Járványok, fertőzések

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 456
31 877
113
Főmufti, mint Ge.i?
Mint a KM fővajdája.
 
  • Vicces
Reactions: formosa1

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 577
11 177
113
Pfizer mánia...
Mi lesz ha nyilvánosságra hozzák hogy lehetséges hogy kelleni fog belőle 3. adag? (Csak pletyka,de eü-s.)
Előbb-utóbb mindegyikből kelleni fog harmadik adag. Egyrészt ahhoz szerintem túl változékony a koronavírus, hogy hosszú évekig hatásos legyen az alapoltás. Másrészt még azt is csak sejtjük, hogy meddig biztosít védettséget. Most úgy néz ki, hogy egy évig mindegyik védeni fog. A továbbiakat pedig majd meglátjuk.
 
W

Wilson

Guest
A gond az,hogy ebben a rendszerben bizony nem a szakember dönt,hanem a főmufti.A szakember csak arra kell,hogy legalizálja a döntést-ha nem teszi,mehet máshova dolgozni....Csakhogy aki kell is máshol,az már rég nincs az állami rendszerben.
Orbán itt kockáztatott,mert nem tudta ellenőrizni az orosz/kinai állitást,hogy a vakcina jó

Abban biztos vagyok ha szakemberek azt mondták volna, hogy nem hatásosak a vakcinák vagy komoly egészségügyi kockázatot jelentenek O.V nem hozta volna be őket az országba.És mint írtam korábban egy ilyen helyzetben egy ország vezetőjének dönteni kell vagy így vagy úgy de döntést kell hoznia.Nem szabad sokáig tökölnie mert annak súlyos következményei lehetnek.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 456
31 877
113
Abban biztos vagyok ha szakemberek azt mondták volna, hogy nem hatásosak a vakcinák vagy komoly egészségügyi kockázatot jelentenek O.V nem hozta volna be őket az országba.És mint írtam korábban egy ilyen helyzetben egy ország vezetőjének dönteni kell vagy így vagy úgy de döntést kell hoznia.
Egy rendes kivizsgálás,törzskönyvezés hónapokig tart.Lényegében maguk az oroszok is leröviditett ellenörzési idő után elkezdték az oltást Oo-ban.Maguk is kockáztattak,csak ez a fejlesztő ország kockázatvállalása volt.Mi viszont rájuk hagyatkozva kockáztattunk.
De a helyzet igényelte ezt a kockáztatást.És azért nem volt ez olyan nagy kockázat.Szerintem ez kiszámitott kockázat volt,ami megérte.(vagy ha nem volt az,hát jol sült el).
A nyitás viszont elsietett.Mind a védettség kialakulásának idelyét nem veszi figyelembe,mind az új virusvariációk veszélyét nem veszi komolyan.
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 536
8 942
113
Minden egyes szavad onnantól kezdve, hogy "Az oltottság mértéke..." egészen odáig, hogy "..a keleti vakcinákkal." tipikus hamis balliberális sablon szöveg. Okoskodásba csomagolt keleti vakcina elleni reklámszöveg.
Aztán pedig megy a sértődés mert árokásóknak vagytok hívva. :confused:
Nektek az égvilágon semmi nem jó és az égvilágon mindenkinél mindent jobban tudtok. Most sűrűn bólogatsz, hogy így van, csak azt nem értem, hogy ezzel a rengeteg ésszel vajon mi a pék f@száért nincs közötök az égvilágon semmihez és anno a vezetésetek alatt vajon mi a pék f@száért voltunk eladósodott csóró csövesek akinek a szájáig ért a szar és vajon mi a pék f@száért nem tudtatok semmi maradandót csinálni?
Mármint a bazi nagy államadósságon kívül.

Mert én akárhogy gondolkodom az égvilágon semmi jut eszembe.
De barátom a google, hmm.. láss csodát, neki se.

Aztán az a tény sem hatja meg a balliberálisokat, hogy tudvalevőleg több magyar származású kutató segítségével elsőnek fejlesztették ki a gyógyszert, akkor valszeg mi itt helyben, mucsajon sem vagyunk tök hülyék mindenhez. De ez nem számít, csak a fényességes nyugaton hihhhetetlen intelligenciával megáldott tudósorvosok által megvizsgált oltóanyag az egyedül üdvözítő, kívánatos és pláne és hiteles csakis az, amire a nyugati Jedi lovagok nem kapkodva! rálihálnak a stemplire és tévedhetetlen biztonsággal megadják az egyetlen igaz engedélyt.

A többi pedig hogy mit, mikor és hogyan kellett volna (mármint hogy van e rajta sapka vagy nincs rajta sapka) az már csak bónusz, szinte ujjgyakorlat a fejlett balliberálisnak, semmivel sem nehezebb mint teret hajlítani időutazás közben vagy épp új múltat írni a nyugatnak.;)

Hát ez nem tartozik a járványtémához, de ezek szerint nem értesültél róla, hogy Orbán elbukta az államadósság elleni harcot. Sosem volt még akkora az államadósság, mint most. És mivel konzervatív jobboldali vagyok, így aligha lehet közöm a ballib elk*rásokhoz. Tudom, a te világképed nem fogadja el, hogy aki nem hithű fideszes, az is lehet jobboldali. De sajnos a valóság ez. A véleményemet is konzervatív jobboldali szemszögből írtam, lehet nyugodtan érvelni ellene.

Karikó Katalinnak meg épp az előző NER miatt kellett elhagynia Magyarországot. A mostani pártfőtitkár akkoriban még csak KISZ titkár volt. Csak beért a karrierje. És nem meglepő módon most is menekülnek a tudósok és romlik a tudományos színvonal. Csak egy példa a sok közül:

 
S

speziale

Guest
Abban biztos vagyok ha szakemberek azt mondták volna, hogy nem hatásosak a vakcinák vagy komoly egészségügyi kockázatot jelentenek O.V nem hozta volna be őket az országba.És mint írtam korábban egy ilyen helyzetben egy ország vezetőjének dönteni kell vagy így vagy úgy de döntést kell hoznia.Nem szabad sokáig tökölnie mert annak súlyos következményei lehetnek.

khmm...mintha a kínai vakcinát valami külön rendelettel engedélyeztették volna
egyébként a kínai vakcináról a mai napig nincsen olyan ifnormáció, ami egyébként a Szputnyikról is elérhető, hogy a védettség időbeli kialakulása hogyan néz ki...márpedig ez elég alapvető információ egy újranyitási stratégia esetében
 
S

speziale

Guest
Előbb-utóbb mindegyikből kelleni fog harmadik adag. Egyrészt ahhoz szerintem túl változékony a koronavírus, hogy hosszú évekig hatásos legyen az alapoltás. Másrészt még azt is csak sejtjük, hogy meddig biztosít védettséget. Most úgy néz ki, hogy egy évig mindegyik védeni fog. A továbbiakat pedig majd meglátjuk.

ráadásul ez a "Pfizer-ből is kell 3. oltás" a teljes félreértelmezése a dolognak...
az, hogy mondjuk 12 hónap múlva kell esetleg egy emlékeztető oltás, az teljesen más kávéház, mintha azért kell egy 3. booster adag, hogy egyáltalán legyen megfelelő immunválasz...
 
W

Wilson

Guest
Egy rendes kivizsgálás,törzskönyvezés hónapokig tart.Lényegében maguk az oroszok is leröviditett ellenörzési idő után elkezdték az oltást Oo-ban.Maguk is kockáztattak,csak ez a fejlesztő ország kockázatvállalása volt.Mi viszont rájuk hagyatkozva kockáztattunk.
De a helyzet igényelte ezt a kockáztatást.És azért nem volt ez olyan nagy kockázat.Szerintem ez kiszámitott kockázat volt,ami megérte.(vagy ha nem volt az,hát jol sült el).
A nyitás viszont elsietett.Mind a védettség kialakulásának idelyét nem veszi figyelembe,mind az új virusvariációk veszélyét nem veszi komolyan.

khmm...mintha a kínai vakcinát valami külön rendelettel engedélyeztették volna
egyébként a kínai vakcináról a mai napig nincsen olyan ifnormáció, ami egyébként a Szputnyikról is elérhető, hogy a védettség időbeli kialakulása hogyan néz ki...márpedig ez elég alapvető információ egy újranyitási stratégia esetében

O.V nem hulye pontosan tudja ha olyan vakcinát hozz be ami hatástalan vagy komoly egészségügyi kockázattal jár abba belebukhat ekkora kockázatot biztosan nem válalna.
 
W

Wilson

Guest
Egy rendes kivizsgálás,törzskönyvezés hónapokig tart.Lényegében maguk az oroszok is leröviditett ellenörzési idő után elkezdték az oltást Oo-ban.Maguk is kockáztattak,csak ez a fejlesztő ország kockázatvállalása volt.Mi viszont rájuk hagyatkozva kockáztattunk.
De a helyzet igényelte ezt a kockáztatást.És azért nem volt ez olyan nagy kockázat.Szerintem ez kiszámitott kockázat volt,ami megérte.(vagy ha nem volt az,hát jol sült el).
A nyitás viszont elsietett.Mind a védettség kialakulásának idelyét nem veszi figyelembe,mind az új virusvariációk veszélyét nem veszi komolyan.

A kivizsgálás és törzskonyvezés folyamatát fogalmam sincs mennyire lehet lerövidíteni ebben Blitz v Redreg kollégák vannak otthon.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 456
31 877
113
A kivizsgálás és törzskonyvezés folyamatát fogalmam sincs mennyire lehet lerövidíteni ebben Blizz v Redreg kollégák vannak otthon.
Nekem se.De azt tudom,hogy "békeidőben" 5-10 évig is eltart.szóval igazábol mindenki röviditett.
 

OhioNurse

Well-Known Member
2020. szeptember 14.
1 528
8 847
113
Hát ez nem tartozik a járványtémához, de ezek szerint nem értesültél róla, hogy Orbán elbukta az államadósság elleni harcot. Sosem volt még akkora az államadósság, mint most. És mivel konzervatív jobboldali vagyok, így aligha lehet közöm a ballib elk*rásokhoz. Tudom, a te világképed nem fogadja el, hogy aki nem hithű fideszes, az is lehet jobboldali. De sajnos a valóság ez. A véleményemet is konzervatív jobboldali szemszögből írtam, lehet nyugodtan érvelni ellene.

Karikó Katalinnak meg épp az előző NER miatt kellett elhagynia Magyarországot. A mostani pártfőtitkár akkoriban még csak KISZ titkár volt. Csak beért a karrierje. És nem meglepő módon most is menekülnek a tudósok és romlik a tudományos színvonal. Csak egy példa a sok közül:
Érvelni?
Ugyan kinek? Minek? Arról hogy, szerinted mit és hogyan kellene csinálni? (DáKós csicska) lyobikos vagy poszt szdsz-es libernyák vagy "européer" komenista? Egyre megy. Mind egy követ fújnak.
Szóval semmit nem kell neked magyarázni.
Államadósság?
Magas. Ahogy az állami vagyon se volt még ennyi, ahogy az gazdaság se volt még ennyire erős. Kivéve talán mielőtt az Impexesek és baráti körei le nem rabolták az országot. Aztán annak a nagy adósságnak a szerkezete sem mindegy, de ez most mellékszál, egyébként pedig erre is van jól begyakorolt mantrátok.
Amit pedig Karikóról írtál csak engem igazol. Mert ezek szerint mindegy, hogy szocializmus vagy kapitalizmus, itt mindig vannak hozzáértő emberek.
No persze nem azok akik nyugattól várnak mindent.
Fidesz?
Én királyságpárti lennék de az jelenleg nincs ugyebár.
Aztán majd ha lesz a Fidesztől jobbra valami épkézláb, akkor majd nekik drukkolok.
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 674
4 003
113
Nekem se.De azt tudom,hogy "békeidőben" 5-10 évig is eltart.szóval igazábol mindenki röviditett.
Szia,

Nem lehet egy kapal ala venni azt, amit az EMA csinalt (minden ellenorzest megcsinaltak, de az egyes lepeseket hamarabb elkezdtek, mint normalisan) azzal, amit az oroszok (teljesen kamu engedely megadas meg a teszt III. fazisa elott), vagy a magyarok (a kulugyminiszter engedelyez a szakemberek helyett).
 
S

speziale

Guest
O.V nem hulye pontosan tudja ha olyan vakcinát hozz be ami hatástalan vagy komoly egészségügyi kockázattal jár abba belebukhat ekkora kockázatot biztosan nem válalna.

1) induljunk a kályhától: volt egy alap állításod mely szerint OV biztosan a szakértőkkel egyeztetve csinálja a dolgokat...erre írtam a kínai vakcina engedélyztetési procedúráját....
2) Szerintem meg ezt totálisan rosszul látod. OV eldöntötte, hogy ha van vakcina, ő mégegyszer nem fog lezárni...csak így a 3. hullám totál out of control lett...a halálozási listán is ugye élre kerültünk...
innentől kezdve számára az egyetlen "menekülési útvonal" az oltás lett...
nem véletlenül van minden lazítás az oltottsághoz kötve, (pedig minden épeszű logika szerint a lazítást a járványgörbéhez kellene igazítani)... az oltás menete viszonylag jól kiszámítható, így 8-10 naponta lehet bejelentéseket tenni

megjegyzem egy vakcina hatásossága nem 0/1 dolog. Én egy szóval nem mondtam, hogy a kínai ne lenne biztonságos, vagy akár hatásos. Csak a nagy kérdés járványügyi szempontból az, hogy az a hatásosság az 60-70-80 vagy 95%, és nagyon nem mindegy, hogy az 1. oltás után 12 nappal már van kb. 85%-os hatásfoka (Pfizer), vagy csak a 2. után 2 héttel ad 80%-os hatásosságot
 
  • Tetszik
Reactions: Negan

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 476
10 016
113
Előbb-utóbb mindegyikből kelleni fog harmadik adag. Egyrészt ahhoz szerintem túl változékony a koronavírus, hogy hosszú évekig hatásos legyen az alapoltás. Másrészt még azt is csak sejtjük, hogy meddig biztosít védettséget. Most úgy néz ki, hogy egy évig mindegyik védeni fog. A továbbiakat pedig majd meglátjuk.
Elvileg az oltás a receptorkotő régiót prezentálja, abban meg nagyon nagy változást nehéz úgy elérni, hogy továbbra is kösse a receptort...
 
  • Tetszik
Reactions: OhioNurse

OhioNurse

Well-Known Member
2020. szeptember 14.
1 528
8 847
113
speziale said: csak így a 3. hullám totál out of control lett...a halálozási listán is ugye élre kerültünk...

Kell még valamit mondanom Ildikó?

Még egy szakértő. :eek::rolleyes:
 
  • Tetszik
Reactions: zztop

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 926
13 183
113
khmm...mintha a kínai vakcinát valami külön rendelettel engedélyeztették volna
egyébként a kínai vakcináról a mai napig nincsen olyan ifnormáció, ami egyébként a Szputnyikról is elérhető, hogy a védettség időbeli kialakulása hogyan néz ki...márpedig ez elég alapvető információ egy újranyitási stratégia esetében

Meg a Modernáról, az Astráról és a J&J-ről sem tették közzé a napokra bontott hatékonysági adatsor. Pedig ezek nyugati oltóanyagok.

Ha ez a kérdés számodra ennyire fontos, akkor azért a nyilvános információkból is ki lehet hámozni a választ:
A kezdeti (40-60%, nagy átlagban 50% körüli) védettség kialakulását nézve elég jó közelítés az, hogy a gyártók eredetileg mennyi várakozási időt adtak meg a két adag köz. Ez a Pfizer és a Szputnyik esetében 3 hét, a Moderna, Astra és Sinopharm esetében 4 hét volt. Ezeknél egy pár nappal korábbi kezdeti védettség kialakulással lehet számolni.
Ezen kívül van ugye a szerb visszamérés. Mivel a szerbek az első adag napjától számolták a megbetegedéseket, az ő számaik az oltóanyagok hatékonyságáról nem adnak érdemi tájékoztatást. Ugyanis a megbetegedések meghatározóan nagy része a kezdeti védettség kialakulása előtti időtartamban történik. Egy dologra jó a szerb adatsor. A kezdeti védettség kialakulásának sebességét lehet vele összemérni összemérni az oltásoknál. A szerbek Pfitzere 1,1%. Szputnyikra 1,8%, Sinopharmra 2,2%, Astrára 2,3 % megbetegedést mértek.
A korábban közzétett, napokra lebontott adatokból tudjuk, hogy a Pfizer kezdeti védelme 10-11 nap után alakul ki, míg a Szputnyiké 17-19 nap után. Ebből és a szerb adatokból arányosan a Sinopramra 22 nap, az Astrára 23 nap jönne ki. És ez össze is vág azzal, hogy Pfizert és a Szputnyikot eredetileg 3 hét különbséggel javasolták beadni, a többit pedig 4 hét különbséggel (mert azoknál a 3 hét még túl rövid lett volna).

Tehát ha csak azon múlik a Sinopharmmal kapcsolatos bizalmad, hogy megtudd, mennyi idő alatt alakul ki a kezdeti védettség, akkor a válasz, hogy valószínűleg 22 nap körül, de mindenképpen több, mint 21 nap és kevesebb, mint 28 nap.

Egyébként ezt a szakemberek tökéletes tudják és figyelembe is veszik a járványmatematikai tervezésnél. Valószínűleg csak azért nem dobták be a médiába, mert ezt az adatot is csak arra használta volna a haladó, független-objektív sajtó, hogy kihangsúlyozza és sok nagyságrenddel túldimenzionálja a Sinopharm e téren meglévő hátrányát és a Pfizer előnyét.
 
S

speziale

Guest
Szia,

Nem lehet egy kapal ala venni azt, amit az EMA csinalt (minden ellenorzest megcsinaltak, de az egyes lepeseket hamarabb elkezdtek, mint normalisan) azzal, amit az oroszok (teljesen kamu engedely megadas meg a teszt III. fazisa elott), vagy a magyarok (a kulugyminiszter engedelyez a szakemberek helyett).

Az EMA ún rolling review alatt vizsgálta a vakcinákat, vagyis már a tesztfázisokat is nyomon követte még mielőtt egyáltalán a hivatalos engedélykérelmet beadták volna hozzájuk.
Pl. a Curevac vakcinája, ami jelen állás szerint június elején kaphatja meg az EMA engedélyt, az már február eleje óta rolling review alatt van...
 
  • Tetszik
Reactions: bel