Egy kicsit (tényleg csak kicsit, mert mostanában kevesebb időm van) beleástam magam a költségvetési "irományokba".
Van pár szemet szúró dolog:
- komoly csökkenés látható az egyéb HM szervezetek "felhalmozási kiadási" oszlopában. Ha jól tévedek, akkor az idei 81Mrd forintos előirányzat nagy részét (52Mrd) itt az infra fejlesztés jelenti a részletesebb
idei HM költségvetés alapján (12.oldal ). Érdekes, hogy nagyságrendileg pont annyival lett kevesebb ez a tétel, mint amennyi ez az infra fejlesztés volt idén.
Ez vagy azt jelenti, hogy ezeket a tételeket átvitték másik alfejezet alá, vagy drasztikusan csökkenni fog a laktanya-rekonstrukciós program '22-re.
Emlékeim szerint korábban pont ide könyvelték a Gripenek éves díját is, ami 22-27Mrd között jojózott...
- Már @fedett_mókus megjegyezte a 14Mrd-os bérköltség növekményt. Ez nagyjából megegyezik egy - már az idei költségvetésben szereplő - 10%-os bérfejlesztéssel. Még akkor is, ha egy folyamatosan növekvő létszámmal számolunk!
- Az katona-egészségügyben dolgozók béremelése is látszik a költségvetésben. Szerencsére ezt szinte fedezi is a EMMI-től kapott támogatás. (működési bevétel)
- A Kratochvill is arányaiban igen jelentős (50+%) növelt támogatást kap bérköltségre. Gondolom a nagyobb kadét szám nagyobb tanári gárdát is igényel.
- MH felhalmozási kiadásainak drasztikus (+200Mrd HUF) emelése ugyan brutálisnak tetszik, de ne feledjük, hogy egy csomó minden ugyan tavaly lett megrendelve, de majd csak jövőre kell elkezdeni fizetni.
Még egy ilyen mértékű növekedés sem jelent feltétlen hatalmas bejelentéseket idénre. Szimplán a teljesítések vonzataként felmerült fizetések is meg tudják ennyire dobni a dolgot.
Ha megnézzük a felhalmozási kiadás (ezek takarják a beszerzések "vas" részét) 342Mrd forintos összegét az nagyjából 1Mrd USD magasságában figyel. Ha jobban belegondolunk, ez nagyjából le is fedhető akár 1 komolyabb beszerzési tétel árával (pl. a NASAMS rendszer és a rakéták ) Persze ez nem azt jelenti, hogy kizárólag 1 tételre fog ez elmenni (és főleg nem a NASAMS-ra, mert ott részletekben elnyújtva fizetünk) de nem is jelenti, hogy hirtelen jövőre belefulladunk a bejelentésekbe.
De azt is hozzá kell tenni, hogy '23-tól igen komoly eszközbeáramlás (H225M, a PZH csomag nagyobb része, a Leo 2-esek első szállítmányai, a Lynxek első szállítmányai, valószínűleg az AMRAAM-ok a NASAMS indítókhoz, és még sorolhatnám) lesz, ami további felhalmozási kiadás növekedést fog jelenteni.
Bár a H225M és a KMW csomag már jelenleg is folyamatos fizetés alatt van, de gyanítom '23-ban lesz egy ugrás az összegekben.
Én nem tartom elképzelhetetlennek, ha '23-ra 1200Mrd fölé is csúszna a HM költségvetés fejezeti főösszege.
Szintén a fenti részletesebb '21-es HM költségvetésből látszik, hogy már '22-ben az áthúzódó beszerzéseknél, a "Gépesített lövész képesség fejlesztése - Harckocsi és Tüzér képesség fejlesztése" címszó alatt több mint 111Mrd forintos növekedést mutat a táblázat (26. oldal).
De összességében az sincs kizárva (bár ezt a Covid utáni helyreállás kapcsán nehéz elképzelni), hogy '22-ben is a pótlólagos beszerzések évközi plusz átcsoportosítást jelenthetnek.
Még egy érdekesség: Ha '22 év közben esetleg minimális többlethez jut a HM a központi költségvetésből (számításaim szerint 50-80Mrd HUF), akkor már abban az évben meglehet a GDP célzott 2%-os határa. Ugye ez először '26-os céldátummal szerepelt a tervekben. Majd ezt vitték lejjebb '24-re.
A
kormány tervezett idei 6,5%-os, valamint '22-es 4,8%-os GDP növekedése nekem 53.132 Mrd HUF-ra jönne ki. A
KSH első becslése szerint 2020-ban a GDP folyóáron 47.605Mrd HUF volt.