez van beépítva az EMES-15-be.
 
T

Törölt tag 1586

Guest

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 622
3 880
113
Nem a lövegstabilizátorról beszéltem hanem a tűzvezető és adatatviteli rendszer hardveres és szoftveres részéről.

Sziasztok,

Azert csinalni egy olyan tuzvezeto rendszert, ami kepes arra, hogy a tuzvezeto rendszertol jelentos tavolsagban levo loveg szamara kiszamolja mind a ballisztikai roppalyat, mind az eloretartast, es persze a tuzvezeto rendszertol valo tavolsagot is figyelembe vegye, mar sikerult egyszer csinalni.
Igaz, nem volt konnyu, vilagszinvonalat kellett hozza elerni, de nem csak rendszeresitettek hazankban 34/38.M loelemkepzo neven, de Magyarorszagon terveztek es gyartottak is ezeket a Juhasz-Gamma loelemkepzoket.

Szerintem most is sikerulne. :)
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 896
73 284
113
Nah sikerüllt kiderítenem,hogy ATTICA GL hőkamera (a WBG-X-et váltotta) van a legújabb Leopard 2-esekben.Viszont vagy én vagyok béna vagy nem tudom, de semmit nem találtam az ATTICA GL-ről csak az ATTICA M-ER-ről de ez a nevéből adódóan is kifejezetten nagy hatótávú és nem is ez van beépítva az EMES-15-be.

Én ezt találtam róla:

https://www.hensoldt.net/news/airbu...retrofit-gunner-sights-for-armoured-vehicles/

https://www.hensoldt.net/fileadmin/...icle_Optronics/VehicleOptronics_EN_144dpi.pdf

040g.jpg
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Nah sikerüllt kiderítenem,hogy ATTICA GL hőkamera (a WBG-X-et váltotta) van a legújabb Leopard 2-esekben
Még talán csak annyi hogy az ATTICA (Advanced Thermal imager with Two-dimensional IR CMOS) márkanév csak magát a szenzort takarja.
Ezt
attica_1.jpg

ezt épitik utána be kül. rendszerekbe.