[HUN] Magyar katonai pilóták képzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

kamm

Guest
Hova akarsz te több száz pilótát, jóbarát?
Szerinted hany pilota van most, 14 fighterre, 30-40 helikopterre meg 3-4 szallito- es egyeb gepre?
No, azokbol kell 2-3 valtas, ugye, valamint ha jon meg a ket Millenium es mondjuk 28-30 Gripen E/F, az extra 16 H225M-rol nem beszelve, akkor szerinted hany pilota kell majd keszen, osszesen az orszagban, folyamatosan, kikepezve...?
 
  • Tetszik
Reactions: megazez and alfa74

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 578
74 562
113
Jól látom, hogy a honvedelem.hu meg sem írta, hogy itt volt novemberben az L-39NG Kecskeméten? Keresem a hírt, de nem találom.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 058
92 112
113
Ne röhögtesd már ki magad légyszíves.
Ha felveszünk x pilótát és annak a fele nincs ott fél éven belül mert leléptek akkor ott kurva szar a humánpolitika.
Az a baj, hogy a kevés katonának alkalmas jelentkező 2/3-a is leszerel fél éven belül nem csak a pilóták.
Nem láttad a kacsintós szmájlit?
Take it easy!

Biztos igy van ahogy mondod, de a létszám az utóbbi években mindezekkel együtt folyamatosan nő.
Minoseg, mennyiség más kérdés.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 443
120 807
113
Nem láttad a kacsintós szmájlit?
Take it easy!

Biztos igy van ahogy mondod, de a létszám az utóbbi években mindezekkel együtt folyamatosan nő.
Minoseg, mennyiség más kérdés.
Nagyon lassú növekedés és ciklikus szinusz görbe szerűen mivel a fizetés megint lemaradt a civil szférához képest és most épp a kiáramlás erősödik.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 206
11 020
113
Szerinted hany pilota van most, 14 fighterre, 30-40 helikopterre meg 3-4 szallito- es egyeb gepre?
No, azokbol kell 2-3 valtas, ugye, valamint ha jon meg a ket Millenium es mondjuk 28-30 Gripen E/F, az extra 16 H225M-rol nem beszelve, akkor szerinted hany pilota kell majd keszen, osszesen az orszagban, folyamatosan, kikepezve...?

Csak a vadászokra kell valami nagyobb teljesítményű kiképzőgépen képezni. A 28-30 Gripen E csak egy vágyálom, a 3 váltás pilóta meg főleg az. Valószínűleg a kettő sincs meg most.

Akkor hogy volt? Finomhangolod?

Nem ment végig a dolog.
Nem volt olyan, aki JAK-52-n kezdve L-39-en át MiG-29-re került volna. Olyan volt mondjuk, hogy Albán elrepkedett az illető, hogy úgy egyáltalán pilóta maradhasson, meg megkapja a pilóta-pótlékot.
 
K

kamm

Guest
Csak a vadászokra kell valami nagyobb teljesítményű kiképzőgépen képezni. A 28-30 Gripen E csak egy vágyálom, a 3 váltás pilóta meg főleg az. Valószínűleg a kettő sincs meg most.

Ja, hat ezt a fogalmatlan merjunk kicsik es impotensek lenni, ezt mar ismerjuk, koszonjuk, ezt harminc evig ment, elég is volt belőle.

(Csak sugok, mert latom, neked ez kimaradt: vilagosan megmondtak, hogy a regio egyik legerosebb haderejet akarjak, pont az ellenkezojet annsk, amit te kepzelsz.)


Nem ment végig a dolog.
Nem volt olyan, aki JAK-52-n kezdve L-39-en át MiG-29-re került volna. Olyan volt mondjuk, hogy Albán elrepkedett az illető, hogy úgy egyáltalán pilóta maradhasson, meg megkapja a pilóta-pótlékot.

Es ugye te inkabb nem is tartanal gyakorlogepet. Logikus.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 206
11 020
113
Ja, hat ezt a fogalmatlan merjunk kicsik es impotensek lenni, ezt mar ismerjuk, koszonjuk, ezt harminc evig ment, elég is volt belőle.

(Csak sugok, mert latom, neked ez kimaradt: vilagosan megmondtak, hogy a regio egyik legerosebb haderejet akarjak, pont az ellenkezojet annsk, amit te kepzelsz.)




Es ugye te inkabb nem is tartanal gyakorlogepet. Logikus.

Rohadtul nem erről írtam.
Csihadjál öcsipók.
Elmagyarázom, hogy te is megértsd:
Rohadtul kellene költeni másra is, mint azt már itten többször leírták. Pont az hiányzik a szarul felszerelt gyalogságnak, hogy a légierő kapjon új "játékokat", miközben az a helyzet, amit Kriss kb. kéthetente újra és újra leír.
Azt is kinyilatkoztatták már, hogy mennyire védik a keresztény mittudomén milyen értékeket, oszt a nyáron egy zászló elcsenéséért Novák Elődre, egy aszfaltra kifújt STOP LMBTQ PROPAGANDA feliratért meg Lipták Tamásra rúgták rá az ajtót házkutatni. Szóval javaslom nem mindent benyelni. ;)
Szóval rohadt jó lenne még egy vadász század, de nem eszik olyan forrón a kását.
Évi 2-3 pilótáért meg rohadtul nem tartanék rendszerben egy rakás sportrepülőt.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 058
92 112
113
Csak a vadászokra kell valami nagyobb teljesítményű kiképzőgépen képezni. A 28-30 Gripen E csak egy vágyálom, a 3 váltás pilóta meg főleg az. Valószínűleg a kettő sincs meg most.



Nem ment végig a dolog.
Nem volt olyan, aki JAK-52-n kezdve L-39-en át MiG-29-re került volna. Olyan volt mondjuk, hogy Albán elrepkedett az illető, hogy úgy egyáltalán pilóta maradhasson, meg megkapja a pilóta-pótlékot.

Valószinuleg elvobták a zsét, de a terv ez volt. Sztem ez most is.
Rohadtul nem erről írtam.
Csihadjál öcsipók.
Elmagyarázom, hogy te is megértsd:
Rohadtul kellene költeni másra is, mint azt már itten többször leírták. Pont az hiányzik a szarul felszerelt gyalogságnak, hogy a légierő kapjon új "játékokat", miközben az a helyzet, amit Kriss kb. kéthetente újra és újra leír.
Én ezt értem, de sztem a kettő nem zárja ki egymást. Egyébként most nagy hangsúllyal a szárazföldi erőket is fejlesztik.

Nem gondolom, hogy más rovására menne. Főleg, hogy a légierő egyik vezetője hazai összeszerelésről beszélt a kiképzőgépek kapcsán, tehát az első kör nem HM-es büdzséből menne, copy Lynx.

Sztem itt mki érti, hogy fontos a gatya, meg a bakancs és senki sem vitatja, hogy szükséges. Viszont had lehessen már szabadon ötletelni egy olyan periódusban, amikor sok elképzelhetetlen fejlesztés lassan kézzel foghatóvá valik.
 
  • Tetszik
Reactions: Anti

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 206
11 020
113
Valószinuleg elvobták a zsét, de a terv ez volt. Sztem ez most is.

Én ezt értem, de sztem a kettő nem zárja ki egymást. Egyébként most nagy hangsúllyal a szárazföldi erőket is fejlesztik.

Nem gondolom, hogy más rovására menne. Főleg, hogy a légierő egyik vezetője hazai összeszerelésről beszélt a kiképzőgépek kapcsán, tehát az első kör nem HM-es büdzséből menne, copy Lynx.

Sztem itt mki érti, hogy fontos a gatya, meg a bakancs és senki sem vitatja, hogy szükséges. Viszont had lehessen már szabadon ötletelni egy olyan periódusban, amikor sok elképzelhetetlen fejlesztés lassan kézzel foghatóvá valik.

Meglátjuk.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 662
46 662
113
Csak a vadászokra kell valami nagyobb teljesítményű kiképzőgépen képezni. A 28-30 Gripen E csak egy vágyálom, a 3 váltás pilóta meg főleg az. Valószínűleg a kettő sincs meg most.



Nem ment végig a dolog.
Nem volt olyan, aki JAK-52-n kezdve L-39-en át MiG-29-re került volna. Olyan volt mondjuk, hogy Albán elrepkedett az illető, hogy úgy egyáltalán pilóta maradhasson, meg megkapja a pilóta-pótlékot.
Az az igazság, hogy ha végignézel a Z2026 programon, minden arra utal, hogy nem csak a Gripenek képességei lesznek fejlesztve, de a számuk is.
Alapvető és jól körülhatárolt eleme volt az eredeti koncepciónak is a pilóták számának növelése. Mert különben teljesen értelmetlen lenne a sugárhajtású kiképzőgépek beszerzése. Maradhatnánk szépen az NFTC-nél, amíg lehet, aztán meg átigazolunk valamelyik másik közös NATO képzésre.
De ha az a koncepció, hogy kell a sugárhajtású kiképző, akkor ott annak oka van. Mégpedig a nagyobb pilóta igény. De több sugárhajtású pilótát felesleges képezni, ha nem tudunk alájuk gépet adni. Tehát az eredeti koncepciónak is kell flottabővítést tartalmaznia - csak ez az elején valószínűleg nem volt nyilvános.
Ha pedig az a cél, hogy maradjon "másra is", akkor a legkézenfekvőbb megoldás az NG platform+Gripen combo.
Pláne, ha esetleg bármelyikbe hazai ipari együttműködés is bevonható.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 443
120 807
113
Valószinuleg elvobták a zsét, de a terv ez volt. Sztem ez most is.

Én ezt értem, de sztem a kettő nem zárja ki egymást. Egyébként most nagy hangsúllyal a szárazföldi erőket is fejlesztik.

Nem gondolom, hogy más rovására menne. Főleg, hogy a légierő egyik vezetője hazai összeszerelésről beszélt a kiképzőgépek kapcsán, tehát az első kör nem HM-es büdzséből menne, copy Lynx.

Sztem itt mki érti, hogy fontos a gatya, meg a bakancs és senki sem vitatja, hogy szükséges. Viszont had lehessen már szabadon ötletelni egy olyan periódusban, amikor sok elképzelhetetlen fejlesztés lassan kézzel foghatóvá valik.
A probléma az, hogy az alapok nincsenek rendbetéve, pénz deklaráltan nincs rá mert a technikai beszerzések viszik elfelé. De a csilliárdforintos nagyberuházások mennek csak nem lesz kiképzett a személyi állomány hozzá az alapok rendbetétele nélkül.
(sok laktanyában nem iható a csapvíz pl.)
Szóval maga a zrínyi 2026 jó csak kissé feje tetejére van állítva a maslow piramisa..
A be vonuló bakák pont úgy megeszik a fejlesztésekről szóló híreket mint te, csak a valóság még baromi távol áll, mivel a saját személyes körülményei viszont pont szarok és nem azt látja amit a honvédelem.hu-n előadnak és csalódnak aztán megunják és lelépnek. Az a baj a kormány nagyobb hangsúlyt fektet a források elosztásakor a hadiipar fejlesztésére mint magára a haderőfejlesztésre.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 199
66 952
113
A probléma az, hogy az alapok nincsenek rendbetéve, pénz deklaráltan nincs rá mert a technikai beszerzések viszik elfelé. De a csilliárdforintos nagyberuházások mennek csak nem lesz kiképzett a személyi állomány hozzá az alapok rendbetétele nélkül.
(sok laktanyában nem iható a csapvíz pl.)
Szóval maga a zrínyi 2026 jó csak kissé feje tetejére van állítva a maslow piramisa..
A be vonuló bakák pont úgy megeszik a fejlesztésekről szóló híreket mint te, csak a valóság még baromi távol áll, mivel a saját személyes körülményei viszont pont szarok és nem azt látja amit a honvédelem.hu-n előadnak és csalódnak aztán megunják és lelépnek. Az a baj a kormány nagyobb hangsúlyt fektet a források elosztásakor a hadiipar fejlesztésére mint magára a haderőfejlesztésre.
Az intelligensebbjének szerintem nincsenek illúziói. @Kim Philby tervezi a tartalékos dolgot, én is fontolgatom. Tudjuk, hogy egy ótvar nagy csalódás lesz az egész. Szerintem aki értelmes emberi színvonalról közelít ehhez, az mind tudja, ahogy azt is, hogy attól még kiélhet egy darabot az életében. Nem akarok nagyon ideologizálni, de sokan vannak akiknek a sorozás megszűnésével egyfajta hiány az életében ez. Persze az is biztos, hogy sokan meglépnek miután kipróbálták.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 058
92 112
113
A probléma az, hogy az alapok nincsenek rendbetéve, pénz deklaráltan nincs rá mert a technikai beszerzések viszik elfelé. De a csilliárdforintos nagyberuházások mennek csak nem lesz kiképzett a személyi állomány hozzá az alapok rendbetétele nélkül.
(sok laktanyában nem iható a csapvíz pl.)
Szóval maga a zrínyi 2026 jó csak kissé feje tetejére van állítva a maslow piramisa..
A be vonuló bakák pont úgy megeszik a fejlesztésekről szóló híreket mint te, csak a valóság még baromi távol áll, mivel a saját személyes körülményei viszont pont szarok és nem azt látja amit a honvédelem.hu-n előadnak és csalódnak aztán megunják és lelépnek. Az a baj a kormány nagyobb hangsúlyt fektet a források elosztásakor a hadiipar fejlesztésére mint magára a haderőfejlesztésre.
Nem megfogva a lényeget ;), csapviz egy nyugati multinál is előfordul, hogy nem iható, még akkor is ha papiron igen.

Még egyszer mondom, hogy értem és egyetértek vele amit mondasz. Sztem ezt felfelé is látják, ha most nem lesz változás ebben, akkor soha. De azt is mégegyszer mondom, hogy a hadiipari fejlesztés nem HM büdzséből megy az ITM finanszírozza. Tehát nem a gatyapénzt költik gyárakra. Egyébként ezek a beruházások nekem kifejezetten tetszenek. Ha termelnek exportra lehet fussa gatyára is. :cool:
Persze értem, hogy addig nem várhat és kontraproduktív a felvázolt jövő és a napi valóság.

Maga a vasak vásárlása a HM büdzsét terheli ebben igazad van. De sztem 2%-ból, idén már 1,7-1.8% lesz illene mindkettőt megoldani és ezt a rossz dilemmát elfeljteni.

Maga az infrstruktúra fejlesztése pedig tudod jól, hogy folyamatban
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 910
22 455
113
Az a baj a kormány nagyobb hangsúlyt fektet a források elosztásakor a hadiipar fejlesztésére mint magára a haderőfejlesztésre.
Pedig "a katona áll a középpontban" - mondták többször is...
Teljes mértékben igazad van, de én úgy latom át innen kintről, hogy már az elején eldöntötték, hogy az anyagilag "legmegterhelőbb" dolgokkal kell kezdeni, mint a nehéztechnika fejlesztése stb.....azt is úgy, hogy gyakorlatilag összefűzték egy gazasági, pontosabban ipari modellel. Értem ezt úgy, hogy nem csak elkölteni akarták a pénzt egyszerű rendeléssekkel, hanem hazai beruházásokon keresztül megforgatni azt. Ez szerintem nem volt rosz döntés. Az ilyen "hazai gyártásokon/összeszereléseken meg fejlesztéseken" visszanyert forrásokat végül apránként újra fel lehet használni, megnövelve a haderőfejlsztésre szánt összegeket az évek során.
Egy olyan civil, aki picit is érdeklődik a hadseregek és haditechnika iránt az jellemzően nem is az egyenruha alapján ismeri fel a srácokat, hanem a harctéri cuccok alapján amelyeket magukon viselnek - beleértve a fegyvereket is. Nagyon jó lenne, ha már ebben is egységes "kinézet" lenne minőségi cuccokkal...ezért is tartom most már indokoltnak a személyi felszerelés gyors ütemű rendbetételét, amit máig nem értem miért kellett eddig halogatni.
Azt is ki merem jelenteni, hogy még mindig sokan vannak a döntéshozói vagy a döntéshozatalt előkésziteni hivatott "szakember" gárdákban régivágású emberek (katonák), akiket már gyakorlatilag nem lehet a mai mentalitáshoz igazitani. A "jól van az úgy", "minek az", "miért nem vállra akasztva háton hordja", "akkor is jó volt, most is az lesz" "bezzeg mi időnkben" ill. "nekem még pár év nyugdijig, addig nem kell" embereknek a fejlesztések körül semmi kreseni valójuk már...most van itt az ideje, hogy a világot megjárt, mai iskolákban tanult fiatal tisztek az asztalt verjék minden nap, addig ütve a vasat ameddig csak lehet.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 443
120 807
113
Nem megfogva a lényeget ;), csapviz egy nyugati multinál is előfordul, hogy nem iható, még akkor is ha papiron igen.

Még egyszer mondom, hogy értem és egyetértek vele amit mondasz. Sztem ezt felfelé is látják, ha most nem lesz változás ebben, akkor soha. De azt is mégegyszer mondom, hogy a hadiipari fejlesztés nem HM büdzséből megy az ITM finanszírozza. Tehát nem a gatyapénzt költik gyárakra. Egyébként ezek a beruházások nekem kifejezetten tetszenek. Ha termelnek exportra lehet fussa gatyára is. :cool:
Persze értem, hogy addig nem várhat és kontraproduktív a felvázolt jövő és a napi valóság.

Maga a vasak vásárlása a HM büdzsét terheli ebben igazad van. De sztem 2%-ból, idén már 1,7-1.8% lesz illene mindkettőt megoldani és ezt a rossz dilemmát elfeljteni.

Maga az infrstruktúra fejlesztése pedig tudod jól, hogy folyamatban
Azzal kellett volna kezdeni.. Mivel jelenlegi állás szerint nem lesz katona a technikához ha ez nem változik meg gyökeresen. A nemzetközi szinten jól kiképzett katonáról nem is beszélve. Mondtam hogy az irány jó csak a prioritások fordultak kicsit fejük tetejére. Ami meg pont keresztbe tesz a haderőfejlesztésnek.
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 596
8 191
113
Nem megfogva a lényeget ;), csapviz egy nyugati multinál is előfordul, hogy nem iható, még akkor is ha papiron igen.

Még egyszer mondom, hogy értem és egyetértek vele amit mondasz. Sztem ezt felfelé is látják, ha most nem lesz változás ebben, akkor soha. De azt is mégegyszer mondom, hogy a hadiipari fejlesztés nem HM büdzséből megy az ITM finanszírozza. Tehát nem a gatyapénzt költik gyárakra. Egyébként ezek a beruházások nekem kifejezetten tetszenek. Ha termelnek exportra lehet fussa gatyára is. :cool:
Persze értem, hogy addig nem várhat és kontraproduktív a felvázolt jövő és a napi valóság.

Maga a vasak vásárlása a HM büdzsét terheli ebben igazad van. De sztem 2%-ból, idén már 1,7-1.8% lesz illene mindkettőt megoldani és ezt a rossz dilemmát elfeljteni.

Maga az infrstruktúra fejlesztése pedig tudod jól, hogy folyamatban
A szárazföldi haderő padlón van, most azt kell rendbe tenni. Infrastruktúra, személyi felszerelés szintén fontos.
A Légierő szerintem kaphat C/D modernizálást, plusz modernebb fegyverzetet, esetleg néhany plusz gépet a svédektől. Ez a realitás, az E/F-nek örülnék, de szerintem vágyálom. A cseh gépek viszont érkezhetnek (miénk a gyár).
Csak jussunk ki a gazdasági visszaesésből végre.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0